Outdoor aneb moderní pojetí utužování vztahů

Jiří Kocourek , 12. září 2008 08:00 0 komentářů

Kravatak
Většina z nás si pamatuje výjezdy na školení, firemní zájezdy a další mimopracovní aktivity z dob minulého režimu. Nemá smysl je hodnotit a zaobírat se minulostí, ale udělali jsme pravý opak. Nahlédli jsme se pod pokličku jedné z významných vzdělávacích agentur, které v oboru působí. Z jejich spektra služeb jsme se rozhodli pro outdoorový trénink. A jaké to bylo? Pojďme se podívat.

Top-consulting
Vzdělávací agentura TopConsulting

Častý problém komunikační bariéry

Realita dnešních IT firem a korporací je taková, že lidé se soustředí primárně na své vlastní výkony a splnění práce, což často vede ke vzniku nejrůznějších problémů uvnitř firemních týmů. Ať už se jedná o komunikační bariéry, rozkoly mezi zaměstnanci, či nedostatečnou kooperaci lidí navzájem, téměř vždy je následkem snížení výkonnosti a potenciálu celé skupiny. Tyto nešvary pomáhají odstranit specializované agentury, které zajišťují, mimo jiné, i výše zmíněné tzv. outdoor aktivity. Co si pod tímto pojmem ale představit?

Pro začátek je nutné říci, že není outdoor jako outdoor. V nabídce mnoha agentur lze nalézt tzv. fun outdoory – akce zaměřené na utužení ducha při zábavných a nápaditých aktivitách, rozvoj týmové komunikace a především zábavu účastníků takovéto akce. Proto je Outdoor FUN dobrou volbou i jako forma odměny pro zaměstnance. Navíc není problém namíchat takový soubor aktivit, který bude „šitý na míru“ právě vámi vyslaného týmu. Mladé a soutěživé zaměstnance uspokojují jiné aktivity než zaměstnance ve středním věku, kteří dávají přednost například luxusu a vlastní kreativitě. Přesto jsme viděli, že není problém namíchat mix takových aktivit, které uspokojí i velmi nesourodou skupinu.

V dnešní době se ale čím dál více vyžadují úzce determinované tréninky, jejichž jádrem je předem daný cíl. S výběrem takovéhoto tréninku vám velmi ochotně pomohou právě představitelé například námi zvolené agentury TopConsulting, s. r. o. Jaké možnosti mají dnešní firmy, jsme se zeptali majitelky agentury, Dr. Jaroslavy Novákové MBA:

"Možností určení tréninku je opravdu mnoho, ale není příliš jednoduché vybrat správně. Snažíme se od počátku firmy v roce 1992 o co nejužší kontakt se zadavatelem outdooru, neboť úspěšnost tréninku vychází z optimálního nastavení aktivit přímo pro zvolenou skupinu účastníků. V současné době máme v nabídce kromě Outdooru Fun celou škálu konkrétních tréninků. Například zaměřené na názorné vedení ke zvýšenému týmovému výkonu, zvýšení dovedností flexibilního leadershipu, restartování týmu či akce s tématickým zaměřením. Specialitou může být i program Survival, který připravujeme dle konkrétních přání klientů," řekla Nováková.

Top-foto
Snímek outdoorových aktivit

Novinkou je podle Novákové team leadership v outdoorovém provedení, kde jak manažeři, tak i zaměstnanci vidí názorně přímo na outdoor aktivitách projevy různých stylů vedení a mohou tak získat bezprostřední kontakt s výsledky.“

Jak tedy probíhá některý outdoor trénink z různých pohledů?

Serpentýnami krkonošských silnic stoupá autobus s dvaceti účastníky outdooru, z nichž většina nemá žádné zkušenosti s podobnou akcí. Někteří se obávají deště, někteří by radši vyspávali pracovní únavu. Všechny nás obešel firemní informační mail s upřesněním a radami ohledně oblečení, místem akce a základními informacemi. I přesto se mnozí cítí podobně, jako když se chystali na svůj první tábor v přírodě. „Nepromoknou mi boty? Co bude k obědu? Co nás vlastně čeká?“ podobnými otázkami se zaobírá téměř celé osazenstvo. Avšak ve chvíli, co sluneční paprsky pronikají na tváře účastníků, si mnozí uvědomují, že je to přece jen příjemnější, než trávit čas v kanceláři nad běžnými úkoly. Navíc šéf přeci říkal, že jde o pracovní aktivitu. Inu, uvidíme.

"Vždy, když dojde k prvnímu kontaktu s účastníky kurzu, dochází k jakémusi oťukávání navzájem. Oni často neví přesně, do čeho jdou, a my zase neznáme jejich povahu, zvyklosti a náladu. Už samotné navazování vztahů je zážitek, i pro mě jako lektora. Rozhodně to není tak, že uvítání je stereotypní, jak si někteří mohou myslet. Každý přístup je individuální, jestli znáte nějaký vzorec pro lidské povahy a náladu, tak my ne. Vše je o lidech a komunikaci," říká lektor TopConsultingu Luděk Sefzig.

Různorodost nabídky vytváří zvědavost účastníkůLektoři nám rozdávají jmenovky, jež si připínáme, a díky příjemné atmosféře krkonošského rána, ve které uvítání probíhá, se většina stává z uniformních inženýrů, pánů a slečen alespoň na jeden den Tomáši, Jirky a Katkami. Nic není povinné, ale v každém začíná hlodat zvědavost, obzvláště když vidíme informační tabuli s tajuplnými názvy disciplín. Některé identifikujeme snadno, např. paintball či vysoká lana, u některých si domýšlíme, a některé disciplíny nám zůstávají utajeny. Předem jsme byli upozorněni naším vedením, že outdoor nebude jen prostá zábava, a tak nás čeká i několik aktivit zaměřených na logické myšlení a nefyzické aktivity.

Top-foto2
Mix z outdoorových aktivit

I když si často účastníci mohou myslet, že některá aktivita slouží jen k zábavě a může se takto jevit, veškeré aktivity slouží zároveň i jako zdroj či prostředek k velkému zisku informací o skupině, rozvoji komunikačních vztahů uvnitř týmu, podpoře členů skupiny a zapojení individuálních dovedností v rámci týmového výkonu.

"Navíc naši lektoři jsou díky zkušenostem schopni bezprostředně získat informace o soudržnosti skupiny, charakteristiky jednotlivých účastníků, rozdělení dle typologie chování a tak pomoci vedení firmy získat cenné informace o vlastních zaměstnancích, které by v běžném firemním prostředí zůstaly často skryty. Což se může například hodit při sestavování projektových týmů, rozhodování o povýšení a mnoha dalších aspektech řízení firmy. Navíc tento výstup je v rámci zpětné vazby přirozeně předáván i účastníkům samotným, díky čemuž je schopna daná skupina vylepšit svůj výkon takřka „na místě“. Navíc to pomáhá i uvědomění si vazeb mezi spolupracovníky, rozvoji dovedností a zlepšení zmíněné orientace na výkon," prozradila dále Dr. Nováková.

Popisovat samotné aktivity by bylo na další článek, až u oběda jsme si začali uvědomovat, že tahle forma výuky je o mnoho příjemnější než minulá typická školení. Navíc těžko uvěřit, jak se i někteří kolegové zapojují do aktivit, na které bychom je nikdy neodhadli. Nejvíce mě překvapuje starší kolegyně, která překonává vlastní obavy z výšek a mladý a tichý kolega, který přichází s velmi důmyslným řešením obřího hlavolamu stavby Leonardovo mostu. Po celou dobu je nám k dispozici tým lektorů, většinou mladých lidí, kteří nás nenásilně posilují ke splnění úkolů, zábavě a zvýšení vlastního výkonu.

Na závěr dne přichází předání památkových triček, vyhodnocení a poděkování celému týmu TopConsultingu, kteří celou akci zorganizovali. Cítíme se napůl unaveni, napůl odpočati a především plni mnoha zážitků, nad kterými i naše ratolesti možná budou kroutit hlavami. Pak už nás čeká cesta domů a zítra vstávat do práce.

Tým TopConsultingu se shodl nad tím, že samotný outdoorový trénink má kromě „viditelné“ vrstvy pro účastníky i několik dalších součástí, například samotné vyhodnocení a zpětnou vazbu pro zadavatele outdooru, jejichž podoba závisí na volbě managementu a především vzhledem k nastaveným cílům samotné akce. Tento výstup může mít mnoho podob, a proto je snaha ho vždy vytvořit přesně na míru.

"Pro firmu našeho rozsahu je samozřejmostí nákup a obnova nejnovějších metodických postupů ze zahraničí a především vlastní invence. Navíc na zadání tréninku spolupracujeme se zadavatelem ve formě osobních schůzek, jsme schopni vytvořit nastavení takové, že splní očekávání jak managementu, tak i účastníků, a především přinese očekávané výsledky. Spokojenost všech, jichž se trénink týká, je pro nás jasnou prioritou," zněl názor týmu TopConsultingu.

Jelikož Dr. Jaroslava Nováková MBA je jednou z významných osobností v oboru, rozhodli jsme se v budoucnu přinést rozhovor o možnostech podnikání ve vzdělání, úspěšnosti aplikace nových metodik a zajímavostech, kterými tato sféra oplývá.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard korun

ČTK , 25. květen 2018 16:00

Podle komory by podnikatelům pomohlo, kdyby jim stát průběžně sděloval, jaké nedostatky v rámci kont...

Více 0 komentářů

IBM v čele celosvětové iniciativy na využití cloudu, dat, AI a blockchainu

Pavel Houser , 25. květen 2018 13:57

Firma IBM dnes se svými partnery spustila iniciativu Call for Code. ...

Více 0 komentářů

Baterie lithium-síra mají vystřídat li-ion

Pavel Houser , 25. květen 2018 10:00

Ještě pravděpodobně přijde jedna generace li-ion, která opět navýší kapacitu, ale pak už začne naráž...

Více 0 komentářů

Kalendář

25. 05.

27. 05.
openSUSE Conference 2018
25. 05.

26. 05.
ActInSpace 2018
29. 05.

31. 05.
Reklama Polygraf 2018

Starší zprávičky

Lenovo: propad do ztráty

ČTK , 25. květen 2018 09:00

Tržby ale ve finančním roce do konce března stouply o 5 % na 45,35 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh IT i kancelářské techniky v ČR klesl

Pavel Houser , 25. květen 2018 08:00

V rámci přenosných počítačů se podle GfK dařilo segmentu ultratenkých a herních zařízení....

Více 0 komentářů

Nové telefony Android mají předinstalovaný malware

Pavel Houser , 24. květen 2018 15:25

Infikovány jsou telefony ve více než 100 zemích světa, včetně ČR, Německa, Velké Británie, Ruska, It...

Více 0 komentářů

Dvě třetiny tuzemských e-shopů nejsou připraveny na GDPR

ČTK , 24. květen 2018 10:00

Reklamní sdělení posílaná e-mailem tvoří v průměru až 25 % obratu on-line obchodů. ...

Více 0 komentářů