Nákup notebooku pod stromeček: 2. díl

David Budai, 18. prosinec 2008 06:30 0 komentářů
Rubriky: Hardware

Vánoce
V druhé části vánočního průvodce se zaměříme především na neméně důležitou výbavu notebooků, příslušenství a také na několik ne zcela pravdivých argumentů z internetových či jiných diskusí. Neopomeneme se zmínit o pevnosti konstrukce, předinstalovaném softwaru nebo záruce a s ní spojeným servisem.

Hardwarové parametry, potažmo výkon a s tím související výdrž na baterie nejsou to jediné, čemu byste měli pří výběru notebooku věnovat pozornost. Neméně důležité je také to, jak je notebook řešen konstrukčně a jakou má výbavu.

Vlak

Rozhraní - spíše subjektivní záležitost

Dnes již zcela běžně u drtivé většiny notebooků narazíte na Wi-Fi či Bluetooth, ethernetový konektor či dostatek USB portů. Spíš by možná dělalo problém najít takový, který tato komunikační rozhraní nemá. Pozornost proto soustřeďte spíše na to, zda je přítomný digitální (HDMI) výstup grafické karty. Ten slouží k připojení samostatných zobrazovacích zařízení, jako televize či LCD monitor, a poskytuje mnohem vyšší kvalitu výstupního signálu. Chybět by rozhodně neměl ExpressCard slot pro připojení externích rozšiřujících karet.

Pokud často cestujete a potřebujete internetové připojení, měli byste zvážit také integrovaný GSM/UMTS modul. Hotspoty s bezdrátovým internetem totiž ještě ani zdaleka nejsou dostupné všude, a nejschůdnější cesta pro připojení k internetu tak zůstává vlastní datový paušál od mobilního operátora.

Otázkou však zůstává, jak modem, ať už v podobě datové karty či mobilního telefonu, k notebooku připojit. Některým uživatelům totiž připojení prostřednictvím USB konektoru, ExpressCard slotu nebo rozhraní Bluetooth nemusí vyhovovat. Vhodnou alternativou tedy představuje zmíněný integrovaný modul, do kterého pouze vložíte SIM kartu, a tím veškeré starosti končí.

Zcela za subjektivní lze považovat záležitosti jako integrovaná webkamera či čtečka paměťových karet. Je zbytečné něco takového vyžadovat, pokud to při práci nikdy nepoužijete. Podobné je to i s rozložením všech portů a konektorů, každému totiž vyhovuje něco jiného.

Dilema s displejem

S větší pravděpodobností budete řešit, zda zvolit lesklý nebo matný displej. I v tomto případě jde spíše o subjektivní záležitost. Lesklé displeje se vyznačují vyšším kontrastem a lepším podáním barev, což se výborně hodí například pro sledování filmů. Naopak k dlouhé kancelářské práci nebo programování je vhodnější matný displej.

Není však pravda, že na přímém slunci lépe obstojí matný displej. V takovém případě zřejmě neuspějete ani s jednou variantou. Lesklé displeje navíc trpí zásadním nešvarem – neudržíte je čisté. Jsou na nich vidět veškeré otisky i prach, takže je nutné připravit se na časté čištění a leštění. Vybírejte tedy podle toho, s jakým typem se vám bude lépe pracovat. Svou pozornost nezapomeňte zaměřit také velikost pozorovacích úhlů. Tyto údaje nejlépe získáte z nejrůznějších testů a recenzí v časopisech i na internetu.

Cestujete? Volte konstrukčně pevný notebook

Důležitým kritériem, které může mnoha uživatelům připadat nepodstatné, je kvalita provedení a konstrukce samotného notebooků. Zatímco nejlevnější modely jsou vyrobeny převážně s plastu, ty dražší se mohou pyšnit hořčíkovým (někdy jde o slitinu Mg/Al) rámem, případně celým tělem. Je to výsadou spíše manažerských notebooků, u kterých se počítá s častým přenášením. Důležitou roli zde hraje také pevnost. Těmto notebookům pak nevadí ani trochu bezohlednější zacházení, což se o plastových říci nedá.

Laptop

Pokud se rozhodnete pevnou konstrukci oželet, mohou vás už po krátkém používání překvapit nepříjemné praskliny, například v oblasti spojů. Pevná těla také zvyšují ochranu samotných displejů. Když se již pod malým tlakem začne víko prohýbat a na displeji se objeví deformační obrazce, rozhodně se takovému notebooku vyhněte.

Pozornost věnujte i rozložení a kvalitě klávesnice. Přestože se manažerské notebooky většinou vyznačují tím, že se snaží standardní rozložení zachovat, u levnějších modelů můžete narazit i na zcela nepřirozené umístění některých kláves. Některé větší notebooky, zpravidla od úhlopříčky 15“, obsahují i numerický blok klávesnice, což mnoho uživatelů například při kancelářských pracích uvítá. Nezapomeňte však, že větší notebooky mohou mít výrazně vyšší hmotnost, čímž utrpí jejich mobilita. A o tu jde u notebooků především.

Kvalitní záruka a servis jsou velmi důležité

Záruka a servis představují alfu omegu celého výběru notebooku. Vhodný výběr těchto parametrů vám v případě problémů ušetří nejen čas a peníze, ale často i nervy. Není totiž nic horšího, než porucha přístroje uprostřed důležité práce nebo služební cesty.
Běžná záruční doba je pro běžného kupujícího nastavena na 2 roky. Při prodeji notebooků firmám však řada výrobců snižuje tuto dobu na 1 rok, což umožňuje obchodní zákoník. U tak často přenášeného zařízení je nicméně pouhý rok velmi krátká doba, proto je zpravidla možné další roky záruky dokoupit.

Záruka se většinou týká pouze evropských států, případně Evropské unie, takže pokud plánujete s notebookem cestovat mimo Evropu, ověřte si u výrobce, zda má v daném státě servisní středisko a zda je v něm záruka uplatnitelná.

Výrobci se často výrazně liší také v samotných servisních podmínkách. V některých případech je problém řešen technikem přímo u zákazníka (On-site), jindy musíte notebook do servisu dopravit sami (Carry-in), případně tuto přepravu zajistí výrobce. Hodně skloňovaný pojem, zejména u společnosti Dell, je NBD (Next Business Day) záruka, kdy technik k zákazníkovi dorazí do dalšího pracovního dne od nahlášení poruchy. Je možné narazit i na záruky vztahující se k náhodnému fyzickému poškození nebo krádeži. V případě zájmu naleznete tyto informace na webových stránkách výrobců.

Vista

Přiložený software – záleží na vás

OEM software může (ale také nemusí) hrát při výběru notebooku roli. Kromě operačního systému, kterým je v drtivé většině Windows Vista, může výrobce přiložit také antivirové, kancelářské nebo jiné programy. Častým trikem, zejména u méně významných prodejců nebo hypermarketů, je uvádění přiloženého softwaru do specifikace notebooku i v případě, že se jedná o časově omezenou verzi. Rozhodující pro mnoho uživatelů může být i dostupnost ovladačů pro Windows XP, která ani zdaleka nebývá samozřejmostí. Doslova vzkříšení pak Windows XP zažila díky obrovské popularitě netbooků. Kvůli instalaci v těchto zařízeních Microsoft dokonce prodloužil podporu tohoto operačního systému.

Specializované prodejny versus ostatní

Sice nepředpokládáme, že budete ve firmě kupovat notebook v hypermarketu, pokud však tento článek čtou i běžní uživatelé a mají takovou koupi v plánu, rádi bychom je zarazili. Předně je důležité si uvědomit, že nízká cena musí být něčím kompenzována, ať už osazením méně výkonnými komponentami, nebo zkrácenou zárukou. Ve specializované prodejně, která je pro nákup notebooku vůbec nejlepší volbou, se navíc můžete poradit s odborníky a získáte lepší odezvu při reklamaci, pokud je uplatňována přímo u prodejce.

Od věci není ani nákup přes internet. Kromě nižší ceny si mnoho internetových obchodů od určité výše nákupu, kterou notebookem zpravidla překročíte, neúčtuje náklady na dopravu. V součtu tak můžete ušetřit i velmi zajímavou částku a navíc můžete notebook do dvou týdnů bez udání důvodu vrátit.

Čtěte testy a recenze, diskuse berte s rezervou

Při koupi notebooku, podobně jako u jiných elektronických zařízení, je výhodné orientovat se srovnávacími testy a recenzemi, které vycházejí v různých odborných časopisech nebo na internetových serverech. V neposlední řadě je také možné pročíst různá diskusní fóra a poptat se uživatelů, případně kolegů nebo známých, na zkušenosti s konkrétním modelem.

Nenechte se však unést argumenty, že zrovna tento výrobce je špatný a tedy jeho notebooky nebrat. Ty jsou totiž zpravidla založeny na zkušenostech s jedním konkrétním modelem. Podobě jako jinde i u výrobců notebooků platí, že některé modelové řady se povedou více, jiné méně, a není tedy vhodné házet je všechny do jednoho koše. Nejideálnější je, pokud si můžete daný notebook vyzkoušet, ať už přímo v prodejně nebo na nějaké předváděcí akci. Dostanete tak jasnou představu o tom, zda je právě tento model ten ideální.

K tématu:


Nákup notebooku pod stromeček: 1. díl
Podle jakých kritérií vybírat hudební přehrávač?
Jaké high-tech produkty koupit pod stromeček?


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Další na řadě je bezpečnost

Richard Jan Voigts , 09. říjen 2017 00:00
Richard Jan Voigts

Co všechno lze automatizovat pomocí strojového učení? Larry Ellison, technologický ředitel společnos...

VíceKalendář

19. 10.

22. 10.
For Games 2017
24. 10. VeeamON Forum 2017
25. 10.

26. 10.
Profesia days 2017
RSS 

Zprávičky

Firma vypsala odměnu za odhalení digitálního podpisu slovenského ministra

ČTK , 21. říjen 2017 08:00

Problém se týká čipů německého výrobce Infineon Technologies, které Slovensko používá v občanských p...

Více 0 komentářů

Electro World v účetním roce zmírnil ztrátu na 92 milionů Kč

ČTK , 20. říjen 2017 12:00

Firma se soustředila na zlepšení prodejní a distribuční sítě a rozšíření sortimentu....

Více 0 komentářů

Dohoda o ochraně dat mezi EU a USA prošla první kontrolou

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Cílem dohody je chránit osobní údaje osob v EU předávané společnostem v USA. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Operátoři: Metro by mohlo být signálem pokryté do konce roku 2018

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Operátoři mají enormní zájem na pokrytí pražského metra, a to na vlastní náklady....

Více 0 komentářů

Firmu Moravia IT koupil britský konkurent RWS Holding

ČTK , 19. říjen 2017 21:26

Mezi zákazníky firmy specializující se na lokalizaci a testování softwaru patří např. Microsoft, IBM...

Více 0 komentářů

Státní ústav pro kontrolu léčiv hájí elektronické recepty

ČTK , 19. říjen 2017 10:00

V ČR se vydá 60-70 milionů papírových receptů ročně. Podle ministerstva je elektronizace zdravotnict...

Více 0 komentářů

Ransomware Locky v září masivně útočil ve světě i v ČR

Pavel Houser , 19. říjen 2017 09:30

Locky se neobjevil v Top 10 škodlivých kódů od listopadu 2016....

Více 0 komentářů