Akvizice Sybase: Promyšlený tah nebo výstřednost dvou šéfů?

David Budai, 17. květen 2010 08:00 0 komentářů

analyza
Akvizice společnosti Sybase v hodnotě 5,8 miliard dolarů, kterou v polovině minulého týdne oznámil německý softwarový gigant SAP, nevzbudila takový mediální rozruch, jak by se na první pohled u takto velkého obchodu čekalo. Analytici se totiž vesměs shodují, že jde o promyšlený strategický krok, který má kromě posílení pozice SAPu a zvrácení odchodů řady zákazníků také vyslat jasný vzkaz konkurenční softwarové společnosti Oracle: jsme tady a jdeme si pro vás. Otázkou zůstává, zda tento vzkaz nebude příliš nákladný.

HP

Jde o první opravdu významné rozhodnutí, které nové vedení společnosti SAP učinilo. Bill McDermott a Jim Hagemann Snabe byli do svých funkcí výkonných ředitelů jmenováni začátkem února tohoto roku poté, co nečekaně rezignoval dosavadní šéf Leo Apotheker. Chtějí především zastavit současné klesající příjmy, kterými poslední měsíce společnost v důsledku ekonomické recese trpí. Některé zákazníky navíc na úkor SAPu získává konkurenční výrobce Oracle. Právě tažení proti němu je také jedním z hlavních důvodů akvizice.

SAP se doposud kupování jiných společností spíše vyhýbal. Zatímco Oracle jen od začátku roku 2005 uskutečnilo 64 akvizicí v hodnotě 42 miliard dolarů, v případě SAPu jde teprve o druhý obchod v takovém rozsahu. V roce 2008 za 4,8 miliard euro (6,1 miliard dolarů) koupil společnost Business Objects.

Obchod s jasným cílem

„SAP se konečně poučil a začal hrát stejnou hru, jakou už několik let hraje Oracle. Někdo ve firmě se konečně probudil,“ uvedl pro agenturu Reuters Trip Chowdhry, analytik společnosti Global Equities Research s tím, že jde sice o pozdní probuzení, na druhou stranu je však lepší, než kdyby nepřišlo vůbec.

Analytici se přitom shodují, že ze strategického hlediska jde o promyšlený tah. SAP totiž získá nejen databázové technologie z dílny Sybase a stane se tak méně závislý na prodeji produktů Oracle, ale může díky domu oslovit také široké spektrum zákazníků v oblasti aplikací pro mobilní zařízení. Sybase totiž zaujímá vedoucí pozici na trhu firemního mobilního softwaru, který je využíván pro vzdálenou správu a analýzu informací. Vysoký potenciál má například asijský trh, kde mobilní zařízení hrají ve firemním prostřední významnou roli.

SAP
Sídlo společnosti v německém Walldorfu

„Důvody pro tento obchod jsou více než jasné: schopnost vyvíjet mobilní aplikace a důvěryhodnost a zlepšení podpory v oblasti in-memory databází,“ říká Yvonne Genoveseová, viceprezidentka analytické společnosti Gartner. Podle ní bude přístup k mobilním technologiím Sybase generovat vyšší příjem už během krátké doby. Klíčové jsou také dosavadní zkušenosti této společnosti v oblasti databází. Dík nim bude SAP moci dále rozvíjet svou vizi poskytování řešení in-memory databází, které umožňují mnohem rychlejší přístup a práci s informacemi.

Málo muziky za mnoho peněz?

Objevují se také komentáře, že jde do jisté míry o snahu se zviditelnit. Jak pro agenturu Bloomberg uvádí Joshua Greenbaum, analytik z výzkumné společnosti Enterprise Applications Consulting, SAP se díky akvizici dostane do titulků novin a noví šéfové na sebe dostatečné upozorní. Otázkou však stále zůstává, zda takové zviditelnění a snaha o znovuzískání zákazníků, potažmo navýšení zisků stojí za investici ve výši 5,8 miliard dolarů.

SAP totiž za jednu akcii společnosti Sybase zaplatí 65 dolarů, což je o 56 procent více, než byla jejich hodnota před oznámením akvizice. Když například minulý měsíc Oracle koupilo společnost Phase Forward za 685 milionů dolarů, zaplatilo za akcii pouze 30 procent hodnoty akcií navíc. Jak uvádí Bloomberg, průměrné navýšení v případě akvizicí na technologickém trhu oznámených za posledních 12 měsíců činí 47 procent.

