Život s Windows XP po konci podpory: návod na přežití

ITbiz.cz, 18. červenec 2014 12:04 9 komentářů
Život s Windows XP po konci podpory: návod na přežití

Letošní 8. duben znamenal konec éry jednoho operačního systému – společnost Microsoft ukončila podporu své nesmírně populární platformy Windows XP. Podle statistik se však přes jistý pokles počtu uživatelů platforma XP stále používá na velkém počtu počítačů, XP z nejrůznějších důvodů přežívají dokonce i ve firemním prostředí, platí to zejména pro SMB segment a střední firmy s legacy aplikacemi.

Celosvětový tržní podíl Windows XP se stále pohybuje na úrovni 25 % a po 8. dubnu se zmenšil pouze nepatrně. Některé organizace musí u platformy XP zůstat kvůli aplikacím jiných dodavatelů, které používají a které jsou vytvořeny pro tuto platformu.

Závan starých časů

Platforma Windows XP nebyla vytvořena tak, aby účinně odolávala moderním bezpečnostním hrozbám. Operační systém měl premiéru v roce 2001, dlouho předtím, než digitální svět ovládly mobilní technologie a cloud computing. V těch dobách se vzdálený přístup realizoval většinou přes telefonní linky a sítě a byl založen na drátové infrastruktuře. Hackeři tropili neplechu z pohodlí svých domovů, nebyli členy organizovaných kriminálních skupin nebo profesionálními agenty na výplatní listině státních úřadů. Tehdy ještě nikdo neslyšel o Trojanech, ransomwaru nebo pokročilých cílených útocích.

Již v říjnu roku 2013 Microsoft varoval, že po 8. dubnu 2014 může malware pro XP narůst až o 66 % kvůli útokům založeným na modifikovaných bezpečnostních aktualizacích pro novější verze tohoto operačního systému. Zdálo se také, že někteří kyberzločinci vyčkávají s útoky na bázi zranitelností, až bude podpora reálně ze strany Microsoftu ukončena. Například v květnu byl Microsoft náhle nucen vydat bezpečnostní opravu – nabízenou také uživatelům Windows XP – na základě odhalení čekajících zero-day útoků zacílených na všechny verze prohlížeče Internet Explorer. Bohužel uživatelé, kteří museli setrvat u Windows XP, nemohou používat verze Internet Explorer vyšší než 8, a tak se stávají zranitelnými vůči dalším rizikům

Levný systém ale skryté náklady

Když kyberzločinci zneužijí zranitelností ve Windows XP, na prvním místě mezi obavami jsou škody – a související náklady – způsobené narušením bezpečnosti. Ale kromě toho vznikají organizaci v důsledku nepřetržité údržby systému další náklady. Organizace, které ještě stále používají Windows XP, si například možná budou muset zakoupit službu technické podpory Microsoft Premier Online Technical Support.

Ze studie IDC, realizované pro Microsoft, vyplynulo, že IT oddělení ztrácejí mnohem více času řešením problémů s Windows XP než řešením problémů s Windows 7. Bylo spočítáno, že na každého uživatele Windows XP se za rok spotřebuje průměrně ohromujících 9 hodin technické podpory, kdežto na uživatele Windows 7 jen 1,2 hodiny.

Existuje jiná pomoc než upgrade?

Jak se to vezme, vyvarovat se určitých rizik s Windows XP prostě nelze, zredukovat hrozby na akceptovatelnou úroveň pro běžný komerční provoz ano. Přikládáme několik tipů, které vám mohou pomoci minimalizovat rizika, pokud ještě stále používáte platformu Windows XP:

  1. Virtualizujte své prostředí Windows XP.
  2. Používejte doménový řadič typu RODC (Read-Only Domain Controller), jako je Windows 2008, 2008 R2, 2012 nebo 2012 R2, na Windows XP LAN.
  3. Používejte nejsilnější nastavení bezpečnostní politiky, která máte na počítačích s Windows XP k dispozici. 3 Je-li to možné, omezte přístup počítačů s Windows XP jen na interní síť.
  4. Používejte jiný prohlížeč než Internet Explorer.
  5. Používejte v LAN nějaké zařízení se systémem pro prevenci průniků (IPS, intrusion prevention system).

Pokud nemáte vyloženě hluboko do kapsy, vyplatí se také pohlédnout po nějakém specializovaném antivirovém řešení. Od ukončení podpory Windows XP nabízí nějaké řešení v tomto ohledu většina antivirových výrobců. Některé antivirové společnosti dokonce poskytují bezplatné průvodce správou systému a přípravou migrace na novější, nás v tomto ohledu zaujal například informační průvodce “What Will Life Be Like After Windows XP” americké společnosti Trend Micro.


Komentáře

gilhad #1
gilhad 18. červenec 2014 13:02

My to vyresili jednoduse - dali jsme na vsechny pocitace Linux

Petr #2
Petr 18. červenec 2014 13:07

A zachovali tak funkčnost legacy aplikací - vole...

radek #3
radek 18. červenec 2014 13:11

+1 :D:D:D:D

VK #4
VK 18. červenec 2014 13:26

Co jsem tak četl, tak často staré aplikace pro Windows jedou lépe pod Wine, než pod novými Windows. Ale ze zkušenosti to nemám, protože Windows nepoužívám.

R #5
R 18. červenec 2014 13:57

Ak nemaju legacy aplikacie, tak je prechod na Linux riesenie ako usetrit vela penazi za nakup noveho HW a SW.

Voe #6
Voe 19. červenec 2014 01:46

Voe firma pouzivajici aplikaci, ktera nejde prepsat tak aby fungovala pod linuxem je dementni firma, ktera stejnak jednou dopadne na hubu a je to jen otazkou casu. Takze aplikaci beztak budou muset necim nahradit at se jim to libi nebo ne, pokud uz ani puvodni dodavatel neexistuje. Nevim o zadne aplikaci, ktera by se nedala plne nahradit novym resenim s jeste vymakanejsi funkcnosti. No pravda je to prace, kterou je potreba zaplatit, nebo si naprogramovat sam, ale pak je volba mezi zaplatit, naprogramovat sam, nebo padnout na hubu s nefunkcni aplikaci bez supportu.. Prast jak uhod, resit se to stejne musi.

Ja #8
Ja 22. červenec 2014 07:50

A jaké by to měly být ty "legacy" aplikace? Office pořízené s WinXP už jsou dávno za zenitem kvůli nekompaktibilitě datového formátu a nic jiného úředníci nepoužívají. A Solitér je v Linuxu mnohem hezčí :-)

R #9
R 23. červenec 2014 11:06

Su to vacsinou aplikacie, ktore boli vyvinute na zakazku.

pjn #7
pjn 19. červenec 2014 11:13

v booku jsem měl od WinXP až po Win7. Win 8 tam dostat nemůžu. Protože tam ze strany hardwaru není to co Win8 chce. V předtuše vývoje jsem v době kdy jsem tam měl W7, chystal přechod na Linux a hledal které distro naplní očekávání a řešil jsem programy specializované pro wokna. Dnes je tu již jen Linux. A nikdo okolo si ani nevšiml :)

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů

Obchod s kryptoměnami se stěhuje mimo burzy

ČTK , 23. duben 2018 09:00

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

ČTK , 23. duben 2018 08:00

Více než polovina lidí zná služby Zonky (74 procent) a Uber (62 procent)....

Více 0 komentářů

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 1 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů