Krátká úvaha nad novými Windows a očekávání ERP

Pavel Bláhovec , 09. leden 2013 08:00 9 komentářů
Krátká úvaha nad novými Windows a očekávání ERP

Není to tak dávno, co se na trhu objevil operační systém Windows 8. Mnozí ale jistě již zaregistrovali, že Microsoft připravuje ještě novější verzi svého operačního systému - Windows Blue. To by samo o sobě nebylo nic až tak překvapujícího či nečekaného, za povšimnutí stojí ale dvě věci.

Tou první je vlastní název, Windows Blue. Dalo by se očekávat, že Microsoft bude pokračovat v nastaveném číslování od Windows 7 k aktuálním Windows 8, tedy že nové označení bude Windows 9. Microsoft ovšem, jak se ukazuje, míří jiným směrem.

Druhou věcí k povšimnutí je termín uvolnění. Windows Blue má být uvolněno v roce 2013, přičemž poslední verze Windows 8 byla uvolněna teprve v říjnu loňského roku. To je tedy pouze 1 rok, po kterém má být uvolněna nová verze!? Mezi Windows 7 a Windows 8 uplynuly celé 4 roky, jde tedy o významné zkrácení cyklu výdeje.

Co vede Microsoft k těmto krokům? Samozřejmě trh a konkurence. Podíváme-li se na změny, které se udály, musíme zabrousit do oblasti mobilních operačních systémů, které v poslední době nejvíce změnily téměř celou oblast IT.

Rychlý mobilní svět

V počátcích chytrých telefonů trhu kraloval systém od Microsoftu – dnes téměř zapomenutý Windows CE. Svou pozici zcela ztratil a byl doslova zadupán konkurenčním Apple iOS (iPhone) a Google Android. Oba systémy, které drží zcela majoritní podíl na trhu, přinesly a navykly uživatele na to, že software v telefonech se neustále a především rychle vyvíjí a aktualizuje. Google od roku 2008 vydal 4 generace mobilního operačního systému Android, Apple od roku 2007 vydal 6 generací mobilního operačního systému iOS.

Vzpomeňte si, jak často na vašem mobilním telefonu vám vyskočí upozornění, že je k dispozici nějaká aktualizace vašich aplikací. Jistě potvrdíte, že velmi často. Jako uživatelé jsme si navykli, že je stále něco nového, očekáváme to a chceme. A co víc, jsme ochotni za to i drobný peníz zaplatit.

Svět desktopů a notebooků

Tento trend se logicky přenáší dále, tedy i do operačních systémů našich desktopů a notebooků. Proto Apple vydal za posledních 5 let 4 verze desktopového operačního systému pro své počítače Apple, Microsoft však za 10 let jen 2 verze, respektive 3, počítáme-li i zcela neúspěšné Windows Vista. Když máme v mobilu nový systém, nové mobilní aplikace, to stejné chceme mít i v notebooku.

Windows to nyní se svým 4 letým vývojovým cyklem nejsou schopny realizovat. Naopak konkurenční Apple OSX, jehož nové verze vycházejí ročně, tuto schopnost má. Nové verze jsou navíc placené, tedy přinášejí Applu průběžný zisk. A uživatelé mají za malou investici stále nejnovější operační systém, což znamená, že jsou spokojeni.

Microsoft se tedy nyní logicky snaží do tohoto závodu rychlovlaků připojit – musí, jinak by získal stejnou ztrátu, jako má nyní na trhu mobilních operačních systémů.

Nomen Omen

S rychlostí výdeje souvisí i problém označování verzí. Microsoft v minulosti již prošel několika typy označování verzí svých operačních systémů. Z počátku to bylo technické číslování (např. Windows 3.11), pak číslování dle roků (Windows 95, Windows 2000), nakrátko zkusil i pojmenování slovní (Windows XP, Windows Vista) a následně se vrátil opět k číslování, ale tentokrát více marketingově (Windows 7 a 8). Z pohledu uživatelů je technické číslování málo srozumitelné, neumí rozlišit, jestli 4.0 a 4.0.5 je kosmetický nebo zásadní rozdíl.

Apple i Google ho sice používají, ale přikládají k němu přívlastky, které jednoznačně identifikují, že se jedná o významně jinou verzi, kterou by měl každý uživatel mít a chtít. Apple používá názvy ze zvířecí říše - Leopard, Lion; Google pak pojmenovává podle sladkostí - Jelly Bean, Ice Cream Sandwich. U Microsoftu tedy nejspíše může očekávat, že po Blue bude následovat třeba Orange, Green či podobně. Snadným způsobem pro označování verzí se jeví označení dle roku. V takovém případě je ale třeba zajistit opravdu kontinuální vydávání každý rok. Pořadové číslování (Windows 7, 8) je proto o něco vhodnější, není svázané s rokem, lze tedy snadno v případě potřeby vynechat rok, ale číslo jednoznačně identifikuje, zda máte starou či novou verzi.

Důvodem nových Windows Blue tedy je:

  • Krátký termín nové verze je naplnění očekávání uživatelů – „chceme stále něco nového“
  • Nový název je zajištění, aby stávající uživatelé neměli viditelnou nálepku „máme něco starého, naše investice je znehodnocena“.

Operační systémy se posouvají k oblasti spotřebního zboží, módního zboží, kde je rychlost novinek žádaná. Přibližuje se to k oblečení, sportovnímu vybavení, telefonům. Chceme mít aktuální model, nechceme být na sjezdovce viděni s lyžemi se označením „Excellent Winter 2010“.

Budou trend následovat i jiní?

Zajímavé bude sledovat, jak na to tento trend budou reagovat výrobci ERP systémů. Microsoft či Oracle se číslováním svých ERP systémů příliš marketingově nezaobírali, zůstávali především u technických značení. SAP, i když ne příliš přehledně, se snažil označit jednotlivé generace. Naopak společnost IFS se při označování svého ERP systému často inspirovala Microsoftem. Vydala IFS Applications 98, 2000, 2003, následně 7 a 8. Těžko hádat jakým směrem se bude v označování ubírat dál, ale na IFS Applications 9 bych nesázel.

Obecně celý svět ERP se bude muset nepochybně tomuto trendu přizpůsobit a držet stejný rytmus rychlého výdeje nových verzí. Kromě onoho uživatelského „nemám staré, mám nové“, ho k tomu tlačí i rychlost změn v ekonomice, který přináší potřeby změn v řízení podniků a tedy i v požadavcích na ERP systém. Při výběru ERP systému je tedy třeba brát i v potaz, jaký potenciál, schopnosti a záměry má výrobce pro rozvoj ERP systému.

Pavel Bláhovec

Pavel Bláhovec

Autor je ředitelem obchodu a podpory IFS Czech s. r. o.


Komentáře

ING #1
ING 09. leden 2013 11:28

Windows Blue je len developersky nazov pre boha, naco to rozberate? a ked ste nezaratali Windows Vista kvoli tomu ze bol neuspesny tak potom vy napriklad Linux neratate za OS? pretoze Vista ma este stale vacsi podiel na trhu ako Linux...

Kubrt #2
Kubrt 09. leden 2013 13:41

„Linux“ má výrazně větší podíl trhu než Windows.

Karel Wolf 09. leden 2013 14:28

Na desktopech? :)

Petr #4
Petr 09. leden 2013 22:08

Pokud mezi desktopy patří vše co má obrazovku, tak ano :-)

Mi.Chal. 13. leden 2013 18:11

Takže notebook nebo tablet je desktop? To je skutečně revoluční výklad :-).

Marv-CZ 10. leden 2013 17:33

Pochybuji, že vývoj půjde rychleji. Prostě se bude jen vydávat s méně novinkami. Co byl dřív Service Pack, bude teď nová verze systému.

