Microsoft brání své postavení, Office 2010 mají být velmi úspěšná

David Budai, 26. květen 2010 08:00 0 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys

Microsoft
Když představitelé společnosti Microsoft před dvěma týdny oficiálně zahajovali prodej nejnovější verze balíku Office 2010, mohl si nejeden z přítomných myslet, že se jedná spíše o nějakou konferenci meteorologů. Až příliš často se totiž hovořilo o „mracích“, tedy technologiích cloud computingu. Microsoft totiž učinil velmi významný krok a představil webové verze svých klíčových aplikací. Jde tak přímou odpověď na snahy konkurenčního Googlu, který si na firemní zákazníky dělá zálusk s vlastním kancelářským balíkem. Microsoft se však nevzdá bez boje a věří, že se Office 2010 budou prodávat nejrychleji v historii.

MS
Představování Office 2010, které proběhlo 12. května

Z pohledu Microsoftu je úspěch balíku Office 2010 velmi klíčový. Je si totiž vědom stále rostoucích tendencí řady společností, které se snaží získat na jeho úkor větší podíl na trhu firemních produktivních aplikací, kam řadíme i kancelářské aplikace. Zvlášť viditelné jsou tyto snahy u společnosti Google, která nabízí vlastní alternativu webových aplikací nazvanou Google Apps, na kterou se snaží firemní zákazníky přetáhnout.

Google v rámci tohoto balíku nabízí základní verzi kancelářských programů zdarma, ta však neobsahuje některé pokročilé funkce, které firmy vyžadují. Pro ně tedy existuje rozšířená verze, která je zpoplatněna částkou 50 dolarů za uživatele ročně, což je výrazně méně, než kolik stojí zakoupení licence Office 2010. A jsou to právě možné úspory, na které firmy v rámci úsporných opaření v důsledku ekonomické krize začínají slyšet stále častěji.

Klíčová bitva pro Microsoft

Odhady analytiků pro další měsíce hovoří ve prospěch investic do IT technologií, dá se tedy očekávat stupňující se intenzita boje mezi oběma společnostmi. Zatímco pro Google je tato snaha spíše pokusem o získání dalšího zdroje příjmů, Microsoft si nemůže dovolit tuto bitvu prohrát. Office totiž tvoří přibližně 90 procent z 19miliardového obratu jeho „business“ divize. Ta podle analytiků za aktuální fiskální rok, který končí v červnu, vykáže pokles příjmů o 3 procenta a nová verze balíku by tak měla významně pomoci tento pokles zvrátit.

„Očekáváme, že se tato verze bude prodávat a adaptovat nejrychleji v historii, a to především v souvislosti s velmi vysokým zájmem o Windows 7,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Chris Capossela, senior viceprezident Microsoftu pro skupinu produktů Office. Podle něj firemní zákazníci v mnoha případech spojí přechod na novou verzi systému Windows také s upgradem kancelářského softwaru. Vysoký zájem signalizuje také skutečnost, že Office 2010 byl nebo stále je testován více než 8,6 miliony uživatelů, což je třikrát více než u kterékoliv předchozí verze.

Microsoft minulý měsíc uvedl, že návrat podniků k investicím do osobních počítačů a softwaru je teprve na svém počátku. Společnost navíc očekává, že vlna uzavírání dlouholetých kontraktů na licence aplikací Office teprve přijde. „Je skvělé, jak zákazníci opět hromadně kupují počítače. Zatím je to sice znatelné především mezi běžnými spotřebiteli, ale poptávka firem bude taký vysoká. Firmy jsou totiž v investování zdrženlivější,“ říká Chris Capossela.

Office 2010: důraz na spolupráci a web



Multilicence produktu Office 2010 jsou dostupné od 1. května 2010. Krabicové verze by podle českého zastoupení Microsoftu měly být k dispozici v září 2010.
Možnost bezplatného upgradu platí pro každého, kdo si v období od 5. března do 30. září 2010 u některého z autorizovaných prodejců společnosti Microsoft zakoupí vybrané sady a aplikace Microsoft Office, a to jako krabicový software nebo software předinstalovaný na počítači.

Do balíku Office 2010 budou poprvé zahrnuty také webové verze oblíbených programů, jako jsou Word, Excel či PowerPoint, které chce Microsoft nabízet bezplatně a přímo tak konkurovat Googlem nabízené alternativě. Přibyla také možnost současné spolupráce více uživatelů na jednom dokumentu, který bude možné snadno zpřístupnit prostřednictvím internetu tak, aby k němu měli přístup lidé nacházející se mimo kancelář. Program Outlook bude moci získávat informace o spolupracovnících díky propojení se sociálními sítěmi jako Facebook, MySpace či LinkedIn a mezi další novinky kancelářských aplikací patří nové textové efekty, grafické efekty, diagramy a možnosti editace fotografií a videa.

Společnost Google však v prohlášení zpochybnila schopnost nové verze Office nabídnout uživatelům dostatečně propracovanou technologii spolupráce uživatelů v rámci cloud computingu. David Girouard, prezident Googlu pro firemní produkty, v rozhovoru pro americký časopis Computerworld uvedl, že Google má v této oblasti díky balíku Docs více než čtyřleté zkušenosti. Uživatelům tak dokáže nabídnout mnohem rychlejší a efektivnější spolupráci. Podle něj navíc Microsoft do hry o vliv na tomto trhu přichází velmi pozdě.

Google rozhodně nelze podceňovat

MS

Google nedávno přišel s iniciativou, v rámci níž firmy využívající starší verzi Office 2007 vybízí, aby místo upgradu na novou verzi využili Google Docs k získání potřebné webové funkcionality. Přestože společnost zatím svůj podíl generuje především mezi malými a středními firmami, dokázala už přetáhnout také některé významnější klienty jako biotechnologickou společnost Genentech nebo výrobce komunikačních zařízení Motorola. Řada velkých korporátních zákazníků navíc využívá její poštovní službu Gmail.

Do budoucna navíc představitelé Googlu očekávají, že se řada společností „vzbouří“ proti víceletým licenčním smlouvám, které musejí s Microsoftem uzavírat, a začnou se ohlížet po flexibilnějším řešení v podobě webových aplikací. „Google Docs přestavuje svěží alternativu k nákladným a složitým upgradům, na které jsou nyní IT profesionálové zvyklí,“ uvedl v přípěvku na firemním blogu Matthew Glotzbach, jeden z výkonných představitelů společnosti Google.

Podle údajů analytické společnost Gartner v současné době na trhu firemních produktivních aplikací dominuje Microsoft s podílem více než 94 procent. Google pak zaujímá zhruba jedno procento. Otázkou zůstává, do jaké míry se předpověď Googlu naplní a zda dokáže zákazníky přetáhnout na svou stranu. Zamíchat kartami totiž mohou ještě další hráči, jako například IBM nebo relativně neznámý projekt Zoho.

Přečtěte si také


Microsoft začal s plošným prodejem Microsoft Office 2010 firemním zákazníkům
Microsoft Office 2010 budou i ve verzi zdarma, jaké jsou její limity?
Microsoft těží z prodejů Windows 7, zisk vzrostl o 35 procent
Válka Google versus Microsoft: hlavní zbraně akvizice a žaloby


Komentáře

Kalendář

16. 02. IBM FORUM 2012
16. 02.

18. 02.
Pragoalarm/Pragosec 2012
17. 02.

18. 02.
Red Hat Developer Conference 2012
RSS 

Komentujeme

Další ťafka svobodnému Internetu: zakladatelům The Pirate Bay definitivně zamítnuto odvolání

Karel Wolf , 02. únor 2012 16:11

V kontextu posledních událostí (soudní proces s Megaupload, připojení se celé řady vyspělých západní...

Více

Kurzy

EUR  EUR 24,8 0,8 %  -
USD  USD 18,683 2 %  -
JPY  JPY 24,289 2,2 %  -
Zdroj: Kurzy.cz
RSS 

Zprávičky

ACTA obsahuje tajné protokoly, proto ji nepodpoříme, tvrdí někdejší slovenská politická elita

ITbiz.cz, 08. únor 2012 13:55

Kontroverzní přední slovenský politik Robert Fico a jeho kolegyně Monika Flašíková-Beňová ze strany ...

Více 0 komentářů

Česko je v kamenných obchodech výrazně dražší, ale na Internetu naopak mírně levnější než zbytek EU

Karel Michal , 08. únor 2012 11:48

Veřejné tajemství potvrdila seriózním výzkumem agentura Civic Consulting, která jej zpracovávala pro...

Více 0 komentářů

SSD 520 od Intelu nabídne přenos až 80 tisíc IOPS

Karel Michal , 08. únor 2012 11:15

Společnost Intel dnes představila aktuálně nejrychlejší SSD pro port SATA na koncovém trhu. Solid-St...

Více 0 komentářů

Komiks: pomocný programátor

Sehnat kvalitního a zároveň levného programátora formulářů v jazyku JAVA může být někdy zcela nadlid

Komiks: pomocný programátor

Anketa

Ohrožuje ACTA síťovou neutralitu?



Starší zprávičky

POZVÁNKA: Hardwarová roadshow Oracle na konci února v Praze

Karel Michal , 07. únor 2012 11:58

Návštěvníci konference Oracle Hardware Systems: The Extreme Performance Tour, která se uskuteční 29....

Více 0 komentářů

Nokia uvede Lumii 800 v bílé variantě

Karel Wolf , 07. únor 2012 10:40

Společnost Nokia uvede koncem měsíce na trh hi-endový Windows Phone telefon Nokia Lumia 800 také v b...

Více 0 komentářů

Na trhu se objevil nástroj pro měření desetigigabitobých spojů

Karel Michal , 07. únor 2012 10:04

Společnost Infinity vyvinula měřící nástroj, který je použitelný pro měření zátěže gigabitových i de...

Více 0 komentářů

Software od IBM nahrazuje detektivy v Las Vegas

Karel Michal , 06. únor 2012 15:03

Analytický software jako z filmů typu Akira a Ghost in the Shell začala využívat metropolitní polici...

Více 2 komentářů