Amazon v Brně? Opravdu můžeme být jen montovnou nebo skladištěm Evropy?

Andrea Čižmářová , 08. duben 2014 10:32 10 komentářů

Zpráva o tom, že americký internetový gigant Amazon nepostaví v Brně svůj velkosklad, vyvolala řadu reakcí. V médiích jsou vesměs negativní, mezi normálními Čechy ale zavládla spíš dobrá nálada. Proč?

Právě pozorovatelé celé kauzy z řad běžných občanů ČR se totiž dle nedávno zveřejněné analýzy diskuzních příspěvků na internetu a v sociálních sítích do tématu opřeli a vyjádřili celou řadu obav a rizik, které se s projektem snoubí. Myslím, že nelze, než s nimi souhlasit.

Studie, kterou publikovala společnost Yeseter, analyzovala více než 26 000 příspěvků. Ty vedle tradičních témat, jako jsou politická rozhodnutí či investice přinášející velké množství pracovních míst, rozebírají i další aspekty - znehodnocení a devastace krajiny výstavbou další ohromné a anonymní haly, dopravní zátěž, bezpečnost, rovnováha na trhu. Nutno říct, že 70 % těchto příspěvků je negativních. A tato nálada je poměrně v silném kontrastu s náladou prezentovanou v médiích.

Zastavme se u pracovních míst. Je asi naivní si představovat, že by šlo o kvalifikovanou a dobře placenou práci, která by řešila náš problém s nezaměstnaností. Stačí se podívat k našim západním sousedům, třeba do Německa, a hned máme před sebou obrázek v jasných barvách. Amazon z Německa odchází z pěti lokalit, protože tam má problémy s německými odbory kritizujícími pracovní podmínky. V Anglii či v USA se objevují podobné problémy, a tak se celkem logicky dá čekat, že ani v Čechách by Amazon, respektive agentura, která lidi najímá a fakticky zaměstnává, nenabídl důstojné a akceptovatelné pracovní podmínky. Spíš by šlo o místa vyhledávaná brigádníky či cizinci.

I rovnováha trhu je téma, nad kterou stojí za to zapolemizovat. Počeštění webu Amazon totiž může řádně zamíchat s lokálním retailem - ať už tím tradičním, kamenným, nebo internetovým. Malí prodejci, kteří žijí především z individuálních služeb, začnou čelit kolosu, který prodává zcela neosobně, technicky a ano, levněji! Ano, i já si ráda koupím něco levnějšího, ale stejně jako dnes polemizujeme nad kvalitou levných potravin a důsledcích jejich konzumace, i zde bychom měli přemýšlet v širších souvislostech. Důležité například je, že právě tito malí či střední obchodníci jsou právě ti, kdo dávají Čechům důstojnou práci, kdo platí v ČR daně, kdo udržuje jakousi tradici a kulturu. Nechceme přece být jen montovnou či skladištěm světa, nebo ano?

Andrea Čižmářová

Andrea Čižmářová

Autorka pracuje na pozici marketingové ředitelky Kasa.cz.


Komentáře

Buben #1
Buben 08. duben 2014 12:39

Není právě Kasa.cz ta firma, co jich "normální" zaměstnanci mají 12 tisíc (včetně víkendů) a navíc teď ve velkým propouští?

Uvědomte si laskavě, že ta firma by nabídla 1 500 míst a nabízela lepší platové podmínky než vy v Kasa.cz.

Free #3
Free 08. duben 2014 13:02

Môžem ťa ubezpečiť, že sklad Amazonu na Slovensku (keď ako alternatívu k Brnu spomenuli Malacky) okrem politikov nechce takmer nik.
Montážnych hál, skladov pre nevzdelaných je všade veľa.
Brno má na viac ako zabiť obrovskú plochu zeme skladom na zamestnávanie cudzincov.
Ale je to pokrok. Kedysi sme sa vysmievali Číňanom že sú to len obyčajní robotníci pracujúci celý deň za hrsť ryže aby sme teraz mi plakali za každým jednym robotníckym miestom za hrsť ryže, keď v Číne miesto skladov budujú univerzity, výskumné a vývojové centrá.

