Rozsáhlá iniciativa IBM řeší posun v toku světových dat

25. září 2008 09:21 0 komentářů

IBM_logo

Společnost IBM představila svou dosud největší kolekci nového hardwaru, softwaru a služeb řešící problematiku efektivního ukládaní dat - stavebních bloků nejsilnějšího portfolia pro informační infrastrukturu na světě. Nové produkty IBM pomohou firmám, státním úřadům a dalším institucím transformovat statická data uchovávaná v samostatných silech na více dynamické informace přístupné jednotlivcům v prostředí tzv. „cloud computingu“.

Zatímco spotřebitelé nyní chtějí mít možnost přenášet své informace podle potřeby – zkvalitňovat péči o své zdraví, svou bezpečnost, využívat možnosti zábavy, společenského života a spotřebitelského komfortu kdykoli po celém světě a v reálném čase – firmy zápolí se zastaralými datovými centry, jež nezvládají zvýšené nároky na správu informací.

Rozšiřování mobilního webu, propojené senzory prakticky všude od aut až po potrubní instalace, online lékařské záznamy a explozivní růst dat webu 2.0 a společenských sítí povede podle IBM do roku 2020 k 16násobnému nárůstu „informační stopy“ každého jednotlivce. Aby infrastruktura zvládla tyto nároky, je třeba jí začít přizpůsobovat už dnes.

Proto nyní IBM v rámci své strategie New Enterprise Data Center (Nové podnikové datové centrum) uvedla základní prvky informační infrastruktury. Tyto prvky se zaměřují na dostupnost, shodu s předpisy pro ochranu a uchovávání dat a na aspekty zabezpečení, které jsou pro redesign datových center zásadní. IBM napříč celým svým portfoliem představuje více než 30 nových a inovovaných produktů a služeb.

Dostupnost v internetovém měřítku:


Dnešní infrastruktura není konstruována tak, aby dokázala efektivně zvládnout požadavky pro odhadované dvě miliardy lidí, kteří budou na webu do roku 2011 (3), ani očekávaný jeden bilión propojených objektů jako jsou auta, fotoaparáty, inteligentní dálnice nebo potrubí, z nichž se bude skládat „internet věcí.“ Firmy musí být připraveny na tuto novou fázi tzv. cloud computingu a poskytnout spotřebitelům vzdálený přístup k datům a systémům z jakéhokoli zařízení na libovolném místě. S ohledem na tyto potřeby představila IBM řadu produktů, jež zajistí globální dostupnost informací.

Nejdůležitější nové produkty:


• Zcela nový, vysoce škálovatelný revoluční diskový úložný systém pro zvládání současné rozmanité směsi informací – od webu 2.0 až po tradiční aplikace jako finanční služby. Nové řešení podnikového diskového systému, které vychází z lednové akvizice společnosti XIV, používá jedinečnou grid architekturu s jednodušší správou, lepším škálováním výkonu, samočinnými funkcemi ladění a odstraňování problémů a přidělováním diskového prostoru metodou „thin provisioning“. Snižuje náklady a komplikace spojené s uchováváním informací a zároveň umožňuje konzistentně rychlý přístup k datům pro dnešní dynamické pracovní úlohy. Další informace o systému IBM XIV najdete zde: www.ibm.com/systems/storage/disk/xiv/index.html

• Pro náročná středně velká datová centra uvádí IBM nový diskový úložný systém, který umožňuje podle potřeby přidávat různé typy rozhraní, zvyšovat výkon, rozšiřovat kapacitu a průběžně upravovat konfiguraci. Další informace o systému DS5000 najdete zde: www.ibm.com/systems/storage/disk/ds5000/index.html

• IBM nabízí nový software pro virtualizaci úložného systému, který pomůže klientům efektivněji spravovat a konsolidovat objemy firemních dat. Zákazníci s tímto úložným řešením dosáhnou výhodnější míry využití, vyšší energetické účinnosti, dostupnosti a škálovatelnosti kritických aplikací. Další informace o řešení SVC najdete zde: www.ibm.com/systems/storage/software/virtualization/svc/indexhtml.

Konsolidace a uchovávání:


Dnešní informační infrastruktura trpí obrovskou neefektivitou jak kvůli duplicitním zdrojům stejných informací, tak kvůli vysokým cenám energií. Přední analytici uvádějí, že 50 procentům datových center dojde v průběhu roku 2008 energie nebo místo (4) a že energie spotřebovávaná datovými centry v USA vzroste v příštích pěti letech z 1,5 procenta na 2,5 procenta celkové národní spotřeby energie. (5) S ohledem na tyto potřeby představila IBM řadu produktů na podporu konsolidace a udržení datových center.

Nejdůležitější nové produkty:


• IBM představila nový software a hardware pro deduplikaci dat, který pochází z dubnové akvizice společnosti Diligent Technologies a pomůže klientům omezit nadbytečná data až v poměru 25:1. (6) Další informace o produktu IBM ProtecTier najdete zde: www.ibm.com/systems/storage/tape/ts7650g/index.html

• Na podporu udržování a zálohování kopií kritických dat mimo firemní provozovny a pro zajištění nepřetržité dostupnosti e-mailu, důležitých podnikových aplikací a jejich dat v případě katastrofy uvádí IBM produkty Onsite and Remote Data Protection, které získala akvizicí společnosti Arsenal. Další informace najdete zde: www.ibm.com/services/us/index.wss/offerfamily/bcrs/a1026934

• IBM představuje další rozšíření funkcí diskového pole kategorie enterprise. Mezi nové funkce patří ochrana technologií RAID 6 a nový typ disků, který při stejných rozměrech poskytne o 50 procent větší úložnou kapacitu. (8) Pomůže tak klientům udržet náklady na provoz datového centra včetně odběru energie na přijatelné úrovni. Další informace o řešení DS8000 najdete zde: www.ibm.com/systems/storage/disk/ds8000/index.html

Zabezpečení:


Zajištění bezpečnosti informací v datovém centru a jejich dostupnosti pouze pro oprávněné osoby je zásadní úlohou všech datových center. Nedávné napadení datového centra s krádeží dat a zneužitím informací o kreditních kartách spotřebitelů způsobilo jedné společnosti škody přes 60 miliónů dolarů. (9)

• Společnost IBM uvedla na trh další vylepšení svého špičkového řešení pro dlouhodobé ukládání dat s garancí nepřepisovatelnosti dat o nové diskové jednotky s kapacitou zvětšenou o 33 procent. (11) Na rozdíl od řešení EMC Centera (12) lze systém IBM rozčlenit na oddíly pro provoz aplikací různých dodavatelů. Díky tomu, že využívá disky i pásky, umožňuje klientům snížit jejich celkové náklady na vlastnictví a spotřebu energie až o 50 procent. (13) Další informace o řešení DR550 najdete zde: www.ibm.com/systems/storage/disk/dr/index.html

V rámci této produktové premiéry bylo představeno přes 30 nových produktů a služeb divizí IBM Systems and Technology Group, IBM Software Group a IBM Research, které představují infrastrukturní pilíř strategie IBM New Enterprise Data Center. V kombinaci s novými produkty podnikové divize IBM Global Technology Services přizpůsobuje IBM využití úložného prostoru přímým podnikatelským prioritám klientů, pomáhá jim snižovat rizika, náklady, komplikace a pracnost plánování rozsáhlých datových migrací. Strategické poradenství a implementační služby IBM pomohou klientům vyřešit nejpalčivější problémy při implementaci. Celý seznam všech oznámených produktů a služeb najdete zde: www.ibm.com/systems/storage/product/showcase/index.html.

Formou vlastních inovací, vývojové práce a akvizic představují nové produkty celkovou investici dvou miliard dolarů, tři roky výzkumu a vývoje a práci globálního týmu více než 2 500 technických odborníků a výzkumníků zabývajících se technologiemi ukládání dat v devíti zemích včetně Francie, Německa, Izraele, Japonska, Mexika, Singapuru, Švýcarska, Spojených států a Velké Británie. Strategické části dosud nejsilnějšího portfolia řešení pro informační infrastrukturu, které bylo nyní představeno, pocházejí z klíčových akvizic společností XIV, Diligent, Cognos, Arsenal, Optim, FilesX, Softek a NovusCG, ke kterým došlo během posledních 24 měsíců.

Další informace o společnosti IBM, jejích systémech pro ukládání dat a řešeních pro informační infrastrukturu najdete na webu www.ibm.com/information_infrastructure.

3: Zdroj: "Worldwide Internet Users Top 1 Billion in 2005." Computer Industry Almanac. 4 Jan. 2006. 30 July 2008, http://www.c-i-a.com/pr0106.htm
4: Zdroj: Zpráva EPA pro Kongres o efektivitě serverů a datových center, která byla prezentována 2. srpna 2007
5: Zdroj: tisková zpráva z 29. listopadu 2006: Gartner uvádí, že 50 procent datových center bude mít do roku 2008 nedostatečnou napájecí a chladicí kapacitu: http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=499090
6: Zdroj: Gartner’s “Cool Vendors In Data Protection, 2008. ID Number: G00155726
8: Zdroj: Porovnání IBM z 3. září 2008. Předchozí verze systému DS8000 podporovala „výkonově optimalizované“ jednotky fibre channel s kapacitou 73, 146 a 300 GB. Nová verze DS8000 R4 navíc podporuje jednotky fibre channel o kapacitě 450 GB.
9: Zdroj: http://www.technewsworld.com/story/64072.html?welcome=1218640804
11: Zdroj: Nový systém IBM DR550 má nyní 1TB jednotky, zatímco IBM DR550 předchozí generace měl 750GB jednotky, což představuje 33procentní navýšení kapacity.
12: Zdroj: Porovnání vycházející z publikovaných specifikací, vlastností a výhod. Vlastnosti produktů IBM DR550 a EMC Centera jsou porovnány na základě specifikací publikovaných v dokumentu
www.emc.com/collateral/hardware/specification-sheet/c932-centera-cas-ss.pdf
13: Zdroj: Výsledky Studie celkových nákladů na vlastnictví úložného systému DR550, kterou v roce 2007 vypracovala IBM. Kombinované páskové a diskové řešení snižuje celkové náklady na vlastnictví o 50 %.

O společnosti IBM


Další informace o společnosti IBM najdete na webu: ibm.com/cz.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů