Radka Blümlová: kudy vede cesta z Baumaxu do HR managementu HP

Klára Antošová, 01. září 2010 07:00 0 komentářů

Byznys
Radka Blümlová, od června přestoupila z pozice personální ředitelky HP pro ČR na obdobnou pozici pro Blízký východ. Na své pozici v Česku zažila již tři akvizice jiných firem a má velmi pozitivní vztah k exotickým zemím.


Radka brumlova
Radka Blümlová

Jak jste se dostala do společnosti HP a jaká byla vaše dosavadní kariérní cesta po společnosti?

HP je mým třetím zaměstnavatelem. Prvním zaměstnavatelem byl rakouský retailový řetězec BAUMAX, kde jsem začala v Graduate programu, poté přešla do vedení prodejny. Po roce do auditu a z auditu po 1,5 roce do HR. V roce 2003 jsem nastoupila do Interbanky, kde jsem 3 roky působila na pozici HR ředitelky. V roce 2005 jsem se stala zaměstnancem HP Česká Republika, působila jsem na pozici HR managera, V roce 2009 jsem přesídlila do Johannesburgu na pozici HR mgr pro HP JAR. A nyní jsem v Dubaji . Jsem HR Mgr pro Middle East (tj. Spojené Arabské Emiráty, Egypt, Omán, Katar, Bahrain, Kuwait, Libanon, Jordánsko, , ...)

Zažila jste fúzi HP a EDS a Exstream SW, jak byste to zhodnotila? (Co se povedlo, co ne, jaké byly přípravy,…)

Fúze a akvizice jsou z mnoha důvodů velmi náročné.. Pokud se akvizice má povést, připravy jsou dlouhé. A HP rozhodně tento proces nepodceňuje.

Od svého nástupu do HP jsem v České republice prošla třemi akvizicemi (Mercury/Systinet, Exstream SW, EDS). Různe firmy, ale businessově a HR cíle jsou vždy stejné: rychle firmy spojit a vidět výsledky v podobě nárůstu revenue. Velký důraz je přitom kladen na komunikaci, motivaci přecházejícich zaměstnanců a udržení klíčových zamětnanců.

Nejraději vzpomínam na akvizici Mercury/Systinetu. A proč? Protože díky této akvizici vim, ze lze s úspěchem integrovat i dvě kulturně velmi odlišné firmy. Důležite je použivat selský rozum a neztratit ze zřetele společny cíl

Jak myslíte, že by to zhodnotili zaměstnanci?

HP Česká republika má velmi silný management, silný po businessové stránce a zralý po lidské stránce. Navíc všichni z nich mají svou práci rádi a příroda jim nadělila obrovský dar – smysl pro humor. Vždy jsme se snažili celý proces změny zaměstnancům ulehčit a nikdy jsme nepodceňovali základní element, a tím je komunikace.

Podíváme-li se na fluktuaci převzatých zaměstnanců, tak na roční bázi nikdy nepřesahla 3%. Nicméně na hodnocení zaměstanců bychom se museli zeptat přimo jich.

Cítíte zásadní změny řízení lidí ve vašem novém regionu?

Po 8 týdnech se ještě necítím na sofistikované hodnocení či srovnávání. Mohu hovořit jen o svých prvních dojmech. HP Middle East ma 1600 zaměstnanců. A každá země má svá specifika.

Tak např. v Dubaji máme 500 zaměstnanců, 62 národností. A to samo o sobě je úžasné. Navíc nikdo z našich zaměstanců není místní, tj. všichni „prestěhovali“ svůj život sem. A to samo o sobě je velmi náročný proces – opustit zemi, práci, svůj dům, opustit blízké a známé ... a vše začít budovat od začátku.A to más samozřejmě na každého člověka nějaký vliv. Někteří zaměstnanci se chtějí vrátit domu, někteří po dvou letech uvažují o další destinaci.

Atmosféra se nedá srovnávat s českým HP a stejně tak i vedení lidí je zde jiné. Určitě je to dáno tou obrovskou diversitou v týmech (mám 15 lidí v týmu a jen 2 z nich mají stejnou národnost).

Vy jste ve stěhování již zběhlá, předtím jste působila v HP JAR, v Johanessburgu, je to pro vás výzva? Nebo proč takto „cestujete“?

Vím, že slovo „výzva“ je stále moderní, obzvláště v americké kultuře, ale já v těchto intencích neuvažuji. Já ke svému životu přistupuji naprosto sobeckým způsobem, tj. snažím se dělat vše, abych byla spokojená , svůj život si užila a nikdy se za sebe nemusela stydět.

Jsou země, které mne z různých důvodů fascinují a Afrika i Middle East mezi ně určitě patří.
Obě nabídky prostě přišly a ja se je rozhodla využít.

Afrika to je pro mne něco jako „láska na první pohled“, naprosto úžasná země., která v sobě skrývá spoustu bohatsví, ale i bolesti. Pobyt tam mne obohatil hlavně po lidské stránce.

Rozhodování a pak i samotný přesun do Dubaje byly pro mne hodně bolestivé. Ale to zná asi každý, kdo podobné rozhodnutí někdy udělal. Dnes ale vím, že to bylo správné rozhodnutí. A již dnes vím, že mne ten pobyt tady zase obohatí hlavně po té lidské stránce.

Jaký je poměr žen a mužů?

V průměru: 75% mužů k 25% žen, tzn. není tady žádný rozdíl mezi Českou Republikou a Middle East.

Jaké benefity zaměstnanci nejvíc ocení?

Middle East je specifický tím, že zde nenajdete, alespoň v privátním sektoru, místní zaměstnance. Všichni zaměstnanci jsou relokováni z různých částí světa, a proto jsou benefity z velke části dány lokálními zákony. Tak např.. zaměstnavatel musí svým zaměstnancům poskytovat příspěvek na bydlení, zajistit mu letenku domů, zajistit zdravotní pojištění atd.

Kolik je tam Čechů?

V HP 5, v Dubaji údajně kolem 70.

Jak se může zaměstnanec HP v Praze dostat se do Dubaje?

HP je globální firma, tj. pokud má zaměstnanec zájem, je zde spousta možností. Samozřejmě vždy závisí na pracovních výsledcích a flexibilitě samotného zaměstnance.

Každý z nás zaměstnanců má přístup k seznamu právě obsazovaných pozic a dle vlastních preferencí se může přihlásit. I zaměstnanci z HP Česká republika odcházejí do jiných zemí. Pokud si dobře pamatuji, tak několik zaměstnanců odešlo do HP v Portorik, Vietnamu, atd.

Jak podporujete rozvoj a vzdělávání?

HP ma globální, velmi dobře propracovaný systém vzdělávání. Vzdělávání a profesní růst je součástí našeho ročního hodnocení, kdy manažer s každým ze svých podřízených přesně specifikuje vzdělávací plán na další rok, stejně tak i jeho/její dalši profesní cíl. Po odsouhlasení tohoto plánu se pak oba (tj. Manažer a zaměstnanec) domluví na jednotlivých detailech naplňovaní tohoto plánu. HP má k dispozici celou řadu e-learningových kurzů, mentoring program, interní a externí tréninky, interní a externí coaching, lokální a regionální programy pro talentované zaměstnance atd.

Má nejoblíbenější vzdělávací metoda je tzv. Training on the job + interní mentor. Tj. doporučuji našim zaměstnancům nebát se nových úkolů a projektů a pakliže se k něčemu takovému dostanou, tak to přijmout a najít si někoho zkušeného, s kým mohou věci konzultovat.

Home office v HP, za jakých podmínek ho zaměstnanci dostanou a jaké s tím máte zkušenosti?

Home office je v HP standardem, je to celosvetově podporovaný element. Vždy ale samozřejme záleží na potřebách businessu a rozhodnutí managera. Díky práci z domova získává zaměstnanec flexibilitu a možnost lépe balancovat svůj pracovní a osobní život. Pro manažera je tady pak výzva v podobě otázky: jak vést tým složený ze zaměstnanců, kteří pracují zcela či částečně z domova. Vzhledem k tomu ale, ze HP je celosvětově působící firma a jen málo týmů působí jen lokálně, naši manažeři s tímto prvkem musí umět pracovat.

Jaké pozice nyní v Dubaji máte otevřeny?

Middle East je růstový region, takže obsazujeme takřka všechny pozice. Podívám-li na aktuálně obsazované pozice, tak většina je pro Sales.

Je těžké je obsadit?

Ne, není to těžší než v Evropě. Ale těžší je to, co následuje a to je celý kolotoč kolem víz.

Jak dlouho budete v HP ME působit?

V tuto chviĺi plánuji své působení zde na 2 roky. Ale znáte to, člověk míní, život mění.

Děkuji za rozhovor

Doporučujeme také:


Hodně jsem se naučila v Eurotelu na Slovensku, říká HR ředitelka T-Mobile ČR


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Další na řadě je bezpečnost

Richard Jan Voigts , 09. říjen 2017 00:00
Richard Jan Voigts

Co všechno lze automatizovat pomocí strojového učení? Larry Ellison, technologický ředitel společnos...

VíceKalendář

24. 10. VeeamON Forum 2017
25. 10.

26. 10.
Profesia days 2017
26. 10. Acronis Roadshow 2017
RSS 

Zprávičky

Google investoval do alternativní taxislužby Lyft

ČTK , 23. říjen 2017 09:00

Už v květnu podepsal Lyft dohodu o spolupráci s divizí samořídících aut Alphabetu.

...

Více 0 komentářů

Objem digitálních plateb i nadále roste

Pavel Houser , 23. říjen 2017 08:00

Nastupuje nový platební ekosystém...

Více 0 komentářů

ČSÚ: Volební weby byly nedostupné kvůli útoku DDoS

Pavel Houser , 22. říjen 2017 17:43

Výpadky prezentačních server vznikly na straně externího dodavatele komunikačních služeb. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Úřad pro ochranu osobních údajů vyšetřuje e-shop Mall.cz kvůli úniku hesel

ČTK , 22. říjen 2017 08:00

Obchodu Mall.cz odcizili hackeři údaje až ke 750 000 starších uživatelských účtů....

Více 0 komentářů

Firma vypsala odměnu za odhalení digitálního podpisu slovenského ministra

ČTK , 21. říjen 2017 08:00

Problém se týká čipů německého výrobce Infineon Technologies, které Slovensko používá v občanských p...

Více 0 komentářů

Electro World v účetním roce zmírnil ztrátu na 92 milionů Kč

ČTK , 20. říjen 2017 12:00

Firma se soustředila na zlepšení prodejní a distribuční sítě a rozšíření sortimentu....

Více 0 komentářů

Dohoda o ochraně dat mezi EU a USA prošla první kontrolou

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Cílem dohody je chránit osobní údaje osob v EU předávané společnostem v USA. ...

Více 0 komentářů