Firma budoucnosti: sdílení dokumentů bude online

, 03. říjen 2007 00:00 3 komentářů
Rubriky: Internet, Byznys

Trend
Microsoft připravuje spuštění služby, která umožní lidem nejen ve firmách sdílet a vzájemně spolupracovat na úpravě dokumentů online. Podobnou službu oznámila také společnost Adobe, která zároveň získala webový editor Buzzword a vstoupila tím na trh internetových aplikací. Mezi další hráče na trhu patří i Google. Stane se software ve firmách minulostí? Převládnou v budoucnu online webové aplikace? Strategie těchto tří firem nám může ledacos naznačit.

Microsoft oznámil plánované spuštění bezplatné služby Office Live Workspace, která je určena ke sdílení dokumentů a souborů z kancelářského balíku MS Office na internetu. Kromě těchto souborů je možné sdílet také PDF. Z bezpečnostních důvodů nenahrajete EXE soubory. Zatím není známo, zda budou existovat omezení pro velikost nahrávaných dokumentů. Na webových stránkách je pouze uvedeno, že si takto mohou uživatelé nahrát až 1 000 souborů. Je ovšem důležité dodat, že pomocí Office Live Workspace vlastní dokumenty nevytvoříte.

Služba je zatím k dispozici pouze pro anglicky psané dokumenty, ale zavedení dalších jazyků je údajně v plánu. V současné době není Microsoft Office Live Workspace v provozu, a tak se uživatelé mohou zatím jen předběžně registrovat a budou-li vybráni pro beta test, obdrží od Microsoftu pozvánku.

Instalace, instalace, instalace...

Ke spuštění a používání této sdílené "plochy" je potřeba webový prohlížeč Internet Explorer 6.0 nebo vyšší, Firefox 2.0 a pro některé funkce je vyžadována podpora ActiveX. Firma ovšem pro lepší využití doporučuje instalovat zásuvný modul Office Live. Pokud by uživatelé chtěli pracovat na dokumentech v jednom okamžiku, je vhodné si na počítač nainstalovat také beta verzi Microsoft SharedView. Částečně dobrovolná instalace programů by ovšem mohla některé zákazníky nebo zájemce odradit, protože například konkurenční Google nic takového pro plnou funkčnost svého řešení nevyžaduje.

Nově oznámená služba je součástí strategie, kterou firma označuje slovy "Live" (živě) a "Online". Tyto služby by během následujících dvou měsíců měly rozšířit již existující nabídku produktů. Podle vyjádření Microsoftu budou zákazníci moci kontrolovat přístup k uloženým datům a spravovat práva uživatelů.

Společnost také provozuje webovou službu Microsoft Office Live, která uživatelům i firmám umožňuje pomocí online nástroje vytvářet webové prezentace. Tento nástroj však vyžaduje výhradně prohlížeč Internet Explorer a navíc nemá s vytvářením klasických dokumentů nic společného. Podle informací ITBIZu zatím Microsoft neposkytuje žádný online nástroj, který by umožňoval dokumenty vytvářet přímo ve webovém prohlížeči.

Online pro velké firmy

Nová strategie obsahuje také online služby pro podniky s více než 5 000 zaměstnanci. Pro tyto firmy jsou určeny produkty Exchange Online, Office Sharepoint Online a Office Communications Online. Část služeb bude zajišťovat Microsoft a některé naopak partneři této softwarové firmy. Těm zároveň náleží podíl z příjmů. Všechny webové aplikace budou zřejmě využívat registraci a přihlašování pomocí Windows Live ID, což je jednotný systém přihlašování používaný Microsoftem. Ani v tomto případě není jasné, jak přesně budou tyto vyjmenované služby fungovat.

Podrobnější informace se nám nepodařilo získat ani od informační linky české pobočky Microsoftu. Podobnou službu nicméně Microsoft testoval před dvěma lety u vybraných velkých zákazníků pod názvem Microsoft Managed Solutions (MMS).

Adobe koupilo online editor

Trh s online aplikacemi je pro firmy zřejmě velmi zajímavý a možná se brzy dočkáme situace, kdy bude stačit pouze internetový prohlížeč a veškeré aplikace budou uživatelé používat online. Podobnou cestou jako Microsoft se totiž vydala také společnost Adobe, která začátkem října oznámila, že získala tím společnost Virtual Ubiquit. Svoji produktovou řadu tak může rozšířit o online textový editor Buzzword. Tento textový editor podporuje spolupráci více uživatelů na jednom dokumentu. Zakladatelé firmy a původní tvůrci editoru Buzzword se zároveň připojili ke společnosti Adobe.

