Demonstrace? Ne, jen pokus o narušení reality

Pavel Žďárek, 21. prosinec 2007 09:23 3 komentářů
Rubriky: Internet

Byznys
Nakupujete ve svém oblíbeném obchodě a najednou spatříte velké množství lidí, kteří se začnou chovat velmi neobvykle. Pohybují se totiž mezi regály velmi pomalu, takže to vypadá, jako když zpomalíte rychlost přehrávání filmu. Co se to stalo? Jedná se o neobvyklou demonstraci? Je docela možné, že jste se stali svědkem setkání s názvem flash mob.

Flash mob, znamená ve volném překladu "bleskový dav" nebo také "nevysvětlitelný dav" (inexplicable mob). Toto slovní spojení se poprvé poprvé objevilo v květnu 2003 na newyorkském Manhattanu. Jde o akci, při které se na nějakém veřejném místě sejde velká skupina lidí, která provede něco neobvyklého, a po chvíli zase zmizí.

Autorem nápadu na uspořádání prvního „flash mobu“ byl Bill Wasik, redaktor Harper´s Magazínu. Napoprvé to ale nevyšlo dle jeho představ, takže skutečně prvním úspěšným a zaznamenaným počinem „bleskového davu“ byla akce ze 3. června 2003, která proběhla v jednom z největších obchodů světa, v Macy´s. Do devátého patra obchodu tehdy přišlo přes sto lidí, kteří tvrdili, že jsou komunitou, jenž všechna rozhodnutí dělá společně. Tudíž všichni přišli zakoupit jen jeden kus speciálního a velice drahého koberečku.

Na úspěch této akce navázaly dvě stovky lidí, které zaplavily halu hotelu Hyatt, aby zde spustily 15 sekund trvající synchronizovaný davový potlesk a potom odešly. Do třetice se dav sešel v prodejně obuvi v SoHo, kde všichni předstírali, že jsou účastníci autobusového zájezdu. Bill Wasik své akce pojal jako sociální studii a v roce 2006 o svém pokusu napsal článek.

Flash mob není demonstrace


Pro přesné pochopení „flash mobů“ je potřeba dodat, že původní myšlenka byla pořádat je jako nepolitické akce. Právě tím se liší od klasických demonstrací. Přesto v zahraničí proběhlo několik akcí popisovaných jako "flash mob", které měly politický podtext. Ať již to bylo v Číně v dubnu 2004, kdy do ulic vyšly tisíce lidí, které vyburcovala hromadně rozesílaná SMS s textem: "Ukaž své vlastenectví! Podpoř Čínu! Protestuj proti japonským lžím!"

V Rumunsku v Bukurešti se zase dav srotil před budovou televize. Na protest proti omezování svobodného projevu v národní televizi si sedmdesátka lidí zalepila lepící páskou ústa a předvedla jogging na místě.

Největší "bleskový dav" se ale sešel 4. dubna 2007 na Victoria Station ve Velké Británii. Akce, jejíž účastníci tančili v prostorách stanice na hudbu z vlastních MP3 přehrávačů, se zúčastnilo přes 4000 lidí! Jejich tanec trval 2 hodiny.

Tichá party na Victoria Station

Neobvyklá zábava nebo marketing?

Jak je vidět, "flash mob" může být jak recesistickou akcí, tak vyjádřením určitého postoje. Že v davu je síla, to je stará známá věc. V současné době, kdy vítězí marketing, je však potřeba i obyčejné srocení lidu chytře zabalit, aby po něm sáhla média. V tomto ohledu je pak "flash mob" ideálním nástrojem. Jak popsal už Bill Wasik ve svém článku, lidé se "flash mobů" účastní pro pocit, že jsou součástí něčeho většího.

Pro řadu lidí je ale "flash mob" především způsobem, jak narušit každodenní nudnou realitu. Podobně jako hackeři narušují chod kybersvěta, organizátoři srocování „bleskového davu“ vytvářejí podobný efekt v realitě. Představte si, že stojíte na náměstí ve vašem městě, náhle se ze všech stran seběhnou desítky lidí s polštáři, svedou s nimi rychlou bitvu a zase zmizí (jako se to stalo v Torontu). Asi budete koukat! Že by chyba v matrixu?

Podobný anebo ještě podivnější pocit museli mít prodavači ve specializovaném obchodě s produkty firmy Apple 25. května 2007 v San Franciscu. Do obchodu totiž vtrhlo kolem stovky zombies! Ano, srocení nemrtvých v ulicích města bylo také „flash mobem“. Část zombíků zabloudila z ulic do obchodu Apple a věřím, že pro všechny nezasvěcené to musel být pořádný šok.

Zombie v ulicích San Francisco

Chcete se přidat?
Pokud vás myšlenka „flash mobů“ nadchla, ale ještě se necítíte na pořádání svého vlastního, máme pro vás tip. Přehled celé řady akcí je popsán na stránce Flashmob.com. Jedním z pořádaných flashmobů byla například akce v souvislosti s vydáním posledního dílu dobrodružství Harryho Pottera. Organizátoři všechny zájemce vybídli, aby zaplavili místní knihkupectví s požadavkem na zakoupení knihy Young British Slacker od Andrewa Osmonda.

Flash moby mají i svou internetovou obdobu, která se může podobat organizované crackerské práci. Jeden z organizátorů například cíleně útočí s podporou virtuálního davu na webové stránky fiktivních čínských bank, jejichž činnost chce tímto způsobem narušit. A jelikož už proběhlo 15 akcí s různými cíli, zdá se, že je jeho snažení úspěšné. Příště se podíváme na flashmoby v České republice, které sice nemají příliš velkou účast, ale v jednom případě vyvolaly velmi zajímavý mediální ohlas.

Flash mob skupiny Děsír

Fenomén „flash mobů“ je dokonalou ukázkou produktu moderní informační společnosti. Těžko si lze představit, že by se před třiceti lety podobné akce daly organizovat s takovou rychlostí a s takovým zásahem potenciálních zájemců. Jen díky Internetu a nástrojům mobilní komunikace se daří "flash moby" svolávat tak, aby splnily svůj účel: přijít, narušit realitu a zmizet.


Komentáře

JeromeHeretic #1
JeromeHeretic 22. prosinec 2007 03:25

Pan autor ze sebe prestane delat debila a kdyz uz si hraje na novinare (nebo co), laskave si nastuduje prislusnou dokumentaci: http://www.maslo.cz/news/hack01.html fotodokumentace k prislusne akci: http://gallery.johny.sk/rh/ http://sweb.cz/oslam/
(a po nastudovani si nekde v koute potichu nafackuje)

PH #2
PH 22. prosinec 2007 18:06

Ale no tak, neni treba takove ostre reakce. Mluvil proste o akcich v zahranici a ze to ten typek nazval flash moby. My jsme si sice tak nerikali, ale jo, byli jsme driv. A byla to legrace!!! Mam nekde tri fotky z brnenskyho mekacu :-)))

Petr #3
Petr 23. prosinec 2007 10:18

doprkynka to je dobry napad!

na tu "navstevu" macdonaldu bych rozhodne prisel to mi prijde jako supr napad.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

24. 04.

25. 04.
IQRF Summit 2018
25. 04. IT mezi paragrafy 2018
30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018

Starší zprávičky

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů