IT byznys: firmy v IT nabírají o 20 – 30 % více vývojářů, konzultantů a analytiků

ITbiz.cz, 29. říjen 2010 10:10 1 komentářů

Trend
Firmy začínají opět nabírat IT zaměstnance. Největší poptávka je po flexibilních odbornících, kteří mají více specializací, zkušenosti s vedením projektů atd. • Zprávy v datových schránkách si díky aktualizaci můžete prohlédnout už i v internetové kavárně a Týdenní revize dění na ITBiz.cz.

FirmyTop10
10 oborů, kde firmy nejvíce poptávají zaměstnance

Firmy obnovují nábor IT specialistů

V segmentu IT dochází k pozvolnému obnovení poptávky po nových zaměstnancích. Největší poptávka v IT je po středně zkušených odbornících, kteří jsou flexibilní. Naopak absolventi shánějí práci obtížně. Převažuje zájem o vývojáře, konzultanty, analytiky a také o správce IT systémů. Přetahování odborníků v IT branži ustalo.

Informace vycházejí z analýzy technologické společnosti S&T CZ, která patří mezi středoevropské systémové integrátory, a společnosti LMC, jež provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

„Největší poptávka je nyní po programátorech a IT odbornících, kteří kromě odborných znalostí mají více dovedností typu vedení projektů, analýza procesů či testování, nebo jsou ochotní a schopní se je rychle naučit. O práci se nemusí bát ani správci informačních systémů, ti budou potřeba vždy, jen se více dbá na efektivitu jejich práce,“ říká Olga Svobodová, personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ.

Situace na trhu práce v IT se pomalu obrací k lepšímu. „Po dvouletém útlumu firmy napříč všemi obory začínají nabírat nové zaměstnance. Meziročně jsme zaznamenali nárůst poptávky přibližně o 20 až 30 procent a IT odborníci patří do desítky momentálně nejvíce žádaných uchazečů o práci,“ konstatuje Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC. Oživení zájmu firem o IT odborníky potvrzuje i Olga Svobodová. Její společnost většinou hledá odborníky s několikaletou praxí a zkušené obchodníky. Pro absolventy je však pozic méně než dříve, spolupracujeme s nimi spíše na krátkodobých projektech formou brigád.“

Podle dat LMC je nyní v rámci IT největší zájem o vývojáře (4,6 % poptávky), konzultanty a analytiky (4,2 % poptávky) a také o správce IT systémů (3,5 % poptávky). Uchazeči se znalostí IT přitom patří do TOP 10 momentálně nejžádanějších profesí napříč všemi obory (viz tabulku). Počet uchazečů o práci meziročně vzrostl o 13 procent.

Kvůli fúzování firem a rušení některých IT pracovišť se bez práce ocitli i velmi kvalitní odborníci, o které se dříve IT firmy praly – například specialisté na podnikové systémy SAP. „V minulosti si firmy mezi sebou IT specialisty běžně a poměrně úspěšně přetahovaly – stačilo jim nabídnout vyšší plat, lepší model auta nebo balíček benefitů,“ říká Svobodová. Dnes na tyto nabídky IT senior specialisté slyší daleko méně. Preferují jistotu u stávajícího zaměstnavatele.

Stále více se také potvrzuje trend patrný v předchozích letech – pokud je IT specialista schopen pružně reagovat na rychlý rozvoj IT technologií, je pro zaměstnavatele cennější. Momentálně je žádaná například znalost speciálních reportovacích nástrojů, virtualizace, security nebo segmentových řešení. IT odborníka dnes spíše než rychlý kariérní postup čeká rozšiřování znalostí o další oblasti.

Rychlý přístup k datovým zprávám

datove schranky

Datové zprávy si již konečně můžete prohlédnout i z internetové kavárny. V první polovině října byla realizována aktualizace informačního systému datových schránek. Z provedených změn jsou pro uživatele nejdůležitější dvě: funkce náhled datové zprávy a zlepšení vyhledávání adresátů poštovních datových zpráv , které slouží pro soukromou komunikaci občanů a firem.

Náhled datové zprávy umožní zobrazit obsah datové zprávy a stáhnout vložené přílohy, a to i v případě, že na počítači není nainstalovaný doplněk 602XML Filler, který je vyžadován v případě, že používáte k práci s datovou schránkou webový portál. Bez doplňku nejsou totiž k dispozici některé důležité informace, týkající se zabezpečení datové zprávy (časové razítko a elektronická značka).

Uvedená služba je určena především těm, kteří se rychle potřebují seznámit s datovou zprávou – například na dovolené, a nemají přitom k dispozici svůj počítač. V tomto režimu sice není možné datové zprávy vytvářet, seznámíte se však s obsahem došlé zprávy a můžete si stáhnout a vytisknout i všechny její přílohy.

Druhá novinka se týká funkcí vyhledávání pro poštovní datové zprávy. Uživatelé, kteří mají ve své datové schránce povoleno odesílání Poštovních datových zpráv, mohu nyní adresáty z řad právnických osob, podnikajících fyzických osob a fyzických osob (občanů) vyhledávat obdobným způsobem, jakým dosud vyhledávali adresáty z řad OVM s jedinou výjimkou - musí zadat takové údaje, které jednoznačně identifikují adresáta. Zadají-li svůj dotaz obecněji, budou systémem upozorněni na potřebu doplnit nějaký další údaj, a to až do okamžiku, kdy jejich dotazu bude odpovídat právě jeden výsledek.

Týdenní review

ITBiz

Petr Šebek, první muž personálního oddělení české pobočky IBM, v rozhovoru pro ITBiz.cz uvedl, že v IBM slouží k identifikaci talentů mnoho nástrojů. IBM vychází ze svých kompetencí, vůči kterým poměřuje každého zaměstnance v určitých situacích, či ve vzdělávacích aktivitách. V loňském roce firma například přidala kompetenci nazývanou jako „Cooperate globally“.

Další příspěvek se týkal hodnocení zaměstnanců ve firmách. Zajímavým trendem je získávání zpětné vazby prostřednictvím metody 360°. Jak z názvu metody vyplývá, pracovník je hodnocen z různých stran: od nadřízeného, kolegů - spolupracovníků, podřízených a zároveň se hodnotí i on sám. Informace od okruhu lidí, s nimiž spolupracuje, je to nejcennější, co mu mohou dát.
Prognóz vývoje technologického odvětví se týkal článek: Životní cyklus populárních technologických buzzwords a 5 strategických technologií pro rok 2011.

Jaká je míra technologického hype vs. reálná šance jednotlivých technologií na adoptování kritickou masou společnosti? V oblasti Cloud computingu nás v následujících třech letech čeká realizace plejády služeb, které se pohybují někde v meziprostoru těchto dvou extrémů. Prodejci se zaměří na nabídky balíčků nejrůznějších variant cloud implementací na klíč a budou úspěšně kanibalizovat jak softwarový, tak hardwarový trh. Další trend poslední doby, využití videa, se stává komunikační standard v čistě nemediálních společnostech.


Komentáře

markoniuss #1
markoniuss 02. listopad 2010 18:07

Oni firmy dneska především chtějí lidi, co se naučí jejich interní aplikace, a ty budou posléze spravovat. Často vezmou lidi i s nižším technologickým zázemím. O správu infrastruktury už dnes není takový zájem jako býval a vůbec o generické aplikace také ne.

RSS 

Komentujeme

Vládní čtvrť a vládní systém, tedy ten informační

Petr Zavoral , 06. leden 2018 16:15
Petr Zavoral

Jeden ze zakladatelů enterprise architektury John Zachman srovnává IT v institucích s Boeingem: Firm...

Více
RSS 

Zprávičky

Firmy ohrožují zranitelnosti v USB tokenech

Pavel Houser , 22. leden 2018 15:24

Útočníkům stačí pouze provést sken dané sítě a najít otevřený port 1947. Ten jim pak umožní získat v...

Více 0 komentářů

Richemont nabízí 2,8 miliardy eur za zbytek internetového prodejce YNAP

ČTK , 22. leden 2018 13:21

Nabídka ohodnocuje YNAP na 5,3 miliardy eur. Spotřebitelé si zvykli kupovat přes internet i dražší z...

Více 0 komentářů

Operátor ICT chystá vznik celopražského úložiště dat

ČTK , 22. leden 2018 12:51

Na platformu budou napojeny různé senzory, např. chytré lampy. Shromažďována budou data ze záchytnýc...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Amazon otevírá obchod bez pokladen

ČTK , 22. leden 2018 08:00

Shora sledují kupující černé kamery a v policích jsou umístěné snímače hmotnosti....

Více 0 komentářů

Evropská komise: Apple dál dluží Irsku 16 miliard USD, nehledě na platby v USA

ČTK , 21. leden 2018 08:00

Firma využije novou daňovou legislativu, do USA převede ze zahraničí peníze a zaplatí pak na daních ...

Více 0 komentářů

Kampaň Dark Caracal prý vede k libanonské rozvědce

ČTK , 20. leden 2018 14:24

Spyware se tváří jako oblíbené komunikační aplikace WhatsApp a Signal pro Android a Windows....

Více 3 komentářů

Google bude sdílet patenty s čínskou firmou Tencent

ČTK , 20. leden 2018 08:00

Google loni v Číně otevřel výzkumné centrum umělé inteligence, samotný vyhledávač ale čínské úřady b...

Více 0 komentářů