České 3G v půli roku 2010: optimismus, ale opatrný

Ondřej Pohl, 02. srpen 2010 08:01 12 komentářů

BtS - T-Mobil
Po létech stagnace se všichni tři čeští operátoři předhánějí v rychlosti výstavby sítí třetí generace. Jedna tisková zpráva stíhá druhou, avšak co se ve skutečnosti skrývá za optimistickými procenty pokrytí?

Telefonica O2 mapa pokrytí
Telefonica O2, nejtmavší místa 3G
až nejsvětlejší GPRS (CDMA není zobrazena)

Když se loni v létě začalo šuškat o spuštění UMTS v sítí T-Mobile, zůstávala část odborné veřejnosti skeptická, zvláště po názorovém veletoči, který T-Mobile ve svých názorech na mobilní datové přenosy předvedl. Jen pro shrnutí: nejdříve bylo UMTS FDD zbytečné, protože stačí EDGE a UMTS TDD, posléze bylo zbytečné, protože se bude rovnou spouštět LTE, až jsme se na začátku roku s několikaletým zpožděním proti konkurenci a zahraniční konečně dočkali.

Je jasné, že v roce 2010 už nebude stačit pokrýt jen Prahu a centrum Brna a myslet si, nakolik to stačí. Po rozpačitém přešlapování z úvodu roku, které mohlo být způsobeno jak tuhou zimou, tak obvyklými technologickými problémy, se výstavba rozjela ve velkém. Následovala Plzeň, centrum Brna, Olomouc, Pardubice, České Budějovice, Zlín a Hradec Králové. Jak vidno, plán zpřístupnit signál třetí generace většině obyvatel krajských a třiceti dalších největších měst do konce roku 2010, jak bylo původně slibováno, nevypadá nyní tak nereálně.

Zajímavé je rovněž sledovat, jakým způsobem jsou prezentována data o novém pokrytí – vždy se mluvím o procentech počtu pokrytých obyvatel a ne území. Nejenom že tato čísla vypadají lépe, ale také se o hodně hůře ověřují. Společně s budováním 3G provádí operátor i změny ve své 4G síti založené na standardu UMTS TDD. Konkrétně se jedná o zdvojnásobení rychlostí datových přenosů. V praxi je však toto vylepšení zanedbatelné: málokdo dosahuje deklarovaných rychlostí a i kdyby ano, přísné datové limity mu jich nedovolí využít. Předpokládá se proto, že jejich změna budou součástí širších změn – během léta přislíbil operátor představit nové datové tarify. S těmi stávajícími totiž proti konkurenci beznadějně zaostává.


T-mobile, 3G až EDGE (žlutá)

O2: Probuzení ze zimního spánku


Telefonica O2 až příliš dlouho těžila ze svého technologického prvenství, během něhož neměla potřebu nějakým zásadním způsobem svou síť vylepšovat a modernizovat. Tento náskok si však operátor jen tak vzít nenechá, pročež se i u něj rozběhla masivní výstavba. Již pokrytou Prahu a Brno následovaly České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Jihlava, Olomouc, Ostrava, Zlín, Kladno, Rokycany, Žďár nad Sázavou, Frýdek-Místek. V poslední fázi se pak jedná o města Jeseník, Písek, Nymburk, Šumperk, Litoměřice, Strakonice a Děčín. O2 tedy nelze upřít fakt, že je před svými konkurenty stále o krok napřed – zatímco oni pokrývají krajská města, O2 už řeší bývalá krajská města. Podle aktuálních údajů by tak přístup k 3G od O2 měla mít třetina české populace.

I zde se však nejedná o bezhlavou výstavbu nových BTS, ale širší změnu koncepce fungování datové sítě. Pokud lze věřit slibům tiskového oddělení, pak bude do konce roku 2010 hotova modernizace 2G sítě, která bude zahrnovat spuštění EDGE na každém vysílači. O2 by tak mohl smazat jednu z hlavních konkurenčních výhod T-Mobilu – nabízet relativně rychlý mobilní Internet i mimo velké aglomerace.

Vodafone nechce černého Petra


V této situaci si Vodafone nemohl dovolit zůstat pozadu a naplňovat 3G licenci jen formálně, jak to činil. I on tak začal s bouřlivou výstavbou, která má do konce roku zahrnovat šedesátku nejvýznačnějších českých sídel. Vedle krajských měst tak už do konce září potkáme rychlý Internet ve městech jako Šenov, Vratimov, Petřvald, Příbram, Napajedla, Otrokovice, Starý Plzenec, Jablonec nad Nisou, Chlumec, Sokolov nebo Prostějov.


Vodafone, 3G až EDGE (světlá)

Realita? Zdaleka ne tak optimistická


Výše uvedené údaje přirozeně probouzejí optimismus a víru, že se Česká republika po několika letech temna dostane alespoň na takou úroveň, jakou má Rumunsko. Nesmíme ovšem zapomenout, že ona optimistická procenta a sáhodlouhé seznamy měst jsou mnohdy spíše toužebná přání.

České mobilní sítě se tak jakoby vracejí na svůj počátek, kdy homogenní pokrytí nebylo samozřejmostí a kdy bylo nutno ten správný signál doslova „lovit“. Jak z vlastní zkušenosti tak četbou nejednoho internetového fóra si lze udělat mnohem jasnější představu o současném stavu 3G sítí: o velmi děravém a často nelogickém pokrytí, o odhlašování se z 3G síti při snaze uskutečnit datový přenos anebo špatně zvládnutých handoverech mezi sítěmi třetí a druhé generace.

Nelze však být přehnaně kritický, takové porodní bolesti jsou zcela běžné. Zbývá jen doufat, že se operátoři nespokojí se současným formálním stavem a dotáhnou pokrytí do konce, stejně tak jako reflektují změnu technologie ve svých datových tarifech – zvláště pak co se velikosti FUP limitů týče.


Komentáře

pšonek #1
pšonek 02. srpen 2010 12:01

kdyby byli operatori chytri, tak spusti 3g bez datovych limitu a urvou tim kus zakazniku od klasickych ISP. Kdo by mel u sebe mobil (dnes uz skoro kazdy umi BT nebo routovat pomoci wifi / kabelu), tak by u sebe mel i rychly internet. K cemu je pak cloveku platit UPC? :]

Rezza #5
Rezza 02. srpen 2010 16:59

Ale to neni cilem - teda ja doufam, ze to neudelaji. Mobilni net ma byt na jiste pouziti (omezeny prostredek), naopak do baraku proste ten kabl vede v pohode... Ale jo, takovych 500 MB tydne by bylo lepsi nez ta soucasna desetina...

Náhodný kolemjdoucí #8
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 17:14

Jo a 5 000 MB by byla lepší než ta současná setina.

Náhodný kolemjdoucí #9
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 17:14

Jo a 50 000 MB by byla lepší než ta současná tisícina.

Náhodný kolemjdoucí #10
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 17:15

Jo a 500 000 MB by bylo lepší než ta současná desetitisícina.

Náhodný kolemjdoucí #11
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 17:16

Jo a 5 000 000 MB by bylo lepší než současná statisícina.

Náhodný kolemjdoucí #12
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 17:17

Jo a 50 000 000 MB by byla lepší než ta současná milióntina.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 14:45

To jsem z toho jelen... Je to jako dobre, ze to stavi, anebo je to spatne, ze to stavi spatne.

Karel Wolf 02. srpen 2010 15:15

dobre je, ze s tim konecne zacali, spatny je pak neprijemny fakt, ze s tim prichazeji tak pozde (srovnejte treba s Orange na Slovensku) a vyberove (pouze lukrativni lokality). ten velmi pozdni start (s vyjimkou TO2) ceskeho 3G (ve srovnani se svetem) bohuzel nepekne kontrastuje s Ceskem jako GSM velmoci v 90. letech :)

Náhodný kolemjdoucí #7
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 16:46

Tak to to je krutohustopřísný ožeh.

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 02. srpen 2010 17:59

Jsem v Usti nad Labem. Na nasem dome je vodafone, 3G se uz da pri rucni volbe operatora vuhledat, neda se na nej ale pripojit. Na protejsim dome tmobile. Jejich 3G bylo nainstalovano o cca 7-10 dni drive, po signalu ani vidu, ani slechu. Na dalsim sousednim dome jsou vodoprdi, tam 3G pry funguje.

Petr #4
Petr 02. srpen 2010 20:02

Nevím, ale na seznamu jste vynechali Plzeň (u Vodafone), jedeme už skorem dva týdny na 3G (respektive 3.5G - HSPA).

RSS 

Komentujeme

Deset minut s Einsteinem

Richard Jan Voigts , 18. listopad 2017 10:45
Richard Jan Voigts

Při návštěvě Švýcarska jsme strávili den na Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Fede...

VíceRSS 

Zprávičky

Prodeje potravin přes internet jsou v ČR třetí nejvyšší v Evropě

ČTK , 18. listopad 2017 08:00

Další inovace? Nabízí se např. doručování až domů bez přítomnosti majitele......

Více 0 komentářů

Slovenské soudy zakázaly přístup k více než 30 webům s hazardem

ČTK , 17. listopad 2017 09:00

Podobnou úpravu proti nepovoleným hazardním hrám jako Slovensko uplatňují i další členské země EU....

Více 1 komentářů

Foxconnu klesl čtvrtletní zisk o 39 %

ČTK , 17. listopad 2017 08:00

V důsledku slabého zájmu o iPhone 8 a problémům při výrobě iPhone X akcie společnosti za poslední tř...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

MPSV odstoupilo od zakázky na systém dávek za stovky milionů Kč

ČTK , 16. listopad 2017 17:45

Nový systém pro vyplácení dávek za stovky milionů korun úřady práce příští rok mít nebudou. ...

Více 0 komentářů

Europoslanci schválili větší ochranu při nákupech v e-shopech

ČTK , 16. listopad 2017 09:00

Nedůvěra spotřebitelů k nákupu v zahraničí stále přetrvává....

Více 0 komentářů

Apple ovládl trh s nositelnou elektronikou

ČTK , 16. listopad 2017 08:00

Apple v počtu prodaných kusů dosud zaostával za výrobci levnějších fitness náramků....

Více 0 komentářů

Rok 2018 bude pro kontaktní centra ve znamení automatizace a IoT

Pavel Houser , 15. listopad 2017 11:00

Bosch do svých praček montuje snímače, které odhalí, že se buben otáčí 5 000 otáček za minutu namíst...

Více 0 komentářů