margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Bezpečnostní přehled: Provoz ve firmách obchází port 80

Pavel Houser , 26. leden 2012 10:52 6 komentářů
Bezpečnostní přehled: Provoz ve firmách obchází port 80

Bezpečnost by se neměla omezovat na sledování portu 80. Americká armádní agentura DARPA chce pomocí on-line her odhalovat chyby zbraňových systémů. Průniky na účty v iTunes. Mozilla spustila konkurence OpenID. Následuje pravidelný čtvrteční bezpečnostní přehled.

Poslední bezpečnostní opravy Microsoftu a Adobe poněkud překryly fakt, že balíček významných záplat vydal také Oracle. K dispozici je celkem 78 aktualizací zabezpečení, z toho 16 kritických – tj. chyb, které bylo možno zneužít vzdáleně. Postiženými produkty jsou mj. Oracle Database Server, Fusion Middleware, E-Business Suite, MySQL, VirtualBox a PeopleSoft. Hodně chyb se týkalo MySQL, za největší úkol pro administrátory se pokládá záplata kritické chyby v Oracle Database. I když správci často neinstalují opravy ze strachu, aby neohrozili funkčnost aplikace v provozním prostředí, v tomto případě Oracle výslovně upozorňuje, že existuje riziko útoků a navíc pokusy problém obejít nefungují 100% a mohou také narušit celé prostředí. Záplatu je proto opravdu třeba nainstalovat.

Zdroj: CNet

Ed Oswald na webu BetaNews obviňuje Apple, že do účtů na iTunes je možné se nabourat. Častý má být případ, kdy je uživateli náhle strženo 95 dolarů za download hry Sega Kingdom Conquest (nebo jiných her, např. Kingdom Conquest. Texas Poker apod.), aniž cokoliv stahoval. Apple v případě reklamace peníze vrátí, ovšem tají, co se vlastně v těchto případech děje.

Zdroj: BetaNews.com

Tak jako u všech aktuálních událostí, i v případě protestů proti zákonu SOPA se objevily různé nekalé triky, jak dění využít. Během vypnutí Wikipedie podvodníci např. nabízeli „triky“, které měly uživatelům encyklopedii přece jen zpřístupnit. Netřeba dodávat, že odkazy vedly na stránky pokoušející se o zero day exploity nebo nabízející stahování malwaru.

Zdroj: SecurityNewsDaily

Americká výzkumná armádní agentura DARPA hodlá vyvinout on-line hry, jejichž účastníci by zábavnou formou pomáhali hledat chyby v softwaru používaném ve vojenských systémech. V tuto chvíli podobnou činnost údajně v USA vykonává asi 1 000 specialistů. Podstatou aplikací má být, že software - „robot“ - bude hrát proti zájemcům a v průběhu souboje by se mohly projevit chyby všeho druhu.

Působí to trochu výstředně, ale podobně koncipované počítačové hry se již používají i k modelování 3D tvaru bílkovin, hledání vzorů v sekvencích DNA nebo dokonce proti potírání pirátů (ve smyslu opravdových námořních lupičů). Takový projekt alespoň testuje americké námořnictvo. Ostatně samotná armáda USA již používá her např. k propagaci/náboru branců, ale prý i jako simulátorů pro reálné mise.

Zdroj: SecurityNewsDaily

Mozilla nabízí alternativu k uživatelským jménům a heslům pro webové servery. Služba BrowserID (prototyp se objevil loni v létě) je obdobou známého OpenID. Uživatel se potřebuje vytvořit u Mozilly účet a pak se k webům, které technologii podporují, může přihlašovat jen svou e-mailovou adresou. Vývojáři mohou přidat podporu technologie tak, že do kódu svých webů zkopírují odkazy na javascriptové knihovny a ověřovací službu. Mozilla tvrdí, že BrowserID oproti již široce podporovanému OpenID (Facebook i Twitter) nabízí větší zabezpečení i ochranu soukromí.

Zdroj: The Register

Japonská letecký výzkumná agentura JAXA (Japanese Aerospace Exploration Agency) přiznala, že na počítači v její síti byl objeven trojský kůň. Zatím není jasné, jaké informace mohly být tímto způsobem kompromitovány. Mohly by se týkat i zařízení používaných k dopravě na Mezinárodní kosmickou stanici, obsahovat technické i provozní informace, jména i hesla. Loni na podzim se terčem útoků v Japonsku stala společnost Mitsubishi Heavy Industries a také japonský parlament. Útoky údajně vycházely z Číny.

Zdroj: The Register

Konflikt mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy v kyberprostoru pokračuje. Po oznámení o krádežích údajů o izraelských platebních kartách ze strany saudskoarabské skupiny Group-XP (viz také jeden z minulých bezpečnostních přehledů) nyní následuje kontraakce. Hacker vystupující pod přezdívkou Hannibal tvrdí, že získal přístup až ke 100 000 účtů na Facebooku arabských uživatelů. Kompromitovány měly být i desítky tisíc „arabských“ e-mailů. Hannibal hodlá přihlašovací údaje postupně zveřejňovat na webu Pastebin.

Zdroj: The Register, SecurityNewsDaily

Společnost Palo Alto Networks uvádí, že velké množství používaných aplikací obchází port 80. Bezpečnostní opatření založená na kontrole provozu přes tento port jsou pak proto neúčinná.

Ze studie Application Usage and Risk Report vyplývá, že celých 35 % z posuzovaných firemních aplikací port 80 nepoužívá vůbec a pouze 25 % komunikuje výhradně přes tento port. 51 % provozu teče jinudy. Historicky většina provozu probíhala přes port 80 odpovídající protokolu http, ale dnes ho řada aplikací (on-line hry, video streaming, instant messaging, webmail) obchází a využívá port 446 nebo mezi porty přepíná. Zabezpečení by mělo odrážet tyto trendy.

Zdroj: EWeek.com

CyberSource, firma, která spadá pod VISA, zveřejnila výsledky pravidelného průzkumu. Množství podvodných objednávek na Internetu dále kleslo z 0,9 % v roce 2010 na loňských 0,6 %. Je to nejnižší poměr za 13 let, co průzkum probíhá. Současně ale rostou náklady na odhalování a potírání podvodů. Podvody tak loni on-line obchodníky připravily až o 3,4 miliard dolarů. V roce 2010 to údajně bylo „jen“ 2,7 miliard.

Zdroj: HelpNet Security

Byl publikován Cisco 2011 Annual Security Report. V roce 2011 podle něj pokračoval pokles spamu. Celosvětově tak množství spamu kleslo z 379 miliard zpráv v srpnu 2010 na 124 miliard zpráv v listopadu 2011. V ČR se množství spamu snížilo dokonce až o 88 %. Zásluhu na trendu mají mít účinnější policejní postupy a vyřazení významných botnetů (Waledac, Rustock, Kelihos). Faktem také je, že pro podvodníky se staly výhodnější vysoce cílené útoky než akce prováděné plošně.

Hlavním trendem roku letošního mají podle studie být cílené útoky, zájem podvodníků o mobilní zařízení a systémy na bázi cloud computingu. Přetrvávat budou rizika hacktivismu a BOYD (bring your own device – používání vlastních zařízeních zaměstnanců pro pracovní potřeby).

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Cisco, Cisco 2011 Annual Security Report

Bezpečnosti se na ITBiz v uplynulém týdnu týkaly také např. následující články:

Je síťový tisk potenciální bezpečnostní slabina?

Vše, co jste chtěli vědět o hrozbě DuQu


Komentáře

Marek Stopka 26. leden 2012 12:25

A přitom na zapnutí Wikipedie stačilo vynout javascript :D

Karel Wolf 26. leden 2012 12:53

Jj, to je pravda, byl na toto téma pěkný članek na Lifehackeru.

Franta #5
Franta 28. leden 2012 16:10

Ani není potřeba vypínat – stačí zmáčknout Esc po načtení obsahu.

xurfa #3
xurfa 28. leden 2012 08:09

"obchází port 80"? co je to za blbost, proč by aplikace musla nutně používat jen port 80? kterej *** tohle vymyslel?

Franta #4
Franta 28. leden 2012 16:10

taky jsem si říkal… ale raději tyhle články už radši nekomentuji

Kaacz #6
Kaacz 01. únor 2012 20:40

Jo a nejlepsi je to s tim portem 446. Autor mel asi na mysli 443 HTTPS, coz je vetsinou ven z firmy povoleny port hned po 80. Ale diky SSL se v tom muze pustit cokoli.


RSS 

Komentujeme

Chatbot mluví za mrtvého – od nápadu k realizaci

Pavel Houser , 30. listopad 2016 13:00
Pavel Houser

Na webu The Verge popsala Casey Newton příběh dvou přátel (Eugenia Kuyda a Roman Mazurenko). Peripet...

Více

Kalendář

RSS 

Zprávičky

Tchajwanský Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit v USA

ČTK , 07. prosinec 2016 15:00

Tchajwanská společnost Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit ve Spojených státech. Oznámila to dne...

Více 0 komentářů

Nejvyšší soud USA se postavil na stranu Samsungu proti Applu

ČTK , 07. prosinec 2016 12:30

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsu...

Více 0 komentářů

Evropská komise Microsoftu schválila převzetí sítě LinkedIn

ČTK , 07. prosinec 2016 10:30

Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolar...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Porozumění větám, konkurence pro Turingův test

Pavel Houser , 06. prosinec 2016 18:00

Konverzační roboti mají stále problémy pochopit věty, kde smysl nelze vyvodit ze samotné gramatické ...

Více 0 komentářů

Americká GoDaddy koupí evropský webhosting Host Europe

ČTK , 06. prosinec 2016 16:00

Americký registrátor internetových domén GoDaddy, který je ve svém oboru největší na světě, se dohod...

Více 0 komentářů

Ruská Centrální banka oznámila masivní útok hackerů

ČTK , 06. prosinec 2016 11:00

Do systému ruské Centrální banky se letos dostali hackeři a s pomocí zfalšovaných hesel se pokusili ...

Více 0 komentářů

CETIN vydal dluhopisy za 25 miliard Kč

ČTK , 05. prosinec 2016 18:00

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) upsala dluhopisy v eurech a korunách v celkovém objemu ...

Více 1 komentářů