Rakušané budou zřejmě sledovat počítače podezřelých osob

Bohdan Štěpánek, 06. listopad 2007 16:17 8 komentářů
Rubriky: Security, Právo, Internet

Muž
Nejpozději na podzim roku 2008 by měl být uveden v platnost zákon, podle kterého bude moci rakouská policie spolu s tajnými složkami sledovat informace obsažené v osobních počítačích osob, které budou podezřelé z plánování teroristických akcí. Rakouská vláda chce sledovat komunikaci mezi podezřelými prostřednictvím trojských koňů, které budou potenciálním pachatelům zasílány přes Internet. Ti nebudou mít sebemenší tušení, že jsou informace z jejich pevných disků dále přeposílány rakouským úřadům.

"Jsem přesvědčena, že toto sledování vytipovaných osob za použití trojských koňů není v rozporu s rakouskou ústavou," prohlásila rakouská ministryně spravedlnosti Maria Bergerová. Navíc by k takovému sledování nemělo docházet nějak často. Maximálně prý jednou, dvakrát do roka. To samozřejmě jen s povolením soudu a jen ve výjimečných situacích – například při akutní hrozbě připravovaného teroristického činu.

Na potřebu nového zákona umožňujícího právě sledování možných pachatelů upozornila nově odhalená teroristická buňka působící na rakouském území. Ta byla odhalena v polovině září a při jejím zajištění byli zatčeni tři islámští radikálové. Ti šířili po Internetu teroristické hrozby cílené na Rakousko a sousední Německo. Jeden ze tří radikálů teroristické buňky byl dokonce tzv. spícím agentem Al-Kájdy. Na počátku října byl zase zadržen islámista původem z Bosny a Hercegoviny, který se pokusil na americké velvyslanectví ve Vídni pronést batoh naplněný výbušninami. Nakonec se však nepodařilo prokázat napojení na některou z islámistických teroristických skupin.

V Rakousku se ihned po ohlášení nového zákona rozpoutala diskuze na téma, zda je vhodné umožnit úřadům sledovat počítače podezřelých. Někteří zastávají názor, že jde o zasahování do soukromí a je nepřípustné, aby byla data z pevných disků jakýmkoliv způsobem zasílána úřadům.

IT sníží hrozby terorismu

Podle naprosté většiny rakouské společnosti je však dobře, že bude mít policie spolu s tajnými složkami takovéto pravomoci. Zvyšuje se tím pocit bezpečí a riziko možné teroristické hrozby výrazně klesá. "Informační technologie mají v sobě obrovský potenciál. Potenciál, který nám umožňuje sledovat chystané trestné činy a teroristické akce. Bylo by hloupé tohoto potenciálu správně nevyužít," prohlásila rovněž Bergerová.

O prosazení zákona se snaží rovněž německá vláda. Především Křesťansko-demokratická unie Německa Angely Merkelové cítí potřebu uvést zákon v platnost. Problematika teroristických organizací působících na Internetu a využívajících Internetu ke vzájemné komunikaci úzce souvisí s počítačovou kriminalitou. Vztahují se na ně mnohdy stejné zákony a například výše uvedený zákon, který bude uveden v platnost v Rakousku, bude teoreticky moci být užit i v boji s počítačovou kriminalitou.

Názory na bezpečnost se liší

Za zmínku stojí určitě i průzkum společnosti IBM zaměřený na počítačovou kriminalitu, do kterého bylo zapojeno na 3000 vedoucích pracovníků v oblasti informatiky. Z průzkumu vyplynulo mimo jiné i to, že jednotlivé evropské země se v názoru na počítačovou kriminalitu značně liší. Například v Německu vnímá 63 % respondentů počítačovou kriminalitu jako mnohem větší hrozbu než fyzicky působící skupiny, zatímco v Řecku zastává stejný názor „pouze“ 41 procent respondentů.

Rusové se zase pouze v 39 procentech domnívají, že jsou jejich firmy dostatečně chráněné před útoky crackerů a organizovaných skupin. Naopak Italové si připadají bezpečně, a to v 80 procentech. Ostatní země mají rovněž problémy s teroristickými organizacemi vyzývajícími na Internetu k akcím proti jednotlivým státům. Například USA a Velká Británie jsou známé svým bojem proti terorismu a z toho vyplývá i jejich legislativa vztahující se k působení organizovaných skupin na Internetu. Očekává se, že po zavedení zákona v Rakousku a Německu se postupně přidají i další evropské státy.

Související


Ochrana proti podvodným e-mailům stojí banky miliony
Průzkum: v Británii je každých 10 sekund spáchán kyberzločin
Přichází IT revoluce na úřady a soudy?
Hrozba kyberterorismu je stále větší


Komentáře

M4r3k #1
M4r3k 06. listopad 2007 20:55

No, ale přiznejme si, že úřady jsou poněkud limitování prostředím, které jim nabídne počítač oběti sledování. Pokud bude mít oběť na počítači třeba takové FreeBSD, nebo Solaris, tak asi moc neuspějí, protože na to nebudou připraveni... Nejvíce bude státním orgánům asi vyhovovat Windows, co? Nicméně, dokud nechtějí prosadit povinnost takového backdooru v operačních systémech už "od výroby" tak mi to zase tak moc nevadí, ikdyž i tak mi je to trošičku proti srsti..

Xeelee #4
Xeelee 07. listopad 2007 17:34

Je to pár měsíců zpátky, kdy nějakého crackera nebo koho donutili používat Windows (nebo nepoužívat počítač vůbec), protože používal Linux. Chudák...

PF_ #7
PF_ 08. listopad 2007 11:19

Ale ten člověk byl *odsouzený* k nedpodmíněnému odnětí svobody. Jenže pak měl na výběr: Předčasné propuštění s tím, že mu soud uloží na určitou dobu nějaké podmínky (což je zcela běžné, akorát v tomhle případě byl mezi podmínkami přechod na Windows :p), nebo si mohl odkroutit zbytek trestu a používat Windows by ho nikdo nenutil. ;-) Pokud je ovšem někdo jen podezřelý, těžko mu někdo může nařídit, aby dotyčný používal "prolomitelnější" OS...

(Milá redakce ITBIZu: Váš skvělý supa-dupa redakční systém je nechutně rozbitý a v Konqueroru se nedají odesílat komentáře. Nechcete si to opravit? ;-))

Xeelee #8
Xeelee 08. listopad 2007 17:25

Njn, z louže do bahna :) Měl jim napsat sledovací program pro Linux :)

Luboš Doležel #2
Luboš Doležel 06. listopad 2007 21:11

Podobné návrhy (Rakousko není první) mě vážně baví. Oni si ti lidé vážně myslí, že někdo může jen tak někoho cracknout, nasadit mu trojana, atd., kdykoliv se mu zachce. Komedie...

krtek #5
krtek 07. listopad 2007 07:56

Oficiálně: "..., které budou potenciálním pachatelům zasílány přes Internet."
My ale víme, že: "..., které budou potenciálním pachatelům zasílány prostřednictvím automatické aktualizace systému Windows"
..však oni se domluví ;-) :-D
Proto jsem rád, když vím, co se mi stará o má data :-) (Vivat Linux!)

peto #6
peto 08. listopad 2007 19:28

je to trojsky kon , cize progam, ktory bud sa tvari, ze robi nieco ine ako robi v skutocnosti alebo robi dve veci z toho jednu skyte

dam do licencnych podmienok clanok

uzivatel suhlasi s tym aby jeho PC bol spehovany tajnou sluzbou - vb nemcku je stlacenia Ja/Yes/Da... pravne zavaznym suhlasom...

theSlayer #3
theSlayer 08. listopad 2007 13:50

To mi moc nedochází, to opravdu soud může udělat? Kam ten svět spěje... :(


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více
Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Představitelé firem AT&T a Time Warner prý jednali o možné fúzi

ČTK , 21. říjen 2016 13:00

Vedoucí představitelé americké telekomunikační společnosti AT&T a mediálního konglomerátu Time Warne...

Více 0 komentářů

Tržby i zisk Microsoftu překonaly odhady, akcie jsou na rekordu

ČTK , 21. říjen 2016 10:00

Společnost Microsoft hospodařila v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku s vyššími tržbami i ziskem...

Více 0 komentářů

O2 zvýší od listopadu rychlost xDSL až na dvojnásobných 80 Mbit/s

ČTK , 20. říjen 2016 12:00

Operátor O2 od listopadu zvýší rychlost pevného připojení k internetu přes telefonní linky xDSL až n...

Více 2 komentářů

Starší zprávičky

V ČR zadržen hacker zodpovědný za útok na Linkedin

ČTK , 20. říjen 2016 10:30

Ruské velvyslanectví v Praze naléhá, aby ruský občan, který byl zadržen v Česku na žádost Spojených ...

Více 0 komentářů

Navržena dobíjecí zinková baterie a elektroda z borofenu

Pavel Houser , 19. říjen 2016 20:00

Yi Cui ze Stanfordu a Shougo Higashi v výzkumných laboratoří firmy Toyota publikovali v Nature Commu...

Více 1 komentářů

Kybernetické útoky jsou sofistikovanější, experti trénují obranu

ČTK , 19. říjen 2016 12:00

Kybernetické útoky jsou stále sofistikovanější. Odborníci, kteří pečují o kritickou páteřní infrastr...

Více 0 komentářů

Tržby a zisk Yahoo ve třetím čtvrtletí vzrostly

ČTK , 19. říjen 2016 10:30

Tržby a zisk americké internetové společnosti Yahoo za třetí čtvrtletí vzrostly. Dnešní výsledky jso...

Více 0 komentářů