Paradox žen v IT: čím víc se o nich mluví, tím méně jich je

ITbiz.cz, 23. červenec 2014 10:00 6 komentářů
Paradox žen v IT: čím víc se o nich mluví, tím méně jich je

V druhé polovině června realizovala společnost HAYS průzkum zaměřený na ženy pracující v IT sektoru. Oslovila kandidátky, které u ní absolvovaly v posledních dvou letech pohovor, právě pro pozice v oblasti IT/telco. Jakou mají motivaci a proč jich je stále méně? Pravdou totiž zůstává, že počet žen v IT podle dat ČSÚ rok od roku klesá, přesto se o nich mluví čím dál tím častěji.

Struktura IT odborníků podle pohlaví (Zdroj: ČSÚ)
Struktura IT odborníků podle pohlaví (Zdroj: ČSÚ)
Dle ČSÚ bylo v roce 1993 36% žen zaměstnáno v tomto sektoru, v roce 2012 již jen 10 %. Tento výrazný pokles počtu žen mezi IT odborníky ČSÚ připisuje i rychlému rozvoji informačních technologií a tím i zvýšeným nárokům na rozvoj znalostí spojený s časem a flexibilitou zaměstnaných. Podobný trend poklesu najdeme i ve statistikách absolventech Informatiky. V roce 2001 to bylo necelých 16 %, roce 2012 kolem 12 %.

IT nejprve jako koníček

Jak a kdy vlastně ženy z našeho průzkumu získaly vztah k IT oboru a rozhodly se pro kariéru právě zde? 52 % dotázaných žen milovalo ve škole matematiku, informatiku pouze 11 %. 27 % respondentek odpovědělo, že to byl jiný předmět, nejčastěji se zde objevovala biologie a společenské vědy. 36 % z nich nakonec vystudovalo matematiku nebo IT, 30 % absolvovalo jiný technický obor, stejné procento ekonomii a 15 % humanitní obor.

Nejčastěji ženy získaly kladný vztah k IT samy, samostudiem a IT je nejprve jejich koníčkem – to přiznalo 32 % z dotazovaných. Dalším motivátorem jsou střední školy, poté školy základní a poslední se umístily školy vysoké.

62 % žen již během studia vědělo, že se budou snažit dostat na pracovní trh jako IT specialistky. 34% se tak rozhodlo až během své pracovní zkušenosti, která byla mimo obor IT.

Na kolik je pro ženy práce v IT náročná z časového hlediska, mají dostatek času pro rodinu a osobní život? 52 % respondentek je spokojeno s rozvržením svého pracovního a soukromého života, nícméně 40 % žen připouští, že pracují více než by chtěly.

Ženy a efektivita

Informatiku na technických vysokých školách studují i studentky, avšak tvoří pouhá 2 %. Více studentek je zapsáno na obor, kde je IT kombinováno s ekonomií. Zde výuka IT předmětů probíhá hlavně formou semestrálních projektů, kdy studenti pracují v týmech. V rámci týmu si i rozdělí své role. Zde se již ukazuje přednost týmů, kde se nacházejí i ženy. Čistě pánské týmy mají sklon k odkládání úkolů, vypracování projektů na poslední chvíli. Pokud jsou v týmu studentky, prosadí se jejich organizační schopnosti a smysl pro povinnost. V týmech se osvědčují v roli funkční analýzy, dokumentaristů a testování – hledání chyb. Samy si ale netroufají vzít „na triko“ vývojovou část.

Co škodí ženám v IT byznysu je fakt, že se vyjadřují příliš vágně, často užívají výrazy jako „možná“ a „snad“ čímž dochází k tomu, že se jim nedaří prosadit svůj názor, protože působí nejistě.

IT totiž není jen programování či sestavování počítačů. Dívky se často realizují v oblasti shromažďování požadavků na systém, analýzy, projektového řízení, testování a zajištění kvality vývoje. Doménou dívek je tvorba uživatelských manuálů, kdy se lépe dokážou vžít do role a vnímání „obyčejného“ uživatele a pomocí textů a obrázků popsat. S tím souvisí i školení uživatelů.

Více žen v IT? Cesty existují…

Podle některých respondentek zvyšuje nechuť žen pracovat v IT právě toto démonizování, že IT je doména mužů. „Nad absolventkami stavebních fakult se nikdo nepozastavuje, a přitom je stavařina techničtější obor než IT,“ říká jedna z respondentek. Velká většina z nich si myslí, že ženy v IT mají nižší plat než muži v IT a že je to další z příčin, proč se ženy do oboru nehrnou. Ve společnosti je stále zažit předsudek, že zrovna IT je doména mužů, to ovlivní už děti na základních a středních školách. Další respondetky proto navrhovaly odstranění těchto bariér, včas motivat a diskutovat s ženami už na středních školách. Objevil se i názor, že ženy jsou rády, že je jich v IT málo a víc žen si ani nepřejí.

“I přesto, že některé společnosti se snaží doplnit čistě mužské týmy o ženy, je stále těžké je do tohoto sektoru dostat. Hlavním důvodem je právě “mužské“ prostředí a rodina. Aby žena pracovala v IT, musí mít velkou odvahu a sílu přizpůsobit se tlaku na stále nové technologie,” zmiňuje Alena Sojčáková, Senior konzultantka divize IT/telco ve společnsoti Hays Czech Republic.


Komentáře

_ #1
_ 23. červenec 2014 12:14

Who cares?

Jake #2
Jake 23. červenec 2014 14:25

souhlas...who cares...buď to umíš a děláš a to nehledě na pohlaví a nebo ne...

lego #3
lego 23. červenec 2014 18:02

Bullshits názory v článku tých žien. Vraj ženy majú nižšie platy, to je mantra prečo tam nepracujú a radšej idú do školstva za 1/3?
IT je v rýchlom vývoji, tam sa neklebetí o nechtoch, o kabelkách, tam sa maká od rána do večera, častokrát sám, dovtedy kým nie je práca hotová. Ženy to jednoducho nezvládajú. Plat by chceli vysoký, najvyšší ale výkony podpiemerné, len tak nejak sa tam vyskytovať bez zodpovednosti.

V stavebníctve že je viac žien? Cha-chá. To isté ako v IT. Vedúce posty majú muži, lebo väčšina žien sa tu zašíva, len sa zúčastňuje, pekní sa. Projekcia to sú termíny, prísť na 8.00 a odchádzať tesne pred polnocou. To nie je úradničina od 8.30 do 14.30 a hop nakupovať.

lego #4
lego 23. červenec 2014 18:13

U nás vo firme brali inžinierky do projekcie. Všetky do roka a do dňa skončili na materskej, ku špičkovej projekcií sa nikdy nevrátili, našli si flečíka v malých firmách, kde spoluprojektujú domčeky. Za to muži v projekcií sú stále, keď je termín, maká sa každý deň od rána do noci.

Ženy robia len kancelársku prácu, kedysi keď nebol CAD, kresličky, konštruktérky podľa pokynov vedúceho, ale ani napriek podpore, zaplateným školeniam ani jedna nemala záujem o vedúcu funkciu, byť 10-12 hodín v práci, obrovskú zodpovednosť za nízky plat.

To iste IT oddelenie (vývoj softwaru). Dostali fleka, mali podporu aj motiváciu napriek tomu sa samé zaradili do pomocných úloh aby po 15.00 nemuseli byť v práci a pri prvej príležitosť na 3 ročnú materskú a potom druhú a potom kancelárske práce aj keď počas celej doby bolo pre ne miesto blokované (náhradník nemohol dostať trvalý prac. pomer).

Viktor #5
Viktor 23. červenec 2014 20:53

Poznam tento problem aj z druhej strany.

V pravi mame zopar kolegyn, velmi sikovnych, zodpovednych a zazratych do svojej prace. Geekyne ako sa patri, na svoje pozicie sa vypracovali same svojou tvrdou pracou a su v time uznavane.

Ako na nich posobi tato zbytocna aktivita?
Ludia (novi vo firme, ktori ich nepoznaju) sa na ne pozeraju cez prsty. Preco?
"Ked su to zeny, urcite su na svojej pozicii kvoli chybajucemu penisu a nie kvoli schopnostiam".

Fakt je im to velmi napomocne :/

hefo #6
hefo 24. červenec 2014 10:53

V Indii pracuje v IT oveľa väčšie množstvo žien. Avšak podľa skúseností mi to pripadá, že dôvod na to je ten, že snáď jedine v IT sa tam dajú zarobiť +- slušné peniaze na život v akej takej istote a komforte. Preto sa tam tlačí každý, vrátane žien, ale žiaľ, potom je tam omnoho viac takých, čo to nerobia preto, lebo ich to baví. A výsledky takej práce je potom vidieť.

U nás je blahobyt o dosť väčší, a preto sa ženy do IT nehrnú. Aké také peniaze vedia zarobiť aj jednoduchšie (príp. sa spoľahnúť na príjem muža)...

RSS 

Komentujeme

Skutečně software pohltí svět?

Pavel Houser , 22. duben 2017 14:00
Pavel Houser

Výrok, podle něhož má software pojídat svět, jako první použil (zřejmě) Marc Andreessen v roce 2011 ...

Více

RSS 

Zprávičky

JIC investuje do spin-offu z CEITEC VUT z oblasti elektronové mikroskopie

Pavel Houser , 25. duben 2017 08:00

Jihomoravské inovační centrum věří, že trh s nanotechnologiemi poroste. Proto investuje do firmy Nen...

Více 0 komentářů

EK prý zvažuje legislativní kroky v boji proti projevům nenávisti

ČTK , 24. duben 2017 16:00

Evropská komise zvažuje legislativní kroky k harmonizaci metod, kterými internetové platformy jako F...

Více 4 komentářů

Rusko prý špehovalo e-maily příslušníků dánské armády

ČTK , 24. duben 2017 14:00

Rusko pomocí skupiny hackerů proniklo do systémů dánské armády a v letech 2015 a 2016 mělo přístup k...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

Philipsu vzrostl čtvrtletní zisk o 18 %, překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2017 11:43

Nizozemskému výrobci elektroniky Philips se zvýšil čtvrtletní zisk o 18 procent na 442 milionů eur (...

Více 0 komentářů

Baterie se vozí loděmi, jsou kvůli tomu dražší?

Pavel Houser , 24. duben 2017 10:47

Dříve byly akumulátory přepravovány jako běžné zásilky, před 5 lety ale byly přeřazeny do kategorie ...

Více 2 komentářů

FabLab: brněnská dílna pro start-upy i technické nadšence

Pavel Houser , 23. duben 2017 09:00

3D dílna nabízí např. laserovou řezačku, 3D tiskárny a 3D skener. FabLab Brno je součástí celosvětov...

Více 0 komentářů

3 % Čechů již byla okradena při platbách online

Pavel Houser , 22. duben 2017 12:00

Ve většině případů šlo o částku do 5 000 Kč....

Více 0 komentářů