Komentujeme
AI i její tvůrci před soudem
John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpovědnost systémů umělé inteligence. Software podle něj bude časem možné soudit, i když prozatím asi sotva trestat (fakticky trest zase dopadne na tvůrce softwaru).
Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?
Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik lze rozhraní API pokládat coby duševní vlastnictví za předmět ochrany a co je to vlastně „férové použití“?
Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?
Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždění letů ještě dříve, než ho oznámí samotné letecké společnosti. Služba údajně funguje se spolehlivostí 80 % a prozatím je k dispozici pro přepravce American, Delta a United Airlines.
Zranitelnosti bankovních systémů přes GSM a Paris Hilton
GSM a SIM karty příliš bezpečné nejsou, a proto nejsou bezpečné ani pro autentizaci při online bankovnictví.
5G, IoT, data a edge computing
Pomůže 5G autonomním automobilům? Potřebujeme rychlejší sítě, nebo se úzké hrdlo současných technologií nachází jinde?
Jak by mělo fungovat blokování reklamy?
Kromě různých specializovaných programů zavádějí blokování reklamy ve stále větší míře přímo webové prohlížeče. Jak se zde liší přístup Googlu a Applu?
Jak probíhá adopce cloudu
Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se podnikové úlohy budou postupně přesouvat do cloudu. Zajímavé je ale podrobněji analyzovat, co dnes „přesun do cloudu“ obnáší ve skutečnosti.
Co ještě bude chytré? Třeba zubní kartáček
Ta věc se jmenuje Smart Electronic E1 Toothbrush. K zubnímu kartáčku od Colgate existuje v tuto chvíli aplikace pro iOS, ale nikoliv pro Android.
Hluboké učení prý obecnou umělou inteligenci nevytvoří
Argumenty pro skepsi sice existují, ale nejsou rozhodně neprůstřelné. Gary Marcus, bývalý ředitel laboratoří AI v Uberu, vyslovil názor, že současné techniky hlubokého učení prostě nepovedou k obecné umělé inteligenci. Dost si na tomto svém stanovisku trvá.
Vládní čtvrť a vládní systém, tedy ten informační
Jeden ze zakladatelů enterprise architektury John Zachman srovnává IT v institucích s Boeingem: Firma, která kupuje Boeing 747 se o tak významnou investici vzorně stará. Má pracovníky, kteří pečlivě sledují a snaží se optimalizovat využitelnost a výnosnost letadla. Jiní zase řídí údržbu. IT architektura, tedy suma všeho hardwaru a softwaru v instituci, bývá mnohem dražší než Boeing 747. A přesto se často neklade patřičná pozornost na řízení tak zásadní investice. K tom stěží ještě něco dodat.