Částka představuje téměř 25násobek zisku, který bude v roce 2010 Sybase generovat, v případě zisku SAPu to je zhruba 18násobek. Za Sybase navíc společnost SAP zaplatí v hotovosti, díky čemuž si musela sjednat úvěr ve výši 3,5 milionů dolarů. Analytici však ve vysoké částce problém neshledávají. „Přestože akcie Sybase se 50 dolarů nedotkly už někdy od poloviny 90. let, nemyslím si, že by to mělo nějaký vliv na renomé SAPu,“ uvádí ve své zprávě Michael Briest, analytik společnosti UBS.

Po oznámení akvizice stoupla hodnota akcií Sybase o 35 procent na 64,4 dolarů, což je byl nejvyšší jednodenní nárůst v historii společnosti. Akcie SAPu mírně ztratily, zhruba o 1,5 procenta na 35,67 dolarů a jejich hodnota se do konce týdne už prakticky nezměnila. Zatím to tedy nevypadá, že by vedení společnosti nemělo důvěru akcionářů, důležité ovšem bude ji nezklamat. A o tom rozhodnou nejbližší měsíce.

Zákazníci čekají na další plány

SAP
Bill McDermott a Jim Hagemann Snabe, současní co-CEO

Kromě akcionářů mají nyní starosti také zákazníci společnosti Sybase, které bude ze všeho nejvíce zajímat, jak SAP naloží s jejími technologiemi a produkty. Podle prohlášení by měla společnost Sybase fungovat jako samostatná jednotka pod vedením stávajícího výkonného ředitele Johna Chena s tím, že bude pokračovat podpora a další vývoj jejích produktů. Podle analytiků by se podrobnější informace o dalším směřování měly objevit co nejdříve.

„Po akvizici Business Objects dokázal SAP předložit nové roadmapy velmi rychle. Myslím, že i v tomto případě to bude v řádu mála měsíců,“ říká Paul Hamerman z analytické společnosti Forrester Research. Podle něj rychlému zveřejnění plánů u předchozí akvizice pomohla vyjednávání obou stran probíhající už měsíce před samotným oznámením obchodu. Ta současná se podle dostupných informací vyjednávala zhruba od března.

Otazníky se vznášejí například kolem vývojového prostředí PowerBuilder, především v souvislosti s rozšiřováním podpory platformy Microsoft .NET. Vzhledem k tomu, jde o významně ziskový produkt, neočekává se, že by se v dohledné době nějak změnila strategie v jeho směřování. Objevují se však také názory připouštějící jeho osamostatnění. Zcela jiná situace, jak už vylo uvedeno, bude kolem mobilních technologií, do kterých bude chtít SAP nepochybně vkládat další prostředky. V každém případě by podobnější informace o plánech mělo vedení zveřejnit co nejdříve, aby se přešlo nejrůznějších spekulacím.

Přečtěte si také


ANALÝZA: Rezignace šéfa SAP, okolnosti a budoucnost firmy
Další změny v nejvyšším vedení SAP, odchází John Schwarz
IDC: SAP vede před Oracle v oblasti CRM software a utilit
Svatba Oracle a Sun Microsystems – budoucnost otevřeného software v ohrožení?


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
28. 04. Oracle Code 2017
RSS 

Zprávičky

Procesor Exynos 9 Series má zvýšit výkon mobilních zařízení

Pavel Houser , 27. únor 2017 14:43

Procesor je vyrobený 10nm FinFET technologií.

...

Více 0 komentářů

Navrhované daňové změny mohou způsobit odliv IT specialistů

ITBiz.cz , 27. únor 2017 12:00

Návrh ČSSD na zavedení daňové progrese by mohl výrazným způsobem ohrozit oblast podnikových služeb, ...

Více 7 komentářů

V USA zemřel hráč PC her během 24hodinového herního maratonu

ČTK , 27. únor 2017 10:00

Ve Spojených státech zemřel hráč počítačových her během 24hodinového herního maratonu, jehož cílem b...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Samsung představil nové Gear VR s ovladačem

ITBiz.cz , 26. únor 2017 20:23

Samsung představil zcela nové brýle Gear VR s ovladačem, kterými rozšiřuje vlastní portfolio zařízen...

Více 0 komentářů

3 nové smartphony Nokia s Androidem

ITBiz.cz , 26. únor 2017 20:12

Znovuzrození se dočkala Nokia 3310....

Více 1 komentářů

Acer uvádí smartphony Liquid Z6E

ITBiz.cz , 26. únor 2017 19:38

Technologie BlueLightShield snižuje míru vystavení modrému světlu....

Více 0 komentářů

V Barceloně začíná Mobile World Congress 2017

ITBiz.cz , 26. únor 2017 16:14

LG G6 je jednou z prvním novinek představených v Barceloně. Smarpthone pro sledování videa a fotogra...

Více 0 komentářů