Martin Kubáň: Cloud v ČR dohnal již i výrobní podniky

Karel Michal , 23. duben 2014 10:00 0 komentářů
Rubriky: Cloud, České IT, Byznys
Martin Kubáň: Cloud v ČR dohnal již i výrobní podniky

Co nejčastěji motivuje české firmy k přechodu na cloudové služby a jaké podoby cloudu konkrétně využívají? Jak se daří cloudovým službám mezi českými výrobci? To jsou jen některá témata, na které nám pomůže nalézt odpověď Martin Kubáň, analytik pro sektor výrobních firem ze společnosti IDC. Rozhovor vznikl v rámci účasti IDC Manufacturing Insights na semináři "IT v průmyslu" začátkem dubna v Brně.

Co vůbec nejčastěji podle Vás vede firmy k adopci cloudových technologií?

Adopce cloudu v podnikové sféře má dva základní rozměry. Ekonomický rozměr bychom mohli shrnout jako hledání úspor v oblasti IT (jedná se o oblast podpůrných procesů, které přímo negenerují přidanou hodnotu) a lepší finanční plánování (přesun od kapitálových investic – CAPEX, k operačním – OPEX). Provozní rozměr je založen především na potřebě rychle dostupných a flexibilních IT řešení a je umocňován silami jako globalizace podnikání, růst konkurence, zvyšující se nároky zákazníků apod.

S příchodem technologií tzv. třetí platformy (cloud, mobilita, sociální technologie, analýza velkých dat) se role cloudu jednoznačně posiluje. Efektivní implementace technologií třetí platformy bez cloudu v podstatě není možná nebo minimálně nedává smysl. Říká-li dnes více než 90 % globálně dotazovaných společností, že jsou si vědomy, že technologie třetí platformy kompletně změní způsob jejich řízení, říkají tím nepřímo také, že počítají s adopcí cloudu.

Jaká je vlastně dnes podle IDC míra adopce cloudu ve výrobním sektoru v České republice?

Martin Kubáň, IDC Manufacturing Insights, CEMA
Martin Kubáň, IDC Manufacturing Insights, CEMA
V ČR se cloud prosazuje velmi pozvolna a i když se dnes o něm výrobní firmy začínají seriózně bavit, jejich investiční aktivita byla dosud více než skromná. Většinou se jedná o malé a z celofiremního hlediska nevýznamné implementace. V tomto ohledu lze zmínit trend tzv. stínového IT, který adopci cloudu v jeho počátcích významně přispívá. Jedná se o fenomén, který souvisí se zvyšující se rozhodovací pravomocí liniových manažerů v otázkách IT podpory. Z našich průzkumů vyplývá, že zhruba 20% IT projektů ve výrobních firmách je realizováno bez podpory rozpočtu IT oddělení. Tyto dílčí projekty, které tedy jaksi obcházejí zaběhlé IT struktury, již z principu věci téměř výhradně míří do cloudu.

S adopcí cloud řešení se nejčastěji začíná v oblastech řízení dodavatelského řetězce (SCM), vývoj a řízení životního cyklu výrobků (PLM), řízení vztahů se zákazníky (CRM) apod. Zde se výrobním firmám cloud skvěle hodí a uživatelé i manažeři si rychle uvědomují jeho benefity. V ČR se však současná poptávka stále více soustředí na řešení menšího rozsahu, která jsou méně komplexní, ovšem za nízkou cenu.

Jaké benefity cloudu manažeři výrobních podniků vnímají nejčastěji?

Na prvních místech v našich průzkumech najdeme jednoduchost, škálovatelnost, rychlost a standardizaci. Zajímavé je, že bavíme-li se s těmi samými manažery o strategii, resp. cílech podniků, tak zjišťujeme, že narážíme na obdobné charakteristiky. Manažeři výrobních podniků chtějí vyrábět a dodávat výrobky co nejjednodušší cestou, chtějí umět předvídat poptávku, aby mohli správně plánovat (škálovat výrobní kapacity), chtějí standardizovat produkty a procesy tak, aby zákazníkovi dodali produkty v nejlepší možné kvalitě. Jde tedy o to profilovat tímto směrem celý byznys a cloud se jeví jako ideální platforma pro podporu tohoto modelu.

Nelze se nezeptat, jak se díváte na obavy ohledně bezpečnosti cloudu?

Souhlasím, že průzkumy ukazují, že obavy o bezpečnost jsou největší překážkou rychlejšího rozvoje cloudu. Odpovím rovněž otázkou: Jste si jisti, že jsou vaše interní sítě a firemní data dostatečně zabezpečeny? Naše průzkumy a zkušenost z konferencí, kde bývá výrobní sektor významně zastoupen, ukazují, že nikoli. Naopak, většina CIO má dnes velmi omezené rozpočty určené na řešení otázek IT bezpečnosti, protože řada top manažerů tyto investice nerada podporuje; jednoduše nemají přidanou hodnotu, negenerují zisk. Na poslední konferenci IDC Security Roadshow v Praze profesionální hacker velmi názorně ukázal, jak jednoduše lze proniknout na cizí web a pozměnit jeho obsah, manipulovat s položkami a cenami v e-shopu nebo neoprávněně stáhnout cizí data. Navíc zde nejde jen o externí hrozby, proti kterým se musí podniky bránit. Pro mnoho českých podniků je větším problémem interní IT bezpečnost, kde největší riziko představují vlastní neobezřetní nebo záměrně škodící zaměstnanci.

“Ne-bezpečnost” cloudu je podle mého názoru do značné míry mediální bublina. Přirovnal bych to k letecké dopravě. Média každý problém či katastrofu náležitě nafouknou a veřejnost je pak silně negativně zasažena. Přitom je zřejmé že cloud poskytovatelé investují do zabezpečení mnohonásobně více prostředků a mají nepoměrně striktnější bezpečnostní pravidla než kterýkoli český výrobní podnik. Z celkového objemu dat, který celosvětově v cloudu je, se zneužití týká opravdu jen nepatrného zlomku. Tak paradoxně jako letecká doprava patří mezi nejbezpečnější druhy dopravy, tak je na tom cloud s bezpečností.

Co bude s cloudem dále a kterým směrem se bude jeho adopce v ČR ubírat?

Investice českých výrobních firem do cloudu jsou nyní váhavé. Výrobní podniky v současné době spíše cloud testují na menších IT řešeních v méně důležitých IT oblastech. Většina IT dodavatelů dnes však již nabízí plnou cloud podporu i pro klíčové korporátní aplikace (ERP, CRM, SCM, PLM, BI aj.). Česká republika má dobré předpoklady pro adopci cloudu a čím dříve se výrobní podniky odhodlají k větším investicím, tím více z toho budou profitovat. S oživením hospodářského růstu a růstem průmyslové výroby se zrychlí i růst IT investic výrobních firem a brzo se budou realizovat i mnohé odložené projekty minulých let, což adopci cloudu může pozitivně podpořit.

Adopce technologií třetí platformy se bez cloudu neobejdou. Rychlejší adopce technologií třetí platformy přinese českým výrobním podnikům konkurenční výhodu. Masivní vývoj a údržba vlastních IT řešení se do budoucna jeví jako ekonomicky a kompetenčně neudržitelná. Výrobní podniky sázející na tento model již v současné době technologicky zaostávají. Rychlost rozhodování a vzájemná spolupráce všech článků v rámci hodnototvorného řetězce, ale i v rámci oddělení uvnitř firmy, jsou v dnešní době alfou a omegou úspěchu výrobních podniků u jejich zákazníků. V tomto ohledu je cloud ideální a těžko nahraditelnou platformou.

Průzkumy jasně ukazují, že čím je vyspělejší ekonomika a zralejší IT trh, tím je vyšší adopce cloudu. V IDC se nyní neptáme zda cloud zvítězí, ale diskutujeme, za jak dlouho zvítězí, případně v kterých oblastech nejdříve. Cloud je tu a nelze ho zastavit. Jakkoli se mu bránit není a nebude dobrá strategie. Je potřeba se o něm seriózně bavit a začít ho aktivně implementovat všude tam, kde má ekonomickou a obchodní logiku.

Děkuji za rozhovor.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


Kalendář

25. 03. INSPO 2017
31. 03. CRA IoT Hackathon
04. 04. Affiliate konference
RSS 

Zprávičky

Bosch a IBM začaly spolupracovat na IoT pro průmysl

Pavel Houser , 24. březen 2017 13:08

Výrobci aut mohou nyní plánovat a organizovat aktualizaci softwaru u milionů vozů....

Více 0 komentářů

Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

ČTK , 24. březen 2017 13:00

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž...

Více 0 komentářů

Huawei a SUSE spolupracují na platformě pro kritické úlohy

Pavel Houser , 24. březen 2017 11:42

SUSE Linux Enterprise Server jako preferovaný standardní OS pro KunLu umožňuje výměnu procesorů a pa...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Novela zavádí lepší užití informačních systémů veřejné správy

ČTK , 24. březen 2017 08:00

Zákon má mj. zabránit duplicitě informačních systémů a plýtvání penězi při jejich nákupu....

Více 0 komentářů

Workplace Hub pro optimalizaci systémů i procesů

Pavel Houser , 23. březen 2017 16:09

Konica Minolta v partnerství se společnostmi Microsoft, HPE, Sophos, Canonical a BrainTribe přichází...

Více 0 komentářů

Jen necelá polovina firem pravidelně zkoumá data o zákaznících

ITBiz.cz , 23. březen 2017 14:30

Podle studie společnosti Oracle pouze 44 % firem pravidelně zkoumá data o svých zákaznících s cílem ...

Více 0 komentářů

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

ČTK , 23. březen 2017 13:30

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou...

Více 0 komentářů