Trend: platby kartou přes Internet zatím Čechy nelákají

Pavlína Šimčáková , 29. únor 2008 18:42 11 komentářů
Rubriky: Security, Internet, Byznys

Klic
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zveřejnila výsledky studie, která zkoumala platební metody používané na českém Internetu. Studie by měla poradit provozovatelům obchodů, jaké nástroje používat pro příjem peněz od zákazníků ve svém eshopu. Zatím nejrozšířenějším nástrojem zůstává dobírka, využívá ji 70 - 80 procent zákazníků. Čeští zákazníci přitom ve srovnání se světem velmi málo používají platební karty, které naopak jednoznačně vedou v zahraničí. Údajně se bojí o bezpečnost.

Platební karty
Češi zatím používají platební kartu jen v 10 % případů.

Studie potvrdila, že zatím neexistuje jediný jednotný platební nástroj a kvůli odlišnostem internetových obchodů bude hledání jednotného řešení složité. Kromě toho v Česku chybí více různých systémů pro drobné platby, označovaný jako mikroplatební systém. V minulosti si majitelé internetových obchodů a provozovatelé webových stránek mohli vybírat ze tří mikroplatebních systémů.

Službu DirectPay provozovala společnost Computer MCL, Monetka.cz patřila pod správu společnosti Computer Press a za mikroplatebním systémem I Like Q stála firma Villusion. Mikroplatby ovšem v roce 2003 prakticky zrušil zákon o platebním styku. Ten nařizoval provozovatelům podobných systémů, aby získali výjimku u České národní banky.

Češi se bojí o bezpečnost

Nejčastějším způsobem platby zatím zůstává dobírka, tedy platba při převzetí zboží v hotovosti. Nabízí ji 97 procent internetových obchodů. Zákazníci tuto formu využívají v 70 - 80 procentech případů. V zahraničí je však dobírka až na třetím místě, dává jí přednost jen přibližně 12 % zákazníků. Většinu obchodů uhradí zákazníci platební kartou, což je zhruba v 80 procentech případů. "Důvodem menší obliby ze strany klientů je pravděpodobně fakt, že mnozí z nich si na široké možnosti využité platebních karet teprve zvykají," domnívá se Bronislava Tomková, specialista platebních karet České spořitelny.

Podle ní nehraje roli zabezpečení a české banky poskytují obchodníkům rozhraní, které je plně srovnatelné se zahraničím. Citlivé údaje o platební kartě jsou zadávány pouze do platební stránky zpracovatelské banky a obchodník k nim nemá přístup. "Za nejvýznamnější trendy budoucnosti můžeme označit nárůst popularity platebních karet, rozmach elektronických peněženek a projekty mobilních plateb. Otázkou zůstává, kdy se tyto trendy prosadí," odhaduje budoucnost Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci. Nyní takto platí jen 10 procent zákazníků a umožňuje jim to celkem 60 procent obchodníků.

Příliš málo virtuálních peněženek

Virtuální peněženku pro placení nabízí v rámci svých služeb například portál Seznam.cz. "Seznam Peněženka je jednoduchá služba, která uživatelům umožňuje provádět na Internetu drobné platby od několika korun až po tisícikoruny. Služba je v první verzi určena pro platbu za služby Seznamu, jako je posílání SMS, inzerce a podobně," říká Rita Gabielová, tisková mluvčí portálu. Firma tuto online službu používá mimo jiné i k placení textové reklamy ve vyhledávání pomocí služby Sklik.

Určitou roli by mohly hrát také poplatky, které platí obchodník za každou transakci. Za dobírku totiž platí téměř vždy zákazník a poplatek se odpouští jen u větších nákupů. Mezi další oblíbené způsoby plateb patří převod na účet (97 %) a platba na výdejním místě (74 %), nákup na splátky (57 %) a platební a úvěrové karty (kolem 40 %). "Jako relativně nový trend identifikujeme nákupy na splátky, které kopírují trendy z kamenných obchodů," upozorňuje Ondřej Tichý z Asociace pro elektronickou komerci.

Informace zveřejněné ve výzkumu veřejně potvrdil například provozovatel internetového obchodu Kasa.cz. Celkem 77 % zákazníků tohoto obchodu využívá hlavně platbu na dobírku. "Podle našich zkušeností zákazníci vnímají dobírku jako nejdůvěryhodnější způsob platby," říká ředitel internetového obchodu Martin Kasa. Podle něj vnímají zákazníci zadání údajů o platební kartě jako možné ohrožení bezpečnosti. Stejná situace prý panuje i v jejich německé pobočce. "Rozhodně nemůžeme souhlasit s obecným tvrzením, že dobírka je českou specialitou a na západě prakticky nepoužívanou platební metodou," upozorňuje Kasa.


Komentáře

trAble #1
trAble 12. březen 2008 23:04

Kdyby tak konečně pořádně udělali PayPal česky a dohodli se s tuzemskýma obchodníkama. A bylo by vymalováno. Toho se ale nejspíš nedočkáme. Pro PayPal jsme moc malí. :-(

Mates #2
Mates 02. březen 2008 14:16

V Čechách jsou vůbec platby přes internet absoutně v plenkách. Vůbec se nedivím, že to tak málo lidí používá. Obavy jsou na místě. Téměř jediný systém pro platby kartou je brána payMuzo, která mi nahání husí kůži. A to říkám jako programátor. A banky to taky absolutně flákají. Vyžadovat v dnešní době Windows XP a Internet Explorer 6 (nebudu GE a další jmenovat) je faux-pas.

Karel #7
Karel 02. březen 2008 17:56

Prosím onázor o platebních kartách od mBanky, slibují možnost jejich kartou VISA i platbu přes PAY PAL. Jinak si myslím, že dobírka není špatná. Ale běda to zkoušet posílat dobírkou na Slovensko, to jsem se orosil a úřednice u poštovní přepážky to zprasila dvakrát.

Adam Zbiejczuk / mBank #8
Adam Zbiejczuk / mBank 09. březen 2008 19:24

Dobrý den, naše platební karty lze využít pro platbu přes PayPal, na naše účty lze z PayPalu peníze také stáhnout. Ale abych nekřivdil konkurenci: není to nic až tak zvláštního - ostatní ale o PayPalu obvykle mlčí. Ovšem mBank v tomto ohledu neřekla ještě poslední slovo a budeme se snažit o to, abychom vždy přinášeli inovativní řešení a zároveň s našimi klienty velmi otevřeně diskutovali.

Petra #9
Petra 13. březen 2008 10:50

já s mBank nemám moc pozitivní zkušenosti ... všechno moc dlouho trvá a ta kvalita také není zrovna valná

Honza #3
Honza 19. březen 2008 11:03

Dobrý den, k danému tématu mám dotaz; v čem spočívá zabezpečení proti zneužití při platbě kartou, kdy do formuláře zadám číslo kredit. k., jméno, platnost a kód CVC (poslední trojčíslí). Pak už jenom částku a platba je realizována. Žádný PIN, nic dalšího! Docela mne šokovalo, že takovým způsobem lze peníze opravdu převést a může to udělat kdokoliv kdo si jen zapamatuje nebo opíše potřebné údaje z karty - není vyžadováno nic, co by nebylo uvedeno na kartě... Možná zapomínám na nějakou podstatnou drobnost, ale neuvědomuji si ji.. Chystám se pro vysvětlení do banky, ale možná tady najdu srozumitelnější odpověď.. Děkuji předem.. Honza

Radim Hasalík #10
Radim Hasalík 31. březen 2008 21:11

Je to tak, jak píšete. Pro zabezpečení je nutné důvěřovat pouze vybraným firmám, které tyto transfery poskytují. Každopádně dobrý námět na článek. Podíváme se mu na zoubek.

Honza #11
Honza 12. duben 2008 01:39

Já mohu důvěřovat a nedůvěřovat, (v bance mi bylo doporučeno nedělat platby přes internet) ale o to nejde; samozřejmě, údaje z karty poslané přes internet může někdo zachytit, ale to může mnohem snadněji kdejaká pokladní, prostě každý, komu kartu svěřím do ruky (a to děláme dnes a denně..) Obávám se, že mnoho lidí netuší, že k tomu, aby jim někdo čerpal peníze z účtu, jim nemusí kartu nikdo zcizit, ba ani nemusí znát PIN. Stačí, když si údaje z karty opíše nebo třeba "oskenuje" mobilem.

Mnoho bylo napsáno jak se chovat u bankomatu; stínit ruku vyťukávající PIN, nenechat si nikoho stát za zády apod. ale že prostřednictvím kreditní karty vlastně v kapse nosíme přístup k našemu účtu a předkládáme ho nesčíslněkrát a dobrovolně cizím lidem, to mi přijde jako daleko závažnější..
Banky samozřejmě ve vlastním zájmu tohle téma zrovna nerozmzávají..

Vlada #4
Vlada 10. duben 2008 08:27

Je podle vás rozumné používat stejnou kartu pro platby u obchodníků i pro přímé platby přes I-net?

Jana #5
Jana 23. duben 2008 07:30

Myslím si, že to s platbami kartami po netu není tak hrozné, já sama to využívám a mám známé, kteří také. Spíš to chce mít vhodnou kartu (já jsem ji například dostala jako bonus, takže nějaké platby zatím neřeším) a pro větší bezpečnost mít na účtu, který pro tyto platby využívám, pouze omezené částky peněz. Dosud to také chtělo mít určitou znalost angličtiny a zajít si do banky tyto platby povolit. S rostoucími zkušenostmi uživatelů internetu se určitě i tyto systémy rozšíří. Já sama považuji PayPal za dobrý a seriózní způsob plateb, leckdy lepší než ten "fyzický". Na absolutní globalizaci internetu je totiž výhodné, že se informace dostanou hned všem, takže nějakou insolventnost si takové systémy, fungující celosvětově, naprosto nemůžou dovolit.

#6
01. červenec 2009 18:13

podle mne je to hrozne prakticke. ja naupuji spoustu veci pres internet. proto sem si poridila paysec od hellomobile. byl k tomu dokonce bonus.

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 0 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů

Sophos: jsou podniky ohroženy neidentifikovaným síťovým provozem

Pavel Houser , 18. duben 2018 10:30

Správci IT nejsou schopni identifikovat 45 % síťového provozu organizace....

Více 0 komentářů

Kvůli IT na ministerstvu práce padlo trestní oznámení

ČTK , 18. duben 2018 09:00

Vedení ministerstva práce podalo trestní oznámení kvůli pořízení resortního ekonomického informačníh...

Více 0 komentářů

EK: Soudy budou moci vyžadovat předání elektronických důkazů

ČTK , 18. duben 2018 08:00

Policisté a vyšetřovatelé se na provozovatele služeb budou moci obracet jen se souhlasem soudu....

Více 0 komentářů