margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Může statistický software odhalit strategii jak vyhrávat v ruletě?

ITbiz.cz, 17. březen 2014 11:00 13 komentářů
Může statistický software odhalit strategii jak vyhrávat v ruletě?

Na internetu se rozšířila „100% zaručená metoda“, jak vyhrávat v ruletě. Strategie se jmenuje „Martingale“. Stačí vsadit vždy dvojnásobek toho, co prohrajete v předešlé hře. Jaká je ale skutečnost? Než vyberete úspory a pustíte se do hry s bílou kuličkou, přečtěte si raději náš článek.

Pravděpodobnost prohry v jedné hře v případě Evropské rulety je 19⁄37, v případě Americké pak 20⁄38. Jak je možné, že už dávno nejsme všichni boháči a casina zkrachovalá?

Přizvali jsme na pomoc Tomáše Jurczyka, analytika firmy StatSoft, a pomocí moderního statistického softwaru prověřili a vyčíslili, jestli a jak metoda „ne“funguje. Pokud tímto článkem zachráníme alespoň jednu duši před osobním bankrotem, pak naše práce nebyla marná.

Pravidla Martingale: vyhrávat je přeci tak snadné

Jednoduše si vše ukážeme na hře ruleta – to je ta hra s bílou kuličkou, černými a červenými čísly. No a vlastně i s jedním (Evropská ruleta) či dvěma (Americká ruleta) zelenými, na ty bychom opravdu neměli zapomínat! Základní varianta spočívá ve zdvojnásobování vkladu s každou prohranou sázkou. Tato varianta se používá v případě, že výhra znamená zdvojnásobení vkladu. U rulety je to například sázka na černou nebo červenou. Jak to funguje: napoprvé vsadíte nějakou částku, řekněme pro jednoduchost 1 jednotku na to, že padne černá, pokud padne, máte zisk 1 (vsazená částka na černou se při ruletě zdvojnásobuje). Pokud nepadne, ztrácíte 1, ale v dalším kole vsadíte dvojnásobek, tedy 2, pokud vyhrajete, dostanete 4 jednotky, ale z toho 2 jsou Vaše vsazené a 1 jste prohráli po prvním roztočení rulety, celkově tedy získáte navíc opět 1 jednotku. Pokud tedy hráč několikrát nevyhraje a poté vyhraje, vrátí se mu všechny sázky, které prohrál v předchozích hrách a vydělá 1.

Princip se zdá geniální a neomylný, že ano? Ale…Ukážeme Vám, jaký je v tom háček. „Pokud si vyčíslíme příklad, kdy bychom do herny přišli s 200 Eury, pak bychom neměli na zdvojnásobení sázky už po sedmém roztočení rulety. Pravděpodobnost, že by i po sedmé za sebou nepadlo to, co potřebujeme, je v Evropské ruletě 0,94 procenta.“ říká Tomáš Jurczyk. To není moc, ale rozhodně to není jistota. Schválně se zeptejte sami sebe, jestli by Vám stála za risk situace, kdy můžete na 99,06 procent vyhrát jedno Euro, ale zase je 0,94 procentní šance, že přijdete o 127 Eur.

Může statistický software pomoci vyhrávat v hazardu?

Více kol, více proher

Zdroj statistický software STATISTICA
Zdroj statistický software STATISTICA
Hazard je nebezpečný ve vysokém riziku závislosti na něm. Nezáleží na tom, jestli zrovna vyhráváme nebo prohráváme, konečně vyjít to přeci musí (může) právě tuhle, nejpozději však příští hru. Podle neúprosných výsledků softwaru STATISTICA je vše úplně naopak. „Čím víc vsadíme, tím menší máme pravděpodobnost výhry.“ objasňuje Jurczyk.

Podívejte se na výsledky na následujícím obrázku – pravděpodobnosti krachu v závislosti na počtu odehraných her N pro jednotlivá n. (n - je počet proher v řadě, které může hráč utrpět – tedy počet her, na které má peníze, v (n + 1) hře již nemá dostatek peněz na další sázku.)

Zadání úlohy znělo zjistit pravděpodobnost, že se v sérii her o pevné délce N (počet her, které celkem hodláme hrát) vyskytne posloupnost n po sobě jdoucích proher. Jedno otočení ruletou bereme jako jednu hru, pokud hrajeme dlouhou dobu, hru za hrou, kolo za kolem, pak tento proces vytvoří posloupnost proher a výher (například padla či napadla černá Pro postupovali pomocí rekurzivního přístupu k výpočtu přes Markovské řetězce.
Zadání úlohy znělo zjistit pravděpodobnost, že se v sérii her o pevné délce N (počet her, které celkem hodláme hrát) vyskytne posloupnost n po sobě jdoucích proher. Jedno otočení ruletou bereme jako jednu hru, pokud hrajeme dlouhou dobu, hru za hrou, kolo za kolem, pak tento proces vytvoří posloupnost proher a výher (například padla či napadla černá Pro postupovali pomocí rekurzivního přístupu k výpočtu přes Markovské řetězce.
Jak můžete vidět, výsledky jsou přinejmenším zajímavé a pro stoupence této strategie jistě překvapivé. Pravděpodobnost prohry se najednou pohybuje v úplně jiných řádech.

Nepříjemná realita: větší sázka za méně peněz

Pokud nás zajímá již nastíněná úloha s 200 Eury, tak si spočtěme například pravděpodobnost, že se nám nepodaří zdvojnásobit peníze, které máme na začátku. Vstupní sázka je 1 Euro. Je tedy jasné, že budeme muset hrát nejméně 200 her (nejpříznivější případ, kdy vyhrajeme vše v jednom roztočení), nejvíce pak 1200 – trefíme se vždy až v 6 té hře. Samozřejmě tyto krajní počty jsou jen velmi nepravděpodobné, reálně budeme muset hrát něco přes 400 her, což vede k pravděpodobnosti prohry přes 0,8. A to se jedná jen o zdvojnásobení vkladu, jak daleko je ještě například vysněné auto, na které si chceme touto strategií vydělat.

Závěr

Ačkoli se tato strategie jeví jako geniální - vždyť přece myšlenka, že budu pořád vsázet dvojnásobek a nakonec se mi to vrátí, nemá chybu. Problém ale je, že nikdo nemá nekonečné jmění a tedy není schopen zdvojnásobovat pořád, vždyť už při 20i prohrách v řadě (n = 20) jsme na miliónu, a to se základní vloženou částkou rovnou jedné. Dalším omezením je také to, že kasina mívají většinou hranici pro nejvyšší možné sázky, což této strategii výrazně hatí plány.

Nicméně je třeba poznamenat, že kasina nezavádějí omezené vklady z důvodu omezení této strategie, jak by se mohl někdo domnívat, prostě musí mít vždy dostatek peněz na vyplacení výher.

Kdyby byly sázky omezeny kvůli této strategii, jistě by bylo kasino samo proti sobě, neboť jak jste se díky neúprosné statistice přesvědčili, čím více vsadíme, tím je vyšší střední prohra a čím déle hrajeme, tím roste pravděpodobnost, že se vyskytne sekvence her, která nás připraví o peníze.


Komentáře

jehovista #1
jehovista 17. březen 2014 15:38

Tak na to je fakt potreba "moderni statisticky software" :D K tomuhle by se mel dopocitat prumerny stredoskolak s tabulkovym procesorem.

Radovan Garabík #2
Radovan Garabík 17. březen 2014 17:02

"s tabulkovym procesorem"??? Na to ani kalkulačku netreba, stačí pero, papier a základné znalosti štatistiky (správne, stredoškolské). Tým dnešným analytikom by trocha elementárneho matematického vzdelania nezaškodilo...

jehovista #3
jehovista 17. březen 2014 17:26

Pocitat to na papire pro vsechny pocatecni hodnoty by se mi vazne nechtelo. Jasneze jsou to primitivni vypocty, ale vse co je v clanku se da udelat za chvili v Excelu. Me pobavil ten statisticky software :D

mikirc #4
mikirc 17. březen 2014 21:15

A nula na vasi rulete chybi?

bývalý krupiér #5
bývalý krupiér 18. březen 2014 02:49

Proč je to popisované tak složitě?Takhle to nikoho neodradí.Stačilo by napsat - první hra 1 Euro, druhá 2, třetí 4, čtvrtá 8, pátá 16, šestá 32, sedmá 64, osmá 128, devátá 256, desátá 512 atd.(1024, 2048, 4096, 8192, 16384, 32768, 65534 .....)
Po prohře je pryč součet všech předchozích sázek, v případě výhry zisk 1 Euro.
V článku chybí údaj, že kotouč rulety je čistě mechanický, nemá žádnou paměť, takže matematicky zdánlivě nepravděpodobná situace, že by nemohla padnout desetkrát nebo dvacetkrát za sebou černá nebo červená je jen zbožné přání pacienta.(Takhle jsme v devadesátých letech nazývali hráče, kteří s takovýmhle nebo jiným podobným nesmyslem přišli do kasína a po pár hodinách odešli se slzami v očích.Ač jsem tam pracoval jako krupiér, tak hrát bych tam nešel ani omylem.

Jarda #11
Jarda 18. srpen 2014 00:18

Potvrzuji z vlastní zkušenosti, nasnímal jsem i obrazovky kolikrát padla jedna barva (15x) a silně zdecimovala můj vklad.

Petr #12
Petr 04. září 2014 02:26

Jen 15x? Tak to jste ještě hrál málo. Ruleta dokáže v podstatě "hodit" cokoli. Mně se stala série 20ti černých a do toho dvakrát nula.

jan #6
jan 18. březen 2014 09:33

Stejnym zpusobem jde hrat kostky. Automat fyzicky hazi 3 kostky a sazet lze na "vetsi" ci "mensi" soucet (3-10 a 11-18). A bohuzel jsem zjistil, ze nejvyssi castka sazky predstavuje 1000kc :-) Proto po 10,20,40,80,160,320,640 uz nejde vsadit dvojnasobek 1280. Tato zkusenost pro me byla velmi dulezita a jiz jsem se nikdy zadneho automatu nedotkl.

sjx #7
sjx 18. březen 2014 10:45

Pekne vousata metoda :D. Zadnej kvantovej pocitac ani analytik ze sw firmy uz asi k jinym zaverum nez matematici z 18. stoleti nedojde.

Amigapower #8
Amigapower 18. březen 2014 12:04

Vtipný článek který počítá se "striktním dodržováním systému". :D Pokud mi přijde třikrát černá, logicky přerušuju sérii a nechávám ruletu párkrát protočit. Jediná zajímavá věc je, že oproti "živé" a "elektromechanické" ruletě, je na čistě digitálním simulátoru (rozuměj: IVT, VLT, offline, internetové) výhernost někde úplně jinde, tam vám padne černá s nulou klidně osmkrát v po sobě jdoucích sázkách (nikoliv kolech). ;)

Radek #9
Radek 18. březen 2014 20:03

Ty jsi trouba, vubec nezaleží na co vsadiš ani kolik kol přerušíš...

Amigapower #10
Amigapower 19. březen 2014 13:09

Ty si asi sporák, žejo? Mluvim tady o faktoru náhody přidanym do systému...

staromilec #12
staromilec 27. prosinec 2015 23:44

Zkousel jsem tyden hrat ruletu s free spinem a sazel az jsem mel tri stejne barvy. Par dnu to vychazelo,ale pak prisla serie 13 stejnych cisel! Na to se neda reagovat! Muj osobni nazor je ze ruleta dava cisla na zaklade atrategie sazeni hrace. tnz. menit strategie a hrat jen chvili a jit pryc.


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Nová aktualizace Windows 10 bude mít funkce 3D

ČTK , 27. říjen 2016 17:00

Microsoft představil novou aktualizaci svého operačního systému Windows 10, která umožní uživatelům ...

Více 0 komentářů

Prodej iPhonů opět klesl, tržby Applu spadly poprvé za 15 let

ČTK , 27. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých telefonů iPhone od přední americké technologické společnosti Apple klesl v posledním...

Více 0 komentářů

Číňané chtějí do roku 2021 na silnicích samořízené automobily

ČTK , 27. říjen 2016 10:00

Čína chce do roku 2021 prodávat samořízené automobily. Počítá s tím strategie pro rozvoj odvětví do ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Konica Minolta letos zdvojnásobí investice v ČR na 90 milionů Kč

ČTK , 26. říjen 2016 18:00

Japonský výrobce tiskáren Konica Minolta letos investuje v ČR do rozvoje nových produktů a služeb ví...

Více 0 komentářů

IDC: Prodej chytrých hodinek ve čtvrtletí klesl o 51,6 procenta

ČTK , 26. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých hodinek se ve třetím čtvrtletí podle údajů analytické společností IDC snížil o 51,6 ...

Více 0 komentářů

T-Mobile zvýšil do září pokrytí LTE na 93 procent populace

ČTK , 26. říjen 2016 10:00

T-Mobile zvýšil ve 3. čtvrtletí pokrytí rychlou mobilní sítí LTE meziročně z 62 na 93 procent popula...

Více 0 komentářů

Microsoft kvůli slabé libře zvýší ceny pro britské podniky

ČTK , 25. říjen 2016 19:00

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až...

Více 2 komentářů