BSA: lokální digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního obchodu

Pavel Kolář, 30. leden 2014 11:00 7 komentářů
BSA: lokální digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního obchodu

Mezi typické digitální překážky patří například bariéry v přeshraniční výměně informací, národně orientované certifikace technologií a standardů či zvýhodňování místních IT produktů a služeb ve veřejných zakázkách, vyplývá to alespoň ze studie Rozvoj digitální ekonomiky: obchodní pravidla pro podporu růstu za ktzerou stojí organizace BSA | The Software Alliance.

Mezinárodní pravidla obchodování nedrží krok s rychlou inovací produktů a služeb využívajících software, mezi které patří například cloud computing a datové analýzy. Hlavní brzdou rozvoje má být tzv. „digitální protekcionismus“. Organizace navrhuje odstranit ochranářské praktiky pomocí nadčasových globálních pravidel digitálního obchodu.To by mělo v důsledku vést k vytvoření konkurenčního prostoru pro rozvoj informačních technologií.

Globální roční tržby softwarového odvětví (2000 až 2012)
Globální roční tržby softwarového odvětví (2000 až 2012)
„Technologie využívající software jsou motorem zásadních inovací v celém hospodářství a ve všech aspektech moderního života. Chceme-li mít z technologického pokroku maximální možný užitek, vlády musí digitální obchodování podporovat a nikoli mu bránit,“ vysvětluje Victoria Espinelová, prezidentka a ředitelka BSA, a dodává: „Potřebujeme moderní obchodní pravidla, která zabrání novým formám protekcionismu a zajistí volnou přeshraniční výměnu informací.“

Cloud i datové služby narážejí na úzká hrdla místních pravidel a předsudků

Software, cloud computing a datové služby se stávají základními nástroji produkce v moderní ekonomice, jejich dopad proto dalece přesahuje IT odvětví. Digitální produkty a služby v důsledku transformují globální obchod. Jejich adaptace ale naráží na úskalí lokálních právních specifik jednotlivých zemí, ale také třeba na bezdůvodné upřednostňování lokálních dodavatelů (například v Německu je takové upřednostňování dokonce zakotveno v zákoně – pozn. red.).

Globální export počítačových služeb (2000 až 2012)
Globální export počítačových služeb (2000 až 2012)
„Máme historickou příležitost navrhnout obchodní pravidla, která vyhovují digitální éře. Probíhají vyjednávání a rozhovory o IT službách a produktech ve všech klíčových regionech,“ říká Espinelová. „Dohody, které uznávají transformační dopad na digitální obchod, umožní podnikům všech velikostí inovovat a růst. Spotřebitelům umožní přístup k nejlepším produktům a službám, pomohou s tvorbou nových pracovních míst a zlepší kvalitu života.“

Na závěr trocha dat: vývoz všech počítačových služeb, včetně softwaru, vzrostl téměř sedmkrát: z 30 miliard dolarů v roce 2000 na více než 200 miliard dolarů v roce 2011, vyplývá z informací Světové obchodní organizace.

Příklady digitálního protekcionismu

Jak mají vypadat případy digitálního protekcionismu v praxi? V principu jde o veškeré mechanismy, které degradují sociální a ekonomické výhody produktů a služeb využívající software. Mezi typické digitální překážky patří například bariéry v přeshraniční výměně informací, národně orientované certifikace technologií a standardů či zvýhodňování místních IT produktů a služeb ve veřejných zakázkách.

Příklady nových forem IT protekcionismu

  1.   nařízení, že poskytovatelé cloudových služeb musí zřídit servery na každém trhu, kde působí, zvyšuje náklady koncovým uživatelům. 
  2. některé vlády připravily normy nebo standardy, které zvýhodňují lokální firmy a chrání je před mezinárodní konkurencí.

Alinace navrhuje třídílný program doporučení, která podpoří rozvoj digitální ekonomiky:

  1. Modernizace obchodních pravidel tak, aby odrážela realitu současného digitálního obchodování. To představuje zjednodušení obchodních pravidel u inovativních služeb, jakými jsou cloud computing – umožnit volný tok dat přes hranice států a nerozhodovat o fyzickém umístění serverů nebo jiné výpočetní infrastruktury.
  2. Podpořit rozvoj technologických inovací. Toho je možné dosáhnout zajištěním modernizací ochrany práv duševního vlastnictví a podpořit dobrovolné využívání trhem ověřených technologických standardů.
  3. Vytvořit stejné podmínky pro všechny soutěžící. To vyžaduje, aby vlády šly příkladem. Měly by být plně transparentní v tom, jak si vybírají potřebné technologie. Rozhodnutí musí být založena na tom, zda výrobek nebo služba nejlépe vyhovuje daným potřebám a poskytuje kýženou hodnotu. Rozhodující nesmí být to, kde byla technologie vyvinuta.

„Každá země, která chce být v informačním věku globálně konkurenceschopná, potřebuje komplexní digitální agendu, která obsahuje nadčasová obchodní pravidla,“ upozorňuje Espinelová. „Vlády si musí připustit, že tvorba informačních bariér je v propojeném světě sebepoškozující: žádná národní ekonomika nemůže růst v izolaci rychleji než v prostředí s pevnými obchodními vztahy,“ dodává na závěr.


Komentáře

Honzik 30. leden 2014 12:57

rozvoji brání hlavně nýmandi jako je BSA

http://blog.linuxway.cz/2013/12/11/halo-tady-bsa/

gilhad #2
gilhad 30. leden 2014 14:50

Už BSA zaplatila způsobené škody? Ne? Hmmm a pak kdo tu škodí ...

Michal #7
Michal 09. únor 2014 22:13

+1

Jamicon #3
Jamicon 30. leden 2014 20:43

Lokálpatriotizmus je samozrejme namieste. Byť štátom, určite radšej zamestnám vlastných ľudí ako to nakúpim v zahraničí, pretože tak by som musel platiť 2x - raz za technológie a ešte aj živiť ľudí.
Samozrejme BSA, ktorá je hlásnou trúbou M$ bude presadzovať ich záujmy. Software z Redmontnu nezverím ani nedôležitý obsah mojich domácich počítačov a určite by som si tam neodložil firemmné dáta. Jediná výhoda cloudu od M$ je tá, že keď im zlyhajú disky, pomôže záchrana dát z archívov NSA.

Josh #4
Josh 07. únor 2014 09:51

A lobisti lobuji.
Chceme vice penez! Vice vasich informaci! Zavislejsi zakazniky! Vetsi vliv!

Sokol #5
Sokol 07. únor 2014 11:28

No Jen tak dal, pritahnout cizaky, predrazene produkty mezinarodnich komcernu, totalne zaslapat domaci vyvoj a platit nezmyslne hrivny stribra zlodejum a mafianum ... az to opravdu nebude co zrat jako v Asii a Africe .. JA vim jsou tam ty nejvetsi firmy na svete , tak at se cele BSA, ty cizacky zaprodanci, seberou a jde tam delat .... bude lip ....

Claus #6
Claus 07. únor 2014 12:45

Ano , Globalni protekcionalismus je problem , velke firmy hardware nakupuji oproti domacim za polovinu. A to nejen produkty HP nebo Dellu. Nemluve o softwarovych licencich a globalnich assurance smlouvach. Lokalni firma nema konkurenci. Je proto dobre a logicke , ze stat brani vlastni firmy. Takze ta placena stBAcka M$BSA at jde tam kde se krasne zije a ten localni protekcionalismus neexistuje. My co tu zustanem v ty brynde, dal delejme veci po nasem , nejlepe uplne jinak a pekne v CESTINE. Je to nas chleba a nejake trasfery do Indickych data center jsou nezadouci neb nam to bere chleba. At si krokodyla d'Ghandiho zivi nekdo jinej.
A STBaky tu mame taky vlastni, takze opravdu nepotrebujem, aby nam dalsi smiraci rikali co smime a nesmime.

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
21. 03.

24. 03.
Amper
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Bosch a IBM začaly spolupracovat na IoT pro průmysl

Pavel Houser , 24. březen 2017 13:08

Výrobci aut mohou nyní plánovat a organizovat aktualizaci softwaru u milionů vozů....

Více 0 komentářů

Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

ČTK , 24. březen 2017 13:00

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž...

Více 0 komentářů

Huawei a SUSE spolupracují na platformě pro kritické úlohy

Pavel Houser , 24. březen 2017 11:42

SUSE Linux Enterprise Server jako preferovaný standardní OS pro KunLu umožňuje výměnu procesorů a pa...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Novela zavádí lepší užití informačních systémů veřejné správy

ČTK , 24. březen 2017 08:00

Zákon má mj. zabránit duplicitě informačních systémů a plýtvání penězi při jejich nákupu....

Více 0 komentářů

Workplace Hub pro optimalizaci systémů i procesů

Pavel Houser , 23. březen 2017 16:09

Konica Minolta v partnerství se společnostmi Microsoft, HPE, Sophos, Canonical a BrainTribe přichází...

Více 0 komentářů

Jen necelá polovina firem pravidelně zkoumá data o zákaznících

ITBiz.cz , 23. březen 2017 14:30

Podle studie společnosti Oracle pouze 44 % firem pravidelně zkoumá data o svých zákaznících s cílem ...

Více 0 komentářů

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

ČTK , 23. březen 2017 13:30

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou...

Více 0 komentářů