Demonstrace? Ne, jen pokus o narušení reality

Pavel Žďárek, 21. prosinec 2007 09:23 3 komentářů
Rubriky: Internet

Byznys
Nakupujete ve svém oblíbeném obchodě a najednou spatříte velké množství lidí, kteří se začnou chovat velmi neobvykle. Pohybují se totiž mezi regály velmi pomalu, takže to vypadá, jako když zpomalíte rychlost přehrávání filmu. Co se to stalo? Jedná se o neobvyklou demonstraci? Je docela možné, že jste se stali svědkem setkání s názvem flash mob.

Flash mob, znamená ve volném překladu "bleskový dav" nebo také "nevysvětlitelný dav" (inexplicable mob). Toto slovní spojení se poprvé poprvé objevilo v květnu 2003 na newyorkském Manhattanu. Jde o akci, při které se na nějakém veřejném místě sejde velká skupina lidí, která provede něco neobvyklého, a po chvíli zase zmizí.

Autorem nápadu na uspořádání prvního „flash mobu“ byl Bill Wasik, redaktor Harper´s Magazínu. Napoprvé to ale nevyšlo dle jeho představ, takže skutečně prvním úspěšným a zaznamenaným počinem „bleskového davu“ byla akce ze 3. června 2003, která proběhla v jednom z největších obchodů světa, v Macy´s. Do devátého patra obchodu tehdy přišlo přes sto lidí, kteří tvrdili, že jsou komunitou, jenž všechna rozhodnutí dělá společně. Tudíž všichni přišli zakoupit jen jeden kus speciálního a velice drahého koberečku.

Na úspěch této akce navázaly dvě stovky lidí, které zaplavily halu hotelu Hyatt, aby zde spustily 15 sekund trvající synchronizovaný davový potlesk a potom odešly. Do třetice se dav sešel v prodejně obuvi v SoHo, kde všichni předstírali, že jsou účastníci autobusového zájezdu. Bill Wasik své akce pojal jako sociální studii a v roce 2006 o svém pokusu napsal článek.

Flash mob není demonstrace


Pro přesné pochopení „flash mobů“ je potřeba dodat, že původní myšlenka byla pořádat je jako nepolitické akce. Právě tím se liší od klasických demonstrací. Přesto v zahraničí proběhlo několik akcí popisovaných jako "flash mob", které měly politický podtext. Ať již to bylo v Číně v dubnu 2004, kdy do ulic vyšly tisíce lidí, které vyburcovala hromadně rozesílaná SMS s textem: "Ukaž své vlastenectví! Podpoř Čínu! Protestuj proti japonským lžím!"

V Rumunsku v Bukurešti se zase dav srotil před budovou televize. Na protest proti omezování svobodného projevu v národní televizi si sedmdesátka lidí zalepila lepící páskou ústa a předvedla jogging na místě.

Největší "bleskový dav" se ale sešel 4. dubna 2007 na Victoria Station ve Velké Británii. Akce, jejíž účastníci tančili v prostorách stanice na hudbu z vlastních MP3 přehrávačů, se zúčastnilo přes 4000 lidí! Jejich tanec trval 2 hodiny.

Tichá party na Victoria Station

Neobvyklá zábava nebo marketing?

Jak je vidět, "flash mob" může být jak recesistickou akcí, tak vyjádřením určitého postoje. Že v davu je síla, to je stará známá věc. V současné době, kdy vítězí marketing, je však potřeba i obyčejné srocení lidu chytře zabalit, aby po něm sáhla média. V tomto ohledu je pak "flash mob" ideálním nástrojem. Jak popsal už Bill Wasik ve svém článku, lidé se "flash mobů" účastní pro pocit, že jsou součástí něčeho většího.

Pro řadu lidí je ale "flash mob" především způsobem, jak narušit každodenní nudnou realitu. Podobně jako hackeři narušují chod kybersvěta, organizátoři srocování „bleskového davu“ vytvářejí podobný efekt v realitě. Představte si, že stojíte na náměstí ve vašem městě, náhle se ze všech stran seběhnou desítky lidí s polštáři, svedou s nimi rychlou bitvu a zase zmizí (jako se to stalo v Torontu). Asi budete koukat! Že by chyba v matrixu?

Podobný anebo ještě podivnější pocit museli mít prodavači ve specializovaném obchodě s produkty firmy Apple 25. května 2007 v San Franciscu. Do obchodu totiž vtrhlo kolem stovky zombies! Ano, srocení nemrtvých v ulicích města bylo také „flash mobem“. Část zombíků zabloudila z ulic do obchodu Apple a věřím, že pro všechny nezasvěcené to musel být pořádný šok.

Zombie v ulicích San Francisco

Chcete se přidat?
Pokud vás myšlenka „flash mobů“ nadchla, ale ještě se necítíte na pořádání svého vlastního, máme pro vás tip. Přehled celé řady akcí je popsán na stránce Flashmob.com. Jedním z pořádaných flashmobů byla například akce v souvislosti s vydáním posledního dílu dobrodružství Harryho Pottera. Organizátoři všechny zájemce vybídli, aby zaplavili místní knihkupectví s požadavkem na zakoupení knihy Young British Slacker od Andrewa Osmonda.

Flash moby mají i svou internetovou obdobu, která se může podobat organizované crackerské práci. Jeden z organizátorů například cíleně útočí s podporou virtuálního davu na webové stránky fiktivních čínských bank, jejichž činnost chce tímto způsobem narušit. A jelikož už proběhlo 15 akcí s různými cíli, zdá se, že je jeho snažení úspěšné. Příště se podíváme na flashmoby v České republice, které sice nemají příliš velkou účast, ale v jednom případě vyvolaly velmi zajímavý mediální ohlas.

Flash mob skupiny Děsír

Fenomén „flash mobů“ je dokonalou ukázkou produktu moderní informační společnosti. Těžko si lze představit, že by se před třiceti lety podobné akce daly organizovat s takovou rychlostí a s takovým zásahem potenciálních zájemců. Jen díky Internetu a nástrojům mobilní komunikace se daří "flash moby" svolávat tak, aby splnily svůj účel: přijít, narušit realitu a zmizet.


Komentáře

JeromeHeretic #1
JeromeHeretic 22. prosinec 2007 03:25

Pan autor ze sebe prestane delat debila a kdyz uz si hraje na novinare (nebo co), laskave si nastuduje prislusnou dokumentaci: http://www.maslo.cz/news/hack01.html fotodokumentace k prislusne akci: http://gallery.johny.sk/rh/ http://sweb.cz/oslam/
(a po nastudovani si nekde v koute potichu nafackuje)

PH #2
PH 22. prosinec 2007 18:06

Ale no tak, neni treba takove ostre reakce. Mluvil proste o akcich v zahranici a ze to ten typek nazval flash moby. My jsme si sice tak nerikali, ale jo, byli jsme driv. A byla to legrace!!! Mam nekde tri fotky z brnenskyho mekacu :-)))

Petr #3
Petr 23. prosinec 2007 10:18

doprkynka to je dobry napad!

na tu "navstevu" macdonaldu bych rozhodne prisel to mi prijde jako supr napad.

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

V Česku vznikne satelitní centrum pro armádní rozvědku a NATO

ČTK , 20. únor 2018 11:38

Centrum bude získávat a zpracovávat fotografie i radarové snímky z družic....

Více 0 komentářů

Soud zrušil milionové pokuty pro mobilní operátory

ČTK , 20. únor 2018 10:16

Případ se táhne už zhruba 15 let. Týká se společností T-Mobile a Oskar (předchůdce Vodafonu)....

Více 0 komentářů

E-shopy likvidují už i kamenné obchody s obuví

ČTK , 19. únor 2018 13:13

Problémy mají i řetězce. Lidé si on-line objednávají šest párů bot, jedny si nechají a ostatní pošlo...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

O2 navrhne valné hromadě výplatu akcionářům 21 Kč na akcii

ČTK , 19. únor 2018 08:00

Celkově by firma vyplatila na dividendách 5,274 miliardy Kč, tedy 98 % loňského čistého zisku....

Více 0 komentářů

Piezoelektrický jev u jednotlivých molekul umožní nanogenerátory elektrické energie

Pavel Houser , 18. únor 2018 08:00

Piezoelektrický jev odpovídá za vznik elektrického napětí v závislosti na vnějším mechanickém namáhá...

Více 0 komentářů

Také USA obvinily Rusko, že má na svědomí velký loňský kyberútok

ČTK , 17. únor 2018 08:00

Po Británii i Spojené státy obvinily ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, která lon...

Více 2 komentářů

Lékařům nebudou letos hrozit pokuty za předpis papírového receptu

ČTK , 16. únor 2018 10:00

"Chceme mít rok na odladění systému a jeho vylepšení," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch....

Více 0 komentářů