Herní týden: Do Evropy přichází PlayStation 3

Jiří Markvart, 30. březen 2007 07:16 0 komentářů

Piráti
Nejočekávanější next-gen konzole PlayStation 3 se začala prodávat v Evropě. * Silná nestabilita v Take Two Interactive: prodej společnosti je na spadnutí – 46 procent akcionářů je nespokojeno se současným vedením. Právník Jack Bruce Thomson vyhrožuje, že dovede Take 2 ke krachu. * Připravuje se third-person adventura Mozart odehrávající se v prostředí historické Prahy. * Společnost WeeWorld stahuje žalobu na Nintendo. * Pirátská hvězda Jack Sparrow se spolu s třetím filmovým dílem chystá i na počítače a konzole.

PlayStation 3: Král dorazil do Evropy

Přesně před týdnem, tedy 23. března 2007, se v celé Evropě (kromě Itálie, která si prožila svoji předpremiéru o několik dní dříve) začala prodávat dlouho očekávaná next-gen konzole PlayStation 3. Ze dvou existujících verzí (HDD 20 GB nebo 60 GB) je zatím dostupná pouze ta dražší za cenu 16 900,- Kč. Druhý bezdrátový SIXAXIS ovladač si můžete ke konzoli dokoupit za 1 390,- Kč a dálkové ovládání nebo HDMI kabel za 690,- Kč za kus.

Společně se samotným hardwarem se na trhu objevilo i několik desítek pilotních titulů. Většina těch nejzajímavějších, v čele s MotorStorm, Ridge Racer 7 a Resistance: Fall of Man, přijde na 1 690,- Kč za kus. Jedná se samozřejmě jen o doporučené maloobchodní ceny, tudíž nám nezbývá nic jiného, než čekat, kdy prvotní zájem opadne, a obchodníci se začnou předhánět ve slevách.

Take Two Interactive hrozí soud

Zhruba před měsícem jsme vás prostřednictvím našeho herního zpravodaje informovali o předpokládaném propadu cen akcií vydavatelské společnosti Take 2 Interactive ze současných 20 na 15 dolarů za jeden kus cenného papíru. Podle posledního vývoje se zdá být zřejmé, že z důvodu nestabilní situace okolo celé společnosti se tyto nelichotivé spekulace pravděpodobně vyplní. V těchto dnech musí Take 2 čelit rovnou dvěma závažným problémům.

Prvním z nich je početná skupina revoltujících akcionářů, která volá po změně vlastníka. Odvolání současné správní rady Take 2 v čele s Paulem Eibelerem se přitom vůbec nezdá být nepravděpodobné, neboť bouřící se investoři vlastní celých 46 procent všech akcií, což je dostatečně silná základna na to, aby mohli přetáhnout do svých řad i značnou část těch zbývajících. Mnohými očekávanou změnu vlastníka také potvrzuje Chris Morris, autor finančního sloupku Game Over na CNN Money.

Otázka prodeje Take 2 se měla definitivně vyřešit na valné hromadě konané 29. března v New Yorku (v některém z příštích Herních týdnů se budeme o tomto setkaní akcionářů s největší pravděpodobností zmiňovat podrobněji). Původní termín pro toto zasedání byl stanoven na 23. března, ovšem současné vedení si chce ještě nechat nějaký čas na řádné promyšlení všech návrhů revoltujících investorů. Kromě prodeje celé společnosti je totiž ve hře také rozebrání jednotlivých herních divizí (například 2K Games, 2K Sports, Global Star Software, ale také samozřejmě nejlukrativnější Rockstar Games...).

Mezi nejvážnější zájemce o koupi společnosti patří Rupert Murdoch a jeho News Corporation. Murdoch se snaží o vstup do herního průmyslu již několik let. Naposled zvažoval koupi gigantu Electronic Arts, ale nakonec usoudil, že i pro tak mocného velikána to je přeci jenom příliš nestravitelná investice. Mezi další vážné zájemce patří dále Elevation Partners, Ubisoft a Activision.

Druhým problémem společnosti Take 2 Interactive jsou výhrůžky slavného amerického právníka Jacka Bruce Thomsona, který ve svém prohlášení slíbil, že dovede celou společnost k zániku. K těmto silným slovům ho nejspíše přivedl fakt, že Take 2 požádala soud, aby Jacku Thomsonovi zakázal neustálé napadání vyvíjených her a to alespoň na území státu Florida. Ze strany společnosti se jednalo o obranný manévr, protože Jack Thomson svými žalobami komplikoval prodej her vyvíjených společností Take 2 po celém území Spojených států. Naposledy se jednalo o Thomsonův pokus o zastavení prodeje titulu Canis Canem Edit, v Americe známý pod jménem Bully. Teto případ ovšem dopadl pro Take 2 dobře a hra na obchodních pultech prozatím zůstala.

Nesmrtelný Mozart ožívá v Praze

Pokud máte rádi Mozartovy stále aktuální melodie, pak zbystřete. Francouzské vývojářské studio Game Consulting chystá originální 3rd person point-and-click adventuru zasazenou do prostředí romantických pražských uliček. Děj se bude odehrávat v roce 1788, kdy o území Českých zemí soupeří Rakousko-Uhersko a Prusko a mezi lidmi se šíří nejasnosti o Josefovi II. a jeho potyčce s Turky v bitvě u Carensebes. Současně se ocitáme v kůži samotného skladatele W. A. Mozarta, žijícího touto dobou ve stověžaté Praze. Žádné bližší informace, včetně data vydání, zatím nejsou známy.

Nintendo požaduje náhradu škody 400 000 dolarů

Společnost WeeWorld, která provozuje stejnojmennou internetovou službu, v listopadu loňského roku zažalovala společnost Nintendo z důvodu údajného porušení ochranné známky. Služba WeeWorld totiž spočívá ve vytvoření si své virtuální postavičky WeeMee, kterou pak může uživatel používat na serverech speciálně k tomu určených, ale také v mailech a instant messengerech typu ICQ a MSN. Problém je ten, že next-gen konzole Wii z dílen Nintenda používá tzv. Mii – avatary určené pro komunikaci mezi jednotlivými uživateli konzolí. Společnost WeeWorld se oháněla tím, že službu provozuje již od roku 2001, a firma Nintendo tak uvedením Mii porušila ochranou známku.

Nintendo se však hájilo tím, že slova typu „we“ a „me“ se nedají zaregistrovat pod ochrannou známkou, a tudíž nedošlo z její strany k žádnému pochybení či porušení autorských práv. Společnost WeeWorld navíc zažalovala Nintendo pouze na území Spojených států, kde ovšem začala působit až po startu konzole Wii.

Dlouhou dobu se nic nedělo, až nakonec minulý týden společnost WeeWorld požádala, aby byla celá žaloba bez udání důvodu soudem zamítnuta. Tento na první pohled ušlechtilý čin ovšem Nintendo okamžitě prokouklo a na soudu trvá. Kdyby byl totiž návrh žaloby smeten ze stolu, společnost WeeWorld by si tak nechala otevřená vrátka, aby mohla Nintendo v budoucnu zažalovat za stejnou věc. Pokud ovšem soud proběhne (ať už ve prospěch Nintenda nebo WeeWorld), nebude možné tuto žalobu zopakovat. Společnost WeeWorld nejspíš dostala z celého případu strach, neboť už teď po ní Nintendo požaduje odškodné ve výši 400 000 dolarů, které by mělo sloužit jako náhrada za náklady spojené s celou kauzou, což pro tak malou společnost představuje už docela slušnou finanční zátěž.

Piráti připlouvají do počítačových vod

Filmoví fanoušci již dozajista netrpělivě očekávají třetí díl Pirátů z Karibiku s podtitulem Na konci světa (pro zajímavost – možná to nevíte, ale celá série těchto kasovních trháků je natočena podle atrakce v Disneylandu). Aby bylo dopřáno i hráčům, je na 22. května 2007 nachystána i videoherní mutace s názvem Pirates of the Caribbean: At World’s End. Vývojáři slibují možnost hry za všechny tři hlavní postavy – Jacka Sparrowa, Willa Turnera i Elizabeth Swann. Údajně bychom se měli dočkat jak napínavých námořních bitev, tak akčních soubojů s meči. Titul je připravován pro PC, X-box 360, Wii, PS3, PS2, PSP a Nintendo DS.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 0 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů

Sophos: jsou podniky ohroženy neidentifikovaným síťovým provozem

Pavel Houser , 18. duben 2018 10:30

Správci IT nejsou schopni identifikovat 45 % síťového provozu organizace....

Více 0 komentářů

Kvůli IT na ministerstvu práce padlo trestní oznámení

ČTK , 18. duben 2018 09:00

Vedení ministerstva práce podalo trestní oznámení kvůli pořízení resortního ekonomického informačníh...

Více 0 komentářů

EK: Soudy budou moci vyžadovat předání elektronických důkazů

ČTK , 18. duben 2018 08:00

Policisté a vyšetřovatelé se na provozovatele služeb budou moci obracet jen se souhlasem soudu....

Více 0 komentářů