ANALÝZA: Rezignace šéfa SAP, okolnosti a budoucnost firmy

David Budai, 10. únor 2010 06:10 1 komentářů

analyza
Analýza - Bylo to překvapivé a přišlo to náhle. Tak popisovala některá média změny v nejvyšším vedení německé softwarové společnosti SAP. Výkonný ředitel Leo Apotheker totiž v závěru minulého týdne s okamžitou platností rezignoval na svou funkci. Nahradili ho dva členové představenstva společnosti, Bill McDermott a Jim Hagemann Snabe. Bližší pohled na celou záležitost však onen příznak překvapivosti spíše vyvrací. Situace ve společnosti totiž nebyla vůbec ideální a potvrzovaly to i reakce zákazníků.

SAP

„Některé změny byly pro řadu z vás až příliš rychlé. Ani má komunikace s vámi nebyla vždy optimální, proto mě výsledky průzkumu mezi zaměstnanci příliš nepřekvapila,“ napsal v závěru minulého týdne v dopise zaměstnancům společnosti SAP Leo Apotheker. Zřejmě se tímto krokem alespoň částečně pokusil uvolnit náladu panující uvnitř tohoto softwarového výrobce poté, co rezignoval na svou funkci výkonného ředitele a člena představenstva.

Více: Společnost SAP přišla o ředitele, dva noví ho nahradí

Nespokojenost naznačil interní průzkum mezi zaměstnanci provedený před několika měsíci. Na 47 tisíc zaměstnanců společnosti jeho prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s restrukturalizací společnosti i s propuštěním zhruba 3 tisícovek pracovníků, které bylo vůbec největším v historii německého SAPu.

Zkoušená důvěra zákazníků

Mnohem vážnější negativní ohlasy na směřování firmy však přichází zvenčí. Ekonomická recese totiž společnost SAP zasáhla docela výrazně a omezování investic to počítačových systémů ze strany firem způsobilo, že prodej softwarových licencí v minulém roce poklesl o 28 procent. Společnost tedy musela zareagovat a krátce po jmenování Apothekera do funkce výkonného ředitele v červenci 2009 navýšila o 5 procent poplatky ze strany zákazníků.

Stalo se tak poprvé za poslední dekádu a to zákazníky velmi rozladilo. SAP si totiž na rozdíl od svých konkurentů, kteří poplatky zvyšují každý rok, na jejich stabilitě zakládal. Ze strany zákazníků tak zákonitě musela poklesnout důvěra. Ztratili totiž jistotu, že další zvyšování nebude následovat.

„Zvýšení poplatků je jasným podlomením důvěry klientské základy SAPu,“ uvedla pro agenturu Reuters Yvonne Genoveseová, softwarová analytička ze společnosti Gartner s tím, že si navíc zákazníci nemohou být jisti, jakým způsobem budou tyto prostředky investovány. Poukazuje tak na další problém společnosti SAP, kterým je nedostatečně čitelná dlouhodobá strategie směřování.

SAP
Leo Apotheker

Potřeba jasného cíle

Nejednoznačný cíl v případě tak významného hráče na více než 67miliardovém trhu podnikového softwaru (podle The Wall Street Journal) ovšem představuje problém. Situaci přitom nezlepšují ani poslední finanční výsledky za 4. čtvrtletí, ve kterém čistý zisk meziročně poklesl o 12 procent na 727 milionů dolarů. Za celý rok 2009 pak SAP zaznamenal pokles zisku o 4 procenta na 1,79 miliard. Před novými šéfy společnosti, kterými se po rezignaci Apothekera stali Bill McDermott a Jim Hagemann Snabe, dosavadní členové představenstva, tak stojí zásadní úkol. Musí obnovit důvěru a jasně definovat dlouhodobé cíle.

Prioritní by v tomto směru měla být především změna kurzu od razantních snižování výdajů k inovacím. SAP se musí soustředit na software, o který mají firmy momentálně zájem. Své produkty musí přizpůsobit současnému trendu přesouvání klíčových služeb na internet a mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony nebo počítačové tablety. Pryč jsou navíc doby obrovských obchodů s velkými společnostmi. Firmy totiž stále více jednají úsporně a SAP se tak musí soustředit na uzavírání menších dohod v průběhu celého roku.

V tomto směru byl totiž Leo Apotheker podle některých komentátorů značně „úzkoprsý“. Částečně za to může jeho temperament, bývá totiž označován jako výbušný šéf, ale nepochybně také nedostatek technických zkušeností. Apotheker je především manažer, a přestože ve společnosti SAP působil celá dvě desetiletí, stal se jejím prvním šéfem, který sám neumí napsat ani řádku softwarového kódu.

Velké naděje v nové vedení

„SAP se nyní nachází v klíčovém bodě své evoluce. V dalším vývoji by měl využít nových perspektiv,“ říká Paul Hamerman, analytik společnosti Forrester Research s tím, že společnosti rozhodně neuškodí nová krev. Tu má reprezentovat například Vishal Sikka, který byl jmenován do funkce technického ředitele. Změnu má podtrhnout také návrat k dřívějšímu modelu dvou co-CEO.

Podle Hamermana potřebuje SAP především prezentovat jasný plán ohledně nových technologií. Orientace na internet a mobilní zařízení by se měla stát prioritní a urychlení vývoje nových produktů by mělo přesvědčit zákazníky, aby upgradovali na nové verze. Velmi důležité bude také květnová konference Sapphire 2010, kde by měl SAP mimo jiné představit nový online software v rámci řešení Business By Design, který by měl přinést právě vylepšení v oblasti cloud computingu.

Jak se nakonec „reset“ nejvyššího vedení projeví, to se ukáže během následujících měsíců. Hasso Plattner, spoluzakladatel společnosti a předseda představenstva, sice hovoří o velkých změnách v managementu i v oblasti inovací. To, zda se podaří získat zpět zkoušenou důvěru zákazníků, zlepšit mínění zaměstnanců na vedení a navýšit prodeje, však z jeho slov vyčíst zatím nemůžeme.

Přečtěte si také:

PERSONALISTIKA: Petr Viktora nahradil Radomíra Kolaříka ve vedení českého SAP

IDC: SAP vede před Oracle v oblasti CRM software a utilit

IBM a SAP předvedli technologie cloud computingu


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 15. únor 2010 00:17

Jo pokud manager nevi nic o tom co ridi... Tak moc neuridi.


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Sdílení sítí mezi O2 a T-Mobile vyšetřuje Evropská komise

ČTK , 25. říjen 2016 15:30

Evropská komise začala vyšetřovat dohodu o sdílení mobilních sítí mezi českými operátory O2 Czech Re...

Více 0 komentářů

Ruský hacker zadržený v Česku byl v USA obviněn

ČTK , 25. říjen 2016 10:00

Velká porota kalifornského federálního soudu obvinila Rusa zadrženého tento měsíc v České republice ...

Více 0 komentářů

Podíl uživatelů stolních PC ve firmách klesl na 73 procent

ČTK , 24. říjen 2016 14:00

Podíl zaměstnanců menších firem, kteří používají v práci stolní PC, se letos proti loňsku snížil o d...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

AT&T dohodla převzetí Time Warner, souhlas státu ale není jistý

ČTK , 24. říjen 2016 11:30

Americká telekomunikační společnosti AT&T v noci na dnešek SELČ oznámila, že se dohodla na převzetí ...

Více 0 komentářů

ČR byla v září častěji terčem kyberútoků

ČTK , 24. říjen 2016 10:00

Česká republika se v žebříčku zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků, posunula o 16 míst dopř...

Více 2 komentářů

Nejrychleji rostoucí českou IT firmou je letos DataSpring

ČTK , 21. říjen 2016 18:00

Nejrychleji rostoucí technologickou firmou v ČR je letos společnost DataSpring, která poskytuje clou...

Více 0 komentářů

Představitelé firem AT&T a Time Warner prý jednali o možné fúzi

ČTK , 21. říjen 2016 13:00

Vedoucí představitelé americké telekomunikační společnosti AT&T a mediálního konglomerátu Time Warne...

Více 0 komentářů