_O_ #7
_O_ 22. leden 2013 11:32

Windows Blue je hádám něco jako bylo Windows Longhorn. Nakonec se to bude jmenovat oficiálně úplně jinak. Tak nechápu co řešíte. Jinak Android taky přece používá "technické" značení, teď mám v mobilu třeba 4.2.1. Trochu zmatený článek.

Vaclav #8
Vaclav 25. leden 2013 14:45

Kodová jména jsou typicky nahrazována finálními. A hádám, že pokud vše funguje tak je běžným lidem jedno zda mají v. 2008 či 2013.
V ERP oblasti to je snad něco jiného, protože se běžně nebudluje s harwarem, ale nějakým řešením pro podnik. Když vytvořím novou verzi je to hlavně marketingová vábnička a hlavně pro nové potenciální klienti. Stávající se již dost zapotili se zavedením stávající vezci, kterou si museli hodně dobře zaplatit.
Autorovi spíše šlo o to nějak zaujmout, než napsat přínosný obsach, což se mu povedlo.

Viktor #9
Viktor 26. leden 2013 13:17

Tak jako se v televizi stává reklama tím hlavním, na co by se měl divák dívat a např. vlastní program je jen vycpávkou mezi reklamami, tak se na PC, tabletech a chytrých telefonech stává obměna operačních systémů a instalování různých záplat zřejmě tím hlavním, co by měl uživatel na něchto přístrojích dělat. Strašná vize... :-( Osobně nemám důvod měnit něco, co dobře funguje a ztrácet svůj drahocený čas instalacemi čehosi, co možná zalepí jednu starou díru v systému a přinese tři díry nové. Jako uživatel si např. nevzpomínám na jedinou novou a smysluplnou funkci, kterou by měly sedmičky vůči vistám. Jediným pokrokem bylo, že se sedmičkami se dalo na rozdíl od vist pracovat, ale není to za ty peníze a ztracený čas při přeinstalacích žalostně málo?

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích za 71 miliard Kč

ČTK , 21. březen 2018 12:34

Telenor v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku poskytuje služby více než 9 milionům klientů....

Více 0 komentářů

Rychlonabíjení pomůže k rozšíření elektrobusů

ČTK , 21. březen 2018 10:00

Elektrobusy s velkými bateriemi mají problémy s údržbou a váhou, Navíc nevydrží jezdit celý den. ...

Více 0 komentářů

ČOI: V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů

ČTK , 21. březen 2018 09:00

Loni obchodní inspekce zjistila při kontrolách e-shopů pochybení v 88 % případů....

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 03.

22. 03.
IBM Think 2018
20. 03.

23. 03.
Amper 2018
21. 03. IT Security Workshop 2018

Starší zprávičky

Elektrotechnický průmysl se v ČR rozvíjí, není ale dost zaměstnanců

ČTK , 21. březen 2018 08:00

Obor stejně jako česká ekonomika roste - rychleji, než je evropský průměr....

Více 0 komentářů

Šéf bezpečnosti Facebooku odchází, firmu vyšetřují v Británii

ČTK , 20. březen 2018 17:37

Cena akcií společnosti Facebook dnes pokračuje v poklesu poté, co se v pondělí propadla o téměř 7 %....

Více 0 komentářů

O PSD2 neslyšeli 4 z 5 lidí

ITBiz.cz , 20. březen 2018 12:31

Směrnice PSD2 nabyla účinnosti 13. ledna 2018. Jejím cílem bylo vytvoření jednotného integrovaného t...

Více 0 komentářů

KDU-ČSL chce zrušit pokuty pro obce za porušení ochrany soukromí

ČTK , 20. březen 2018 10:00

Ministerstvo vnitra naopak navrhuje snížit maximální pokuty pro malé obce a jejich organizace včetně...

Více 0 komentářů