George Bush: reportáž z přísně střeženého hradu

ITbiz.cz, 07. červen 2007 06:57 6 komentářů
Rubriky: Zajímavosti

Klíč
Jak vypadala bezpečnostní opatření na Pražském hradě? Opravdu došlo k rušení signálu mobilních telefonů, jak tvrdila některá média? Bylo by možné propašovat do přísně střežených prostor bombu umístěnou na podvozku auta? Bezpečnostní opatření vám přiblíží (nicméně úplně neprozradí) tato reportáž z návštěvy prezidenta Spojených států amerických George W. Bushe.

5. června, 05:00

Ráno vstávám v pět hodin a po snídani odcházím v obleku na tramvaj. Když přicházím do ulice poblíž Ministerstva kultury, zastavuje mne policista v uniformě a žádá o předložení dokladu totožnosti. Vysvětluji mu, že mám oficiální novinářskou akreditaci a potřebuji se dostat na tiskovku s prezidentem.

Policista mi ukazuje správnou cestu do ulice, kde stojí další policisté a stejným způsobem ověřují přihlášené novináře. Mezitím člen ochranky v obleku kontroluje osoby v autech, zda jsou uvedeni na seznamu povolených osob.

Zatímco den před příjezdem prezidenta Spojených států amerických George W. Bushe nebylo možné vstoupit do prostor Pražského hradu ulicí U prašného mostu, dnes je uzavřena celá už od křižovatky Milady Horákové. Za zábranami tu postává asi devět policistů a dalších odhadem deset stojí opodál.

Jen pro pozvané


Technik České televize má problémy s akreditací, protože jeho jméno není uvedeno mezi lidmi, které může ochranka vpustit do střežené oblasti. Redaktorka ze stejné televize volá mobilním telefonem a prosí kolegu, aby zavolal na tiskové oddělení Pražského hradu. Jejich technik byl údajně napsán v e-mailu, který posílala, a zřejmě ze záhadných důvodů vypadl ze seznamu.

Část akreditovaných novinářů již odešla nahoru, ale mezitím dostává ochranka pokyn, že ještě není připraveno tiskové centrum a novináři mají počkat do osmi hodin. Čekáme. Televizní redaktoři si navzájem vyměňují historky z natáčení, fotografové klábosí o focení a přesně v 8:00 vyrážíme kopcem nahoru. Přitom míjíme posily a dva policisty, kteří si na střeše auta rozbalili snídani.

Kontrola podvozku

Za křižovatkou jsou opět zábrany, uniformované policisty nahradila hradní stráž a kdyby náhodou nastalo nějaké nedorozumění, jsou v záloze připraveni zasáhnout členové policejního antikonfliktního týmu se žlutými vestami. Hodinky ukazují 8:21, stojíme kousek od restaurace Lví dvůr a čeká nás už v pořadí druhá kontrola. Hradní stráž zatím posílá dva muže zpět, protože nejsou uvedeni v přehledu osob, které mohou vstoupit.

Bomba v podvozku auta


Každé auto musí pomalu projet přes kovovou desku s reflektory, která kontroluje, zda není na podvozku zabudovaná bomba. Na závěr této kontroly malá kamerka vyfotografuje státní poznávací značku a člen hradní stráže nalepí na přední sklo nálepku. Od kovové desky vedou dráty do malé stážní budky, kde sedí další člen bezpečnostního týmu a na obrazovce sleduje podvozky projíždějících vozů.

Musíme opět čekat, až projdou kontrolou všichni ostatní. Následně dostáváme pokyn, abychom pokračovali na II. nádvoří kolem Kohlovy kašny do prostor, kde se uskuteční tisková konference. Od vstupu na druhé nádvoří nás doprovází bodyguard. Když se jedna telefonující redaktorka příliš vzdálí, upozorní ji, aby odešla k ostatním. Jiná reportérka je unavená, sedne si na lavičku na druhém nádvoří a hned je u ní stejný člen ostrahy. Chvilku spolu diskutují. "Budu vás žalovat. Já přece nemůžu stát tři hodiny," říká naštvaně bodyguardovi. Ten nakonec ustoupí a nechá dámu ve žlutých šatech sedět.

Důkladná osobní kontrola


Osobní kontrola
Všichni novináři procházejí bezpečnostním rámem, tašky jsou prohlíženy mobilním rentgenem, nože i nůžky zabaveny, zároveň si ještě naposledy ověřují naše jména a kontrolují totožnost. Dostávám zelenou kartu s nápisem Pracovní návštěva G. W. Bushe, prezidenta USA, v ČR, mým jménem, fotografií, datem a číslem novinářského průkazu. Pracovnice americké ambasády mi ještě k české kartě přidá oficiální kartu White House press pool s číslem L 04234.

Pro novináře jsou na prvním hradním nádvoří vyhrazeny dvě provazem ohraničená místa. Tělesní strážci sem vpouští pouze již akreditované novináře. "Vyberte si, kde chcete být, a zůstaňte tam," říká mi člen ostrahy v obleku.

V 8:52 se otevírá brána Gigantů, pár minut poté kolem nás pochoduje hradní stráž. Vojáci si ještě zkouší úvodní uvítací ceremoniál. Pět minut před desátou přichází na první nádvoří zástupci české vlády a prezident Václav Klaus s manželkou. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg si neformálně zapaluje dýmku a klidně kouří.

Je 10:02 a nad Hradčanským náměstím krouží helikoptéra. Kontroluji si mobilní telefon, zda nedochází k rušení signálu, což by měla být ochrana proti možnosti odpálení bomby mobilním telefonem. Novinářka vedle mne napodobuje typický hlas prezidenta Klause a předstírá, co si asi prezident myslí o dochvilnosti Američanů a jak se asi těší na setkání se svým americkým protějškem. Kolona amerického prezidenta přijíždí v deset hodin a pět minut.

Tiskovka bez otázek


Z pancéřované limuzíny Cadillac One vystupuje dlouho očekávaný host. Hraje americká hymna, Bush se drží ruku na srdci a když hraje česká, přesune ruku podél těla. Poté společně s prezidentem Klausem obejde vojáky a odchází na pultík, odkud sleduje pokračování uvítacího ceremoniálu. Vojáci hradní stráže na závěr pochodují z brány Gigantů pryč na náměstí.

Zabavené předměty
Čeští novináři nosí po kapsách různé drobnosti...

Celá delegace míří do areálu pražského hradu a nás novináře posílají do prostor, kde se uskuteční tisková konference. Z bezpečnostních důvodů nepouští nikoho ven, takže není možné si vyfotografovat Bushovu luxusní limuzínu. Přichází jeden člen týmu ostrahy a potichu sděluje svému kolegovi, aby zařídil vypnutí elektřiny. Někde se totiž začal škvařit kabel a mohlo by dojít ke vzniku požáru. Kameraman TV NOVA marně hledá vhodné místo, kde by se mohl postavit na svoji stoličku a natočit úvodní záběr. Nejprve vadí tlumočníkům, potom sedícím novinářům a zvukaři. Nakonec se přemístí až ke stěně.

Podle programu měla začít pět minut po půl dvanácté, oba prezidenti a český premiér ovšem přichází až v 11:50. Na začátku jsou přítomní novináři upozorněni, že tisková konference proběhne bez možnosti pokládat otázky. Ve 12:09 tisková konference končí, Topolánek, Bush a Klaus krátce zapózují novinářům a odcházejí. Show skončila.

Souvislosti


Fotografie z návštěvy George Bushe


Komentáře

MacPhisto #1
MacPhisto 07. červen 2007 14:23

To je škoda! A jaký jsi měl připravený otázky?

mikojan #4
mikojan 07. červen 2007 16:13

jako jak je to s tim ET v USA?

#2
10. červen 2007 14:23

me teda rozhodne nejvic zajima kodo z novinaru a proc sebou taka ten vrtak, dyt ro je nejmin 12 vidiak! to je rozhodne ponekud neobvykle :) k cemu ho mel u sebe? maly nozik pochopim, ten se hodi dycky :-)

Radim Hasalík #5
Radim Hasalík 11. červen 2007 02:30

Vrták je mi také záhadou. Nejlepší ovšem bylo, že předměty zůstaly po kontrole na okně. Kdyby se některý z novinářů vrátil, mohl by na tiskovku pohodlně propašovat nůž nebo nůžky.

Tomáš Pfeifer #3
Tomáš Pfeifer 10. červen 2007 22:27

Tak co, pokecal sis s Karlem, když tak neformálně pokuřoval?

Radim Hasalík #6
Radim Hasalík 11. červen 2007 02:30

Ne. Od politiků nás dělil provaz.

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Broadcom snížil nabídku na rivala Qualcomm na 117 miliard dolarů

ČTK , 23. únor 2018 10:00

Převzetí Qualcommu by bylo největší akvizicí v historii technologického sektoru....

Více 0 komentářů

T-Mobile měl úspěšný rok

Pavel Houser , 23. únor 2018 09:00

T-Mobile oznámil finanční výsledky za rok 2017. Celkové tržby z mobilních a pevných služeb včetně pr...

Více 0 komentářů

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

ČTK , 23. únor 2018 08:00

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů