Asus U2E-1P041E vs. Sony Vaio TZ31XN – krása v malém balení

Jan Švehla, 04. červenec 2008 07:37 4 komentářů
Rubriky: Hardware

Test
Notebook je věc, bez které by si velká spousta z nás už ani nedokázala představit svůj typický všední den. Pomáhá nám ve škole, v práci a ať už jsme na cestách, nebo se chceme večer pobavit s rodinou u dobrého filmu, je nám nablízku. V dnešní recenzi jsme pro vás srovnali dva manažerské notebooky, každý s trochu jinými přednostmi, nicméně oba uživatelsky velice atraktivní.

Asus-sony
Sony Vaio TZ31XN a Asus U2E-1P041E vedle sebe

Vybrat manažerský notebook je v dnešní době, kdy je obrovská nabídka, velice složité. Ještě těžší situace je na úplném dně trhu, kde se výrobci předhánějí v tom, kdo vytvoří nejlevnější a nejekonomičtější notebook. Ale o tom si „povíme“ třeba někdy jindy. Dnes si totiž vezmeme na paškál téma manažerských notebooků. Manažerský notebook by měl být kombinací mobility, luxusu, elegance, stylu a zároveň by se měl vyznačovat perfektním výkonem a dlouhou výdrží baterie. A jelikož výběr je skutečně pestrý, dovolil jsem si vybrat a srovnat dva notebooky od společností Sony a Asus, které všechny výše zmíněné vlastnosti takřka bez výjimky splňují. Liší se ale nejen cenou, ale i některými svými vlastnosti. I tak toho ale mají hodně společného…

V dnešní recenzi si srovnáme notebook od společnosti Asus, konkrétně typ U2E-1P041E, a proti němu postavíme do arény o „něco“ dražšího elegána Sony Vaio TZ31XN. Hned první důležitou věcí, kterou bych měl na okraj předeslat, je fakt, že oba tyto notebooky jsou jedenáctipalcové, jelikož mobilita a hmotnost jsou u manažerských notebooků na prvním místě. Váha je u obou takřka totožná, ale i tak je rozdíl nějakých cca 100g ve prospěch Sony vítaným pozitivem. Když se totiž notebook nosí v tašce delší dobu, tak je každé deko znát. Hmotnost Asusu je 1,28kg a hmotnost Sony 1,19kg.

Z obrázků, které máte možnost vidět výše, je patrné černé vyvedení Sony Vaio, které není až tak nestandardní, ale daleko zajímavější a nekonvenční je hnědá barva u Asusu. Ten je totiž potažen elegantní kůží, a to hned ve dvou provedeních – jednak hnědé, ale také černé.

Co se ukrývá uvnitř?

Sony-obr
Sony Vaio TZ31XN

Oba přístroje jsou osazeny dvoujádrovými procesory Intel Core 2 Duo na frekvenci 1,2 GHz s 2Mb vyrovnávací pamětí a rychlostí sběrnice 533 MHz. O grafickou stránku se v obou případech starají vylepšené integrované grafické karty Intel Graphics Media Accelerator X3100 se sdílenou pamětí, pro kterou je využívána operační paměť o velikost 2048 Mb. Paměti jsou v obou případech typu DDR2, ale u Sony Vaio běží na frekvenci 533MHz a u Asusu na frekvenci 667MHz. Tento nepatrný rozdíl ale není tolik důležitý. V praxi to člověk takřka nepozná. LCD monitor je, jak už bylo uvedeno, jedenáctipalcový, přičemž Asus se může pochlubit rozlišením 1280x800 bodů a Sony Vaio dokonce 1366x768 bodů.

Oba notebooky jsou vybaveny DVD vypalovačkami, které jsou schopny vypalovat i na dvouvrstvá DVD média. Velký rozdíl je ale v pevných discích. Asus U2E-1P041E disponuje pevným diskem o velikosti 32 GB, přičemž v dodávce bývá zpravidla přibalen ještě 160GB externí disk pro ukládání multimediálních dat, jako jsou videa nebo hudba. Sony Vaio TZ31XN ve svých útrobách ukrývá pevný disk o velikosti plně dostačujících 120 GB, které jsou na notebook opravdu optimální. Pokud by vám ale tato velikost nestačila, není nic jednoduššího, než si koupit na svá data některý z pestré nabídky externích disků. Doporučuji ovšem disk bez externího napájení, kterému stačí k chodu standardní USB vstup. Ty s externím napájením jsou zbytečně těžké a vůbec nejsou skladné. Dnes se navíc dělají externí disky o velikosti kreditních karet a za zvážení rozhodně stojí i disky, které jsou určeny do Express Card slotu, jež jsou běžně k dostání až do velikosti 32 GB.

Skoro totožné periferie

Asus-obr
ASUS U2E-1P041E

Co se týče periferií, tak ty jsou na obou přístrojích takřka totožné. Najdete tu kromě klasického 56k modemu i typické USB vstupy, konektor RJ-45 pro připojení k síti, wi-fi, rozhraní firewire na stahování videa z videokamery, ale také bluetooth a dále též webkamerku a již zmíněný obligátní Express Card slot. Jediným rozdílem mezi těmito notebooky je fakt, že Asus disponuje čtečkou otisků prstů, která značně posílí zabezpečení vašich osobních dat. Tato libůstka se ale dá i dokoupit, dělají se totiž i modely určené k připojení do USB.

A nyní to nejdůležitější. V průběhu tohoto článku jsme si probrali všechny potřebné náležitosti a dali je vzájemně do kontrastu, ale přeci jen jsme ještě jednu věc nezmínili, a to tu nejstěžejnější – výdrž baterie. Jestli je totiž něco u manažerských notebooků skutečně důležité, pak je to právě schopnost baterie udržet notebook při životě co možná nejdéle (samozřejmě bez nabíjení). Jedenáctipalcové notebooky jsou ideální, protože poskytují velice slušnou zobrazovací plochu a přitom nespotřebují takové množství energie, jako je tomu například u notebooků patnácti či sedmnáctipalcových. LCD monitor je totiž u notebooků tím hlavním „žroutem“ energie. Abychom se ale dostali k jádru věci, tak si uvedeme konkrétní čísla spojená s výdrží. Asus U2E-1P041E je schopen na jedno nabití vydržet cca 4 hodiny, což je takový slušnější průměr, ale o žádný extrémní výkon nejde.

Naproti tomu Sony Vaio TZ31XN bylo do testu vybráno právě kvůli své výdrži, která se rovná až neuvěřitelným 7 hodinám! To je vskutku vynikající výsledek, když uvážíte, že klidně zvládnete půl až tři čtvrtě dne v práci na jedno nabití. Z tohoto důvody tedy Sony Vaio stojí za zvážení. Další jeho výhodou je i velký pevný disk, skvělé rozlišení 1366x768 a nižší hmotnost také rozhodně není k zahození. Pro Asus U2E-1P041E zase hovoří fakt, že má rychlejší paměti, čtečku otisků prstů a navíc atraktivní kožené vyvedení, které se také nevidí každý den. Mimo to je o cca 12 000 Kč levnější.

Rozhodnutí tedy nechám na vašem uvážení a pokud vás některý z výše zmiňované dvojice zaujal a tento článek vám pomohl při výběru nového notebooku, tak budu jedině rád. Jinak mějte při výběru notebooku na paměti, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité a podle toho také vybírejte konkrétní typ. Jestli je pro vás důležitá výdrž, doporučuji notebooky s menšími displeji, pokud chcete výborný výkon, doporučil bych procesory Intel Core 2 Duo a grafické karty Nvidia, no a pokud je pro vás rozhodující design, doporučil bych určitě Sony Vaio nebo některý z luxusní řady od firmy Acer (Edice Ferrari) nebo Asus (ať už zde zmíněný model, nebo některý z elegantní edice Lamborghini).


Komentáře

Creator #1
Creator 04. červenec 2008 15:19

"...disk bez externího napájení, kterému stačí k chodu standardní USB vstup..."

Žádnému externímu disku s pohyblivými částmi nestačí k chodu _standardní_ USB vstup, protože USB nemá dostatečnou wattáž. USB porty, které něco takového dokáží, nesplňují specifikace a mohou být i nebezpečné - především ale nikdy nevíte, se kterým vám bude externí disk fungovat a se kterým ne.

Anonym #4
Anonym 21. listopad 2008 15:38

Tohle je dost kravina. v USB2.0 specifikace je max proud 500mA, NB disku pracuji s 5V. To je 0.5*5=2.5W a podivejte se na maximalne prikon techto 2,5" hdd , je to prave tech 2,5W. Takze to splnuje specifikaci presne.

#2
04. červenec 2008 15:21

"...disponuje čtečkou otisků prstů, která značně posílí zabezpečení vašich osobních dat..."

Pletu se, nebo se dá každá taková čtečka obejít heslem pro případ, že by nepracovala správně? Pak se ovšem nedá o nějakém nadstandardním zabezpečení mluvit.

Tudor #3
Tudor 13. červenec 2008 12:26

Mám několik 2.5" externích disků tvořených boxem Sharkoon a diskem Samsung (v PATA i SATA provedení), které jsem připojil (od oka) ke stovce počítačů a třiceti notebookům a ještě se mi nestalo, že by někde nestačilo napájení. A to i u notebooku Toshiba s procesorem Pentium 133MHz (jak může být starý?)

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Na mobilní kongres do Barcelony přijede 2300 firem

ČTK , 25. únor 2018 16:33

Již vpředvečer veletrhu se očekává oznámení nové vlajkové lodi Samsungu, telefonu S9....

Více 0 komentářů

V ČR rostl prodej elektroniky i kancelářské techniky

Pavel Houser , 25. únor 2018 09:00

Nejvíc průměrná cena rostla u tabletů a notebooků. Prodalo se víc inkoustových tiskáren, méně lasero...

Více 0 komentářů

Pokles prodeje smartphonů potvrzuje i Gartner

ČTK , 24. únor 2018 12:04

Meziroční nárůst čtvrtletního prodeje zaznamenaly v rámci první pětky pouze Huawei a Xiaomi....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Broadcom snížil nabídku na rivala Qualcomm na 117 miliard dolarů

ČTK , 23. únor 2018 10:00

Převzetí Qualcommu by bylo největší akvizicí v historii technologického sektoru....

Více 0 komentářů

T-Mobile měl úspěšný rok

Pavel Houser , 23. únor 2018 09:00

T-Mobile oznámil finanční výsledky za rok 2017. Celkové tržby z mobilních a pevných služeb včetně pr...

Více 0 komentářů

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

ČTK , 23. únor 2018 08:00

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky....

Více 0 komentářů

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů