Podvodník láká uživatele Libimseti.cz, aby volali na placenou linku

, 16. listopad 2007 12:02 4 komentářů

Na internetovém komunitním serveru Líbímseti.cz se podle informací uživatelů pohybuje podvodník, který z různých profilů zasílá vzkazy náhodně vybraným mužům. Ve zprávách je uvedeno telefonní číslo se zvýšenou tarifikací. Zároveň nechybí ani upozornění na cenu hovoru. Také chování je v rozporu s podmínkami serveru.

Vzkaz
Uživatelka předstírá, že se chce seznamovat. Ve skutečnosti se jedná o skrytou reklamu na
linku s vyšší tarifikací. Pokud na číslo zavoláte, zaplatíte 80 Kč za minutu.

Vlastníkem linky s předčíslím 909 je podle údajů operátora Petr Šnapka, nám. T. G. Masaryka 35, Bohumín. Tato informace je ve zprávě také uvedena. "Napsal jsem jí, že na placené linky nevolám, ale zajímalo by mne, komu odcizil kdo fotky," popisuje v diskusi jeden z uživatelů, jakým způsobem na vzkaz odpověděl.

Jiný uživatel zprávu nahlásil tvůrcům Líbímseti.cz a údajné slečně mimo jiné napsal: "Celkem si protiřečíš, když píšeš o psaní ve škole (...) a pak, že jsi na školení a číslo je do firmy. Možná tak do firmy co provozuje tuhle drahou linku".

V rozporu proti pravidlům

Při návštěvě uživatelského profilu údajné slečny, která tyto vzkazy rozesílá, můžete na fotografiích vidět usmívající se blondýnku. Ve svém profilu neuvádí žádné podrobnější údaje, vyplněny jsou pouze podrobnosti v záložce Intimně. Uživatelka o sobě rovněž tvrdí, že je jí 24 let a pochází z Plzeňského kraje. Ještě v pozdních nočních hodinách byl profil uživatelky s přezdívkou Nicky-1 dostupný.

Stanovisko provozovatelů Líbímseti.cz zatím není známo. Ve svých pravidlech se však provozovatel zříká odpovědnosti, pokud by v souvislosti s používáním služeb serveru vznikla uživateli nějaká škoda. Odesílatel takových zpráv ovšem vydaná pravidla porušuje. "Uživatel nesmí využívat služeb serveru k vlastnímu obohacení či komerčním účelům bez povolení Provozovatele," píše se ve smluvních podmínkách, které uživatel musí přijmout při každé nové registraci.

O vyjádření jsme požádali také majitele telefonické linky s vyšší tarifikací, jejíž číslo se ve zprávě objevuje. Ten nám potvrdil, že číslo skutečně provozuje, ale zároveň popřel rozesílání vzkazů. "V posledním období jsem si všimnul stejně jako vy, že konkurenční firmy bojují o své zákazníky i tímto způsobem. Proti tomu to bohužel nic nikdo není schopen udělat a vše záleží na soudnosti zákazníka," uvádí ve svém e-mailu Petr Šnapka, provozovatel linky, jejíž telefonní číslo se ve vzkazech objevuje. Navíc upozorňuje, že před každým uskutečněným hovorem je zákazník upozorněn, že volá na linku se zvýšenou tarifikací.

Podvodník zřejmě porušuje zákon

"Propagaci linky s vyšší tarifikací formou obchodního sdělení zaslaného nevyžádanou poštou zakazuje dokument známý jako Kodex ATX. Zároveň tuto problematiku upravují ve všeobecné podobě obecné právní předpisy, zejména však zákon 480/2004 Sb.," upozorňuje Pavel Kaidl, PR manažer a tiskový mluvčí telekomunikační společnosti GTS NOVERA. Již zmíněný kodex zároveň uvádí, že je "nepřijatelné klamat zákazníka nebo potenciálního zákazníka nepřesností, dvojsmyslností, zveličováním nebo
opomenutím informací".

"Existuje seznam Obecných doporučení pro poskytování audiotexovýxh služeb. Tato pravidla zpracovávají členové Asociace provozovatelů mobilních sítí a Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem," upozorňuje Martin Žabka, tiskový mluvčí společnosti Telefónica O2 Czech Republic. Cílem kodexu je ochrana spotřebitelů audiotextových služeb.

Milion korun za měsíc

Zábavný a komunitní server Líbímseti.cz založil v roce 2002 Oldřich Neuberger na základě inspirace u podobného serveru s názvem HotOrNot.com. Náklady na měsíční provoz se údajně pohybují kolem jednoho milionu korun. Server dnes provozuje společnost Libimseti.cz, a. s. O samotné firmě není známo příliš mnoho informací, protože na rozdíl od známých českých portálů se tato společnost nijak aktivně neprezentuje. Od srpna letošního roku zde pracuje na pozici výkonného ředitele Petr Šnajdr, který dříve působil jako technický ředitel portálu Atlas.cz a v minulosti pracoval na stejné pozici na serveru Seznam.cz.

V září server navštívilo podle údajů nezávislého výzkumu NetMonitor celkem 830 120 reálných uživatelů, kteří shlédli 269 797 263 stránek. Uživatelé na tomto webu tráví každý den průměrně 39 minut. Nejbližší konkurencí je komunitní server Lide.cz, který patří do rodiny serverů Seznam.cz a ve stejné období zaznamenal návštěvnost 1 442 832 reálných uživatelů.

Líbímseti.cz také pomocí již zmíněného měření zjišťuje počty přihlášených mužů a žen. V září tento server používalo 250 761 mužů a 260 445 žen. Tyto údaje však mohou být zkreslené, protože vychází z profilu, který si vyplnil sám uživatel. Kromě možnosti hodnotit fotografie ostatních uživatelů, diskusí nebo blogů mohou uživatelé serveru také prohlížet streamovaná videa či trávit čas na videochatu.

Vzkaz zasílaný podvodníkem do profilů


ahojky ani bych neverila ze takovy sympatak jako ty by mi mohl odepsat. Jsem moc rada ze si mi opetoval kliknuti do paru. Kdyz dovolis tak se pokusim neco o sobe ve strucnosti napsat. Jmenuji se Jitka a jsem normnalni holka se smylsem pro humor a nemam rada pretvarku a namyslene chlapy. Myslim si i kdyz te zatim neznam krome toho ze jsi [] moc sympaticky, ze budes taky pohodovy chlap.

Ja jsem proste takova co na srdci to i na jazyku a chtela bych ti rict doufam ze se neleknes ze mne moc pritahujes i kdyz zatim jenom na fotce, psani nemam moc rada, radeji si povidam jelikoz ve skole se napisu az az. Tak pokud by si chtel broucku mne lepe poznat dam ti sve tel.cislo, a kdykoliv mi muzes zavolat.

Je to cislo k nam do ceske republiky do firmy a cislo mam presmerovane domu tak muzes volat i klidne o vikendu ,ale nevolej mi prosim moc pozde kolem pulnoci broucku to uz spinkam, moc rada te uslysim, hlavne mi nepis smsky jelikoz jsem si polila displej horkym cajem a tak nic nevidim ani to kdo mi vola. cislo je 909*/ ** *** zlatko kde presne bydlis?
ps: momentalne jsem na skoleni v praze. kdyz tak mi volej az kolem 15 hodiny

Související


David Duroň: muž, který restartoval Atlas.cz
Ivo Lukačovič: uzavřený podnikatel s jasnou vizí
MySpace zavede bezplatné služby pro mobilní telefony
Budou Lide.cz českým MySpace?
Nahradí internetové vysílání televizi?

Odkazy


Komunitní servery: nadšenci versus portály
Líbímseti.cz vyrostlo na koleně, teď baví lidi


Komentáře

Bohdan Štěpánek #1
Bohdan Štěpánek 18. listopad 2007 14:17

Tak to je teda moc. Sice si nemyslím, že na to mnoho lidí skočí, ale i tak je to drzost. Podvodem se obohacovat na něčí důvěře považuji za ostudné a autor podvodných zpráv by se měl zastydět. Zajímalo by mne také, zda bude vypátrán. Sám jsem uživatelem Líbímseti.cz již třetí rok a díky tomuto portálu jsem objevil mnoho známostí, dokonce i partnerku.

emil #4
emil 18. listopad 2009 20:00

tím bych se moc nechlubil bohdane

Michal #2
Michal 20. listopad 2007 12:19

No,kdo se necha na tohle nachytat,tak si to podle mne zaslouzi.Vzdyt to bije do oci,tolik pravopisnych chyb a to predcisli telefonu....,proste kdo na to odpovi,tak je u mne debil,tecka.

Lukáš #3
Lukáš 21. listopad 2007 13:24

Tak to je síla :oD divil bych se jestli na tohle někdo reagoval... Je to úplně jasná reklama. A prej že má číslo přesměrované domů. Je to fakt směšné...

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


RSS 

Zprávičky

Co Češi objednávají nejčastěji online

ITBiz.cz , 28. březen 2017 11:00

Oblečení, kosmetika a knihy. To jsou tři nejpopulárnější druhy zboží, jak je na internetu nakupují ž...

Více 0 komentářů

Brněnští vývojáři Konica Minolta testují metodiku scrum

Pavel Houser , 28. březen 2017 08:00

Moderní metodiky očekávají vysokou míru automatizace, která začíná už při psaní kódu....

Více 0 komentářů

Do Prahy dnes poprvé přijede šéf Microsoftu Satya Nadella

ČTK , 28. březen 2017 07:00

Nadella do české metropole přijede poprvé v roli výkonného ředitele firmy. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

ČTÚ vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3,7 GHz

Pavel Houser , 27. březen 2017 14:27

Český telekomunikační úřad dnes vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3600–3800 MHz pro vysokorychlostní d...

Více 1 komentářů

Většina nadnárodních společností kyberútoky nezvládá

Pavel Houser , 27. březen 2017 13:47

Téměř tři čtvrtiny organizací neumějí identifikovat a plně ochránit svá firemní aktiva a procesy. ...

Více 1 komentářů

Xopero vstupuje na český trh

Pavel Houser , 27. březen 2017 12:24

V souvislosti s otevřením lokálního zastoupení dochází také k rozšiřování stávající partnerské sítě....

Více 0 komentářů

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

ČTK , 27. březen 2017 07:00

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní ...

Více 0 komentářů