Martin Kubáň: Cloud v ČR dohnal již i výrobní podniky

Karel Michal , 23. duben 2014 10:00 0 komentářů
Rubriky: Cloud, České IT, Byznys
Martin Kubáň: Cloud v ČR dohnal již i výrobní podniky

Co nejčastěji motivuje české firmy k přechodu na cloudové služby a jaké podoby cloudu konkrétně využívají? Jak se daří cloudovým službám mezi českými výrobci? To jsou jen některá témata, na které nám pomůže nalézt odpověď Martin Kubáň, analytik pro sektor výrobních firem ze společnosti IDC. Rozhovor vznikl v rámci účasti IDC Manufacturing Insights na semináři "IT v průmyslu" začátkem dubna v Brně.

Co vůbec nejčastěji podle Vás vede firmy k adopci cloudových technologií?

Adopce cloudu v podnikové sféře má dva základní rozměry. Ekonomický rozměr bychom mohli shrnout jako hledání úspor v oblasti IT (jedná se o oblast podpůrných procesů, které přímo negenerují přidanou hodnotu) a lepší finanční plánování (přesun od kapitálových investic – CAPEX, k operačním – OPEX). Provozní rozměr je založen především na potřebě rychle dostupných a flexibilních IT řešení a je umocňován silami jako globalizace podnikání, růst konkurence, zvyšující se nároky zákazníků apod.

S příchodem technologií tzv. třetí platformy (cloud, mobilita, sociální technologie, analýza velkých dat) se role cloudu jednoznačně posiluje. Efektivní implementace technologií třetí platformy bez cloudu v podstatě není možná nebo minimálně nedává smysl. Říká-li dnes více než 90 % globálně dotazovaných společností, že jsou si vědomy, že technologie třetí platformy kompletně změní způsob jejich řízení, říkají tím nepřímo také, že počítají s adopcí cloudu.

Jaká je vlastně dnes podle IDC míra adopce cloudu ve výrobním sektoru v České republice?

Martin Kubáň, IDC Manufacturing Insights, CEMA
Martin Kubáň, IDC Manufacturing Insights, CEMA
V ČR se cloud prosazuje velmi pozvolna a i když se dnes o něm výrobní firmy začínají seriózně bavit, jejich investiční aktivita byla dosud více než skromná. Většinou se jedná o malé a z celofiremního hlediska nevýznamné implementace. V tomto ohledu lze zmínit trend tzv. stínového IT, který adopci cloudu v jeho počátcích významně přispívá. Jedná se o fenomén, který souvisí se zvyšující se rozhodovací pravomocí liniových manažerů v otázkách IT podpory. Z našich průzkumů vyplývá, že zhruba 20% IT projektů ve výrobních firmách je realizováno bez podpory rozpočtu IT oddělení. Tyto dílčí projekty, které tedy jaksi obcházejí zaběhlé IT struktury, již z principu věci téměř výhradně míří do cloudu.

S adopcí cloud řešení se nejčastěji začíná v oblastech řízení dodavatelského řetězce (SCM), vývoj a řízení životního cyklu výrobků (PLM), řízení vztahů se zákazníky (CRM) apod. Zde se výrobním firmám cloud skvěle hodí a uživatelé i manažeři si rychle uvědomují jeho benefity. V ČR se však současná poptávka stále více soustředí na řešení menšího rozsahu, která jsou méně komplexní, ovšem za nízkou cenu.

Jaké benefity cloudu manažeři výrobních podniků vnímají nejčastěji?

Na prvních místech v našich průzkumech najdeme jednoduchost, škálovatelnost, rychlost a standardizaci. Zajímavé je, že bavíme-li se s těmi samými manažery o strategii, resp. cílech podniků, tak zjišťujeme, že narážíme na obdobné charakteristiky. Manažeři výrobních podniků chtějí vyrábět a dodávat výrobky co nejjednodušší cestou, chtějí umět předvídat poptávku, aby mohli správně plánovat (škálovat výrobní kapacity), chtějí standardizovat produkty a procesy tak, aby zákazníkovi dodali produkty v nejlepší možné kvalitě. Jde tedy o to profilovat tímto směrem celý byznys a cloud se jeví jako ideální platforma pro podporu tohoto modelu.

Nelze se nezeptat, jak se díváte na obavy ohledně bezpečnosti cloudu?

Souhlasím, že průzkumy ukazují, že obavy o bezpečnost jsou největší překážkou rychlejšího rozvoje cloudu. Odpovím rovněž otázkou: Jste si jisti, že jsou vaše interní sítě a firemní data dostatečně zabezpečeny? Naše průzkumy a zkušenost z konferencí, kde bývá výrobní sektor významně zastoupen, ukazují, že nikoli. Naopak, většina CIO má dnes velmi omezené rozpočty určené na řešení otázek IT bezpečnosti, protože řada top manažerů tyto investice nerada podporuje; jednoduše nemají přidanou hodnotu, negenerují zisk. Na poslední konferenci IDC Security Roadshow v Praze profesionální hacker velmi názorně ukázal, jak jednoduše lze proniknout na cizí web a pozměnit jeho obsah, manipulovat s položkami a cenami v e-shopu nebo neoprávněně stáhnout cizí data. Navíc zde nejde jen o externí hrozby, proti kterým se musí podniky bránit. Pro mnoho českých podniků je větším problémem interní IT bezpečnost, kde největší riziko představují vlastní neobezřetní nebo záměrně škodící zaměstnanci.

“Ne-bezpečnost” cloudu je podle mého názoru do značné míry mediální bublina. Přirovnal bych to k letecké dopravě. Média každý problém či katastrofu náležitě nafouknou a veřejnost je pak silně negativně zasažena. Přitom je zřejmé že cloud poskytovatelé investují do zabezpečení mnohonásobně více prostředků a mají nepoměrně striktnější bezpečnostní pravidla než kterýkoli český výrobní podnik. Z celkového objemu dat, který celosvětově v cloudu je, se zneužití týká opravdu jen nepatrného zlomku. Tak paradoxně jako letecká doprava patří mezi nejbezpečnější druhy dopravy, tak je na tom cloud s bezpečností.

Co bude s cloudem dále a kterým směrem se bude jeho adopce v ČR ubírat?

Investice českých výrobních firem do cloudu jsou nyní váhavé. Výrobní podniky v současné době spíše cloud testují na menších IT řešeních v méně důležitých IT oblastech. Většina IT dodavatelů dnes však již nabízí plnou cloud podporu i pro klíčové korporátní aplikace (ERP, CRM, SCM, PLM, BI aj.). Česká republika má dobré předpoklady pro adopci cloudu a čím dříve se výrobní podniky odhodlají k větším investicím, tím více z toho budou profitovat. S oživením hospodářského růstu a růstem průmyslové výroby se zrychlí i růst IT investic výrobních firem a brzo se budou realizovat i mnohé odložené projekty minulých let, což adopci cloudu může pozitivně podpořit.

Adopce technologií třetí platformy se bez cloudu neobejdou. Rychlejší adopce technologií třetí platformy přinese českým výrobním podnikům konkurenční výhodu. Masivní vývoj a údržba vlastních IT řešení se do budoucna jeví jako ekonomicky a kompetenčně neudržitelná. Výrobní podniky sázející na tento model již v současné době technologicky zaostávají. Rychlost rozhodování a vzájemná spolupráce všech článků v rámci hodnototvorného řetězce, ale i v rámci oddělení uvnitř firmy, jsou v dnešní době alfou a omegou úspěchu výrobních podniků u jejich zákazníků. V tomto ohledu je cloud ideální a těžko nahraditelnou platformou.

Průzkumy jasně ukazují, že čím je vyspělejší ekonomika a zralejší IT trh, tím je vyšší adopce cloudu. V IDC se nyní neptáme zda cloud zvítězí, ale diskutujeme, za jak dlouho zvítězí, případně v kterých oblastech nejdříve. Cloud je tu a nelze ho zastavit. Jakkoli se mu bránit není a nebude dobrá strategie. Je potřeba se o něm seriózně bavit a začít ho aktivně implementovat všude tam, kde má ekonomickou a obchodní logiku.

Děkuji za rozhovor.


Komentáře


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Sdílení sítí mezi O2 a T-Mobile vyšetřuje Evropská komise

ČTK , 25. říjen 2016 15:30

Evropská komise začala vyšetřovat dohodu o sdílení mobilních sítí mezi českými operátory O2 Czech Re...

Více 0 komentářů

Ruský hacker zadržený v Česku byl v USA obviněn

ČTK , 25. říjen 2016 10:00

Velká porota kalifornského federálního soudu obvinila Rusa zadrženého tento měsíc v České republice ...

Více 0 komentářů

Podíl uživatelů stolních PC ve firmách klesl na 73 procent

ČTK , 24. říjen 2016 14:00

Podíl zaměstnanců menších firem, kteří používají v práci stolní PC, se letos proti loňsku snížil o d...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

AT&T dohodla převzetí Time Warner, souhlas státu ale není jistý

ČTK , 24. říjen 2016 11:30

Americká telekomunikační společnosti AT&T v noci na dnešek SELČ oznámila, že se dohodla na převzetí ...

Více 0 komentářů

ČR byla v září častěji terčem kyberútoků

ČTK , 24. říjen 2016 10:00

Česká republika se v žebříčku zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků, posunula o 16 míst dopř...

Více 2 komentářů

Nejrychleji rostoucí českou IT firmou je letos DataSpring

ČTK , 21. říjen 2016 18:00

Nejrychleji rostoucí technologickou firmou v ČR je letos společnost DataSpring, která poskytuje clou...

Více 0 komentářů

Představitelé firem AT&T a Time Warner prý jednali o možné fúzi

ČTK , 21. říjen 2016 13:00

Vedoucí představitelé americké telekomunikační společnosti AT&T a mediálního konglomerátu Time Warne...

Více 0 komentářů