Proč Android neuspěl na tabletech?

Pavel Houser , 11. leden 2012 10:21 12 komentářů
Proč Android neuspěl na tabletech?

Všichni jsou aktuálně posedlí veletrhem CES. Loni zde začalo jedno z překvapivých fiasek. Výrobci tabletů se systémem Android chtěli porazit iPad. Na rozdíl od trhu smartphonů si zde ale Apple dokázal svou dominanci zachovat. Proč?

Vysvětlení může být celá řada, třeba souhra náhod. Nebo můžeme daný stav pokládat za ještě nikoliv konečný, konec konců i u smartphonů to nějaký čas trvalo. Nebo za androidový tablet prohlásíme čtečku Amazon Kindle, což poměr zase trochu posune. A nakonec, tablety jsou blízké subnotebookům, kde to Googlu vychází ještě mnohem hůře.

Co si myslí Jason Hiner na webu TechRepublic/ZDNet? Podle něj se porážka Androidu začala rýsovat právě před rokem.

Tablety s Androidem byly napjatě očekávaným hitem. Apple měl sice s iPadem už slušný náskok, ale předpokládalo se, že to dopadne podobně jako u chytrých telefonů (dejme tomu s ročním posunem). Věštilo se vítězství Googlu nebo alespoň podíl iOS/Android zhruba 1:1. Ještě loni v červnu řada analytiků v úspěch androidových tabletů věřila.

A výsledek?

Skutečný poměr na trhu tabletů je kolem 15-30 %, alespoň podle prodejů v maloobchodech. Hiner ovšem soudí, že ve skutečnosti je to pro Android mnohem horší. Tahle čísla moc neodrážejí realitu. Data ComScore sledující webový provoz ukazují, že zde iPad nad jinými tablety dominuje s podílem 95 % v USA a něco málo pod 90 % v celosvětovém měřítku. Z toho vyplývá, že výše uvedeným prodejům moc nemusíme věřit (šlo o nerealizované pohledávky a někde jsou plné sklady); druhým vysvětlením je, že kupci prostě tyto výrobky moc nepoužívají. Nejspíš platí kombinace obojího.

Kde se staly chyby?

Hiner vypichuje následující:

  1. Příliš velký displej. 16 x 9 palců je jako držet v ruce zmrzačený notebook bez klávesnice, iPad je naopak spíše jako knížka nebo časopis.

  2. Efektní triky s možností displej otočit o 90 stupňů uživatele příliš nezaujaly. Přitom rozlišení 16 x 9 je jako výchozí i v Androidu 4.

  3. I když by to Google změnil, na trhu přebývají kvanta těchto zařízení (Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 10.1, Asus Eee Pad Transformer).

  4. Z velkého displeje vychází vysoká cena. Steve Jobs naopak překvapil, když ceny iPadu začínají na 499 dolarech. Očekával se spíš dvojnásobek. Na rozdíl od smartphonů je zde Apple nejen "cool", ale také levnější.

První tablety s Androidem byly předražené; je pravda, že šlo více než u iPadu o počítače a dalo se argumentovat, že poměr cena/výkon není zlý, to ale zákazníky nezajímalo. Nakonec se objevily i cenově konkurenceschopné výrobky, ale už pozdě.

Další problém byl, že tato zařízení mohla být používána de facto jen pro práci s Internetem. Chybí dostatek aplikací. Systém sám o sobě běží hladce, je zde multitasking blíží se fungování na klasickém PC, integrovaný GMail, Google Books... a co dál? Chybí další aplikace, třeba něco pro úpravu fotografií, Google+, Google Finance. Google sám dodává softwaru pro tablety málo a jeho partneři také. Strategie Googlu vypadá logicky, HTML 5 má být jednotnou platformou pro smartphony, tablety i počítače, ale tady nějak nastalo prázdno. Nedostatek vyhrazených aplikací je citelný. Výsledně mají uživatelé pocit, že tablety s Androidem nejsou k ničemu jinému než k surfování Internetem.

Poslední hřebíček, výrobci očekávali masové dodávky do velkých podniků typu nemocnic. K tomu ovšem moc nedošlo a zde zřejmě jako výhoda Applu zafungovala bezpečnost, větší kontrola nad celým ekosystémem. Šéfové IT oddělení nebyli rozhodně nadšeni z toho, že na zařízení s firemní daty mohli uživatelé kliknutím v prohlížeči nainstalovat aplikace. Tudíž dominance iPadu v podnikové sféře je zvlášť drtivá. (Poznámka: něco podobného platí i pro smartphony, ale tam to tolik nevadí; asi kvůli jejich ceně zde více funguje proces konzumerizace, že si je zaměstnanci kupují i pro pracovní použití sami? Nebo je na nich přece jen méně zásadních firemních dat než na tabletech?)

Co s tím teď může Google dělat? Tlačit tablety malé a levné (jako je úspěšný Amazon Kindle Fire) nebo naopak pro profesionální uživatele? Hiner je skeptický k tomu, že v roce 2012 dominanci iPadu někdo ohrozí. Jaký je váš odhad?

K tomu zbývá dodat, že jistou skepsi lze mít ale i k budoucnosti této kategorie zařízeních jako takové.

Uspěje OS Android na tabletech letos?

Komentáře

Robert Smol #1
Robert Smol 11. leden 2012 12:08

Pockejme si na vysledky za rok 2012.

anywh #2
anywh 11. leden 2012 12:13

neuspěl? a příští rok budeš psát "proč uspěl"? :-D

anywh #3
anywh 11. leden 2012 12:14

já ti to prozradím
1) cena jde dolů
2) otevřenost
3) umí daleko víc než jakýkoliv jiný systém upravený pro dotyk

.....můžeš o tom už teď napsat článek a nechat si ho na konec roku či na rok 2013.....výhra Androidu je nevyhnutelná, zpomalí ho jedině krize ;-)

SpPes #4
SpPes 11. leden 2012 14:55

Dakujem za objektivny clanok... zatial som cital na toto tema vzdy silne zaujate clanky kt. pisu najcastejsie i pozitivni.
tych 16:9 bude IMO google este lutovat...

Tomas #5
Tomas 11. leden 2012 17:45

Tak nevím, jestli je "neuspěl" správné slovo. Já jsem zatím viděl tři tato zařízení všechny byly Asusy a všechny měly Android. Jablko zatím ani jedno...

giff #6
giff 11. leden 2012 21:54

"Co s tím teď může Google dělat? Tlačit tablety malé a levné (jako je úspěšný Amazon Kindle Fire) nebo naopak pro profesionální uživatele?"
- Google s HW nebude delat nic. Necha vsechno na samotnych vyrobcich jako to je u telefonu. Bude se pouze starat o vyssi uzitnou hodnotu SW. Rokem Android tabletu se stane 2012 :)

jm #7
jm 11. leden 2012 22:40

Otázka: Kolik zaplatil Mrkvosoft ITBIZ za hanění androida?

Zbl #9
Zbl 12. leden 2012 13:41

To netreba hanit, zial, je to realita:-(

Roman Pospíšil #8
Roman Pospíšil 12. leden 2012 09:37

Neuspel ? Kde na ty vtipy chodite? Kam se podivam tak Android. To mi spise pripada jako PR od APPLE na tema " Přání otcem myslenky "

Pavel #10
Pavel 17. leden 2012 03:11

Problém Androidu je právě v jeho otevřenosti, průměrný uživatel chce mít všechno pevně nadiktované a fungující.
Například jednu aplikaci na čtení, která přečte všechno, která je perfektně dotažená do konce, snadno se obsluhuje, a ne 20 aplikací, každá funkční na 75%.
Když jsem dostal tablet s androidem, tak jako první jsem musel stáhnout zbastlenou verzi systému, rootnotou a neobsahující bloatware od dodavatele tabletu, kde byly nahrazeny původní aplikace těmi, co jakž takž fungují.
Pak jsem stáhnul Eclipse a nějaké další věci a za čtrnáct dní jsem měl systém plus mínus podle svých představ.
Kdo je na to zvědavý kromě geeků, lidi chtejí zapnout tablet a moct ho používat.

Krekr #11
Krekr 23. leden 2012 18:19

"Příliš velký displej. 16 x 9 palců…" co prosím? Jestli má displej 16x9 palců, tak uhlopříčka je cca 18 palců! Autor článku asi uklouzl a praštil se do hlavy, ne?

Stan #12
Stan 15. únor 2012 12:01

Proč ITBIZ neuspěl na internetu? Protože píše takové nesmysly. Uspěje příští rok?

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Obchod s kryptoměnami se stěhuje mimo burzy

ČTK , 23. duben 2018 09:00

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční....

Více 0 komentářů

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

ČTK , 23. duben 2018 08:00

Více než polovina lidí zná služby Zonky (74 procent) a Uber (62 procent)....

Více 0 komentářů

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 1 komentářů