Martin Gren: hlavní úkol IP kamer je dnes poradit si i v extrémních podmínkách

Karel Wolf , 09. červen 2014 10:04 0 komentářů
Martin Gren: hlavní úkol IP kamer je dnes poradit si i v extrémních podmínkách

„Konkurence, která stále ještě prosazuje v bezpečnosti analogové video, to dělá proto, že jí plynou zisky z nákladné instalace. U IP kamer je dnes nejdůležitější, jak si zvládnou poradit s různými světelnými podmínkami. Klíčovou roli hraje také vysoké rozlišení, které dává iluzi 3D prostoru,“ říká Martin Gren, muž, který se umístil na prvním místě podle žebříčku IFSEC Global v hodnocení nejvlivnějších světových osobností v oblasti bezpečnosti a požární ochrany.

Firma Axis uvedla v roce 1996 na trh první síťovou kameru na světě. Jak vás něco takového v době tvrdé vlády analogu vůbec napadlo?

To je docela zajímavý příběh. Kdysi se naše společnost zabývala propojováním různých věcí pomocí datových sítí. V devadesátých letech jsem navštívil pracovně Japonsko a setkal se s místním zákazníkem, který měl velkou sbírku videokamer. S trochou lítosti se nás zeptal, proč se vlastně nevěnujeme také kamerám. Říkal jsem si, že je to docela dobrý nápad, ale po návratu domů jsem na to zapomněl. Kamarád mi pak jednou ukázal síťový videokonferenční systém, na kterém pracoval, a já jsem si vzpomněl na toho japonského zákazníka. Napadlo mě, že bychom mohli vytvořit síťové kamery.

Jaká byla v tomto ohledu vaše prvotní očekávání?

Když jsem hovořil s vedením a řekl jim, že chci vytvořit samostatné oddělení se síťovými kamerami, pokyvovali chvíli hlavami a pak řekli „fajn, ale musíte jich prodat alespoň 5 000”. Naštěstí jsme jich nakonec prodali 12 000, což byl obrovský úspěch, a nové oddělení bylo na světě. IP kamery od té doby vyrábíme stále a jsme v této oblasti nejsilnějším hráčem na trhu.

Tušil jste již tehdy, že se digitální síťové kamery stanou tím, čím jsou dnes?

Zpočátku ne. Ale když jsme začali navštěvovat bezpečnostní veletrhy, uvědomili jsme si, že veškerá naše konkurence je myšlením ještě v minulém století. Všichni využívali analogové technologie. Naši konkurenti si mysleli, že jsme firma s hračkami, která omylem vystavuje na špatném veletrhu. Řekli jsme si, že pokud budeme dělat to, v čem jsme dobří, staneme se rychle vedoucím hráčem na trhu. A také se to podařilo. Zajímavé je, že jsem se vždy považoval za ajťáka. Pak jsem byl zvolen za nejvlivnější osobnost v oblasti bezpečnosti a před dvěma nebo třemi roky jsem si uvědomil, že se nalézám v jiném oboru a jsem v něm navíc docela dobrý.

Firmy často nainvestovaly velké částky do analogových systémů, vy jim teď říkáte, že je mají zahodit a přejít na digitál. Čím to obhajujete?

Je tu mnoho důvodů. Analogové kamery jsou technologií ze čtyřicátých let minulého století. Myslím, že je čas na upgrade. Dnes, když se díváte na video s rodinou, díváte se na HD formáty. Skutečným důvodem pro přechod je tedy možnost využívat HD video a ten je podpořen tím, že se ještě docela hodně ušetří za instalaci. Analogové video je totiž stále výdělečné právě díky tomu, že jeho instalace je nákladná. Když se zabýváte instalací kabelů, budete svým zákazníkům samozřejmě stále doporučovat analogové video, i když jde o již překonanou technologii.

Jaké podmínky musí vlastně dnes splňovat kamerová nahrávka, aby mohla být použita například v důkazním řízení u soudu?

Na tuto otázku je velmi obtížné odpovědět. Když jdete k soudu s videem, zřídkakdy je na něm tvář té osoby. U soudu je většinou mnoho jiných důkazů a svědků, kteří dosvědčují, že tam byl dotyčný přítomen. V praxi hledáme většinou něco jiného než tvář, na videu lze snadno rozpoznat například to, že někdo přišel s prázdnou taškou a odešel s plnou.

Jak důležité tedy rozlišení skutečně je?

Záleží hlavně na kvalitě obrazu, na světle a stínu, a ne jen na rozlišení. Kamera musí být schopna si poradit s různými světelnými podmínkami. Když mě například vyfotografujete se sluncem za zády, nebude toho na té fotografii ze mě moc vidět. Stejně se to má s kamerami.

Jaké jsou dnes dominantní technické trendy v IP kamerách?

Důležité je hlavně to, jak si kamery poradí s různými světelnými podmínkami, ostatní jsou spíš takové hrátky (konstrukce kamer ve tvaru Bullet, Inteligentní analýza obsahu).

Máte nějaký názor na „bezpečnost jako službu“ v byznysu s kamerami?

Je to trend, který se v České republice poměrně slibně rozvijí. V mnoha zemích existuje zákon o verifikaci videa, než jej pošlete na policii (nevím, jak je to v ČR). Nejlepší způsob, jak dělat video verifikaci, je nainstalovat právě online kamerový systém. Ve všech zemích, kde je dobré připojení na internet a rozvíjejí se cloudová řešení, tedy včetně ČR je tento segment na vzestupu.

Můžete nám říci něco o možnostech inteligentního rozpoznávání?

Naše kamery mají zabudované inteligentní funkce např. počítání osob a identifikaci pohybu. Společně s aplikacemi partnerů využívajících naší otevřené platformy ACAP jsou dostupná programová řešení pro identifikaci obličejů a pohlaví za určitých podmínek. Vzhledem k rostoucímu počtu aplikaci jde rozhodně o trend, který se stále vyvíjí k dokonalejším řešením.

Co si myslíte o budoucnosti IP kamer?

Obrovský trend bude v nejbližší době 4K video. Bude ale trvat ještě dlouho, než se stane opravdovým standardem. Další trend, který vidím, je tzv. „edge storage“ (vlastní paměťové úložiště v kameře). Úložná kapacita roste neuvěřitelným tempem, ale ještě rychleji rostou požadavky na ukládání dat z videozáznamů. Mohu s klidem říci, že 64 GB úložné kapacity přímo v kameře je standardem již dnes. Na konci letošního roku to bude až 128 GB. Na 128 GB dnes můžete uložit celý týden.

Je dnes trendem také využití dalších senzorů?

Ano, pokud máte komplexní systém, není tam jen video, ale různé zabezpečovací elementy. Jde spíše o systémový trend než o směr přímo v oblasti kamer. Tím je integrace mezi kamerami a kontrolou přístupu.

A co například mikrofony?

Skoro všechny naše kamery mají podporu pro mikrofony a audio. Běžně se ovšem mikrofony na veřejných místech k záznamu mluveného slova nepoužívají (důvod je legislativní), lze je ovšem s úspěchem využít například při detekci incidentů – kamera zvukově vyhodnotí přijíždějící vlak, nebo třeba výstřel. Například na nádraží je každému jedno, když ho nahrají na kameru, ale když nahrají to, co říká, to už je jiná věc. Audio zařízení by navíc šlo využít i na různá oznámení, např. na nádraží upozornit jen osoby na pátém nástupišti, že se blíží vlak a že mají ustoupit.

Dochází k neustálé integraci. Ve Spojených státech jsme uvedli vlastní řešení pro kontrolu vstupu, v Evropě jsme to ještě oficiálně neoznámili, ale není to žádným tajemstvím.

Jak dlouho trvá vývoj nové kamery?

Pokud jde pouze o novou generaci již existujícího produktu, trvá cyklus půl roku až rok. Ale pokud jde o vývoj zcela nového produktu, zcela nové technologie, jako je například naše kamera pro snímání ve tmě, je potřeba počítat na vývoj přibližně se třemi lety.

V oblasti IP kamer je dnes poměrně velká konkurence. Jaký je váš názor na agresivní asijské společnosti, jako je třeba Huawei?

Jsme jednoznačně největším hráčem. Všichni vyrábějí v Asii nebo Mexiku, výrobní náklady jsou tedy pro všechny přibližně stejné. My máme dokonce určitou výhodu, protože vyrábíme ve větším množství. Nabízíme však především nejlepší službu a nejvyšší kvalitu. Když si má zákazník vybrat mezi dvěma produkty, samozřejmě zvolí raději ten od jedničky na trhu, což nám umožňuje nastavit ceny výš než konkurence.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Další na řadě je bezpečnost

Richard Jan Voigts , 09. říjen 2017 00:00
Richard Jan Voigts

Co všechno lze automatizovat pomocí strojového učení? Larry Ellison, technologický ředitel společnos...

VíceKalendář

19. 10.

22. 10.
For Games 2017
24. 10. VeeamON Forum 2017
25. 10.

26. 10.
Profesia days 2017
RSS 

Zprávičky

Firma vypsala odměnu za odhalení digitálního podpisu slovenského ministra

ČTK , 21. říjen 2017 08:00

Problém se týká čipů německého výrobce Infineon Technologies, které Slovensko používá v občanských p...

Více 0 komentářů

Electro World v účetním roce zmírnil ztrátu na 92 milionů Kč

ČTK , 20. říjen 2017 12:00

Firma se soustředila na zlepšení prodejní a distribuční sítě a rozšíření sortimentu....

Více 0 komentářů

Dohoda o ochraně dat mezi EU a USA prošla první kontrolou

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Cílem dohody je chránit osobní údaje osob v EU předávané společnostem v USA. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Operátoři: Metro by mohlo být signálem pokryté do konce roku 2018

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Operátoři mají enormní zájem na pokrytí pražského metra, a to na vlastní náklady....

Více 0 komentářů

Firmu Moravia IT koupil britský konkurent RWS Holding

ČTK , 19. říjen 2017 21:26

Mezi zákazníky firmy specializující se na lokalizaci a testování softwaru patří např. Microsoft, IBM...

Více 0 komentářů

Státní ústav pro kontrolu léčiv hájí elektronické recepty

ČTK , 19. říjen 2017 10:00

V ČR se vydá 60-70 milionů papírových receptů ročně. Podle ministerstva je elektronizace zdravotnict...

Více 0 komentářů

Ransomware Locky v září masivně útočil ve světě i v ČR

Pavel Houser , 19. říjen 2017 09:30

Locky se neobjevil v Top 10 škodlivých kódů od listopadu 2016....

Více 0 komentářů