Jak bude vypadat datové centrum pro Seznam.cz za 200 milionů a některé souvislosti

Karel Wolf , 20. listopad 2013 10:00 6 komentářů
Jak bude vypadat datové centrum pro Seznam.cz za 200 milionů a některé souvislosti

Česká portálová jednička odtajnila další plány na stavbu svého vlastního datového centra. To by mělo alespoň v hrubých obrysech stát v Horních Počernicích již koncem příštího roku. Servery Seznamu zde začnou spotřebovávat energii v roce 2015 a definitivně hotové by mělo být v roce 2024. V čem se liší od těch, kde má firma servery dnes? A o čem se jinde nepsalo.

Vizualizace budovy datacentra.
Vizualizace budovy datacentra.
Seznam během deseti let do projektu investuje částku okolo 200 milionů korun, ta představuje cenový strop. Reálná cílová částka ale závisí a mnoha faktorech, mimo jiné na tom, jak se Seznamu podaří vytentovat jednotlivé subdodávky (například non-ICT infrastrukturu, nebo datové okruhy) a na generálním dodavateli (společnosti Altron). Přesto jde o částku podstatně nižší, než byl původní odhad (až 500 milionů korun), který počítal se 40% pokrytím z evropských dotací. Ve finální podobě ale má postavit Seznam.cz datacentrum pouze z vlastních zdrojů.

aktuální stav 1. etapa (2014) po deseti letech (cíl)
80 racků 62 racků + testovací laboratoř 2x 96 racků + testovací laboratoř
odběr 270 kW odběr 310 kW odběr 1 MW
PUE 1.7+ PUE 1.2

Firma chce mít své datové centrum kompletně pod kontrolou. Nebude zde fungovat žádný hardware s nevyhovujícími energetickými či tepelnými vlastnostmi. Všichni lidé, kteří se budou starat o chod datového centra, budou interní zaměstnanci. Jen síťové operační centrum datacentra (NOC) bude znamenat práci pro šest nových zaměstnanců.

Sítové operační centrum (NOC)
Sítové operační centrum (NOC)
Software pro management infrastruktury (DCIM) se vyvíjí přímo v Seznamu.
Software pro management infrastruktury (DCIM) se vyvíjí přímo v Seznamu.

Budoucnost a současný stav

Plánované umístění DC.
Plánované umístění DC.
Dnes má firma své servery roztroušeny ve dvou velkých telehousech, žižkovském datacentru O2 (Nagano) a poněkud vzdálenějším TTC v Malešicích u externích dodavatelů. Zejména telehouse TTC představuje datacentrum starého typu, tedy po technologické stránce neefektivního molocha s vysokým PUE (Power usage effectiveness). Úplně ideálně na tom ale není ani novější Nagano, které lze označit jako mírně optimalizované. Snížení energetické náročnosti (i když ne na úroveň světové špičky) je tak jedním z technologických cílů, celkově má být důraz kladený hlavně na ekonomickou návratnost projektu, lepší kontrolu nad použitými technologiemi a snížení negativních ekologických dopadů.

Současný stav

Seznam dnes provozuje 50 služeb na zhruba 2 400 kusech hardwarového vybavení. Na fyzických serverech neustále běží 8 400 virtualizovaných operačních systémů využívajících 5 000 fyzických procesorů s 54 000 jádry. Pro běh všech aplikací je využíváno 105 TB paměti RAM a k uložení dat slouží 17 500 pevných disků s celkovou kapacitou 13 PB. Veškerý hardware Seznam.cz v jednom data centru pak měsíčně spotřebuje 200 MWh elektřiny, což odpovídá energii vyrobené větší tepelnou elektrárnou.

S ohledem na rostoucí nároky a tím pádem také celkové náklady na provoz svého IT vybavení se zhruba před rokem Seznam rozhodl soustředit svůj hardware do vlastního.

Za tímto účelem byl získán pozemek v Horních Počernicích, který je napojen na energetické i nezávislé datové sítě. Finanční úspory z provozu mají být patrné již v druhém roce provozu, celková návratnost je plánována v horizontu 6 až 8 let.

Již dříve oznámený projekt nyní pokročil do fáze výběru dodavatelů jednotlivých technologií a stavby, ta první má být dokončena koncem příštího roku. DC je plánováno s perspektivou budoucího rozšiřování, přičemž se jedná o klasický velký datový sál s teplými a studenými uličkami, takže je potřeba vše (zejména rozvody a non-ICT infrastrukturu) dimenzovat dostatečně dopředu (na rozdíl od některých modulárních řešení). Nalézat se zde má v konečné fázi až 192 racků a vlastní laboratoř pro testování nových technologií.

Plánovaná návratnost
Plánovaná návratnost
„Jde pro nás o největší cílenou technologickou inovaci v historii firmy. Umožní nám pojistit si naše podnikání do budoucna a zefektivnit provozní náklady. A také se postupně transformovat do vlastního cloudu, ve kterém se nám známý svět hardware propojuje se světem infrastruktury, ve které běží,“ shrnuje hlavní důvody výstavby Vlastimil Pečínka, technický ředitel Seznam.cz. Tak jako dnes bude pochopitelně vedle vlastního DC Seznamu také dále existovat záložní datacentrum u jednoho ze současných dodavatelů. "Bez technologií bychom byli pouze přeprodejci bannerových ploch na našich stránkách," doplňuje Pečínka.

Jak je to s deklarovanou úsporností

Jako hlavní výhodu (vedle dlouhodobé úspory nákladů oproti současnému pronájmu) vlastního datového centra komunikoval energetickou úsporu. „Hlavním provozním nákladem pro nás bude elektrická energie, kterou budeme poprvé v historii nakupovat sami za velkoobchodní ceny v objemu více než 3 GWh ročně,“ vysvětluje Marek Leš, manažer datových center Seznam.cz.

Nepřímý Natural Free Cooling v podání Seznamu.
Nepřímý Natural Free Cooling v podání Seznamu.
Jak asi každý ajťák pracující v datovém centru ví, nejvíce energie nespotřebovává dnes samotné železo (servery, storage, síťové prvky), ale non-ICT infrastruktura, respektive zejména chlazení.

Seznam v tomto ohledu vsadil na světový trend posledních let, tzv. Natural Free Cooling (NFC). Ten funguje tak, že využívá aktuálních venkovních teplot pro uchlazení IT zátěže v datovém centru v zimním a přechodovém obdobích bez nutnosti používat kompresorového chlazení. Přirozeným důsledkem je pak značná energetická nenáročnost, neboť energii ze sítě odebírají pouze ventilátory, které zajišťují nutnou cirkulaci vzduchu.

Vzduch je navíc udržován mimo vlastní datacentrum, čímž odpadají dále vícenáklady na filtraci a jeho další úpravu. Venkovní vzduch je v praxi nasáván přes speciálně zkonstruovaný výměník s chladivem. Spotřebu energie snižuje primárně přirozené vyrovnávání teplot mezi venkovním vzduchem a vzduchem ohřátým IT infrastrukturou, chladí se tak úsporně a bez teplotních výkyvů.

Přívodní potrubí s čerstvým vzduchem.
Přívodní potrubí s čerstvým vzduchem.
Seznam se v tomto ohledu pustil do zajímavého experimentu, namísto standardizovaného NFC řešení, kterých je na současném světovém trhu více, zvolil cestu klasické univerzální větrací jednotky předělané právě na nepřímé NFC chlazení. Cirkulace vzduchu v datacentru je pak řešena tradiční kombinací teplých a studených uliček. O další snížení energetické náročnosti se postará malá solární elektrárna, která v budoucnu vznikne na střeše datacentra.

Řešení je samo o sobě velmi zajímavé, trochu problém ale zůstává v tom, že neumožňuje využít potenciál NFC na doraz.

„Současná datová centra spotřebují přibližně 1,5–2x více energie, než kolik vyžadují jejich servery. My chceme srazit hodnotu PUE na pouhých 1,2,“ prohlásil na včerejší tiskové konferenci Pečínka. Pokud se podíváme například na deklarovanou efektivitu standardizované proprietárního řešení španělské firmy AST Modular, můžeme se bez problému dostat na hodnoty PEU 1,1 i nižší.

Vstup do centra bude ověřován kombinovanou biometrií (rozhodující bude scan krevního řečiště).
Vstup do centra bude ověřován kombinovanou biometrií (rozhodující bude scan krevního řečiště).
Mimochodem, PUE oscilující kolem hodnot 1,09 až 1,11 je v současné chvíli standardem pro většinu datových center Google.


Komentáře

dustin #1
dustin 20. listopad 2013 13:28

200 mega za celé je hezká cena. Je vidět, že má ta firma fungujícího vlastníka. Zajímalo by mě, na kolik by takový projekt přišel státního investora...

pjoter #2
pjoter 20. listopad 2013 18:13

Rovnice je jednoducha - pridas jednu nulu.

andrej #3
andrej 20. listopad 2013 22:44

4.000.000
(dvojnasobok a zvysenie radu o jednotku)

btw celkom ma zaujala veta "počítal se 40% pokrytím z evropských dotací". To akoze EU dotuje ziskove firmy aj u nas?

multi #6
multi 11. prosinec 2013 09:48

ANO, narazil jsme na to u mnoha firem
PS: a ty co nemaji dotace tak upadaji

David Watzke #5
David Watzke 23. listopad 2013 14:19

"k uložení dat slouží 17 500 pevných disků s celkovou kapacitou 13."

13 čeho? PB?

dcasdfasfasf #7
dcasdfasfasf 17. prosinec 2013 01:15

tam je napsano 13 PB, to jsou peta bajty.

1 PB = 1000 (nebo 1024) TB.

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

ČTK , 21. únor 2018 11:00

Krok by mohl Qualcommu rovněž pomoci odvrátit snahu rivala Broadcom o jeho převzetí....

Více 0 komentářů

Bitcoin je o 100 % dražší než v lednu

ČTK , 21. únor 2018 10:00

Digitální měna bitcoin se dnes na lucemburské burze Bitstamp vyšplhala na své třítýdenní maximum 11 ...

Více 0 komentářů

CZ.NIC spouští Honeypot as a Service v ostrém provozu

Pavel Houser , 21. únor 2018 08:00

Nasbíraná data využívá Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ pro zkoumání útoků z českých IP adres....

Více 0 komentářů