Kanceláře v oblacích aneb jak začít s cloudem v SMB

ITbiz.cz, 21. říjen 2013 09:00 2 komentářů
Kanceláře v oblacích aneb jak začít s cloudem v SMB

Přesto, že je české podnikatelské prostředí poměrně konzervativní, čím dál tím více menších firem začíná koketovat s myšlenkou na cloud. Táhnou zejména příklady mladých start-upů, pro které je cesta cloudového pronájmu nejrychlejší zkratkou do provozu.

Hlavním lákadlem cloudových řešení je pohodlí – zvolit si službu a začít ji hned používat, někdy se zmiňují též náklady, ale zde již situace není zdaleka tak jednoznačná. Cloud totiž sice zpravidla snižuje vstupní investici, zato se ale může značně prodražit v TCO, i to ale může leckteré větší firmě vlastně vyhovovat. Specifickou kapitolou je pak bezpečnost a dostupnost, která je v daném případě většinou záležitostí hlavně vhodně nastavených smluv. Jak je cloud výhodný pro SMB?

Docela malé cloudy

Ačkoli jsou cloudy v SMB sektoru u nás využívány zatím spíše opatrně, právě pro tento typ firem či samostatných živnostníků představují ideální řešení. Je tomu tak jednoduše proto, že nevyžadují koupi vlastního serveru ani zaměstnávání odborných pracovních sil (ať již uvnitř firmy, nebo formou drahého outsourceingu). Cloudové řešení je dále přístupné kdykoliv a odkudkoliv a ve srovnání s interním firemním řešením jsou data uložena vždy s určitou garancí profesionality a bezpečnosti. Praktické rady, jak cloud začít používat, přinášíme v následujícím článku.

Cloud patří v informačních technologiích k hlavním vývojovým trendům posledních let. V podstatě jde o poskytování služeb nebo programů, které nejsou uloženy na pevném disku uživatele, ale na serverech přístupných prostřednictvím internetu. Odtud název cloud, tedy oblak nebo mrak. Mnoho cloudových služeb je zdarma a lidé je využívají už roky, třeba e-mailové schránky a úložiště dat typu Dropbox (alespoň do určité míry) nebo Google Drive. Další služby jsou sice zpoplatněny, cena je ale nastavena tak, aby si ji mohl dovolit zaplatit praktivccky každý (Google Apps, 365)

Bezpečnost cloudu – věčné téma

V posledních letech lze „do mraků“ přesunout prakticky celou firemní agendu včetně informačního systému. Podle odborníků je to efektivní řešení. Někteří lidé se však stále obávají bezpečnostních rizik spjatých s uložením dat mimo firmu. Ve skutečnosti jsou však profesionální cloudové služby bezpečnější než vlastní server v sídle firmy. Díky profesionálnímu dohledu, špičkové antivirové ochraně a systému zálohování přinášejí cloudové služby bezpečnostní standard, který malá firma obvykle nedokáže vlastními silami zajistit.

„Veškerá uživatelská komunikace se serverem či klientskou zónou je zabezpečená, podobně jako třeba v elektronickém bankovnictví. Firemní data se ukládají do hostingového datového centra se spolehlivými servery, stálou dostupností, nepřetržitým dohledem a každodenním zálohováním,“ upřesňuje míru bezpečnosti cloudových služeb Jiří Halousek, ředitel společnosti IReSoft. Instalaci a zprovoznění takového systému přitom zvládne každý průměrný uživatel počítače.

Dobrý informační systém s cloudovým řešením dokáže pojmout prakticky celou firemní agendu. Eviduje zakázky včetně postupu práce, ziskovosti a časové náročnosti. Umožňuje vnitrofiremní komunikaci, přidělování úkolů, připomínkování a vykazování práce. Důležitá je samozřejmě také evidence faktur. Řízení firmy pak ulehčují statistické a manažerské výstupy. Záleží na každém uživateli, které funkce a v jakém pořadí si osvojí.

Začínáme s cloudem

Pokud přemýšlíte nad výběrem cloudových systémů, je důležité si při prvním kroku položit otázku, co od nich očekáváte. Základní seznam požadavků může například obsahovat zabezpečení, zálohu a sdílení dat, komunikaci v týmu či kompletní správu zakázek i s evidencí faktur. Co vše by měl nový systém v cloudu umět, určitě proberte i se svými zaměstnanci, protože právě oni budou systém aktivně v budoucnu využívat. Jakmile již máte seznam požadavků, vyhledejte na internetu systém, který jim odpovídá, a vyzkoušejte jej s celým týmem. Demoverze a základní verze systému bývají v lepším případě zdarma, takže za zkoušku opravdu nic nedáte.

Po pár dnech testování získejte zpětnou vazbu od týmu, a pokud všem systém vyhovuje, směle se pusťte do využívání cloudu a všech jeho funkcí. Plnohodnotné používání cloudových informačních systémů bývá zpoplatněno, nicméně náklady na něj jsou oproti nákladům na vývoj a udržování vlastních systémů několikanásobně nižší. Doporučujeme taktéž zvolit takovou službu, která nabízí více druhů licencí (podle velikosti týmu či rozsahu funkcí). Pokud při plném používání cloudových systémů a aplikací náhodou zjistíte, že vám nějaká funkce chybí, nic není ztraceno. Řada aplikací má části, které lze kombinovat dle libosti. Někteří poskytovatelé umí systém dokonce upravit dle vašich požadavků.


Komentáře

ES #1
ES 21. říjen 2013 15:35

A az budou vsichni v "kloudu" bude stacit malej vypadek proudu nebo konektivity a vsechno se sekne.....
Uz se na to tesim.

pipin #2
pipin 22. říjen 2013 11:41

Sám soukromě cloudové služby používám a je to pohodlné.

Horší je to pro firmu která má citlivá data. Představte si, že máte firemní CRM systém + účetnictví v cloudu a dostanete se do druhotné platební neschopnosti. Zatímco v případě vlastního serveru si, když bude už nejhůře pustíte server doma a můžete jet dál, tak v případě měsíčních plateb v cloudu vás velmi brzy od vašich dat odpojí a s firmou je konec, bez CRM DB, účta a dalších důležitých věcí nemáte jak fungovat.
Dnes se opomíjí jedna další hrozba, protože cloudový svět jen roste. Jak se ale nasytí, tak začnou i některé cloudové firmy krachovat. Víte jak to vypadá, když máte někde data a najednou nejsou, protože exekutoři vaši cloudové firmě servery právě zabavili? Tak se podívejte jak to vypadá když krachuje cestovka. Pořád se tváří že je vše OK a pak vás nechá bez letadla.

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

ODS chce obce a kraje osvobodit od pokut kvůli GDPR

ČTK , 23. březen 2018 11:00

Návrh ministerstva vnitra původně počítal se sankčními úlevami pro malé obce, vláda toto omezení ale...

Více 1 komentářů

Na Facebook bez souhlasu rodičů od 15 let?

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Souhlas se zpracováním osobních údajů by měly mít možnost bez souhlasu rodičů udělit děti od 15 let....

Více 0 komentářů

Jak danit výnosy z těžby i prodeje bitcoinů

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Zdanění virtuálních měn není v současnosti v ČR přímo ošetřené zákonem, k dispozici je pouze vyjádře...

Více 2 komentářů

Starší zprávičky

EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wi-fi na veřejných místech

ČTK , 23. březen 2018 08:00

V polovině května bude pro registrované obce vyhlášena první výzva podle systému "kdo dřív přijde, b...

Více 0 komentářů

Salesforce.com koupí za 6,5 miliardy dolarů MuleSoft

ČTK , 22. březen 2018 09:00

MuleSoft dodává software, který poskytuje podnikům nástroj na automatickou integraci aplikací....

Více 0 komentářů

Amazon překonal v tržní kapitalizaci Alphabet

ČTK , 22. březen 2018 08:00

Za poslední rok akcie Amazonu stouply o 81 %. ...

Více 0 komentářů

Levné telefony volaly potají do ciziny

Pavel Houser , 21. březen 2018 17:34

Českou republikou se začal šířit nový fenomén: Zavirované telefony z výroby bez vědomí majitelů vytá...

Více 0 komentářů