Podle kterých kritérií vybírat notebook?

Jan Švehla, 05. září 2008 07:20 2 komentářů
Rubriky: Hardware

Klic
Mobilní počítače nebo chcete-li notebooky se v posledních pár letech staly neoddělitelnou součástí takřka každého z nás. Uvažujete o koupi nového notebooku, ale neorientujete se v informačních technologiích, ani moderních trendech? Pak vám možná pomůže tento stručný návod, který je zaměřený právě na výběr nového notebooku a základní orientaci v oboru.

Asus_lamborghini
Asus Lamborghini

Každodenní pomocník

Notebooky používáme každodenně jak pro práci, tak pro zábavu. Ale fakt, že je notebook v dnešní době záležitostí pro každého, má na svědomí především dvojice veledůležitých faktorů. Jednak je to velká konkurence na trhu s notebooky, kde se můžeme setkat zhruba s dvacítkou vývojářských společností, s tímto faktem ale jde ruku v ruce také permanentní snižování cen.

Dělají se luxusní řady pro zámožné, ale největší boje probíhají především v nejnižší cenové hladině, kde se výrobci předhánějí v tom, kdo přivede na trh nejlevnější notebook. Zatím se to nejlépe daří firmě Asus, která už nějaký čas okupuje nejnižší trhový segment svými Asus Eee PC. I přesto všechno ale spousta lidí neví, podle jakých kritérií si vybírat nový notebook, a právě pro ně je určen tento článek.

Základní otázku, kterou bychom si před koupí notebooku měli položit, je ta, na jaké účely vám bude notebook primárně sloužit. Je totiž rozdíl, jestli hledáte „studijní“ model, cestovní variantu nebo třeba supervýkonný desktop replacement (náhradu za klasický desktop).

Základní rozhodnutí

Základním kritériem je tedy velikost notebooku. Na výběr máme od šestipalcových drobečků po osmnáctipalcové obry. Už tady se „to“ ale začíná dělit. Pokud chcete mobilní zařízení s dlouhou výdrží, sáhnete spíše po menším modelu, jelikož největším „žroutem“ energie jsou LCD obrazovky. Pokud ovšem chcete výkonnou herní stanici, zaměříte se na opačný konec velikostního spektra. Problém je ovšem v tom, že až na pár výjimek jsou největší a nejmenší notebooky dosti drahé (jednou z výjimek je například výše zmíněný Asus Eee PC), a proto většina lidí sáhne po ideálním mainstreamu v podobě 15,4“ modelů. Mají vesměs poměrně slušnou výdrž a dají se použít k nejrozličnějším činnostem.

Prvním bodem je výběr procesoru, srdce počítače. Na výběr máte několik druhů procesorů od firem AMD a Intel. V současnosti jsou nejvýkonnější procesory do notebooků Intel Core 2 Duo a AMD Turion X2. Dále byste měli brát v úvahu takt procesoru, FSB procesoru a jeho cache. U těchto údajů se můžete řídit zásadou – vyšší je lepší. První dva údaje jsou frekvence procesoru, třetí je vyrovnávací paměť.

Grafika jako energetické hledisko

Grafická karta je důležitá nejen z hlediska hraní her, ale také z hlediska spotřeby energie. Pokud totiž kladete největší důraz na výdrž baterie, neměli byste si pořizovat notebook se samostatnou grafickou kartou. Ta má zpravidla vlastní paměť a takovéto karty jsou neuvěřitelným „likvidátorem“ energie v baterii. Daleko lepší je pořídit si notebook s integrovanou kartou, o které se zpravidla stará firma Intel (například model Intel GMA X3100). Pokud ovšem chcete na svém novém notebooku hrát hry, naopak si pořiďte počítač s výše zmíněnou kartou.

Na integrované variantě totiž skoro žádnou hru „nerozběhnete“. U grafické karty se výkon posuzuje podle rychlosti grafického čipu, dále podle rychlosti grafických pamětí (obojí v MHz) a dále podle velikosti grafické paměti (velikost v MB) či rychlosti a typu sběrnice. Tyto údaje se u notebookových karet většinou nedozvíte a jediné, co vám výrobce zpravidla prozradí, je velikost paměti. Tady opět platí, že čím více, tím lépe. Ovšem na dnešní hry je zatím plně dostačující velikost 256 MB. Rozhodnutí, zda-li si vybrat grafiku od AMD/ATI, nebo NVIDIA, ponechám na vás, protože toto téma je na věčnou debatu a výsledky se různí model od modelu.

Paměti

„RAMky“ nebo též operační paměti už v dnešní době nejsou nikterak palčivým problémem. Dřív se do notebooků dával většinou jeden modul o velikosti 512 MB, a to bylo žalostně málo. Dnes, při masivní podpoře Windows Vista, mají notebooky minimálně 1 GB paměti, ale většinou najdete i v levnějších modelech hned 2 GB, což je pro Windows XP naprosto ideální. Pro Vista bych uvažoval o dokoupení dalšího modulu, které už jsou teď na velmi příznivé cenové hladině.

Pevný disk

Dalším faktorem, ovlivňujícím výběr notebooku, je velikost disku. Tady se orientujeme především podle velikosti/kapacity udávané v GB. U disků je důležitá také vyrovnávací paměť (cache) a rychlost disku. O tyto parametry se ale nemusíte starat, protože je výrobce notebooků většinou neuvádí a když, tak se většinou setkáte s číslem 5400 rpm, což je rychlost otáčení ploten a standardní hodnota u notebookových disků. Disk je ale možné vyměnit i za rychlejší (7200 rpm), ale budete si muset připlatit. Diskový prostor je možné rozšířit některou „externí“ variantou, jako jsou velkokapacitní flashdisky (provizorní řešení) nebo externí pevné disky.

Hmotnost

Posledním, ale neméně důležitým faktorem, je hmotnost. Určitě se nebudete chtít nosit s příliš těžkým notebookem. Samozřejmě, že čím menší model si vyberete, tím lehčí notebook bude.

Závěr

V tomto článku jsme si rozebrali ty nejdůležitější skutečnosti, se kterými byste měli být seznámeni při výběru notebooku. Posledním faktorem je samozřejmě výběr periferií, ale ten bych označil spíše jako doplňkový, protože pro většinu uživatelů je nepodstatné, jestli má notebook firewire nebo bluetooth, protože tyto periferie se dají dokoupit v USB verzích. Na závěr tedy nezbývá než popřát šťastnou ruku a hodně spokojenosti s vaším novým notebookem a ještě jedna rada na závěr – zjistěte si, kde má vámi vybraný notebook servisní středisko, jelikož většina výrobců má servis na Moravě (Asus, Acer atp.) a pokud jste například z Prahy, tak je to pro vás zbytečné zdržení, a proto bych se rozhodoval primárně podle značky (servisního střediska, které by mohlo být potřeba) a až následně, podle vnitřku.


Komentáře

Lukáš Vlček #1
Lukáš Vlček 09. září 2008 14:50

Myslím, že při výběru notebooku je velmi důležité rozmyslet se, jaký operačná systém na něm chcete provozovat. Jde především o náklady - buď windows + MS office, nebo linux + Open Office. Rozdíl může dělat i několik tisíc Kč a s ohledem na budoucí aktualizace SW i více. Problém je v tom, že né každý notebook lze koupit bez předinstalovaného software. Vrácení nepoužité licence windows je sice možné, ale pro nepoučeného jednotlivce poměrně komplikovaný proces s né vždy uspokojivým výsledkem. (viz http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr)

Lukáš Machala #2
Lukáš Machala 02. červen 2009 13:05

článek dobrý-při výběru notebooku mi docela pomohl (zároveň spolu s http://www.datapoint.cz/nevite-si-rady-s-vyberem-notebooku/ib/ )-tam jsem zároveň i nakoupil-dají se tam chytnou fakt výhodné akce:)

RSS 

Komentujeme

Telefony vodní i podvodní

Pavel Houser , 16. červen 2017 13:00
Pavel Houser

Jako zajímavou technickou kuriozitu lze uvést, že všech 28 států NATO schválilo protokol Janus, kter...

Více


Kalendář

25. 06.

29. 06.
Cisco Live 2017
22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
RSS 

Zprávičky

Operátoři díky výměně kmitočtů zrychlí mobilní internet

ČTK , 23. červen 2017 12:36

Mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone si vyměnili kmitočty v pásmu 1800 MHz pro provoz rychlých ...

Více 0 komentářů

Toshiba a Western Digital stále ve sporu

ČTK , 23. červen 2017 08:39

Toshiba chce prodat čipovou divizi skupině, za kterou stojí vláda. ...

Více 0 komentářů

CETIN vyplatí PPF za loňský rok dividendu 2,36 miliardy Kč

ČTK , 23. červen 2017 08:00

CETIN loni zvýšil čistý zisk o 16 % na 2,26 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

VMware Horizon v cloudu Microsoft Azure

Pavel Houser , 22. červen 2017 11:50

Řešení pro poskytování desktopu jako služby za poslední roky vyzrála....

Více 0 komentářů

Akcelerátor StartupYard získal 26 milionů Kč

Pavel Houser , 22. červen 2017 11:00

Pražský startupový akcelerátor společně s Fundliftem oznámil investici, kterou získal formou neveřej...

Více 0 komentářů

Česká asociace pojišťoven k pojištění kybernetických rizik

Pavel Houser , 22. červen 2017 10:00

Policie ČR v roce 2016 šetřila 5 344 kybernetických zločinů, což je o 321 (resp. 6,4 %) více než v p...

Více 0 komentářů

Soud řešil krádež bitcoinů. Znalec řekl, že obžalovaný je vinen

ČTK , 22. červen 2017 09:00

Tržiště vykradli dva Američané, převedli z něj bitcoiny asi za 100 milionů korun. Jiříkovský následn...

Více 2 komentářů