Kromě této akvizice firma oznámila, že vytvořila novou službu pro sdílení s pracovním názvem "Share". Tato bezplatná služba umožňuje vybírat dokumenty ke sdílení, posílat zprávy vybraným příjemcům a nastavovat, zda budou soubory veřejné nebo přístupné omezené skupině vybraných lidí. Služba byla vytvořena pomocí technologie Adobe Flex. Tvůrci pamatují také na vývojáře, kterým nabízí vlastní API pro propojení s jejich webovými aplikacemi.

Ředitelé IT webové aplikace nevyužívají

Kromě již zmíněných společností působí na trhu také tvůrci známého vyhledávače Google. Tato firma v září minulého roku koupila webový editor Writely. Ten se stal základem pro jejich online službu s názvem Dokumenty Google. Uživatelé mohou bezplatně vytvářet texty i tabulky v internetových aplikacích prostřednictvím webového prohlížeče.

Firmy i jednotlivci si také mohou zakoupit přístup v rámci hostované služby Google Apps Premier. Ten stojí 40 euro za jeden uživatelský účet na rok. Pokročilá verze nabízí API, nástroje pro migraci pošty a online podporu. Mezi zákazníky podle informací firmy patří Procter & Gamble, GE a své vlastní aplikace využívá i samotný Google. Více referencí však na webu firmy není uvedeno. Je proto otázkou, zda se firmě pouze nepodařilo získat významnější reference anebo firmy webovým nástrojům (označované jako Web 2.0) zatím příliš nedůvěřují.

V tomto ohledu je zajímavý výzkum analytické společnosti IDC. Ten zjišťoval názory ředitelů informatiky na využití "Web 2.0" technologií ve firmě. Celkem 25 % dotazovaných odpovědělo, že žádný z těchto nástrojů není přímo řízen IT oddělením. Dalších třicet procent respondentů ve 39 procentech v podniku tyto nástroje spravuje. Celkem 68 % webových aplikací využívaných k firemním účelům je tedy zcela bez kontroly IT oddělení.

Stále se také zvyšuje počet zaměstnanců, kteří mohou pracovat z domova. Podle IDC takto v roce 2004 pracovalo celkem 650 milionů lidí. V roce 2009 by to mělo být již 850 milionů zaměstnanců. Microsoft, Adobe i Google si zřejmě velmi dobře uvědomují, že online sdílení a tvorba dokumentů pomocí webových aplikací je trend, který nelze přehlížet.

Související


Velké firmy i státní organizace objevují výhody wiki
Ochrana proti podvodným e-mailům stojí banky miliony
Microsoft Office Live Workspace (oficiální web)
Google Apps (oficiální web)
Buzzword (online aplikace)


Komentáře

Boris #1
Boris 03. říjen 2007 09:13

Pouzivame k plnej spokojnosti Google Apps. Jednoduche, hostovane, uzitocne.

Ladislav Jančík #2
Ladislav Jančík 04. říjen 2007 15:58

Dokumenty Google jsou dobra vec, ale pro vetsi firemni vyuziti by mel Google prodavat verzi, kterou by si firmy nainstalovaly na svoje servery a provozovaly ve vlastni rezii. Duvodem jsou tyto : zalohovani, obchodni tajemstvi atd..

Ladislav Jančík #3
Ladislav Jančík 04. říjen 2007 15:59

Jo, a rychlost na lokální síti k vlastnímu serveru by se neomezovala rychlostí přípojky k internetu.

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Pokles prodeje smartphonů potvrzuje i Gartner

ČTK , 24. únor 2018 12:04

Meziroční nárůst čtvrtletního prodeje zaznamenaly v rámci první pětky pouze Huawei a Xiaomi....

Více 0 komentářů

Broadcom snížil nabídku na rivala Qualcomm na 117 miliard dolarů

ČTK , 23. únor 2018 10:00

Převzetí Qualcommu by bylo největší akvizicí v historii technologického sektoru....

Více 0 komentářů

T-Mobile měl úspěšný rok

Pavel Houser , 23. únor 2018 09:00

T-Mobile oznámil finanční výsledky za rok 2017. Celkové tržby z mobilních a pevných služeb včetně pr...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

ČTK , 23. únor 2018 08:00

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky....

Více 0 komentářů

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů