Podle kterých kritérií vybírat notebook?

Jan Švehla, 05. září 2008 07:20 2 komentářů
Rubriky: Hardware

Klic
Mobilní počítače nebo chcete-li notebooky se v posledních pár letech staly neoddělitelnou součástí takřka každého z nás. Uvažujete o koupi nového notebooku, ale neorientujete se v informačních technologiích, ani moderních trendech? Pak vám možná pomůže tento stručný návod, který je zaměřený právě na výběr nového notebooku a základní orientaci v oboru.

Asus_lamborghini
Asus Lamborghini

Každodenní pomocník

Notebooky používáme každodenně jak pro práci, tak pro zábavu. Ale fakt, že je notebook v dnešní době záležitostí pro každého, má na svědomí především dvojice veledůležitých faktorů. Jednak je to velká konkurence na trhu s notebooky, kde se můžeme setkat zhruba s dvacítkou vývojářských společností, s tímto faktem ale jde ruku v ruce také permanentní snižování cen.

Dělají se luxusní řady pro zámožné, ale největší boje probíhají především v nejnižší cenové hladině, kde se výrobci předhánějí v tom, kdo přivede na trh nejlevnější notebook. Zatím se to nejlépe daří firmě Asus, která už nějaký čas okupuje nejnižší trhový segment svými Asus Eee PC. I přesto všechno ale spousta lidí neví, podle jakých kritérií si vybírat nový notebook, a právě pro ně je určen tento článek.

Základní otázku, kterou bychom si před koupí notebooku měli položit, je ta, na jaké účely vám bude notebook primárně sloužit. Je totiž rozdíl, jestli hledáte „studijní“ model, cestovní variantu nebo třeba supervýkonný desktop replacement (náhradu za klasický desktop).

Základní rozhodnutí

Základním kritériem je tedy velikost notebooku. Na výběr máme od šestipalcových drobečků po osmnáctipalcové obry. Už tady se „to“ ale začíná dělit. Pokud chcete mobilní zařízení s dlouhou výdrží, sáhnete spíše po menším modelu, jelikož největším „žroutem“ energie jsou LCD obrazovky. Pokud ovšem chcete výkonnou herní stanici, zaměříte se na opačný konec velikostního spektra. Problém je ovšem v tom, že až na pár výjimek jsou největší a nejmenší notebooky dosti drahé (jednou z výjimek je například výše zmíněný Asus Eee PC), a proto většina lidí sáhne po ideálním mainstreamu v podobě 15,4“ modelů. Mají vesměs poměrně slušnou výdrž a dají se použít k nejrozličnějším činnostem.

Prvním bodem je výběr procesoru, srdce počítače. Na výběr máte několik druhů procesorů od firem AMD a Intel. V současnosti jsou nejvýkonnější procesory do notebooků Intel Core 2 Duo a AMD Turion X2. Dále byste měli brát v úvahu takt procesoru, FSB procesoru a jeho cache. U těchto údajů se můžete řídit zásadou – vyšší je lepší. První dva údaje jsou frekvence procesoru, třetí je vyrovnávací paměť.

Grafika jako energetické hledisko

Grafická karta je důležitá nejen z hlediska hraní her, ale také z hlediska spotřeby energie. Pokud totiž kladete největší důraz na výdrž baterie, neměli byste si pořizovat notebook se samostatnou grafickou kartou. Ta má zpravidla vlastní paměť a takovéto karty jsou neuvěřitelným „likvidátorem“ energie v baterii. Daleko lepší je pořídit si notebook s integrovanou kartou, o které se zpravidla stará firma Intel (například model Intel GMA X3100). Pokud ovšem chcete na svém novém notebooku hrát hry, naopak si pořiďte počítač s výše zmíněnou kartou.

Na integrované variantě totiž skoro žádnou hru „nerozběhnete“. U grafické karty se výkon posuzuje podle rychlosti grafického čipu, dále podle rychlosti grafických pamětí (obojí v MHz) a dále podle velikosti grafické paměti (velikost v MB) či rychlosti a typu sběrnice. Tyto údaje se u notebookových karet většinou nedozvíte a jediné, co vám výrobce zpravidla prozradí, je velikost paměti. Tady opět platí, že čím více, tím lépe. Ovšem na dnešní hry je zatím plně dostačující velikost 256 MB. Rozhodnutí, zda-li si vybrat grafiku od AMD/ATI, nebo NVIDIA, ponechám na vás, protože toto téma je na věčnou debatu a výsledky se různí model od modelu.

Paměti

„RAMky“ nebo též operační paměti už v dnešní době nejsou nikterak palčivým problémem. Dřív se do notebooků dával většinou jeden modul o velikosti 512 MB, a to bylo žalostně málo. Dnes, při masivní podpoře Windows Vista, mají notebooky minimálně 1 GB paměti, ale většinou najdete i v levnějších modelech hned 2 GB, což je pro Windows XP naprosto ideální. Pro Vista bych uvažoval o dokoupení dalšího modulu, které už jsou teď na velmi příznivé cenové hladině.

Pevný disk

Dalším faktorem, ovlivňujícím výběr notebooku, je velikost disku. Tady se orientujeme především podle velikosti/kapacity udávané v GB. U disků je důležitá také vyrovnávací paměť (cache) a rychlost disku. O tyto parametry se ale nemusíte starat, protože je výrobce notebooků většinou neuvádí a když, tak se většinou setkáte s číslem 5400 rpm, což je rychlost otáčení ploten a standardní hodnota u notebookových disků. Disk je ale možné vyměnit i za rychlejší (7200 rpm), ale budete si muset připlatit. Diskový prostor je možné rozšířit některou „externí“ variantou, jako jsou velkokapacitní flashdisky (provizorní řešení) nebo externí pevné disky.

Hmotnost

Posledním, ale neméně důležitým faktorem, je hmotnost. Určitě se nebudete chtít nosit s příliš těžkým notebookem. Samozřejmě, že čím menší model si vyberete, tím lehčí notebook bude.

Závěr

V tomto článku jsme si rozebrali ty nejdůležitější skutečnosti, se kterými byste měli být seznámeni při výběru notebooku. Posledním faktorem je samozřejmě výběr periferií, ale ten bych označil spíše jako doplňkový, protože pro většinu uživatelů je nepodstatné, jestli má notebook firewire nebo bluetooth, protože tyto periferie se dají dokoupit v USB verzích. Na závěr tedy nezbývá než popřát šťastnou ruku a hodně spokojenosti s vaším novým notebookem a ještě jedna rada na závěr – zjistěte si, kde má vámi vybraný notebook servisní středisko, jelikož většina výrobců má servis na Moravě (Asus, Acer atp.) a pokud jste například z Prahy, tak je to pro vás zbytečné zdržení, a proto bych se rozhodoval primárně podle značky (servisního střediska, které by mohlo být potřeba) a až následně, podle vnitřku.


Komentáře

Lukáš Vlček #1
Lukáš Vlček 09. září 2008 14:50

Myslím, že při výběru notebooku je velmi důležité rozmyslet se, jaký operačná systém na něm chcete provozovat. Jde především o náklady - buď windows + MS office, nebo linux + Open Office. Rozdíl může dělat i několik tisíc Kč a s ohledem na budoucí aktualizace SW i více. Problém je v tom, že né každý notebook lze koupit bez předinstalovaného software. Vrácení nepoužité licence windows je sice možné, ale pro nepoučeného jednotlivce poměrně komplikovaný proces s né vždy uspokojivým výsledkem. (viz http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr)

Lukáš Machala #2
Lukáš Machala 02. červen 2009 13:05

článek dobrý-při výběru notebooku mi docela pomohl (zároveň spolu s http://www.datapoint.cz/nevite-si-rady-s-vyberem-notebooku/ib/ )-tam jsem zároveň i nakoupil-dají se tam chytnou fakt výhodné akce:)


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Nová aktualizace Windows 10 bude mít funkce 3D

ČTK , 27. říjen 2016 17:00

Microsoft představil novou aktualizaci svého operačního systému Windows 10, která umožní uživatelům ...

Více 0 komentářů

Prodej iPhonů opět klesl, tržby Applu spadly poprvé za 15 let

ČTK , 27. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých telefonů iPhone od přední americké technologické společnosti Apple klesl v posledním...

Více 0 komentářů

Číňané chtějí do roku 2021 na silnicích samořízené automobily

ČTK , 27. říjen 2016 10:00

Čína chce do roku 2021 prodávat samořízené automobily. Počítá s tím strategie pro rozvoj odvětví do ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Konica Minolta letos zdvojnásobí investice v ČR na 90 milionů Kč

ČTK , 26. říjen 2016 18:00

Japonský výrobce tiskáren Konica Minolta letos investuje v ČR do rozvoje nových produktů a služeb ví...

Více 0 komentářů

IDC: Prodej chytrých hodinek ve čtvrtletí klesl o 51,6 procenta

ČTK , 26. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých hodinek se ve třetím čtvrtletí podle údajů analytické společností IDC snížil o 51,6 ...

Více 0 komentářů

T-Mobile zvýšil do září pokrytí LTE na 93 procent populace

ČTK , 26. říjen 2016 10:00

T-Mobile zvýšil ve 3. čtvrtletí pokrytí rychlou mobilní sítí LTE meziročně z 62 na 93 procent popula...

Více 0 komentářů

Microsoft kvůli slabé libře zvýší ceny pro britské podniky

ČTK , 25. říjen 2016 19:00

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až...

Více 2 komentářů