Skončily mechanické psací stroje, zdědili jsme po nich nevhodnou klávesnici

Pavel Houser , 29. duben 2011 10:43 14 komentářů

Notebook
Věděli jste, že na světě se ještě prodávají mechanické psací stroje, a to nejen v prodejnách starožitností? Jejich konec však přece jen přichází, protože zřejmě poslední výrobce, firma Godrej & Boyce, oznámila, že jim ve výrobním závodu a skladu v Bombaji zbývá posledních 500 kusů.

Pavel Houser

Pavel Houser
Výrobu firma ukončila již v roce 2009. Poslední modely na skladě mají většinou arabské klávesnice. I když v západním světě soumrak mechanických psacích strojů nastal poměrně záhy po nástupu osobních počítačů, např. v Indii podle firmy Godrej & Boyce existovala poptávka mnohem déle. Klesat začala teprve po roce 2000, kdy ostatní firmy postupně ukončily dodávky. Samotná Godrej & Boyce ale podle serveru The Register až do roku 2009 dokázala stále prodávat 10-12 000 kusů ročně.

Nejkonzervativnější byla v tomto ohledu asi státní správa, armáda či soudnictví, kde v řadě zemí přetrvávalo používání mechanických psacích strojů velmi dlouho (jaká je v tomto ohledu situace u nás?). Možná to souvisí se štábní kulturou nebo i s tím, že zaměstnanci vybavení PC by už v těchto institucích nedělali vůbec nic a jenom hráli hry (či nově zabíjeli čas na Facebooku). Naopak elektronické psací stroje se dosud stále tu a tam používají, ba i zůstávají v nabídce prodejců.

Dědictví náhody


Kdo chce, může se při této příležitosti nechat unést nostalgií. Zajímavé ale je, že po mechanických psacích strojích nám stále zůstává důležité dědictví: klávesnice QWERTY. Jak bude vypadat klávesnice psacího stroje přitom zpočátku nebylo vůbec jasné.

Toto rozložení kláves navrhl Charles Latham Sholes v 70. letech 19. století pro psací stroj Remington, z něhož pak vycházela většina pozdějších modelů. První psaní stroje se jako komerční produkty začaly prodávat v USA už v roce 1867 (nebo teprve - prototypy jsou totiž mnohem starší, už ze začátku 18. století, tehdy holt nebylo tempo zavádění inovací srovnatelné s dneškem).

Jak uvádí Donald A. Norman v knize Design pro každý den, existovala u prvních psacích strojů celá řada koncepcí klávesnic. Rozložení písmen mohlo být kruhové nebo v řadě a původní řazení bývalo nejčastěji podle abecedy. Kuriózní byl návrh, aby se na klávesách střídaly barvy podobně jako na klavíru. Kruhové nebo jednořadové modely se prostě neosvědčily a přednost dostaly obdélníkové. Až potud by se vývoj dal označit za evoluční optimalizaci, stejně jako přidání posunu o políčko zpět, tabelátoru a přepínače velkých a malých písmen (nic z toho první modely neuměly).

Nicméně mimo QWERTY existuje řada účelnějších variant klávesnice, z počítačové doby třeba Dvorakova. Ale už v 19. století existovaly efektivnější rozvržení. Jakmile se ale jednou dostatečný počet uživatelů naučil QWERTY, tato uživatelská základna další vývoj v
podstatě zastavila.

Kromě náhody se na přijetí QWERTY podílela jedna z dnešního hlediska i vyslovená "antiúčelnost". V tehdejší fázi technického řešení psacích strojů docházelo k tomu, že stisknuté klávesy po sobě často psaných písmen (v angličtině) spolu kolidovaly a zasekávaly se. Proto se klávesy na QWERTY uspořádaly právě tak, aby nejčastější kombinace písmen byly na klávesnici co nejdále od sebe - jinými slovy, aby uživatel musel psát vlastně co nejpomaleji. Naštěstí se to týká především angličtiny.

Vývoj klávesnice se proto někdy pokládá za příklad ukazující i další podobnost mezi biologickou a technologickou evolucí - jakmile je jednou vybráno nějaké řešení a začne se na něm stavět, pak i když není optimální, může být už příliš nákladné změnit "základní architekturu". A tak s námi QWERTY jako tichá připomínka zasekávajících se mechanických psacích strojů nejspíš zůstane až do doby, kdy se prosadí ovládání počítačů hlasem nebo dokonce myšlenkami (dojde-li kdy k tomu, ovšem).


Komentáře

tomvec #1
tomvec 29. duben 2011 12:29

Hezký článek :-) Taková trocha nostalgie. Taky mám doma starý kufříkový Remington.

Náhodný kolemjdoucí #9
Náhodný kolemjdoucí 03. květen 2011 22:29

Doufám, že Magnum :-)

JirkaS #2
JirkaS 29. duben 2011 13:00

Také se říká, že klávesnice byla sestavena tak, aby v obchodech při demonstraci možnosti psaní bylo možné napsat slovo "TYPEWRITER" rychle - hledáním jen písmen na jednom řádku.

Daleko větší neštěstí je ovšam paskvil QWERTZ. Ten tu máme jen proto, že jsme byli součástí Rakousko-Uherska a první psací stroje tedy byly s německou klávesnicí. A protože němci mají tvrdé 'y' snad jen ve slovech 'Gymnasium' a 'Gynäkologie', tak si ho odsunuli bokem...

the.max #10
the.max 29. duben 2011 14:16

A co teprve ti posahani zabozrouti s jejich AZERTY:-D

Náhodný kolemjdoucí #11
Náhodný kolemjdoucí 29. duben 2011 22:49

no, hej, používajú AZERTY... a my QWERZ (tiež to nie je žiadna výhra).

Inak v mojej firme používajú nie AZERTY ale BEPO !

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 29. duben 2011 15:38

Dvorakova klávesnice byla patentovana v roce 1936. To je trochu brzy na to, aby byla oznacovana "z pocitacove doby". :-)

Náhodný kolemjdoucí #12
Náhodný kolemjdoucí 29. duben 2011 18:39

ano, omlouvám se za nepřesnost.
autor

Náhodný kolemjdoucí #13
Náhodný kolemjdoucí 06. květen 2011 12:39

Ono těch nepřesností je tam více. Je to taková dojmologie, která vychází jen ze zažitých mýtů a chybí tam pořádná znalost historie.

A jen na okraj - dlouho přetrvávající psací stroje v soudnictví nejsou dány žádnou "štábní" kulturou, ale prostým nedostatkem peněz. Po plyšáku, když se začaly připravovat strategie pro různé resorty a postupně se zvyšovaly objemy peněz, směřovaly v oblasti soudnictví nové peníze na platy, protože jinak by jim všichni jen trochu schopní právníci utekli do soukromé sféry a soudnictví by zkolabovalo úplně. Takhle tam zůstala alespoň část a i když se soudy hodně zpomalily, aspoň fungovaly. A dohnat po letech technologii není zas takový problém.

Opačným případem bylo třeba zdravotnictví - tam se naopak většina peněz dala na skokové zlepšení techniky ("obvoďáků" se to netýkalo) a během pár let byla technologická úroveň srovnatelná se "západem", ale hrozně se šetřilo na lidech. A to se ukázalo jako mnohem větší průser po mnoha letech, kdy se teď platy zvyšují velmi nesnadno a přitom v oblasti techniky se neskutečně plýtvá.

U armády proběhla kombinace obojího - lidé tam mají vyšší příjmy, i (některá) technika se hodně zlepšila, ovšem na rozdíl od soudnictví i zdravotnictví se nezvedl objem přidělených peněz, ale naopak se velmi snížil. Ušetřilo se v podstatě jen na zrušení povinné vojenské služby, ale dodnes se téměř nezměnil celý aparát, který byl postaven na těch tisících běžných vojáků. A nejvíce peněz se dodnes točí v údržbě techniky, nemovitostí, které byly připraveny ty záklaďáky pojmout apod. Přebytky se prodávají velmi pomalu (o nevýhodnosti prodejů nemluvě).

Michal Lenc #4
Michal Lenc 30. duben 2011 16:18

K te podobnosti s biologii. Na prikladu qwerty klavesnice nam ilustruji takzvany vyvojovy constraint.

Tichý #5
Tichý 08. květen 2011 11:34

Dobrý den, tak jsem trochu zapátral po internetu, a objevil jsem dokonce firmu, která ještě dnes zajišťuje servis a prodej psacích strojů. Informace můžete dostat na www.psacistroje.cz

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 10. květen 2011 09:52

Ad "Proto se klávesy na QWERTY uspořádaly právě tak, aby nejčastější kombinace písmen byly na klávesnici co nejdále od sebe - jinými slovy, aby uživatel musel psát vlastně co nejpomaleji."

Jen jsem čekal, jestli se tahle kravina v textu opravu objeví... To jakože v době, kdy na psacím stroji nikdo neuměl psát rychle, bylo třeba dělat klávesnici pro pomalé psaní? Viz <a href="http://www.dvzine.org/zine/02-03.html">http://www.dvzine.org/zine/02-03.html</a> pravá stránka od 6. políčka komixu.

Sten #14
Sten 11. květen 2011 16:16

Mimochodem na Dvořákově klávesnici jsou taky nejčastější kombinace písmen co nejdále od sebe (a proto jsou souhlásky a samohlásky oddělené) — jednoduše proto, že uživatel potom střídá ruce :-)

Náhodný kolemjdoucí #7
Náhodný kolemjdoucí 11. květen 2011 08:31

za zminku stoji tez ruska klavesnice, ktera je naopak optimalizovana pro rychle psani(a dle meho je skutecne prijemnejsi a pohdlnejsi). bohuzel jedina klavesa ktera je na ruske a qwerty stejne umistena je "C" ikdyz vlastne znamena jine pismeno...psani na ruske je skutecne zazitek, zvlaste prvni dny, kdy si clovek pripada jak analfabet a hleda pismenka po pismenku... :-)

w4rr10r #8
w4rr10r 12. květen 2011 23:55

Dvorak je zase optimalizovaný pro psaní anglických textů, na české texty by to chtělo analýzu češtiny, pak se zamyslet nad tím rozložením a... to už je jednodušší psát na QWERTY, která je naprosto všude, i ve škole/práci/...

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 1 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů