Bezpečnostní přehled: Systémy SCADA jsou prý děravé

Pavel Houser , 29. listopad 2012 08:00 0 komentářů
Bezpečnostní přehled: Systémy SCADA jsou prý děravé

Jak funguje ruské kyberkriminální podsvětí? Backdoor v tiskárnách, jaké je riziko automatických odpovědí v případě nepřítomnosti pro podnikovou síť. Následuje pravidelný čtvrteční bezpečnostní přehled.

ReVuln, bezpečnostní start-up z Malty, tvrdí, že mají k dispozici zero day zranitelnosti pro nejpoužívanější průmyslové řídicí systémy (SCADA): pro Siemens, General Electric, Schneider Electric i ABB/Rockwell. Neopravené díry jsou vesměs na straně serverů a mohou být zneužívány i vzdáleně. Technické podrobnosti oznámeny nebyly; ReVuln nechce o chybách informovat výrobce, ale zranitelnosti prodávat zákazníkům (což mohou být i dodavatelé). Vzhledem k tomu, že v éře po Stuxnetu jde samozřejmě o vysoce citlivou záležitost, firma se hájí, že poskytne informace pouze důvěryhodným subjektům z důvěryhodných zemí.

(Podobně funguje francouzský Vupen, který dodává informace o zranitelnostech západním vládám a další státním složkám.) ReVuln nedávno získal mediální pozornost díky upozornění na zero day chybu Call of Duty: Modern Warfare 3, a to jak na straně serveru, tak i samotného herního enginu. Zneužití chyby útočníkovi údajně dovolovalo vyřadit všechny on-line servery.

Zdroj: The Register Demonstrační video

Ucha Gobejishvili, gruzínský bezpečnostní výzkumník, prezentoval na indické bezpečnostní konferenci Malcon v Novém Dílí možnosti vzdáleného zneužití Google Chrome. Prohlížeč ve verzi pro Windows má obsahovat nejvážnější typ zranitelnosti, který umožňuje útočníkovi vzdálené ovládnutí systému. Google ovšem zatím nezískal podrobnější informace, takže je možné, že Gobejishvili přijde o 60 tisíc dolarů, které firma jinak za takový objev nabízí.

Zdroj: The Register

Objevil se nový červ Narilam, který napadá databáze Microsoft SQL Serveru a nahrazuje položky náhodnými hodnotami. Není známo, že by se tento malware pokoušel o průmyslovou špionáž, jeho cílem je destrukce dat. Přepisuje hlavně položky obsahující slova v perštině, vztahující se k účetnictví. Na problém upozornila společnost Symantec, která zaznamenala výskyt Narilamu v Íránu, ale i v anglosaském světě.

Zdroj: ZDNet

Na téma podnikové bezpečnosti na ITbiz viz také: IBM aktualizovala software PowerSC a Trusted Surveyor, který poskytuje bezpečnostní varování v reálném čase a monitoring dodržování norem.

Francouzský list L'Express obvinil USA z útoku proti spolupracovníkům bývalého prezidenta Sarkozyho před posledními prezidentskými volbami. Akce měla zahrnovat sběr údajů na Facebooku a cílené e-maily, které obsahovaly link na phishongovou repliku vnitřního serveru francouzské vlády. Tímto způsobem měli útočníci získat různé dokumenty o Sarkozyho strategii, včetně těch tajných. Motivace podobné akce není ale jasná, USA jakoukoliv účast na akci proti svému spojenci pochopitelně popřely a o nařčení se většinou pochybuje.

Zdroj: CNet

Tiskárny Samsung údajně obsahují tajné administrátorské heslo, tj. zadní vrátka zabudovaná do firmwaru. Na problém upozornil americký CERT. Nebylo oznámeno, jakých konkrétních modelů se záležitost týká, nicméně sem mají spadat i některé tiskárny, které Samsung vyráběl pro Dell. Kdo zná příslušné heslo, může získat přístup k tiskárně s administrátorskými právy. To pak umožňuje nastavit i změny konfigurace, umožňující sledovat tištěné dokumenty, získat informace o zařízení a síti, a připravit si tak cestu i pro další útoky. Samsung existenci backdooru zatím nepotvrdil.

Zdroj: The Register

Na egyptském podzemním fóru se za 700 dolarů prodává exploit, který má umožňovat ovládnutí účtu na webmailu Yahoo. Údajně stačí, aby oběť v době, kdy je přihlášena, klikla na určitým způsobem vygenerovaný odkaz. Má jít o zranitelnost typu cross-site scripting umožňující krádež cookies, problém se týká všech prohlížečů a nepomáhají proti němu ani filtry XSS vestavěné v Internet Exploreru nebo Chrome. Oprava by pro Yahoo ale měla být jednoduchá, možná hrozba už v tuto chvíli není aktuální.

Zdroj: CNet

Se zprávami o nepřítomnosti, které se připojují k automatické odpovědi na e-mail třeba v případě dovolené, je třeba se mít poněkud na pozoru. Neplatí to jen pro domácí uživatele (hrozba vyloupení opuštěného bytu), tyto informace mohou pomáhat i útočníkům na firmy. Automatické odpovědi totiž např. běžně obsahují kontaktní informace na další osoby, které podvodníkům mohou umožnit získat přesnější představu o procesech ve firmě, dále pak lepe zacílit třeba spear phishing - tj. odvolat se na nepřítomného kolegu.

V době prázdnin/hromadných dovolených mohou pokračovat dále, tj. poslat dopis i na kontakty v automatické odpovědi, a získat tak další kontakty atd. Administrátoři by podle průzkumu společnosti Trend Micro mohli např. nastavit dvě verze odpovědi (adresátům uvnitř a vně organizace), eventuálně umožnit posílání pouze na adresy ve whitelistech. Zdroj: HelpNet Security

eBay zalátala dvě kritické bezpečnostní zranitelnosti. Útočníci mohli získat neoprávněný přístup do jedné z databází provozovatele a k přístupovým údajům dalších uživatelů. Na problém zneužitelný přes SQL injection upozornil výzkumník David Vieira-Kurz.

Zdroj: HelpNet Security

Avast nabízí všem školám v USA používat zdarma sadu avast! Endpoint Protection Suite.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Avast

V říjnu byl podle statistik Eset Live Grid nejrozšířenější celosvětovou hrozbou INF/Autorun; je to už šestý měsíc v řadě. Tentokrát dosáhl podílu 5,30 %, v Evropě pak obsadil celkové druhé místo s 3,66 %. Ani další statistické údaje pro svět a Evropu se prakticky neodlišují od údajů pro minulé měsíce. Na území ČR však byla v říjnu nově ve větší míře zaznamenána hrozba Win32/Dorkbot, vir šířící se přes komunikační službu Skype. Maskuje se jako nový obrázek profilu (uživatelů s již infikovanými počítači), odkaz však vede na komprimovaný soubor obsahující malware v podobě EXE souboru. Trojský kůň Dorkbot sbírá a odesílá všechna uložená hesla a různé typy souborů, které mají útočníkovi umožnit plně ovládnout infikovaný počítač.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Eset

Společnost IReSoft nabízí biometrický docházkový a přístupový systém Alveno svým klientům i na vyzkoušení, s možností vrácení peněz.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Iresoft

Analýza společnosti Trend Micro popisuje fungování ruského kybernetického podsvětí: co se na černém trhu prodává a za kolik. Pro ilustraci: Denní útok DoS (odmítnutí služeb) přijde na 30-70 dolarů. Instalace aplikace Zeus podle okolností na cca 40 dolarů. Zdrojový kód trojského koně: 50 dolarů. Nutná "vstupní investice" pro adepta kybernetického zločinu je tedy celkem malá, čemuž pak odpovídá i počet lidí, kteří se na těchto aktivitách podílejí.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Trend Micro


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Vládní čtvrť a vládní systém, tedy ten informační

Petr Zavoral , 06. leden 2018 16:15
Petr Zavoral

Jeden ze zakladatelů enterprise architektury John Zachman srovnává IT v institucích s Boeingem: Firm...

VíceKalendář

18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd
30. 01. Ecommerce Expo Prague 2018

RSS 

Zprávičky

Internetové bankovnictví používá polovina Evropanů

ČTK , 16. leden 2018 08:00

Česká republika obsadila mezi 28 zeměmi EU spolu s Rakouskem 12. příčku s podílem 57 %....

Více 0 komentářů

Acronis: letos bude ransomware útočit i na IoT zařízení

Pavel Houser , 15. leden 2018 12:28

Ohrožena budou i auta, chytré domácnosti, lékařské přístroje a nositelná elektronika (ransomwear)....

Více 0 komentářů

SoftBank plánuje prodej akcií divize pro mobilní telefony

ČTK , 15. leden 2018 12:18

Prodej akcií divize SoftBank by se mohl stát jednou z největších primárních emisí v Japonsku....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Vláda projedná novelu zákona o EET do konce února

ČTK , 15. leden 2018 08:00

Ministryně se chce příští týden setkat se zástupci podnikatelských svazů a komor a prodiskutovat s n...

Více 0 komentářů

Malware zobrazující pornoreklamy objeven v herních aplikacích na Google Play

Pavel Houser , 14. leden 2018 13:09

Kyberzločinci se začínají zaměřovat i na hry a aplikace pro děti. ...

Více 0 komentářů

Celosvětový odbyt osobních počítačů loni pošesté klesl

ČTK , 13. leden 2018 08:00

Gartner a IDC se nicméně v číslech výrazně neshodnou, IDC popisuje konec roku jako oživení....

Více 1 komentářů

Generální ředitel českého Vodafonu Jiří Báča opouští firmu

Pavel Houser , 12. leden 2018 14:41

Dočasným generálním ředitelem českého Vodafonu bude Petr Dvořák, viceprezident pro nefiremní zákazní...

Více 0 komentářů