Zničila burza Facebook?

Karel Wolf , 28. květen 2012 08:00 7 komentářů
Rubriky: Internet, Byznys
Zničila burza Facebook?

Po vstupu na technologický trh NASDAQ je o americké sociální síti slyšet několikrát denně, většinou ale ne zrovna v lichotivých souvislostech. První týden na burze síť zakončila se ztrátou hodnoty akcií 16 procent a dále klesá. Analytici v posledních dnech před IPO naopak očekávali, že v první den na burze by jeho akcie mohly vzrůst až o 30 procent.

To co před vstupem tvrdili údajně hlavně nepřející jazykové, je dnes definitivně potvrzeno. Investoři nemají chuť riskovat vznik další technologické bubliny. Zatímco 18. května se jeho akcie začaly obchodovat za 38 dolarů, dnes začínaly na ceně 31,91 dolaru.

Třepot motýlích křídel, aneb Nasdaq má problém

Pokles hodnoty akcií o 16 procent je sice nepříjemná věc, ale jde konec konců jen o nějaký dynamický ukazatel. Z takových věcí se nestřílí, své by o tom mohly vyprávět společnosti jako HP, nebo Dell. Jenže burza je do značné míry záležitost dost emocionální (vždyť jde o peníze) a některé kroky tak mohou vyvolávat zajímavé reakce s nečekanou dohrou.

V pátek agentury Bloomberg a Reuters přinesly informaci o tom, že čtyři hlavní tvůrci trhu mají kvůli nepovedené primární emisí akcií (IPO) Facebooku ztráty, které přesahují hranici 100 milionů dolarů a hodlají je vymáhat od provozovatele samotného trhu NASDAQ Stock Market.

Divné? Podle hlavních hráčů, kteří stanovují kurz akcií (společnosti jako Knight Capital, Citadel Securities, UBS a Automated Tradind Desk ze skupiny Citigroup), nikoli, neboť nikdo jiný prý za jejich ztráty zodpovědný není. Pokud dojde k potvrzení tohoto obvinění, nastane pro NASDAQ zajímavý problém, částka totiž mnohonásobně překračuje kapitál, který po prvotní kalkulaci na odškodnění v souvislosti s problematickým vstupem Facebooku na trh vyčlenil. Ta se původně měla pohybovat okolo 13 milionů dolarů.

Primární veřejná nabídka (IPO) akcií Facebooku byla největší mezi internetovými podniky a jedna z největších na světě. Výnos z IPO Facebooku, ve kterém společnost na trh umístila 421,2 milionu akcií při ceně 38 dolaru za kus, činil 16 miliard dolarů. Tržní hodnota společnosti se tak vyšplhala na 104,2 miliardy dolarů.

Žaloby ostatně padají na všechny strany, noví akcionáři sociální sítě žalují Marka Zuckerberga a vybrané banky v čele s Morgan Stanley za spiknutí, jehož cílem bylo zatajit před primární emisí akcií nepříznivé prognózy společnosti. Žalující obvinili banky a šéfa sociální sítí, že před IPO skrývali výrazné snížení odhadu růstu tržeb.

Hromadnou žalobu za všechny investory v New Yorku podal Philip Goldberg u okresního soudu na Manhattanu ve Spojených státech. Samotný NASDAQ nyní čelí šetření federálními regulačními orgány kvůli enormním ztrátám investorů do akcí Facebooku. "Finanční regulatorní autorita přezkoumá požadavky investorů, jejichž příkaz nebyl splněn za otevírací cenu 42 dolarů, ale byl vykonán až za horší cenu," nechal se slyšet samotný NASDAQ v prohlášení z počátku minulého týdne. "Jsme přesvědčeni, že žaloba je neopodstatněná a budeme se důrazně bránit," reagoval naopak na žalobu Facebook ústy svého tiskového mluvčího.

Vydělal na IPO Facebooku vůbec někdo?

Vstup Facebooku na burzu rozhodně nepřipomínal hru s nenulovým součtem, otázkou ale zůstává, kdo z toho nakonec vůbec mohl mít prospěch.

Vedle zaměstnanců, kteří se zbavovali snadno získaných akcií a společnosti Accel Partners, která v roce 2005 do společnosti investovala miliony dolarů rizikového kapitálu, vydělal na akciích Facebooku do dnešního dne pouze zprostředkovatel transakce. Jejich hodnota se s každým uzavřeným obchodem snižuje.

Akcionáři v prvním kole inkasovali cenu, za niž šla emise na trh (38 USD a za akcie celkem získali přes 16 miliard dolarů. Jen za první tři dny na trhu akcie klesly o 20 procent své hodnoty a přes drobné výkyvy to nevypadá, že by se zatím mělo něco změnit. Nadhodnocení akcií bylo přitom ještě před vstupem na trh terčem kritiky řady analytiků.

Americká investiční banka Morgan Stanley, která je hlavním manažerem emise, zhoršila vyhlídky hospodaření Facebooku přesně v době, kdy vstupoval na trh, jak se však ukázalo, podklady pro svoji zprávu měla již dávno před jejich zveřejněním a o riziku dopředu informovala vybrané klienty. V USA nyní probíhají diskuze, o etických a právních konsekvencích takového kroku.

Samotná banka, která o problémy příliš nestojí, makléřským společnostem oznámila, že prozkoumává každou transakci s akciemi Facebooku a že možná přistoupí k cenové úpravě pro drobné investory, kteří během prvního obchodování koupili akcie Facebooku za příliš vysokou cenu. "Všechny příkazy v současné době kontrolujeme a prošetřujeme, jestli byly vypořádány za nejlepší možnou cenu. V některých případech zřejmě cenu změníme," nechala se slyšet banka minulou středu s tím, že celý proces bude trvat několik dní.

Panika se mezi tím šíří dál a začíná ohrožovat i primární byznys společnosti. Americký automobilový moloch jménem Generali Motors se například nechal slyšet, že končí s facebookovskou reklamou, protože se prý ukazuje jako neefektivní (analytické potvrzení takového tvrzení ovšem chybí).

Budoucnost

Facebook dnes má asi 900 milionů aktivních uživatelů, kteří se přihlásí alespoň jednou za měsíc. Okolo 500 milionů z nich používá Facebook denně, háček je ovšem v tom, že se přihlašují převážně z mobilních zařízení, což ztěžuje monetizaci (Facebook žije hlavně z klasické webové reklamy). Počáteční rapidní růst uživatelské základny poslední rok de facto stagnuje a kvůli saturovanosti trhu nelze předpokládat, že by se na tomto trendu mělo v nejbližší době něco měnit.

Jisté zatím je, že vstup na burzu příliš neprospěl pověsti sítě, otázkou je, zda li situace mohla vypadat v budoucnu výrazně jinak. Východiskem mohlo pochopitelně být skromnější IPO, jenže to zase nekorelovalo s plány zakladatele Facebooku na další rozvoj sítě. Ohrožuje ale burza samotný byznys společnosti? Těžko říci, určité náznaky zde ale určitě jsou.

"Vstup facebooku na americkou burzu byl jednou z nejočekávanějších událostí na akciových trzích letošního roku. Neúspěch je pro celou firmu samozřejmě nepříjemný, ale v žádném případě nijak neohrožuje postavení sociálních sítí ve světě, ty budou naopak dále růst a expandovat," prohlašuje k celé kauze IPO Facebooku Mark Heesen, prezident National Venture Capital Association.


Komentáře

Milan Juřík #1
Milan Juřík 28. květen 2012 08:57

To, že akcie FB jsou podle všeho nadhodnocené před vstupem na burzu, se řešilo od chvíle, kdy byla cena oznámena, naopak se těžce hledala analýza pro opak. Kvazi-investoři, nebo-li gambleři, kteří nevydělali spekulacemi na cenu v krátkém horizontu, můžou nadávat jen sobě. Burzy čím dál více připomínají Londýnskou burzu před stopadesáti lety, čistý hazard, žádné dlouhodobé investice.

A pane autore, vy tomu také moc neprospíváte. GM ústup od reklamy na FB nemá s IPO nic společného, svůj plán snížit reklamu na FB oznámili ještě před IPO.

lambada #2
lambada 28. květen 2012 13:26

Tak stale se da spekulovat na pokles, takze na tom lze vydelat ;-)

vit hnilica #3
vit hnilica 28. květen 2012 13:42

u IPO nejde

lambada #4
lambada 28. květen 2012 17:33

Aha, to je logicke...

xixo #5
xixo 30. květen 2012 11:27

AFAIK, spekulovat na pokles jde, ode dneška můžete koupit PUT nebo vypsat CALL.

A pokud jde o zaměstnance, ti mohou prodávat akcie až od 19. srpna.

Antikapitalista #6
Antikapitalista 31. květen 2012 11:36

Myslím, že jde... neboli v tomhle případě šlo...
Zdá se mi, že jsem někde četl nějaký rozbor, že to šlo v prvních 4 hodinách... kdy to ještě v rozporu se zdravým rozumem rostlo... a pak začalo padat – zřejmě tehdy se ty údaje a nejnovější odhady dostaly už ke všem, zatímco v úvodních 4 hodinách je měli pouze vybraní kapitalisté.

A o to zde právě jde...

Doufám, že za tenhle podvod půjde Suckerberg do basy na pěkně dlouhou dobu – za zločinné spolčení a za zneužívání údajů v obchodním styku (věřím, že v SSA mají něco podobného) – a že si ty miliardy neužije, ale že mu za trest propadnou v prospěch státu.

Ano, dělala to sice investiční banka, nicméně dělala to zcela jistě na popud samotného Suckerberga, který pouze díky tomu shrábl takovou obrovskou sumu.
„Qui prodest?“ nechť je vodítkem!

Ne burza nezničila Facebook... Facebook byl totiž už tou dobou uvnitř shnilý a nezvratně před poklesem, a právě proto ho Suckerberg hodil na poslední chvíli na burzu a snažil se ho prodat jako nezkažený (abych použil příměr k ovoci nebo zelenině).

granat #7
granat 05. červen 2012 14:44

nuda co tu delate ::??:?:?:?:?:?:?:?:?:?:

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů