Jaká bude budoucnost procesorů AMD?

Jan Chvojka, 04. červen 2007 05:13 0 komentářů
Rubriky: Hardware

Procesor
Společnost AMD zveřejnila další informace ohledně příští generace procesorů. O chystaném socketu AM3 a nových procesorech už tak máme dost informací na to, abychom si o budoucím dění na platformě AMD udělali poměrně jasný obrázek.

Zatímco Intel si už hezky dlouhou dobu vystačí s jedinou paticí 775, AMD je střídá mnohem častěji a v současných počítačích se setkáte hned se třemi – 754, 939 a AM2. A pomalu už se blíží další, tentokrát s názvem AM3. Není to však jen nějaký rozmar AMD, má to své opodstatnění. Jeden z rozdílů mezi procesory této firmy a procesory Intel je, že všechny modely od AMD obsahují paměťový řadič přímo v sobě, zatímco u Intelu je zabudován v severním můstku na základní desce. Pokud chce tedy AMD zavést podporu nového typu pamětí, nestačí jen změna čipsetu jako u Intelu, ale musí se změnit patice. Ano, hlavním důvodem k vývoji nového socketu je tedy podpora nových paměťových modulů - DDR3.

Možná už jste ale zaslechli i jméno AM2+. Předpokládalo se, že se bude jednat o jakýsi mezistupeň mezi AM2 a AM3, přičemž rozdíl oproti současné AM2 by byl v podpoře nové verze Hyper Transportu s označením 3.0. Ačkoliv ještě před pár týdny vše vypadalo, že tato patice skutečně existovat bude, nyní je to jinak. Jak se totiž můžete dočíst zde, označení AM2+ ve skutečnosti nejspíš bude pouze jakási přezdívka AM3 naznačující zpětnou kompatibilitu procesorů se socketem AM2. Navíc vzhledem k nedávnému oficiálnímu vyjádření AMD o uvedení AM3 již v prvním čtvrtletí 2008 by samostatná patice AM2+ už ani nedávala smysl.

Pohled do křišťálové koule


Ačkoliv plánovaný prodej už počátkem roku 2008 se může zdát celkem brzy, AMD ani tak nebude první, kdo nabídne podporu DDR3. První bude (ostatně jako pokaždé v případě přechodu na nový typ paměťových modulů) Intel a jeho čipová sada Bearlake. Ta by se měla objevit o dost dříve než AM3, první kousky už byly k vidění na CeBitu. A tak zatímco ve spoustě počítačů ještě spolehlivě pracují DDR moduly, na trh už se začnou pomalu drápat DDR3. Není tedy pochyb o tom, že mnoho uživatelů DDR2 přeskočí a nový počítač budou kupovat s DDR3.

A co nám vlastně tyto moduly přinesou? Především dvě věci – vyšší frekvence a (světe div se!) nižší spotřebu oproti DDR2. Reálné frekvence jsou zatím obestřeny tajemstvím, dle vyjádření výrobců by ale měly začínat tam, kde možnosti DDR2 končí. Vzhledem k tomu, že strop DDR2 se odhaduje kolem 1500 MHz, vypadá to, že se máme na co těšit. Nižší spotřeba a tím pádem i menší zahřívání jistě také mnoho lidí potěší.

V souvislosti s AM3 se nabízí otázka, jestli bude přechod z DDR2 na DDR3 podobně výkonnostně neatraktivní, či dokonce lehce negativní jako v případě přechodu ze socketu 939 na AM2 a DDR na DDR2. To se dozvíme až spolu s prvními testy, tentokrát má však AMD v rukávu celkem povedené eso, které by mohlo řadu uživatelů obměkčit. Jak už jsem naznačil výše, procesory určené pro socket AM3 budou totiž zpětně kompatibilní s AM2. To znamená, že když vám přestane stačit výkon vašeho procesoru pro AM2, koupíte si nový, ale už do AM3 a přitom si ponecháte svou základní desku. Časem si potom dokoupíte i lepší desku se socketem AM3.

Jednou totiž stejně musí přejít všichni a půjde-li to postupně, těžit z toho bude jak zákazník (který si bude moc finance rozdělit do více částí), tak samozřejmě prodejce (který tak bude mít zaručeno, že zákazník zůstane u jeho výrobků). Tento koncept vypadá poměrně zajímavě a troufám si říct, že by mohl mít úspěch. Ale pozor – procesory z AM2 nebude možné využívat na socketu AM3, to je vlastně logické – na AM3 půjdou jen paměti DDR3, které současné procesory s architekturou K8 nezvládají.

Na K8L zapomeňte


Jednou z novinek, které před nedávnem vypluly na povrch, je fakt, že žádná rodina procesorů K8L nebude. Ale nebojte se, nejedná se o zrušení plánované řady. Mluvčí firmy AMD pouze vyvrátili tento předpokládaný, novináři doposud používaný název. Ve skutečnosti ponese tato nová generace název K10 a na serveru DailyTech už se objevila i tato roadmapa. Potvrdila se kódová označení jader podle hvězd – Agena, Kuma, Spica a Rana.

Jak sami vidíte, označení Athlon bude téměř úplně nahrazeno novým jménem Phenom. To se bude týkat jak jedno, tak i dvou a vícejádrových modelů. AMD také zjevně setrvá na současném značení, a tak vícejádrové kousky dál ponesou v názvu písmeno X následované číslem označujícím počet jader. Ostatně postupný přechod k vícejádrovým procesorům je více než zřejmý, všechny modely vyjma low-endových Sempronů už obsahují dvě jádra, v třetím kvartálu 2007 se navíc dočkáme čtyřjádrových modelů. Koncem roku už tedy bude velká část procesorů architektury K10 na trhu, zbylé modely Athlon, Sempron a low-power obdoby dvoujádrových Phenomů přijdou začátkem roku 2008.


Můj názor


Nemyslím si, že v případě uvedení procesorů K10 a socketu AM3 se bude jednat o nějakou revoluci na tomto poli. Pokud se ale AMD novinky vydaří, mohlo by to být dobré našlápnutí k návratu na vrchol. A ten bych AMD přál, nadvláda Intelu a jeho Core 2 Duo už je přece jen trochu nuda.

Procesory s architekturou K10 potěší jak fanoušky tichých a úsporných počítačů, tak fanatické overclockery. Začněme potěšující informací pro první z těchto skupin: AMD si dalo záležet na už tak pokročilé správě napájení a všechny procesory budou mít nezávisle napájená jádra. To v praxi znamená, že bude možné zpomalit ne celý procesor, ale jen ta jádra, která nejsou momentálně využívána. Přetaktovávače zase bude zajímat, že nové procesory budou mít i oddělené napájení paměťového řadiče.

Taktujte bez omezení


Samo o sobě to nezní příliš zajímavě, opak je však pravdou – díky tomu totiž bude možné udržovat řadič podtaktovaný a podvoltovaný nezávisle na procesoru. To znamená už žádné děličky pamětí, větší nezávislost procesoru na použitých pamětech a tím samozřejmě větší možnosti taktování. Další novinkou, kterou nám nové procesory přinesou, bude nová L3 cache; tu ale nebudou mít méně výkonné modely. Jejím údělem bude jednak přejímat data, která se nevejdou do L2, jednak bude obsahovat data sdílená pro všechny jádra.

Ano, nezbývá než čekat a těšit se. Čekání to nebude zas tak dlouhé a doufejme, že AMD v těchto šibeničních naslibovaných termínech vše zdárně zvládne, a těšit se skutečně bude na co. Všichni si ještě určitě pamatujete nástup architektury K8 a raketový vzestup firmy díky veleoblíbeným procesorům Athlon s výborným poměrem cena/výkon. Možná se dočkáme překvapení a něco podobného zažijeme i v tomto případě. Možná...


Komentáře


RSS 

Komentujeme

Zákaznické karty čekají změny

Pavel Houser , 17. leden 2017 13:00
Pavel Houser

Jedna z technologií, která se už po léta prakticky nezměnila, i když by mohla? Prý karty zákazníků d...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
18. 02. WordCamp Praha 2017
RSS 

Zprávičky

Rockaway získala minoritní podíl v Techloop.io

ČTK , 23. leden 2017 16:30

Investiční firma Rockaway Ventures získala minoritní podíl ve firmě Techloop.io, která zprostředkov...

Více 0 komentářů

Za vznícení mobilů Samsungu mohly baterie, firma odloží Galaxy S8

ČTK , 23. leden 2017 12:00

Za případy vznícení chytrých telefonů Galaxy Note 7 jihokorejské společnosti Samsung Electronics stá...

Více 0 komentářů

Foxconn zvažuje velkou investici do továrny v USA

ČTK , 23. leden 2017 08:29

Tchajwanská společnost Foxconn zvažuje, že investuje přes sedm miliard dolarů (zhruba 177 miliard Kč...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

ČTÚ pohrozil O2 a Vodafonu odebráním licencí na LTE kvůli cenám

ČTK , 22. leden 2017 14:00

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoob...

Více 1 komentářů

Menší e-shopy kvůli EET zruší platbu kartou

ČTK , 22. leden 2017 07:00

Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET...

Více 2 komentářů

Na další rozvoj ekonomického systému bude Praha vypisovat tendry

ČTK , 21. leden 2017 14:00

Na další rozvoj ekonomického systému Ginis bude Praha vypisovat jednotlivé veřejné zakázky. Pražští ...

Více 0 komentářů

Tržby IBM klesaly i ve 4.čtvrtletí loňského roku, akciím se daří

ČTK , 21. leden 2017 07:00

Americká počítačová společnost International Business Machines (IBM) zaznamenala další, již devatená...

Více 0 komentářů