Slovensko malo byť podľa politikov tiež miesto vývoja a výskumu. Miesto toho sme montážnou halou EÚ. Ak Česi plačú za obrovskými skladiskami kde budú zamestnávať za minimálne mzdy nekvalitifovaných cudzincov, postavte v každom meste aspoň 2.

Kedysi malo Brno na viac ako len byť mestom skladov a robotníkov.

Free #2
Free 08. duben 2014 12:54

Neviem ako v ČR, ale naši Slovenskí, malí obchodníci ktorí údajne majú dávať nejakú dôstojnosť či čo, jediné čo robili, zdierali národ.
Výrobky vyrábané v SR vyvezené do ČR boli neraz v ČR o polovicu lacnejšie ako v SR.

Po príchode Kauflandu, Lidlu, Tesca zlacnel tovar. Aj vďaka tomu, že veľa Slovákov chodilo nakupovať do Maďarska, Poľska, Čiech.

Osobný prístup malých eshopov je asi taký, že ak je výrobok pokazení, treba riešiť reklamáciu alebo vrátiť peniaze, prestávajú existovať.

V Kauflande, v lidl, Okay elektro ak si kúpite lektroniku, môžte ju do mesiaca vrátiť. V kauflande ak sa z elektroniky niečo v priebehu 3 rokov pokazí, dajú vám späť peniaze. Bez vyšetrovania, spovedania, bez čakania.

V malom eshope alebo v malej elektro predajni obyčajná reklamácia vay výrobku je mnohokrát prechádzka peklom. Nie sú ani lacnejší, ani kvalitnejší. Len predávajú to čo Amazon o 30% drahšie. Ebay, drobnosti do 1USD vrátane poštovného. Tu v obchodoch 2-3 Eur. Tie isté šmejdy.

Malý obchodník s kvalitným tovarom sa nemusí báť Amazonu. Mäso nekupujeme balené z Tesca, Lidlu, Kauflandu ale z malého mäsiarstva kde miesto podradnej kvality z pred pár desaťročí šli opačným smerom. Sami vyberajú kusy, sami búrajú mäso a ak treba, poradia.

Ale pri elektronike vyrábanej v Číne, kde servis zabezpečuje samotná značka (pri mnohých vrátane bezplatného odvozu na reklamáciu) nemá žiaden význam hľadať malý drahý eshop s "osobným" prístupom. Nič osobné tam nebude. Práve ten malý eshop vašu objednávku zadá amazonu a ten ten výrobok pošle s jeho údajmi vám domov. Tak fungujú malé české a slovenské eshopy prevádzkujúce rôzne nadstavby nad veľkoobchodmi s elektronikou, technikou všeobecne. Nemajú žiaden sklad, nič k nim nechodí, len k veľkoobchodnej cene si prihodia svoje percentá. Preto je ich toľko.

Otakar 20. duben 2014 11:06

Osobní a férový přístup se u některých malých e-shopů najde, ale jsou to světlé výjimky, když budu optimista, tak 1 procento. Jsou to obvykle lidé, kteří si ten e-shop neotevřeli proto, aby na něm zbohatli, ale proto, že mají aktivní koníček, v jehož oblasti si právě ten obchod otevřou. Pak se občas dostanu do extrému, kdy obchodníkovi zavolám s dotazem na nějakou drobnost, a je z toho půlhodinový rozhovor, protože ten člověk má potřebu vám povykládat všechno, co by se vám k dané problematice mohlo hodit... :)

Jenže na každého jednoho takového člověka se najdou desítky takových, o kterých píšete vy...

