Outdoor aneb moderní pojetí utužování vztahů

Jiří Kocourek , 12. září 2008 08:00 0 komentářů

Kravatak
Většina z nás si pamatuje výjezdy na školení, firemní zájezdy a další mimopracovní aktivity z dob minulého režimu. Nemá smysl je hodnotit a zaobírat se minulostí, ale udělali jsme pravý opak. Nahlédli jsme se pod pokličku jedné z významných vzdělávacích agentur, které v oboru působí. Z jejich spektra služeb jsme se rozhodli pro outdoorový trénink. A jaké to bylo? Pojďme se podívat.

Top-consulting
Vzdělávací agentura TopConsulting

Častý problém komunikační bariéry

Realita dnešních IT firem a korporací je taková, že lidé se soustředí primárně na své vlastní výkony a splnění práce, což často vede ke vzniku nejrůznějších problémů uvnitř firemních týmů. Ať už se jedná o komunikační bariéry, rozkoly mezi zaměstnanci, či nedostatečnou kooperaci lidí navzájem, téměř vždy je následkem snížení výkonnosti a potenciálu celé skupiny. Tyto nešvary pomáhají odstranit specializované agentury, které zajišťují, mimo jiné, i výše zmíněné tzv. outdoor aktivity. Co si pod tímto pojmem ale představit?

Pro začátek je nutné říci, že není outdoor jako outdoor. V nabídce mnoha agentur lze nalézt tzv. fun outdoory – akce zaměřené na utužení ducha při zábavných a nápaditých aktivitách, rozvoj týmové komunikace a především zábavu účastníků takovéto akce. Proto je Outdoor FUN dobrou volbou i jako forma odměny pro zaměstnance. Navíc není problém namíchat takový soubor aktivit, který bude „šitý na míru“ právě vámi vyslaného týmu. Mladé a soutěživé zaměstnance uspokojují jiné aktivity než zaměstnance ve středním věku, kteří dávají přednost například luxusu a vlastní kreativitě. Přesto jsme viděli, že není problém namíchat mix takových aktivit, které uspokojí i velmi nesourodou skupinu.

V dnešní době se ale čím dál více vyžadují úzce determinované tréninky, jejichž jádrem je předem daný cíl. S výběrem takovéhoto tréninku vám velmi ochotně pomohou právě představitelé například námi zvolené agentury TopConsulting, s. r. o. Jaké možnosti mají dnešní firmy, jsme se zeptali majitelky agentury, Dr. Jaroslavy Novákové MBA:

"Možností určení tréninku je opravdu mnoho, ale není příliš jednoduché vybrat správně. Snažíme se od počátku firmy v roce 1992 o co nejužší kontakt se zadavatelem outdooru, neboť úspěšnost tréninku vychází z optimálního nastavení aktivit přímo pro zvolenou skupinu účastníků. V současné době máme v nabídce kromě Outdooru Fun celou škálu konkrétních tréninků. Například zaměřené na názorné vedení ke zvýšenému týmovému výkonu, zvýšení dovedností flexibilního leadershipu, restartování týmu či akce s tématickým zaměřením. Specialitou může být i program Survival, který připravujeme dle konkrétních přání klientů," řekla Nováková.

Top-foto
Snímek outdoorových aktivit

Novinkou je podle Novákové team leadership v outdoorovém provedení, kde jak manažeři, tak i zaměstnanci vidí názorně přímo na outdoor aktivitách projevy různých stylů vedení a mohou tak získat bezprostřední kontakt s výsledky.“

Jak tedy probíhá některý outdoor trénink z různých pohledů?

Serpentýnami krkonošských silnic stoupá autobus s dvaceti účastníky outdooru, z nichž většina nemá žádné zkušenosti s podobnou akcí. Někteří se obávají deště, někteří by radši vyspávali pracovní únavu. Všechny nás obešel firemní informační mail s upřesněním a radami ohledně oblečení, místem akce a základními informacemi. I přesto se mnozí cítí podobně, jako když se chystali na svůj první tábor v přírodě. „Nepromoknou mi boty? Co bude k obědu? Co nás vlastně čeká?“ podobnými otázkami se zaobírá téměř celé osazenstvo. Avšak ve chvíli, co sluneční paprsky pronikají na tváře účastníků, si mnozí uvědomují, že je to přece jen příjemnější, než trávit čas v kanceláři nad běžnými úkoly. Navíc šéf přeci říkal, že jde o pracovní aktivitu. Inu, uvidíme.

"Vždy, když dojde k prvnímu kontaktu s účastníky kurzu, dochází k jakémusi oťukávání navzájem. Oni často neví přesně, do čeho jdou, a my zase neznáme jejich povahu, zvyklosti a náladu. Už samotné navazování vztahů je zážitek, i pro mě jako lektora. Rozhodně to není tak, že uvítání je stereotypní, jak si někteří mohou myslet. Každý přístup je individuální, jestli znáte nějaký vzorec pro lidské povahy a náladu, tak my ne. Vše je o lidech a komunikaci," říká lektor TopConsultingu Luděk Sefzig.

Různorodost nabídky vytváří zvědavost účastníkůLektoři nám rozdávají jmenovky, jež si připínáme, a díky příjemné atmosféře krkonošského rána, ve které uvítání probíhá, se většina stává z uniformních inženýrů, pánů a slečen alespoň na jeden den Tomáši, Jirky a Katkami. Nic není povinné, ale v každém začíná hlodat zvědavost, obzvláště když vidíme informační tabuli s tajuplnými názvy disciplín. Některé identifikujeme snadno, např. paintball či vysoká lana, u některých si domýšlíme, a některé disciplíny nám zůstávají utajeny. Předem jsme byli upozorněni naším vedením, že outdoor nebude jen prostá zábava, a tak nás čeká i několik aktivit zaměřených na logické myšlení a nefyzické aktivity.

Top-foto2
Mix z outdoorových aktivit

I když si často účastníci mohou myslet, že některá aktivita slouží jen k zábavě a může se takto jevit, veškeré aktivity slouží zároveň i jako zdroj či prostředek k velkému zisku informací o skupině, rozvoji komunikačních vztahů uvnitř týmu, podpoře členů skupiny a zapojení individuálních dovedností v rámci týmového výkonu.

"Navíc naši lektoři jsou díky zkušenostem schopni bezprostředně získat informace o soudržnosti skupiny, charakteristiky jednotlivých účastníků, rozdělení dle typologie chování a tak pomoci vedení firmy získat cenné informace o vlastních zaměstnancích, které by v běžném firemním prostředí zůstaly často skryty. Což se může například hodit při sestavování projektových týmů, rozhodování o povýšení a mnoha dalších aspektech řízení firmy. Navíc tento výstup je v rámci zpětné vazby přirozeně předáván i účastníkům samotným, díky čemuž je schopna daná skupina vylepšit svůj výkon takřka „na místě“. Navíc to pomáhá i uvědomění si vazeb mezi spolupracovníky, rozvoji dovedností a zlepšení zmíněné orientace na výkon," prozradila dále Dr. Nováková.

Popisovat samotné aktivity by bylo na další článek, až u oběda jsme si začali uvědomovat, že tahle forma výuky je o mnoho příjemnější než minulá typická školení. Navíc těžko uvěřit, jak se i někteří kolegové zapojují do aktivit, na které bychom je nikdy neodhadli. Nejvíce mě překvapuje starší kolegyně, která překonává vlastní obavy z výšek a mladý a tichý kolega, který přichází s velmi důmyslným řešením obřího hlavolamu stavby Leonardovo mostu. Po celou dobu je nám k dispozici tým lektorů, většinou mladých lidí, kteří nás nenásilně posilují ke splnění úkolů, zábavě a zvýšení vlastního výkonu.

Na závěr dne přichází předání památkových triček, vyhodnocení a poděkování celému týmu TopConsultingu, kteří celou akci zorganizovali. Cítíme se napůl unaveni, napůl odpočati a především plni mnoha zážitků, nad kterými i naše ratolesti možná budou kroutit hlavami. Pak už nás čeká cesta domů a zítra vstávat do práce.

Tým TopConsultingu se shodl nad tím, že samotný outdoorový trénink má kromě „viditelné“ vrstvy pro účastníky i několik dalších součástí, například samotné vyhodnocení a zpětnou vazbu pro zadavatele outdooru, jejichž podoba závisí na volbě managementu a především vzhledem k nastaveným cílům samotné akce. Tento výstup může mít mnoho podob, a proto je snaha ho vždy vytvořit přesně na míru.

"Pro firmu našeho rozsahu je samozřejmostí nákup a obnova nejnovějších metodických postupů ze zahraničí a především vlastní invence. Navíc na zadání tréninku spolupracujeme se zadavatelem ve formě osobních schůzek, jsme schopni vytvořit nastavení takové, že splní očekávání jak managementu, tak i účastníků, a především přinese očekávané výsledky. Spokojenost všech, jichž se trénink týká, je pro nás jasnou prioritou," zněl názor týmu TopConsultingu.

Jelikož Dr. Jaroslava Nováková MBA je jednou z významných osobností v oboru, rozhodli jsme se v budoucnu přinést rozhovor o možnostech podnikání ve vzdělání, úspěšnosti aplikace nových metodik a zajímavostech, kterými tato sféra oplývá.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

Telekomunikační úřad se chystá regulovat mobilní trh

ČTK , 17. srpen 2017 14:34

Přetrvává velký rozdíl mezi vyššími cenami pro domácnosti a nižšími cenami pro firmy, který dosahuje...

Více 0 komentářů

ShadowPad: malware v produktech NetSarang pro správu serverů

Pavel Houser , 17. srpen 2017 13:43

Útočníci schovali backdoor ShadowPad v softwaru využívaném stovkami světových společností včetně ban...

Více 0 komentářů

Rozšířená realita bude za pár let běžnou záležitostí

ČTK , 17. srpen 2017 12:58

Za pět, šest let bude běžné, že si turisté při návštěvě zahraničních metropolí nasadí speciální brýl...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Podíl internetových kurzových sázek v ČR loni vzrostl na 88 %

ČTK , 17. srpen 2017 10:00

Velký podíl na internetových sázkách tvoří live sázky, které lze uzavírat opakovaně v průběhu zápasu...

Více 0 komentářů

Za polárním kruhem má vzniknout rekordní datové centrum

ČTK , 17. srpen 2017 08:00

V norském městě Ballangen, které se nachází za polárním kruhem, má vzniknout největší datové centrum...

Více 1 komentářů

Euronics a Kasa chystají nový sklad v Jirnech u Prahy

Pavel Houser , 16. srpen 2017 11:00

Skladníci již nebudou chodit pro zboží, ale zboží „přijede“ za nimi. Chytré technologie umožní vyexp...

Více 0 komentářů

Oracle Exadata Cloud i na cloudové infrastruktuře nové generace

Pavel Houser , 16. srpen 2017 10:04

Deklarované přednosti: obří výkon, jednoduchá migrace do cloudu a plná kompatibilita s databázemi Or...

Více 0 komentářů