Rakušané budou zřejmě sledovat počítače podezřelých osob

Bohdan Štěpánek, 06. listopad 2007 16:17 8 komentářů
Rubriky: Security, Právo, Internet

Muž
Nejpozději na podzim roku 2008 by měl být uveden v platnost zákon, podle kterého bude moci rakouská policie spolu s tajnými složkami sledovat informace obsažené v osobních počítačích osob, které budou podezřelé z plánování teroristických akcí. Rakouská vláda chce sledovat komunikaci mezi podezřelými prostřednictvím trojských koňů, které budou potenciálním pachatelům zasílány přes Internet. Ti nebudou mít sebemenší tušení, že jsou informace z jejich pevných disků dále přeposílány rakouským úřadům.

"Jsem přesvědčena, že toto sledování vytipovaných osob za použití trojských koňů není v rozporu s rakouskou ústavou," prohlásila rakouská ministryně spravedlnosti Maria Bergerová. Navíc by k takovému sledování nemělo docházet nějak často. Maximálně prý jednou, dvakrát do roka. To samozřejmě jen s povolením soudu a jen ve výjimečných situacích – například při akutní hrozbě připravovaného teroristického činu.

Na potřebu nového zákona umožňujícího právě sledování možných pachatelů upozornila nově odhalená teroristická buňka působící na rakouském území. Ta byla odhalena v polovině září a při jejím zajištění byli zatčeni tři islámští radikálové. Ti šířili po Internetu teroristické hrozby cílené na Rakousko a sousední Německo. Jeden ze tří radikálů teroristické buňky byl dokonce tzv. spícím agentem Al-Kájdy. Na počátku října byl zase zadržen islámista původem z Bosny a Hercegoviny, který se pokusil na americké velvyslanectví ve Vídni pronést batoh naplněný výbušninami. Nakonec se však nepodařilo prokázat napojení na některou z islámistických teroristických skupin.

V Rakousku se ihned po ohlášení nového zákona rozpoutala diskuze na téma, zda je vhodné umožnit úřadům sledovat počítače podezřelých. Někteří zastávají názor, že jde o zasahování do soukromí a je nepřípustné, aby byla data z pevných disků jakýmkoliv způsobem zasílána úřadům.

IT sníží hrozby terorismu

Podle naprosté většiny rakouské společnosti je však dobře, že bude mít policie spolu s tajnými složkami takovéto pravomoci. Zvyšuje se tím pocit bezpečí a riziko možné teroristické hrozby výrazně klesá. "Informační technologie mají v sobě obrovský potenciál. Potenciál, který nám umožňuje sledovat chystané trestné činy a teroristické akce. Bylo by hloupé tohoto potenciálu správně nevyužít," prohlásila rovněž Bergerová.

O prosazení zákona se snaží rovněž německá vláda. Především Křesťansko-demokratická unie Německa Angely Merkelové cítí potřebu uvést zákon v platnost. Problematika teroristických organizací působících na Internetu a využívajících Internetu ke vzájemné komunikaci úzce souvisí s počítačovou kriminalitou. Vztahují se na ně mnohdy stejné zákony a například výše uvedený zákon, který bude uveden v platnost v Rakousku, bude teoreticky moci být užit i v boji s počítačovou kriminalitou.

Názory na bezpečnost se liší

Za zmínku stojí určitě i průzkum společnosti IBM zaměřený na počítačovou kriminalitu, do kterého bylo zapojeno na 3000 vedoucích pracovníků v oblasti informatiky. Z průzkumu vyplynulo mimo jiné i to, že jednotlivé evropské země se v názoru na počítačovou kriminalitu značně liší. Například v Německu vnímá 63 % respondentů počítačovou kriminalitu jako mnohem větší hrozbu než fyzicky působící skupiny, zatímco v Řecku zastává stejný názor „pouze“ 41 procent respondentů.

Rusové se zase pouze v 39 procentech domnívají, že jsou jejich firmy dostatečně chráněné před útoky crackerů a organizovaných skupin. Naopak Italové si připadají bezpečně, a to v 80 procentech. Ostatní země mají rovněž problémy s teroristickými organizacemi vyzývajícími na Internetu k akcím proti jednotlivým státům. Například USA a Velká Británie jsou známé svým bojem proti terorismu a z toho vyplývá i jejich legislativa vztahující se k působení organizovaných skupin na Internetu. Očekává se, že po zavedení zákona v Rakousku a Německu se postupně přidají i další evropské státy.

Související


Ochrana proti podvodným e-mailům stojí banky miliony
Průzkum: v Británii je každých 10 sekund spáchán kyberzločin
Přichází IT revoluce na úřady a soudy?
Hrozba kyberterorismu je stále větší


Komentáře

M4r3k #1
M4r3k 06. listopad 2007 20:55

No, ale přiznejme si, že úřady jsou poněkud limitování prostředím, které jim nabídne počítač oběti sledování. Pokud bude mít oběť na počítači třeba takové FreeBSD, nebo Solaris, tak asi moc neuspějí, protože na to nebudou připraveni... Nejvíce bude státním orgánům asi vyhovovat Windows, co? Nicméně, dokud nechtějí prosadit povinnost takového backdooru v operačních systémech už "od výroby" tak mi to zase tak moc nevadí, ikdyž i tak mi je to trošičku proti srsti..

Xeelee #4
Xeelee 07. listopad 2007 17:34

Je to pár měsíců zpátky, kdy nějakého crackera nebo koho donutili používat Windows (nebo nepoužívat počítač vůbec), protože používal Linux. Chudák...

PF_ #7
PF_ 08. listopad 2007 11:19

Ale ten člověk byl *odsouzený* k nedpodmíněnému odnětí svobody. Jenže pak měl na výběr: Předčasné propuštění s tím, že mu soud uloží na určitou dobu nějaké podmínky (což je zcela běžné, akorát v tomhle případě byl mezi podmínkami přechod na Windows :p), nebo si mohl odkroutit zbytek trestu a používat Windows by ho nikdo nenutil. ;-) Pokud je ovšem někdo jen podezřelý, těžko mu někdo může nařídit, aby dotyčný používal "prolomitelnější" OS...

(Milá redakce ITBIZu: Váš skvělý supa-dupa redakční systém je nechutně rozbitý a v Konqueroru se nedají odesílat komentáře. Nechcete si to opravit? ;-))

Xeelee #8
Xeelee 08. listopad 2007 17:25

Njn, z louže do bahna :) Měl jim napsat sledovací program pro Linux :)

Luboš Doležel #2
Luboš Doležel 06. listopad 2007 21:11

Podobné návrhy (Rakousko není první) mě vážně baví. Oni si ti lidé vážně myslí, že někdo může jen tak někoho cracknout, nasadit mu trojana, atd., kdykoliv se mu zachce. Komedie...

krtek #5
krtek 07. listopad 2007 07:56

Oficiálně: "..., které budou potenciálním pachatelům zasílány přes Internet."
My ale víme, že: "..., které budou potenciálním pachatelům zasílány prostřednictvím automatické aktualizace systému Windows"
..však oni se domluví ;-) :-D
Proto jsem rád, když vím, co se mi stará o má data :-) (Vivat Linux!)

peto #6
peto 08. listopad 2007 19:28

je to trojsky kon , cize progam, ktory bud sa tvari, ze robi nieco ine ako robi v skutocnosti alebo robi dve veci z toho jednu skyte

dam do licencnych podmienok clanok

uzivatel suhlasi s tym aby jeho PC bol spehovany tajnou sluzbou - vb nemcku je stlacenia Ja/Yes/Da... pravne zavaznym suhlasom...

theSlayer #3
theSlayer 08. listopad 2007 13:50

To mi moc nedochází, to opravdu soud může udělat? Kam ten svět spěje... :(

RSS 

Komentujeme

CCDO: další zkratka na obzoru?

Pavel Houser , 17. květen 2018 09:00
Pavel Houser

Nová náplň práce CIO a ředitelé přes zákazníky, respektive zákaznická data....

VíceRSS 

Zprávičky

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů

Algotech a Sugar Factory se spojují

Pavel Houser , 19. květen 2018 09:00

Společnost Algotech oznámila převzetí společnosti Sugar Factory, českého dodavatele řešení pro řízen...

Více 0 komentářů

Infineon postaví za 1,6 mld. eur novou továrnu na čipy v Rakousku

ČTK , 19. květen 2018 08:00

Infineon je předním světovým producentem polovodičových řešení, v loňském fiskálním roce dosáhl trže...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Výrobce displejů Japan Display měl loni rekordní ztrátu

ČTK , 18. květen 2018 12:00

Dodavatel Applu doplácí na pozdní zavedení výroby OLED, v iPhone X Apple používá displeje od Samsung...

Více 0 komentářů

Toshiba smí prodat čipovou divizi

ČTK , 18. květen 2018 09:00

Firma se snaží vzpamatovat z účetního skandálu, před 3 lety přiznala rozsáhlé nesrovnalosti v účetni...

Více 0 komentářů

Nová varianta ransomwaru SynAck je schopná obejít zabezpečení

Pavel Houser , 18. květen 2018 08:00

Technika Process Doppelgänging zahrnuje bezsouborovou injektáž kódu, která využívá zabudované funkce...

Více 0 komentářů

YouTube spouští novou hudební streamovací službu

ČTK , 17. květen 2018 10:49

Nová verze YouTube Music provázená reklamami bude nabízena zdarma....

Více 1 komentářů