Andrea Čižmářová #4
Andrea Čižmářová 12. duben 2014 12:14

Dobrý den, díky za Váš zájem a příspěvky do diskuse k tomuto tématu - na toto téma existuje skutečně mnoho pohledů, co člověk, to názor.
Dovolím si připojit ještě dva zajímavé odkazy, protože spíš než na sliby či zbožná přání je třeba soustředit se na skutečná fakta a reálné zkušenosti, které již jsou k dispozici:

Práce v Amazonu. Málo peněz a nejistá pozice
http://ekonomika.idnes.cz/reportaz-ze-skladu-amazonu-v-nemecku-dsm-/ekoakcie.aspx?c=A140407_2053906_ekoakcie_spi

Vládám dochází trpělivost s Googlem i Amazonem. Kde jsou vaše daně, ptají se
http://www.lupa.cz/clanky/vladam-dochazi-trpelivost-s-googlem-i-amazonem-kde-jsou-vase-dane-ptaji-se/

Uvidíme půl roku či rok po otevření obřího velkoskladu u Prahy, jak to skutečně bude, jaké budou přínosy, kolik nezaměstnaných Češek a Čechů tam najde práci, kolik budou brát, jakou práci budou dělat a jak k nim bude zaměstnavatel přistupovat. A jsem zvědavá, co pak budou vykládat politici a jak se případně těchto lidí budou zastávat čeští odboráři, zda tak, jako v Německu.

Abych se ještě přímo vrátila ke komentáři pana "Bubna" - Kasa.cz skutečně není ta "firma". Nepropouští a průměrná mzda je o pětinu (20%) vyšší než píšete.

karel #5
karel 18. duben 2014 16:02

Ta průměrná mzda se počítala pouze z platů zaměstnanců nebo je to průměrná mzda firmy včetně manažmentu?

Michal Taneček #10
Michal Taneček 23. červen 2014 03:06

Čili je tedy ve vaší společnosti průměrná mzda v roce 2014 celých 14400 korun. (12000 + 20%). Management rozhodně nebude pracovat za tuto almužnu, čili reálná mzda pro pracující bude nižší.

No, medián mzdy nám tu asi nenapíšete, protože mám obavu, že by se dalo za pravdu panu Bubnovy.

Amazon (pardon Kasa) je opravdu perspektivní zaměstnavatel. Pro vás je to ve výsledku výhra, protože se tu neobjeví další společnost, která je ze stejného těsta.

Ivan Nový #7
Ivan Nový 27. duben 2014 09:08

Amazon zde nemá šanci, jako zde neměly šanci německé cestovní kanceláře, malé ale i velké eshopy mají zákazníky, které jen tak nepustí. Od spoléhání na SEO budou ale muset přejít k individuálnímu působení na své zákazníky. Navíc dnes každý zákazník si chce ráno objednat zboží a když jde z práce si ho chce vyzvednout v místě svého bydliště, český zákazník nechce čekat ani den, a to je prostor pro české eshopy. Nebudou prodávat vše, ale pár věcí co budou mít skladem a budou moci okamžitě vydat, či poslat.

smoofy #8
smoofy 30. květen 2014 11:32

Zajimavy pohled vec, nicmene ze maji nemci asi trochu uplne jine predstavy o svete a praci je asi kazdemu jasne hned. Tezko srovnavat pracovni podminky v nemecku a u nas. Navic, stezovat si na to, ze firma nabidne vyhradne pracovni pozice pro lidi s nizsi kvalifikaci mi prijde trochu jako ignorance trhu. Problemem vysoke nezamestnanosti neni to, ze neni prace, ale to ze, ze neni dostatecne kvalifikovana pracovni sila. Tudiz mame spousta lidi s nizkou kvalifikaci, kterym by takovato prilezitost pomohla.

Regine 10. červen 2014 13:16

Jeden z pohledů.
Ne každý má dáno od narození, že je schopen studovat a stát se kvalifikovanou silou. Zkrátka někdo buď vlivem rodiny, bez rodiny, vrozenými vlastnostmi a jiné důvody se nestane schopným dosáhnout vyššího stupně úrovně vzdělání. Proč mu nezajistit práci?

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 1 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů