Live Mesh: sdílení, synchronizace a datové úložiště v jednom

Petr Švec , 17. únor 2009 06:10 2 komentářů
Rubriky: Internet

Live Mesh
Představte si nástroj, pomocí kterého budete moci synchronizovat jakákoliv svá data se svými přáteli a rodinou, několika svými počítači a dalšími zařízeními, a to vše pohodlně z jednoho místa a na jedné platformě. A navíc zdarma. To vše v budoucnu přinese nová služba společnosti Microsoft s názvem Live Mesh. Ta je v současné době ve fázi betaverze, do počátku příštího roku by se ovšem měla představit ve své finální podobě.

Live Mesh
Uvítací okno služby Live Mesh.

V případě Live Mesh se v mnoha ohledech jedná o přelomovou službu, která, až bude dostupná v plné verzi, bude znamenat revoluci ve způsobu synchronizace dat a zařízení. Velmi pravděpodobně také určí směr a tempo, kterým se bude tato oblast dále ubírat. O Live Mesh se s trochou nadsázky dá říct, že se jedná o první skutečné použití cloud computingu v praxi. V reálu služba znamená, že po registraci získá každý uživatel svůj osobní prostor 5GB, který lze zaplnil libovolnými daty. To by ale nebylo nic tak přelomového. Podobných datových úložišť, i s daleko větší kapacitou, je na internetu nepřeberné. Ona výhoda spočívá v možnosti další synchronizace těchto dat nejen s dalšími uživateli této služby, ale především s dalšími zařízeními, jako jsou mobilní telefony, PDA, nebo počítače a notebooky.

Snadná synchronizace

Jak již bylo řečeno, Live Mesh slouží ke sdílení dat mezi několika zařízeními. Příklad z praxe, Live Mesh vám například umožní udržovat si aktuální seznam oblíbených záložek z internetového prohlížeče jak na počítači v práci, tak i doma. Studenti tento nástroj uvítají v případě spolupráce na seminární práci nebo jiném projektu. Veškerá data lze pomocí Live Mesh synchronizovat a ta budou tak dostupná všem. Stejně se dá tato služba použít mezi pracovními kolegy, kteří nemají k dispozici jinou alternativu, např. vnitrofiremní nástroj SharePoint.

Registrace na službu Live Mesh probíhá stejně jako v případě dalších online produktů Microsoftu, tedy pomocí Live ID. Pokud tedy už nějakou tu online službu používáte, registrace zabere jen několik minut, v případě, že si budete muset Live ID nejdříve vytvořit, registrace se i v tomto případě neprotáhne na více než deset minut.

Pro samotnou synchronizaci zařízení je nejdříve nutné vybraná zařízení přidat. V rámci tohoto procesu se na počítač stáhne a nainstaluje aplikace, která bude synchronizaci se službou zajišťovat. Tato aplikace běží standardně jako služba a vzhledem k jejím minimálním nárokům její fungování při práci na počítači vůbec nepoznáte. Při instalaci dojde také ve složce „Dokumenty“ k vytvoření nové složky „Live Mesh Folders“, která slouží právě pro práci s daty synchronizovanými pomocí Live Mesh.

Live Mesh
Nahrávání na Live Mesh přes soubory na ploše.

Jednotlivé soubory vytvořené v Live Mesh jsou také k dispozici přímo na ploše. Do těchto složek se při synchronizaci stáhnou všechna data, která se nacházejí na serveru Live Mesh a ke kterým máte přístup. Pomocí těchto složek lze také data na Live Mesh přidávat. Jednoduše stačí data do složky nakopírovat, stisknout tlačítko „synchronizovat“ a o zbytek se už služba postará sama.

Zajímavá možnost je povolit přístup ostatním uživatelům jen k vybraným složkám. Toho lze využít v případě potřeby umožnění klientovi, aby byl neustále v kontaktu se svou zakázkou a sledoval stav jejího vývoje. To samozřejmě bez toho, aby případný klient mohl nahlížet do jiných složek, přístupná jsou mu pouze ta data, která povolíte.

Takto lze synchronizovat prakticky vše. Na jednom účtu tak lze mít uložena pracovní data, ke kterým bude mít přístup pouze klient, stejně jako například fotografie z dovolené, které naopak budou k dispozici pouze rodině a známým.

Samotná synchronizace dat mezi jednotlivými uživateli je velmi jednoduchá. U příslušné složky stačí jen zadat Live ID uživatele, kterému chcete přístup povolit, a tomu bude následně složka zpřístupněna. Při prvním přístupu ke složce se data nejdříve stáhnou do počítače, a to do již zmíněných Live Mesh složek na ploše, a následně bude probíhat pouze jejich kontrola a případné doplnění. S daty z Live Mesh je tak možné pracovat i v offline režimu.

Vzhledem ke svým funkcím je Live Mesh velmi dobrým doplňkem pro aplikaci Microsoft Exchange. Zatímco Exchange zajišťuje sdílení emailů, kalendáře, kontaktů a úkolů, Live Mesh se stará o synchronizaci prakticky všeho ostatního. Navíc, na rozdíl od aplikace Exchange, je Live Mesh dostupný zdarma, což je další plus pro využití firmami i jednotlivci. V tomto bodě ale narážíme na jedno omezení systému, a to je již zmiňovaný maximální povolený diskový prostor 5 GB. To, obzvlášť v dnešní době, není rozhodně mnoho. Lze tak jen doufat, že Microsoft ve finální verzi nabídne, třeba i za příplatek, více prostoru. Pak by firemnímu využití nestálo v cestě už opravdu nic.

Vzhledově se Live Mesh velmi podobá operačnímu systému Windows Vista, jehož majitelé by tak neměli s ovládáním aplikace mít velké problémy. Podobně jako ve Windows Vista funguje také práce s dokumenty. Při přihlášení do systému nás nejdříve uvítá úvodní obrazovka, na které je k dispozici přehled dostupných zařízení, případně funkce na jejich přidání. Odtud také lze přistupovat k vlastní virtuální ploše, na které jsou uloženy jednotlivé složky s daty, a případně také k dalším zařízením, pokud jsou ty zrovna k dispozici.

Každá složka navíc obsahuje i přehled aktivity, které v rámci ní probíhaly. Rychle a bezproblémově tak lze například zjistit, kdy se který uživatel do složky připojit a jaké akce provedl, případně jestli přidal nové soubory, nebo upravil ty stávající.

Vzdálený přístup

Live Mesh
Výpis složky uložené na Live Mesh. Vpravo historie událostí složky.

Pomyslnou třešničku na dortu v případě Live Mesh představuje možnost připojit se pomocí vzdálené plochy k jakémukoliv zařízení, které je momentálně připojeno k Live Mesh. Jedná se o plnohodnotné řešení vzdálené plochy bez jakýchkoliv omezení. V současné době je tato funkce dostupná, ostatně stejně i jako ostatní služby betaverze Live Mesh, pouze pro operační systému Windows XP a Vista, v budoucnu ale dojde i na podporu Mac OS X a především Windows Mobile.

S využitím funkce vzdálené plochy lze obejít i již zmíněný 5 GB limit na osobní prostor. Funkce vzdálené plochy totiž také podporuje komunikaci pomocí protokolu peer-to-peer (P2P) a tak lze mezi jednotlivými zařízeními přenášet prakticky neomezené množství dat. Tato funkce je, tedy v případě dostupného rychlého internetového připojení, naprosto ideální na zálohování větších objemů dat, tedy například při reinstalaci systému.

Co nás čeká v plné verzi

Live Mesh je ve vývoji už více než dva roky a současná betaverze, dostupná od října 2008, je tak jen malou ochutnávkou toho, co bude systém v budoucnosti umožňovat. Předně dojde na avizovanou možnost synchronizace i s mobilními zařízeními, jako jsou smartphony nebo PDA, ovšem pouze ty používající platformu Windows Mobile 6.x a vyšší. V plánu je také podpora synchronizace dat s počítači Apple, vybavenými operačním systémem Mac OS X.

Vzhledem k tomu, že si Microsoft uvědomuje možnosti, které tato služba bude mít pro firemní klienty, lze očekávat, že kromě zdarma dostupné verze – ta se pravděpodobně nebude lišit od té stávající – pravděpodobně bude k dispozici i možnost získání nadstandardních služeb za pravidelný poplatek. Jak bylo zmíněno už dříve, bude se nejspíš jednat o větší úložný prostor pro data, který je dnes nedostatečný, možná dojde i na podporu synchronizace emailů, kontaktů a kalendáře, tedy to, co dnes v podstatě zajišťují jiné produkty.

Kromě toho lze očekávat, že celé Live Mesh bude propojeno s platformou Live, kterou Microsoft postupně buduje. V případě propojení s aplikací Office Live, kterou Microsoft představil teprve nedávno, bude možné s jednotlivými soubory pracovat a upravovat je online, bez nutnosti práce z vlastního počítače. To dále nahrává využití této služby studenty, případně pracovníky společnosti, kteří se momentálně nenachází na pracovišti nebo v dosahu wifi signálu a jedinou možností je využití např. internetové kavárny.

Datum spuštění plné verze zatím nebylo oznámeno, vzhledem k postupujícímu vývoji ho lze ale odhadnout na konec tohoto roku, případně na začátek toho příštího. Na finální verzi si tak budeme ještě několik měsíců muset počkat, zatím ale vše naznačuje, že se toto čekání rozhodně vyplatí, Live Mesh totiž vypadá jako rozhodně užitečný a dobře zpracovaný nástroj. Obzvlášť pokud dojde na zmíněné propojení se službami Windows Live, bude se opravdu na co těšit.


Komentáře

ecommerce web hosting #1
ecommerce web hosting 13. listopad 2009 07:16

Zajímavá možnost je povolit přístup ostatním uživatelům jen k vybraným složkám. Toho lze využít v případě potřeby umožnění klientovi, aby byl neustále v kontaktu se svou zakázkou a sledoval stav jejího vývoje. To samozřejmě bez toho, aby případný klient mohl nahlížet do jiných složek, přístupná jsou mu pouze ta data, která povolíte.

..................................

shawn #2
shawn 11. listopad 2010 14:25

dyz jsi zminil ze Opera a FF jsou primitivni prohlizece, ktere se drzi standardu, tak musim poznamenat, ze IE7 (64bit) ktery se standardu nedrzi tu uzasnou funkci pretahovani souboru neumi, kde asi udelali soudruzi z MS chybu? ten uzasny 64bit IE 7 dokonce neumi instalovat ani polovinu veci v podobe aktive X primo od MS, ale zpet k SD
Proc neexistuje nejaky jednoduchy zpusob pristupu ? treba pres SSH, ktery by umoznil pristup do slozky a kopisovani presouvani a zpravu tohoto virtualniho disku, aha, ono je lepsi kdyz se to dela pres IE.

Certifikovaný <a href="http://www.test-king.com/cert-CCDA.htm">ccda</a> od společnosti Microsoft.

RSS 

Komentujeme

Virtuální realitou proti strachu ze smrti

Pavel Houser , 18. červenec 2017 07:00
Pavel Houser

Lidé, kteří reportují „zážitky blízké smrti“, pak mnohdy mají ze smrti menší strach. Nedalo by se to...

Více


Kalendář

22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
RSS 

Zprávičky

Malware Stantinko napadl více než půl milionu uživatelů ve východní Evropě

Pavel Houser , 25. červenec 2017 10:36

Těžce identifikovatelný nový kmen malwaru se šíří prostřednictvím dvou plug-inů pro prohlížeč Chrome...

Více 0 komentářů

Čeští technici měli omylem přístup k tajným databázím Švédska

ČTK , 25. červenec 2017 10:23

Při předávce systémů švédský úřad nedodržel bezpečnostní postupy....

Více 0 komentářů

Zisk Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

ČTK , 25. červenec 2017 10:16

Příjmy Googlu stouply o 20 % na 18,4 miliardy dolarů. Cena za proklik u Googlu klesla o 26 %. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

ČTK , 24. červenec 2017 10:00

Důvodem investic do robotizace nesmí být všeobecný trend, ale faktická potřeba. ...

Více 0 komentářů

Začne platit nový zákon, který má šetřit náklady na budování sítí

ČTK , 24. červenec 2017 09:00

Provozovatelé vodovodních, energetických i kanalizačních sítí budou muset umožnit přístup zájemců o ...

Více 1 komentářů

Šéfem nového úřadu pro kyberbezpečnost by měl být Navrátil

ČTK , 24. červenec 2017 08:00

Úřad měl dostat vlastní rozpočtovou kapitolu. ...

Více 0 komentářů

China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard dolarů

ČTK , 23. červenec 2017 10:14

Připravovaná investice je součástí snahy čínské vlády oživit státní giganty soukromým kapitálem. ...

Více 0 komentářů