Intel: Na veletrhu Computex hovořil Sean Maloney o růstu a příležitostech v mobilním sektoru

31. květen 2011 23:21 0 komentářů

Nový plán pro rodiny procesorů Intel® Core™ a Atom™: Tyto procesory spustí novou vlnu notebooků a mobilních zařízení.


Viceprezident společnosti Intel Sean Maloney dnes prohlásil, že do konce roku 2012 bude 40 procent segmentu spotřebitelských notebooků používat zcela novou platformu Ultrabook™. Ta uživatelům nabídne špičkový výkon, rychlejší provoz a vyšší úroveň zabezpečení v tenkém a elegantním provedení.

Ve své projevu na veletrhu Computex, který patří k největším veletrhům v počítačovém odvětví, Maloney nastínil další detaily významných změn v následujícím vývoji procesoru Intel® Core™, aby se tato nová kategorie počítačů stala skutečností. Rovněž zopakoval, že Intel bude usilovat o urychlení „systému na jednom čipu“ (SoC), postaveného na procesoru Intel® Atom™ pro netbooky, smartphony, tablety a další zařízení.

„Výpočetní technika má řadu forem,“ prohlásil Sean Maloney. „Technologická inovace je katalyzátorem a my jsme přesvědčeni, že změny, které Intel do svých plánů zahrnul, nám ve spolupráci s dalšími partnery pomohou v několika příštích letech dosáhnout úžasných změn v oblasti osobních počítačů.“

Ultrabook™
Vizí společnosti Intel je nabídnout uživatelům zcela nový způsob práce s osobním počítačem a urychlit nástup nové třídy mobilních počítačů. Tyto počítače nabídnou kombinaci výkonu a funkcí dnešních notebooků a tabletů a společně s tím vyšší flexibilitu a úroveň zabezpečení, a to včetně tenkého, lehkého a elegantního designu. Ultrabook™ bude ovlivněn Mooreovým zákonem a technologií křemíku stejným způsobem, jakým tyto dva faktory ovlivňovaly vývoj tradičních počítačů v uplynulých čtyřiceti letech.

Sean Maloney popsal tři hlavní fáze ve strategii společnosti urychlit realizaci této vize. Ta se již naplňuje s uvedením nejnovější druhé generace procesorů Intel® Core™. Tato rodina produktů umožní výrobcům vytvářet tenký, lehký a přitažlivý design, který bude tenčí než 20 mm a jehož cena bude začínat pod 1 000 USD. Počítače postavené na těchto čipech budou k dispozici již letos o Vánocích, kdy se na trhu objeví „ultrabooky“ ASUS UX21. Seana Maloneyho na pódiu pak doprovodil generální ředitel společnosti ASUS Jonney Shih, aby představil zcela nový ultratenký notebook, postavený na bázi nejnovějšího procesoru Intel Core druhé generace.

„Mohu říci, že ve společnosti ASUS nadšení Intelu pro koncept Ultrabook™ plně sdílíme,“ prohlásil Shih. „Naši zákazníci požadují nekompromisní výkon v odlehčeném, lehce přenosném těle. Zároveň chtějí počítač, který na jejich požadavky bude reagovat dostatečně rychle.“

Sean Maloney nastínil novou generaci procesorů přezdívanou „Ivy Bridge“. Ta by se měla objevit na trhu v první polovině roku 2012. Notebooky postavené na technologii „Ivy Bridge“ nabídnou úspornější provoz, lepší vizuální výkon, vyšší flexibilitu a zabezpečení. Ivy Bridge je první vysokokapacitní čip vyráběný 22nm technologií za použití revolučního designu tranzistoru Tri-Gate, který byl představen v květnu. Sean Maloney rovněž poukázal na komplementární technologie USB 3.0 a Thunderbolt™, které jsou snahou společnosti Intel posunout platformu PC dál.

Po „Ivy Bridge“ by se měla v roce 2013 objevit novinka kódově označovaná „Haswell“, která je třetím krokem ke konceptu Ultrabook™ a nové definici notebooku v tenkém, lehkém a atraktivním designu. Generace „Haswell“ nabídne zcela novou definici tepelného bodu, neboť mikroprocesor bude dosahovat pouhé poloviny dnešní hodnoty.

Urychlení přijetí procesorů Intel® Atom™
Sean Maloney se rovněž ve svém vystoupení věnoval klíčovým milníkům dalšího vývoje procesorů Intel Atom pro tablety, netbooky a smartphony. Procesor Atom předběhne Mooreův zákon, neboť během pouhých 3 let bude dosaženo posunu z 32 nm přes 22 nm na 14 nm. Toto nové tempo vývoje procesorů znamená, že každý rok bude na trh uvedena nová generace, která nabídne nižší únik výkonu z tranzistorů, nižší aktivní výkon a vyšší hustotu tranzistoru. Výkonné smartphony, tablety a netbooky tak nabídnou více funkcí a delší výdrž na baterii.

Intel tento měsíc dosáhl milníku 100 milionů vyrobených procesorů a již připravuje další generaci nazvanou „Cedar Trail“. To je vůbec první platforma pro netbooky, která vychází z intelovské technologie 32 nm. Nová platforma umožní vytvářet počítače, které budou extrémně tenké, nebudou obsahovat ventilátor a budou vybaveny novými funkcemi, jako je technologie Intel® Rapid Start pro rychlý přechod z režimu spánku nebo Intel® Smart Connect Technology umožňující aktualizovat počítač i v pohotovostním režimu. Dále budou uživatelé moci využít funkce Intel® Wireless Display a PC Synch, jež uživatelům nabízí možnost aktualizovat a synchronizovat dokumenty, obsah a média napříč různými zařízeními. Vedle toho se očekává, že nová platforma nabídne více než 10hodinovou výdrž na baterii při aktivním používání a týdny v pohotovostním režimu. „Cedar Trail“ bude rovněž podporovat přední operační systémy, jako jsou Microsoft Windows*, Google Chrome* a MeeGo*.

Vedle toho Sean Maloney představil přes desítku tabletů fungujících na třech různých operačních systémech. Všechny jsou dnes dostupné v provedeních s procesorem Intel Atom Z670. Nová platforma získala od svého uvedení na trh loni v dubnu přes 35 ocenění, přičemž dnes je na trhu již řada přístrojů a další budou uvedeny v průběhu roku.

Pozornost byla věnována též první specializované 32nm platformě pro smartphony a tablety označované jako „Medfield“. Ta byla optimalizována pro úsporný i vysoký výkon a nabídne dlouhou výdrž na baterii, multimédia, hry a práci s obrazem. Na ilustraci Sean Maloney ukázal vůbec první tablet na platformě Medfield s operačním systémem Google Android* 3.0 („Honeycomb“). Platforma bude uvedena do výroby během roku a vyrobené přístroje budou tenčí než 9 mm a lehčí než 0,75 kg. Do výroby se platforma dostane v první polovině roku 2012 a bude podporovat širokou škálu operačních systémů včetně systémů Android a MeeGo.

„Nové prvky ve vývoji procesorů Intel® Atom™ společně s významnými změnami Intel® Core™ podstatně posílí schopnost společnosti Intel nabízet kompletní hardwarová řešení, kdy uživatel bude moci volit z několika softwarových platforem napříč celým spektrem IT, a to od velkých serverů pohánějících aplikace cloud computing až po miliardy zařízení, která těchto služeb využívají,“ prohlásil Maloney.

Rychlá expanze formátu cloud computing
Maloney rovněž podotkl, že rostoucí počet lidí a zařízení připojených k internetu povede k nebývale rychlému rozvoji aplikací na bázi cloudu, zejména co se týče ukládání dat, synchronizace a zábavy. Společnost Intel je připravena jít s tímto trendem. Sean Maloney zdůraznil, že na každých 600 nových smartphonů nebo 122 nových tabletů připojených k internetu je zapotřebí jednoho intelovského serveru. Rovněž zopakoval vizi Cloud 2015, tedy představu světa sestávajícího z provázaných, „federalizovaných“ cloudů umožňujících firmám sdílet data bezpečně po veřejných i privátních cloudech. Tedy představu automatizovaných sítí, jež umožňují přesun pracovní zátěže mezi servery v datových centrech, čímž přispívají k efektivnějšímu využití; a v neposlední řadě představu cloudů, které dokážou rozpoznávat jednotlivá připojená zařízení a volit s nimi spojené typy aplikací a příkazů.

Na závěr svého vystoupení Maloney zdůraznil klíčovou roli, kterou bude v transformaci výpočetní techniky hrát počítačový průmysl na Tchaj-wanu. Vyslovil se ve prospěch kolektivních inovací, které dovedou celé odvětví do nové éry, v níž počítače nabudou mnoha rozličných podob, stanou se dostupnějšími a proniknou do všech oblastí lidského života. „Počítačový průmysl na Tchaj-wanu sehraje v naplňování této vize důležitou úlohu,“ prohlásil Maloney.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Skutečně software pohltí svět?

Pavel Houser , 22. duben 2017 14:00
Pavel Houser

Výrok, podle něhož má software pojídat svět, jako první použil (zřejmě) Marc Andreessen v roce 2011 ...

Více

RSS 

Zprávičky

Praha pořídí navigaci pro návštěvníky Škodova paláce

ČTK , 26. duben 2017 15:30

Praha pořídí navigaci pro návštěvníky Škodova paláce. Na internetových stránkách karty MHD lítačka z...

Více 0 komentářů

Soudy mají dle Šabatové zveřejňovat více rozhodnutí elektronicky

ČTK , 26. duben 2017 13:30

Kancelář veřejného ochránce práv není spokojená s tím, jak okresní, krajské a vrchní soudy naplňují ...

Více 0 komentářů

QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B se čtyřjádrovým procesorem

Pavel Houser , 26. duben 2017 12:00

Řada TS-x53B s podporou duálního systému QTS-Linux umožňuje uživatelům vyvíjet nebo využívat balíčky...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Fiat Chrysler a Google nabízejí projížďku v samořízených autech

ČTK , 26. duben 2017 10:00

Waymo chce získat poznatky o tom, kam lidé chtějí v samořízených vozech jezdit....

Více 0 komentářů

Snaží se někdo vybudovat botnet na Google Play?

Pavel Houser , 26. duben 2017 08:00

Podle odhadů bylo celkem infikováno 600 000 zařízení....

Více 0 komentářů

Přes mobil nebo PC nakupují denně tři procenta lidí

ČTK , 26. duben 2017 07:15

Zhruba tři procenta lidí na světě nakupují denně prostřednictvím svého mobilního telefonu, stejně ta...

Více 0 komentářů

Vodafone testuje se svými zákazníky zařízení pro NB-IoT

Pavel Houser , 25. duben 2017 18:03

Úzkopásmový Internet věcí má využití v průmyslu, dopravě, ale i službách pro koncové uživatele....

Více 0 komentářů