Inteligentní plastelína nejen na nudné porady

, 25. květen 2007 08:04 10 komentářů

Čeští zaměstnanci mohou již delší dobu využívat hračku, kterou její tvůrci nazvali přiléhavě Inteligentní plastelína. Tato hmota vám sice nepomůže vyřešit zapeklité pracovní problémy a už vůbec nenabízí umělou inteligenci, zaměstná ovšem vaše ruce ve chvíli, kdy budete potřebovat v klidu přemýšlet. Místo okusování tužky nebo dokonce cigarety můžete vytvářet placky, nudle nebo ji trhat na kousky. Vhod vám může přijít také na nudných firemních poradách. Poslouží zároveň jako antistresová pomůcka. Podrobili jsme několik druhů inteligentních plastelín pečlivému redakčnímu testu.

Sliz
Zelený sliz
Inteligentní plastelína se prodává ve dvoudílné plechové krabičce. Na horní části krabičky je umístěna nalepená etiketa s kresbou fyzika Alberta Einsteina, který na vás lišácky vyplazuje jazyk a název produktu vytvořený pomocí hravě poskládaných písmen. Nálepka na zadní straně vás informuje, že se plastelína vyrábí ve Spojených státech amerických a neměla by přijít do rukou dětem mladším tří let. Starším dětem však můžete tuto hračku pro dospělé svěřit bez obav.

Osvědčilo se nám posadit dítě ke stolu, protože když plastelína omylem spadne na koberec, okamžitě je plná chlupů a tedy pro další hraní nepoužitelná. Na to je potřeba také pamatovat, až si budete v kanceláři s vytvořenou kuličkou pohazovat do vzduchu. Kdyby se vám náhodou taková nehoda stala, mělo by podle návodů z Internetu pomoci plastelínu zmrazit, nastrouhat a vybrat nečistoty.

Plastelína nám dorazila poštou a zima během přepravy způsobila, že byla poměrně ztuhlá. Trvalo přibližně dvacet minut, než se zahřála a hraní s ní začalo být více pohodlné i zajímavé. Kromě hnětení a mačkání můžete ještě vytvářet nudle, placky nebo plastelínou ozdobit horní rám dveří. Správně vytvarovaná hmota na dveřích vypadá, jako kdyby do místnosti před chvíli vstoupila nějaká příšera a v rámu zůstal zelený sliz. Vlivem gravitace se navíc plastelína dále natahuje, takže pomalu tekoucí „sliz“ na dveřích vypadá docela realisticky.

Skáče jako hopík


Jestliže vytvoříte z plastelíny kuličku, dokáže se odrážet od stěn a skákat jako hopík. Pokud při hnětení vzniknou v plastelíně vzduchové bubliny, ozývá se jejich tiché praskání. Tím stále ještě možnosti této hračky pro dospělé nekončí. Plastelínu totiž můžete rychlým tahem roztrhnout – obě části budou od sebe odděleny rovným řezem. Nedoporučujeme ovšem spojovat dvě plastelíny různé barvy dohromady, protože vznikne šedivá hmota. Můžete ji také využít coby zbraň v malé bitvě mezi kolegy.

Kladivo
Příprava pokusu
Přestože plastelína původně neslouží k modelování, je možné se pokusit vytvořit různé předměty, symboly nebo ornamenty. Lépe se však modeluje s tuhou hmotou, protože když je plastelína zahřátá, snadno mění tvar a váš výtvor se poměrně rychle „rozteče“. Při modelování a hraní s plastelínou sami poznáte, že čím větší sílou působíte, tím více klade odpor. Velmi rychlý úder dokonce plastelínu roztříští jako porcelán. Pokud to chcete vyzkoušet, doporučujeme použít spíše menší kus hmoty a pro pokus vyhradit větší prostor (například v předsíni na dlaždičkách). Plastelína se totiž rozlétne po okolí.

Český prodejce na svých stránkách uvádí, že je Inteligentní plastelína netoxická a bezpečná. Mohou jí používat i lidé citliví na latex. Když si k plastelíně přičichnete, ucítíte slabý „umělý“ zápach. Až ji po hraní odložíte, ucítíte totéž na svých rukou. V případě, že navíc sdílíte svojí plastelínu s kolegy, je vhodné si například před jídlem důkladně umýt ruce.

Svítící krypton a žhavá láva


Do redakce jsme dostali k testu plastelíny s tajemnými názvy jako krypton, láva, elektrická modrá, skarab a chameleón. Krypton je bílé barvy, takže vypadá na první pohled docela fádně a nezajímavě,
Plastelíny v testu
Plastelíny v testu
protože (na rozdíl od ostatních druhů) nemění při modelování barvu. Jeho základní vlastnost ovšem objevíte až ve tmě. Pokud plastelínu umístíte na slunce nebo pod zářivku, bude ve tmě svítit zelenou barvou.

Plastelína pojmenovaná láva je tmavě červené barvy s lesklým povrchem. Když si s ní budete hrát, připomene vám zřejmě svojí barvou sopečnou lávu. Elektrická modrá nemá s elektřinou nic společného. Prodejce pouze tvrdí, že by měla modrá barva uklidňovat, mírnit stres a podporovat kreativitu. Potvrzuje to ostatně i článek o podprahovém vnímání barev, podle kterého je modrá barvou klidu, míru, nebe a vody. Ženy prý mají před touto barvou respekt a spojují si ji s pocitem určité nadřazenosti, vůdčí rolí a tvrdým obchodem. Jako poslední jsme v redakci žmoulali skarab, plastelínu měnící se z modré na tmavě modrou.

Krátce z plastelínové historie


Během druhé světové války došlo ve Spojených státech k nedostatku kaučuku. Mnoho oblastí, odkud se kaučuk dovážel, totiž okupovalo Japonsko. Roku 1936 začal Earl Warrick kombinovat silikon s uhlíkem. V roce 1943 se rozhodl nalézt náhradu kaučuku. Přitom jako vedlejší produkt vymyslel právě silikonovou skákací plastelínu. Teprve o šest let později našel tento vynález komerční využití – postaral se o to nezaměstnaný marketingový odborník Peter Hodgson, který si půjčil 147 dolarů na zakoupení práv na inteligentní plastelínu od společnosti General Electric.

Plastelína dostala název Silly Putty a začala se prodávat v obalech plastických vajíček, protože se blížily Velikonoce. Vznikly také různé napodobeniny a odvozené produkty. Například Thinking Putty je určena pro dospělé a liší se barevností. Existují dokonce recepty, jak si tuto plastelínu vytvořit pomocí běžně dostupných prostředků.


Můj názor


Inteligentní plastelína původně nevznikla kvůli zábavě. Používá se také pro vědecké účely, a tak ji měli po ruce například kosmonauti na Apollo 8.

Plastelína je zajímavá hračka, která podle mého názoru potěší všechny kreativní lidi.


Chemicky se plastelína skládá z polydimethlylsiloxanu (PDMS), což je organický silikonový polymer. Jedná se o viskoelastickou tekutinu, která při působení malé síly teče a naopak velká síla způsobí, že se hmota začne chovat jako pevné těleso.

Na závěr se asi všichni ptáte, kolik vlastně taková hračka stojí. Základní jednobarevnou plastelínu můžete pořídit za 199 Kč. Cenu však ještě drobně navýší poštovné v hodnotě 79 korun. Ostatní varianty plastelíny stojí bez poštovného 239 korun.

Každý si rád hraje, a tak je plastelína, alespoň podle nás, zajímavý způsob, jak využít ruce při přemýšlení nebo nudných firemních poradách. Jenom si musíte dávat při hraní pozor, aby vás nenapomenul šéf, že si opět místo sledování firemní prezentace modelujete.


Komentáře

drinker #1
drinker 25. květen 2007 16:16

Dobrý článek, zvlášť ta pasáž Můj názor, kde žádný názor není. Chválím!

Radim Hasalík #7
Radim Hasalík 25. květen 2007 16:50

Není nutné za každou cenu dávat do části "Můj názor" vlastní názor :). Může tam být cokoliv, co autor uzná za vhodné.

Evžen #8
Evžen 26. květen 2007 00:02

Inu, to dá rozum.
Je jistě lepší rubriku nazvat "Vlastní názor" než třeba "Shrnutí", když do ní přeci není nutné za každou cenu dávat vlastní názor, ale může tam být cokoliv, co autor uzná za vhodné.
Jako alternativní názvy navrhuji "Ze života hmyzu", "Kam s ním" či třeba "Stařeček Pagáč vyprávjajů" - vše je přinejmenším stejně rozumné, jako "Vlastní názor", kde vlastní názor zcela chybí.

Plastic Man #2
Plastic Man 26. květen 2007 02:41

Děkuji za objasnění - pořád jsem netušil, proč se takové kravině říká "inteligentní", ale po dočtení článku je mi konečně jasné, že ve srovnání s jeho autorem je i houno sapiens, tak proč ne zrovna plastelína. Vše je relativní.

V.I.L. #3
V.I.L. 26. květen 2007 08:01

vždyť tam má názor, že plastelýnu použivali tydlecty kosmonauti, ne...???

Radim Hasalík #4
Radim Hasalík 26. květen 2007 09:17

Děkuji za názory. Nebudu odpovídat všem jednotlivě. Snad jen otázka pro všechny, kteří nechtějí diskutovat, ale provokovat: opravdu řešíte zásadní otázky života a smrti, že si to zaslouží takovou diskusi?

Druhá otázka: kde berete tolik volného času na diskusi o zcela nepodstatných věcech (tedy diskusi o tom, zda musí být v boxu "Můj názor" skutečně můj názor)?

<em>Doplněno (26. května)</em>
Přidal jsem do boxu "Můj názor" svůj vlastní názor. Omlouvám se za svojí předchozí reakci. Bylo toho ten den hodně, takže mi některé příspěvky přišly jako provokace. Člověk potom snadno vybuchne kvůli prkotině.

Pavel Kafka #5
Pavel Kafka 04. květen 2008 11:18

Mladý žák Davida žádá o slyšení a radu.Věc se má tak.

Dokončuji člověka.Je vyřezaný z polystyrenu.

V rajských zahradách jsou sochy vystaveny přírodním silám, které často vedou k jejich poškození.

Olámaná těla,obrostlé mechem pomalu se mění v lidská torza.

Bývají ze sádry ,cementu a laminátu.

Pro národ vytvářím v bohyni Jan zárodek člověka 6 ti metr ,který je nadčasový a znamená pro nás i národ mnoho.Anděl ,který se oddělil jako žloutkový váček z obřího těla a byl opracován do podoby sochaře je předmětem dopisu.Hledám nové atraktivní způsoby,jak jej dále zpracovat nebo odlít.Jsem žákem Davida ˇCerného a v bibli se dozvíte o mém projektu v Prologu List Janův.Materiál po kterém toužím, může být smetanově bílý,čirý jako voda nebo černá vysokého lesku.Chce být vyroben ze skla.V obchodních domech vidíte stovky louten.Kde a z čeho se vyrábí mi zůstává doposud utajeno.Vhodnou alternativou je plastická hmota, ze které se vyrábí hračky pro miminka.Kalená ocel často chytá matný lesk.Dovedu si představit pochromované motory Halley Davidson ,kterým by socha se zalíbila.Bronz jsem vyřadil ,protože na žebříčku výtězů zaujímá třetí místo.Chci první.Zlato za první měsíc.

Dalším doplˇnkem je malé zářivě červené světlo ,které chci namontovat v místech žaludu.Jeho úst je rozšířený a olizuje elipsy písmena C nebo U.Tak ztvárnil srdce embrya.Tepe dvakrát rychleji, než u dospělého jedince.ˇClověk je světlem.To splodí . Podává klíč k lidskému životu.Toto lidské tajemství má pro lidstvo nesmírný význam.Srdce je lva.

Zpět k figuře .

Pro tvář je vyrobena nasazovací hlava medvíska Pů.Bú je čínsky ne!Je kamarádem dětí.Je tříbarevný.Kromě červené a černé se zamýšlíme i nad béžovou barvou jeho pokožky. Dá se vyrobit z gumy nebo luminiscenčních drahých kovů,oči z polodrahokamů?Pestré materiály jsou výtané.Aˇt je z čeho vybírat.Pochopitelně je potřeba promyslet i cenově dostupné způsoby pro nadčasovou sochu, která vzniká v božím pokoji za jeho skromnosti.

Prozraďte mi ,co dnešní svět nabízí.Pomožte kontaktem na odborníka nebo hračkárnu slévárnu či výrobnu autokarosérii popř figin.Otevřené přístupy jsou výhodou.

Dekuji srdečně.

Kontakt Pavel Kafka

Tel 728 417 529

PavelKafka@hotmail.com
Pejsak@yahoo
Explore the seven wonders of the world Learn more!

Stamil #9
Stamil 16. květen 2008 22:27

Sakra, co si chlastal? Takovou snůšku hovadin nemůže vyvořit normální člověk. Tobě může pomoci jen léčebna.

Čtenář Soudný #10
Čtenář Soudný 19. červen 2009 21:43

Nic proti mladému žáku renomovaného výtvarníka, avšak pokud soudím dle slohové kvality a obsahu žádosti o slyšení a radu, jsem poněkud zmaten. Jestli to, co popisujete, se má státi nadčasovou tvorbu, doporučoval bych vám nejprve vyhledat pomoc odborníka, který by vám pomohl udělat si jasno. Váš text se projevuje psychotickými syndromy.
Dovedu využívat své představivosti, ale když se pokouším zorientovat se ve vašem popisu nadčasového díla, připadám si poněkud schizofrenní.
Dal jsem si tu práci a vyhledal jsem na internetu odkazy na "Pavel Kafka" sochař, ale mimo výkřiky podobné tomu zde, jsem neobjevil nic, co by mi alespoň trochu pomohlo objektivně pochopit vaši uměleckou osobnost.
Vaše uvedené kontakty vyjadřují voláni do světa..., jest-li jde o něco více, to si nejsem jisty.
Se srdečným pozdravem pan Soudný

lucie Kubešová #6
lucie Kubešová 03. červen 2008 15:31

jak se teda ta Inteligentní plastelína vyrábí?prosim napiste mi.Nechce se mi to kupovat,takze kdyby jste mi napslal/a,jak se to vyrabi,tak bych byla moc stastna.predem dekuji a nazchledanou

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Kalendář

24. 04.

25. 04.
IQRF Summit 2018
25. 04. IT mezi paragrafy 2018
30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018

Starší zprávičky

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů

Obchod s kryptoměnami se stěhuje mimo burzy

ČTK , 23. duben 2018 09:00

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční....

Více 0 komentářů

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

ČTK , 23. duben 2018 08:00

Více než polovina lidí zná služby Zonky (74 procent) a Uber (62 procent)....

Více 0 komentářů

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů