IT Crowd: zapněte a vypněte počítač

Ivana Vrbová, 24. květen 2007 07:28 3 komentářů

Po celé řadě více či méně úspěšných sitcomů uvedla britská stanice Channel 4 šest epizod seriálu The IT Crowd z dílny režiséra a scénáristy Grahama Linehana. Ten stojí také za příběhy z knihkupectví s názvem Black Books nebo romantickým filmem Dohazovač. Partička správců IT, poklidně přežívající v suterénu mrakodrapu počítačové firmy, se mezi diváky stala velice oblíbeným pořadem.

IT Crowd
Hlavní hrdinové v akci, zdroj: Channel4.com
Poprvé v historii této britské stanice bylo možné každou epizodu stáhnout z jejich webových stránek sedm dní před tím, než byla vysílána v televizi. Českou verzi vysílala televize HBO pod názvem Partička IT. Druhá série se natáčela koncem března a začátkem dubna.

Dva hlavní hrdinové, Roy a Moss, jsou už nějaký pátek zaměstnáni v mrakodrapu patřící společnosti Reynholm Industries. Protože se žádná rostoucí firma neobejde bez spolehlivého IT oddělení, leží na jejich bedrech řešení problémů uživatelů a správa místní sítě. Oddělení informačních technologií je zde omezeno na stísněnou kancelář v nejspodnějším patře firmy. Pokud zde trávíte více než tři hodiny denně, musí to na vás zanechat nějaké stopy. Roy i Moss trpí bolestmi zad, pálením očí a přehnanou paranoidní představivostí způsobenou jejich pohledem na svět jako PC hru.

Jakožto správci sítě si však nemohou stěžovat na nedostatek práce. Naučili se v každodenním tempu orientovat, jejich náplní práce jsou povětšinou rady na telefonu ("zkuste vypnout a zapnout počítač") a teprve, když se "těm nahoře" něco pokazí, vytáhnou paty z doupěte a problém s vytaženou zásuvkou napájení počítače vyřeší osobně.

Deštné pralesy zahynou


Jak už to ve velkých firmách chodí, naši hrdinové jsou vystaveni výsměchu a bezohlednosti. Jejich vlastní šéf Denholm je považuje za obyčejné hlupáky a nemá veliké pochopení i respekt vůči jejich práci. Možná to je i jeden z důvodů, proč se Denholm rozhodne posílit jejich řady novou manažerkou Jen, která uvedla ve svém životopise, že má "velké zkušenosti s počítači".

Jen je tedy usazena do role vedoucího IT oddělení, přestože z onoho kutlochu a společnosti našich IT expertů není dvakrát nadšena. Roy s Mossem ale záhy zjistí, že Jen toho o počítačích moc neví. Bez povšimnutí totiž přešla originální ZX 81, přijímala hovor z nepřipojeného telefonu a přestírala práci na vypnutém počítači. Oba zkušení "ajťáci" však postupně času dojdou k názoru, že spolu stejně budou muset nějak vyjít a že nová šéfová může přinášet i svá pozitiva...

Hrdinové The IT Crowd jsou výborně charakteristicky vykreslení, každá z postav plní svou roli dokonale. Jsou vtipní a svým postojem k životu přesně vystihují žánr britského sitcomu, kde v hlavní roli hrají dospělí pracující, kteří jsou se svým životem nespokojeni. Herecké výkony zanechají na diváky po kvalitním scénaři dojem. Někteří fanoušci seriálu si však myslí, že Jen (Katherine Parkinson) místy trochu přehrává a mohla by ubrat. Podíváme se nyní na naše správce sítě trochu důkladněji.

Všechny ženy chtějí bastardy


Maurice Moss
Moss (Maurice Moss) stále žije s matkou, která mu říká, jaké by měl nosit oblečení a účes. Moss je velice inteligentní, bojí se pavouků a komunikace s čímkoli jiným než s počítačem a klávesnicí. Ideál jeho budoucí partnerky byla vždy a jedině Lara Croft. Založil si svůj profil na internetové seznamce a z důvodu nedostatku vlastního soukromí svůj videovzkaz dívkám nahrával na toaletě v domě své matky. V jedné epizodě rozvine vztah s postarší dámou a firemní psychiatričkou, která Maurice vyšetřuje kvůli tomu, že prohlásil Jen za mrtvou.

Roy (Chris O'Dowd) je na první pohled komunikativnější než Moss. Upřímně říká svůj názor, což není vždy vhodné. Daří se mu přitahovat katastrofy všeho druhu, ve volném čase hraje hry, čte komiksy, miluje smažená kuřecí

Roy
stehýnka a rozebírá s Mossem atraktivní kolegyně z pátého poschodí. Na rozdíl od svého kolegy se Roy aktivně snaží navázat vztah, a tak se seznamuje s recepční nebo v rámci sázky předstírá neuvěřitelného drsňáka. Málem by navázal románek s Jen, ale naneštěstí zavřel dveře taxíku dříve než mu stačila říci něco velmi osobního. Když si jednou zjistí špatné jméno dívky z horního patra a místo atraktivní slečny osloví uklízečku, začne se skrývat. Naštěstí ho před kontaktem s dvoumetrovou dámou (do šířky) zachrání Moss, který prohlásí, že Roy nečekaně zemřel.

Jen (Jonathan Millerová) pracuje jako vedoucí IT oddělení, přestože nic kromě kliknutí pravým tlačítkem myši, dvojkliku a odesílání či příjímání emailů neovládá. Podobně jako jiné ženy se zajímá o boty.

Jen
Udržuje dobré vztahy mezi nespolečenským Royem, Mossem a ostatními zaměstnanci firmy, což vyžaduje nemalé úsilí. Už jenom proto, že je pro oba správce mnohem důležitější čtení komiksů před pomocí uživatelům. Když otevře červené dveře, seznámí se po menším šoku s dalším zaměstnancem ze suterénu.

Stres? Budete propuštěni!


Tím je Richmond Avenal, bývalý vedoucí pracovník z horního patra. Svoji nadějnou kariéru ukončil v okamžiku, kdy se stal fanouškem hudební skupiny Cradle Of Filth. Dnes sedí v serverovně, sleduje počítače a ven vychází, jen když chce doplnit zásoby. Šéfová místního IT oddělení Jen se jednou přimluví, zda by se mohl vrátit zpět ke své práci. I když to vypadá nadějně, ředitel firmy Reynholm Industries si nakonec své rozhodnutí rozmyslí a ponechá Richmonda i nadále v suterénu, aby sledoval blikající servery.

Přísný a spravedlivý šéf Denholm (Denholm Reynholm) vede společnost Reynholm Industries, dokáže ocenit dobře vykonanou práci, bazíruje na týmové spolupráci, bojuje proti stresu a není dobré přijít mu v nemilost. Nové zaměstnance posuzuje přísným a dlouhým pohledem. Úspěšně outsourcoval úklidy toalet, které jsou nyní tak čisté, že se Moss rozhodl chodit na záchod pouze do dvanáctého patra.

Hlavní role tohoto britského sitcomu obsadili Richard Ayoade (Moss), Chris O'Dowd (Roy), Katherine Parkinson(Jen) a Christopher Morris (Denholm).

Seriál má zatím natočeno šest epizod, které byly uvedeny do vysílání, ale díky velice pozitivnímu ohlasu z řad diváků i kritiků se točí další díly. Doufejme, že první řada nebyla tou jedinou kvalitní a máme se i nadále na co těšit.

Webové stránky o IT Crowd


The IT Crowd Fan Site
The IT crowd
TheITCrowd.cz


Komentáře

Leos Literak #1
Leos Literak 25. květen 2007 09:25

hezky napsano :-)

petr tacina #2
petr tacina 03. duben 2008 21:05

nedivim se upsechu tohoto serialu.. navic dil po dile zraje..
venuje se dnes velmi aktualnimu tematu - kdo z nas nepoznal pocitac nebo ho nema doma? :)
poznavani internetu, internetove seznamky.. vsechno rozpuka.. a do toho jedna sefka, ktera o pocitacich nevi vubec nic :)
kolik takovych neznalku neni? :)

obe odvysilane serie me hodne pobavily a opravdu se nemuzu dockat treti pripravovane..

trochu me pred casem preqapilo, ze nekdo spustil podnik, natoceni kopie.. americane a nemci..
nevim, ale muselo jim byt jasne, ze pokud se vydaji cestou kopirovani neciho napadu, ztroskotaji.. a stalo se..
jiz nikdy vic neco tak desiveho :))

jinak originalu zdar do dalsich dilu ;)

IT Crowd #3
IT Crowd 23. leden 2009 21:14

Navštivte nový web o seriálu IT Crowd - http://particka-it.tym.cz - downloady, mp3, fórum - vše pro nadšence IT Crowd

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

ABB uvádí software pro transformaci energetických podniků

Pavel Houser , 20. únor 2018 12:22

ABB na konferenci DistribuTECH představila software ABB Ability Ellipse pro podporu digitalizace. ...

Více 0 komentářů

V Česku vznikne satelitní centrum pro armádní rozvědku a NATO

ČTK , 20. únor 2018 11:38

Centrum bude získávat a zpracovávat fotografie i radarové snímky z družic....

Více 0 komentářů

Soud zrušil milionové pokuty pro mobilní operátory

ČTK , 20. únor 2018 10:16

Případ se táhne už zhruba 15 let. Týká se společností T-Mobile a Oskar (předchůdce Vodafonu)....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

E-shopy likvidují už i kamenné obchody s obuví

ČTK , 19. únor 2018 13:13

Problémy mají i řetězce. Lidé si on-line objednávají šest párů bot, jedny si nechají a ostatní pošlo...

Více 1 komentářů

O2 navrhne valné hromadě výplatu akcionářům 21 Kč na akcii

ČTK , 19. únor 2018 08:00

Celkově by firma vyplatila na dividendách 5,274 miliardy Kč, tedy 98 % loňského čistého zisku....

Více 0 komentářů

Piezoelektrický jev u jednotlivých molekul umožní nanogenerátory elektrické energie

Pavel Houser , 18. únor 2018 08:00

Piezoelektrický jev odpovídá za vznik elektrického napětí v závislosti na vnějším mechanickém namáhá...

Více 0 komentářů

Také USA obvinily Rusko, že má na svědomí velký loňský kyberútok

ČTK , 17. únor 2018 08:00

Po Británii i Spojené státy obvinily ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, která lon...

Více 2 komentářů