Herní týden: Sony snižuje ceny PSP v Evropě

Jiří Markvart, 27. duben 2007 06:52 2 komentářů

Piráti
Na letošní E3 se objeví mnohem méně vystavovatelů než v minulých ročnících. * Sony Computer Entertainment Europe oznámilo snížení cen handheldu PSP. * Oblíbený Crash Bandicoot se možná opět dostane na nejvyšší příčky v tabulkách prodejnosti. Paradoxně pomocí Nintenda. * Take-Two Interactive možná konečně prolomilo svojí smůlu. Došlo k dohodě s právníkem Jackem Thomsonem. * Čtvrté pokračování populárního Grand Theft Auto se již blíží, jak to nakonec bude s letadly a helikoptérami?

E3 po silné redukční dietě

Každý, kdo se alespoň minimálně orientuje v herním průmyslu, ví, že E3 (Electronic Entertainment Expo) už s největší pravděpodobností nikdy nebude tím, čím doposud bývalo. Počínaje letošním ročníkem tato legendární akce pro širokou veřejnost z celého světa totiž vysublimovala na pouhé setkání herních novinářů na „skromných“ prezentacích několika špiček v této oblasti. Spolu s tím přichází i pár víceméně zajímavých novinek.

Za prvé se mění datum konání E3. Namísto původního května se veletrh (i když už se vlastně o veletrh nejedná) bude konat v polovině července v kalifornské Santa Monice a přilehlých hotelech. To je možná dobrá informace, jelikož tak dojde k zaplnění takzvané „okurkové sezóny“, kdy se v herní oblasti prakticky nic neděje, a herní magazíny tak pomalu nemají, čím plnit své stránky. Otázkou ovšem zůstává, zda tato změna nebude mít za následek pouhý přesun tohoto neúrodného období z poloviny léta na pozdní jaro.

Tou významnější změnou je ovšem razantní snížení počtu prezentujících se vystavovatelů. Z původního čísla přesahujícího 400 se tento počet smrskl na pouhých 32. Mezi oficiálně potvrzenými společnosti, které se v létě budou ve Státech prezentovat, samozřejmě nechybí velká jména jako Electronic Arts, Activision, Atari, Microsoft, Nintendo, Sega, Sony Computer Entertainment, Take-Two Interactive apod., avšak nebudou chybět ani méně známé společnosti jako 1C Company, Akella a další.

Pokles cen Sony PSP

Začátkem tohoto měsíce byli obyvatelé Severní Ameriky potěšeni snížením cen handheldu PlayStation Portable a v květnu (konkrétně 4. května) se konečně dočkáme i my, obyvatelé starého kontinentu. Cena poklesne o celých 30 Euro, ze současných 199,99 na 169,99, což pro nás znamená výslednou sumu cca 4800,- Kč. Současně byla snížena i cena PSP her v Platinové edici na 14,99 liber (zhruba 615,- Kč).

Šéf britské pobočky Sony Computer Entertainmen Europe Ray Maguire si myslí, že lepší čas na snížení cen PSP snad ani nemohl nastat. Více či méně spokojení uživatelé PlayStation 3 poznávají, jaké možnosti skýtá propojení PS3 a PSP a ti ostatní majitelé handheldu od Sony si zase pochvalují rozmanité možnosti tohoto malého přenosného multimediálního centra v podobě poslechu hudby, sledování filmů a v neposlední řadě také samozřejmě hraní her. Zdá se (alespoň podle mínění SCEE), že o PSP je zkrátka zájem. Možná i stojí za uvážení, zda svých pečlivě našetřených pět tisíc investujete do nového mobilního telefonu pro svoji milovanou babičku, do bouřlivého víkendu na vaší chatě, či právě do onoho "malého zázraku" jménem PSP.

Crash Bandicoot chystá svůj comeback

Již od svých dětských let v sobě uchovávám nemalou slabost pro roztomilou postavičku (původem z první PlayStation) jménem Crash Bandicoot. Tento drobný oranžový vačnatec (nutno podotknout, že bandikuti opravdu existují, žijí v Austrálii a více se o nich dočtete na wikipedii) si získal srdce mnohých hráčů všech věkových kategorií a jednu dobu měl dokonce spadeno na místo maskota Sony a její PlayStation. Crashovi rodiče – vývojářské studio Naughty Dog – bohužel práva na tuto postavičku prodali a začali vychovávat svá mladší dítka Jaka a Dextera. Změna rodiny Crashovi rozhodně neprospěla, ale je možné, že se už brzy dostane na výsluní, paradoxně prostřednictvím konzole Nintendo Wii.

Crash
Nový titul Crash of the Titans se bude odehrávat na Crashově domovském ostrově, jehož obyvatele proměnil ukrutný doktor Neo Cortex na nepřátelské bestie. Vaším úkolem bude dát vše zase do pořádku a nastolit tak opět křehkou rovnováhu mezi dobrem a zlem. Narozdíl od předchozích titulů se nebude jednat o dětskou skákačku, ale o plnohodnotnou akční adventuru. K boji proti rozličným nepřátelům vám bude sloužit kopa originálních zbraní a speciální útoky v podobě zemětřesení, „ohnivé sprchy“ a dalších.

Avšak Crash je patřičně obratný chlapík, tudíž se můžeme těšit i na klasické útoky rukama, nohama i tělem v podobě pověstného twisteru - zejména v této části by se mohl potenciál Wii využít v plné míře. Hra nám nabídne i kooperativní multiplayer, pro který můžete přizvat svého kamaráda a pomocí jemu svěřené postavy Carbon Crashe pak zdolávat jednotlivé úrovně společně. Crash of the Titan vyjde v průběhu letošního podzimu pro platformy Nintendo Wii, DS a GBA.

Konec sporů Jacka Thomsona a Take-Two?

O nezbedném právníkovi Jacku Thompsonovi jsme vás již dříve informovali. Tento rozverný advokát totiž před několika týdny oznámil, že se chystá zničit celou společnost Take-Two Interactive. Došlo k tomu poté,


Názor ITBIZu


Ukončení soudních sporů mezi Jackem Thomsonem a Take-Two je dobrá zpráva, která jistě potěší všechny fanoušky počítačových her. Soudy totiž mohou řešit důležitější soudní případy. Kdyby ovšem Thomson zažil řešení podobných sporů v České republice, zřejmě by ho přešla chuť vydavatelství žalovat a omezil by se pouze na výměnu názorů prostřednictvím médií.
co byla zamítnuta jeho žaloba na zakázání prodeje akční hry Bully na území státu Florida. Take-Two posléze podala žádost na soud, aby bylo Thomsonovi na floridském území zapovězeno napadat jejich hry. Ač to vše vypadalo na dlouhý a táhlý proces, obě strany nedávno nečekaně dospěly k dohodě.

Jack Thomson se zavázal, že již nadále nebude žalovat Take-Two u žádného soudu ve snaze omezit prodej či distribuci her tohoto vydavatelství, a zároveň že stáhne všechny své doposud podané žaloby. Současně s tím přislíbil, že bude s Take-Two komunikovat výhradně prostřednictvím jejich právních zástupců, případně osob k tomu určeným. Take-Two na oplátku stáhne i svoji žalobu mířenou proti Jacku Thomsonovi a současně i petici vedenou proti němu. Tento zdánlivý smír však nijak nezabrání Thomsonovi veřejně kritizovat produkty vydavatelství a zastupovat třetí strany ve sporech proti Take-Two.

Co vás ještě zajímá o GTA IV?

Na závěr opět něco odlehčenějšího. Před nedávnem dal herní magazín Game Informer 25 čtenářům možnost položit otázku členovi redakce Andrew Reineraovi, jedinému novináři na celém světě, který měl možnost spatřit čtvrtý díl Grand Theft Auta na vlastní oči. Novinek sice není mnoho, ale dychtivé hráče dozajista potěší fakt, že létání v Liberty City, v němž se čtvrté GTA odehrává, bude nakonec i přes veškeré předchozí negace možné. Jediné, co budeme muset oželet, jsou proudová letadla, která by zkrátka v jediném městě neplnila svoji funkci. Mezi další, i když méně zajímavé, fakty patří potvrzení absence venkova obklopujícího burácející velkoměsto a také nepřítomnost posiloven a některých dalších podniků, na které jsme si v San Andreas zvykli.

Související


Vydavatel počítačových her Take 2 má problémy
World of Warcraft hraje 8 milionů lidí
Do Evropy přichází PlayStation 3
THQ posiluje svoji pozici na trhu


Komentáře

mirek #1
mirek 20. červenec 2008 10:03

Dobry den chtel bych se zeptat jestli hra GTA IV se da koupit ve verzi na playStation Portable

DĚKUJI
ps:POSLETE MI PROSIM ODPOVED NA E MAIL

MIREK #2
MIREK 20. červenec 2008 10:05

teda na email ne

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Také USA obvinily Rusko, že má na svědomí velký loňský kyberútok

ČTK , 17. únor 2018 08:00

Po Británii i Spojené státy obvinily ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, která lon...

Více 0 komentářů

Lékařům nebudou letos hrozit pokuty za předpis papírového receptu

ČTK , 16. únor 2018 10:00

"Chceme mít rok na odladění systému a jeho vylepšení," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch....

Více 0 komentářů

Jourová: Facebook a Twitter musejí v ochraně spotřebitelů přidat

ČTK , 16. únor 2018 09:00

Nedostatky prý neodstranil zejména Twitter, naopak změny Google+ se zdají být v souladu s unijními p...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Senátoři se postavili proti nadměrným sankcím kvůli GDPR

ČTK , 16. únor 2018 08:00

Pokuty musí být vždy přiměřené s tím, že dolní sazba pokuty přitom zcela jistě bude nulová," uvedl m...

Více 0 komentářů

Uber v uplynulém roce prohloubil ztrátu na 4,5 miliardy dolarů

ČTK , 15. únor 2018 11:02

Podnik současně získal více než 14 miliard dolarů z nových investic. ...

Více 0 komentářů

Vláda bude u Ústavního soudu hájit zákony o sběru dat na sítích

ČTK , 15. únor 2018 09:00

Má sběr dat o tom, komu lidé volají a kdy se připojují na internet, výrazný vliv na objasňování krim...

Více 2 komentářů

Švýcarská Amalthea electronics postaví továrnu v Tachově

ČTK , 15. únor 2018 08:00

Výrobce elektronických a telekomunikačních zařízení, například elektronických prvků do turniketů, ro...

Více 0 komentářů