Šok: HP se zbaví tabletů i PC, co bude dál?

Pavel Houser , 20. srpen 2011 00:02 0 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys
Šok: HP se zbaví tabletů i PC, co bude dál?

Překvapující oznámení, že HP přestane nabízet tablety a telefony se systémem WebOS a možná skončí i s výrobou PC, plní titulní stránky (nejen) specializovaných webů. Pojďme si projít, co se na toto téma píše.

Deska před sídlem společnosti HP
Deska před sídlem společnosti HP
Co přesně chce HP provést? V první řadě je zde rozhodnutí vydělit výrobu PC do samostatného subjektu, což by se dalo chápat jako přiznání neúspěchu akvizice firmy Compaq v roce 2002 za 25 miliard dolarů. Jenže tak jednoduché to není, vždyť Hewlett-Packard dodával počítače i před akvizicí Compaqu, v tomto byznysu působí firma 25 let a přinesla celou řadu inovací!

Důraz na podnikový sektor naopak podtrhuje současně oznámená koupě firmy Autonomy, za kterou HP zaplatí asi 10,24 miliard dolarů v hotovosti (The Register, ZDNet).

Autonomy je druhou největší britskou softwarovou firmou, dodává především nástroje pro vyhledávání a správu podnikových informací i služby na bázi cloudu. Příjmy firmy letos ve 2. čtvrtletí dosáhly výše 256 milionů dolarů. HP se tak stane firmou zaměřenou především na software a služby pro podnikové zákazníky.

Divize Personal Systems Group bude z HP zřejmě vyčleněna do samostatné firmy (spin off, možný je též následný prodej). Michalel Dell se v této souvislosti ironicky dotázal, zda se nová firma nebude náhodou jmenovat Compaq. (BetaNews).

HP si zde ale ještě ponechává zadní vrátka, rozhodnutí se může změnit a vše pokračovat jako dosud, není to však pravděpodobné.

Naopak divize WebOS Global Business Unit, dodávající tablety a smarpthony na systému WebOS, ve své stávající podobě zcela skončí. To by se zase dalo chápat jako neúspěch akvizice firmy Palm (kdysi téměř synonymum pro kapesní počítače). HP zaplatil za Palm 1,2 miliardy dolarů, a to teprve před rokem, "přiznání chyby" tedy přišlo velmi brzy. Každopádně na poli mobilních zařízení stihl HP osud Nokie, když dodavatelé dříve populárních produktů nedokázali odolávat nástupu Applu a systému Android.

Zakladatelé společnosti William Hewlett a David Packard
Zakladatelé společnosti William Hewlett a David Packard

HP prý nechce WebOS zcela pohřbít a zkoumá, zda pro něj přece jen nenajde nějaké využití. Spekuluje se o tom, že systém by mohl být nasazen třeba v automobilech, to se však nezakládá na žádném oficiálním oznámení. Přitom HP měla původně s WebOS velké plány a zvažovala, že ho nasadí i v osobních počítačích jako alternativu Windows, i tato možnost nyní ale přirozeně padá. HP odhaduje náklady spojené s ukončením výroby tabletů a smartphonů na 1 miliardu dolarů.

Další komentáře (např. BetaNews) naznačují, že po neúspěchu tabletu HP TouchPad lze předpokládat, že podobný osud potká i BlackBerry PlayBook. Pokud Applu nedokázal konkurovat gigant HP, jak by to mohl zvládnout relativně malá Research In Motion?

Současný CEO HP Leo Apotheker již dříve kritizoval obchodní rozhodnutí svých předchůdců (Carly Fiorina a Mark Hurd), z čehož se dalo odhadovat, že se chystá změna strategie, málokdo však čekal, že tak radikální.

Zajímavé je i to, že rozhodnutí přišlo současně s oznámením hospodářských výsledků, které přitom nebyly nijak špatné: tržby 31,2 miliardy dolarů, zisk za fiskální 3. čtvrtletí dosáhl výše téměř 2 miliardy dolarů, což je meziročně nárůst o 9 %.

The Register v této souvislosti poznamenává, že meziročně i oproti minulému čtvrtletí firmě také stouply provozní marže. Za úspěšnými výsledky má paradoxně stát i Personal Systems Group. Obrat divize sice mírně klesl (o 3,3 % na 9,6 miliard dolarů), nicméně provozní zisk vzrostl o 21 % na 567 milionu. Pravda však je, že oproti softwaru a službám se nejedná o nijak excelentní ziskovost. Klesaly prodeje stolních PC, rostly notebooky (příjmy přes 5 miliard) a také pracovní stanice.

Klíčové však je, že počítače HP se dobře prodávaly do firem, špatně koncovým uživatelům. HP proto nechce dál záviset na rozmarech spotřebitelů a veřejného sektoru. Podnikové zákazníky je prý snazší přesvědčit ke koupi poukazem na zvýšení efektivity a úspory v delším časovém horizontu. The Register navrhuje, aby se firma zbavila ne PC jako takových, ale spotřebitelského segmentu včetně např. tiskáren. Koupit by ho mohlo Lenovo nebo Acer.

Další komentáře opakují, že jak se, dnes je prostě těžké být současně firmou pro podnikové uživatele i koncový trh. První vyžaduje pověst "solidnosti", druhé být "sexy". HP následuje příklad IBM, která se zbavila výroby PC ve prospěch Lenova. Cisco si naběhlo s výrobou telefonů a hudebních přehrávačů.

Legendární garáž, kde začalo HP psát svou historii
Legendární garáž, kde začalo HP psát svou historii

Apple zase víceméně rezignuje na své serverové produkty a obecně vůbec na nasazení ve firmách na úkor expanze na spotřebitelském trhu. Nedávno uvedený tablet HP TouchPad se na trhu neprosadil ani ne tak kvůli svých technických parametrům, ale prostě nedokázal získat pověst zboží, které je dostatečně "cool". Přitom ti, kdo si zařízení koupili, s ním byli velmi spokojeni a krok firmy je nyní zřejmě musí naštvat. Joe Wilcox se v této souvislosti zamýšlí nad tím, co budou s produkty založenými na WebOS jejich současní uživatelé teď dělat.

Možná, říkají analytici, firma HP mohla dát zařízení TouchPad více času, spolehnout se na sílu svých prodejních kanálů pro noteboky a tiskárny, snažit se získat nezávislé vývojáře pro tvorbu aplikací... To by však přirozeně něco stálo a výsledek by byl nejistý. HP se každopádně rozhodla jít jinou cestou. Zajímavý komentář v této souvislosti přináší CNet.

Opět se zde opakuje, že firmy s příliš širokým portfoliem aktivit nedokáží konkurovat Applu, na HP se měly negativně projevit i časté personální změny ve vedení firmy v posledních 10 letech. Mimochodem se zde upozorňuje, že ale koupě Palmu měla potenciálně smysl z řady důvodů. CEO firmy byl totiž Jon Rubinstein, dlouholetý zaměstnanec Apple a jeden z tvůrců iPodu. Každopádně ale HP už nebude tím, kdo zastaví nástup Applu. Podaří se to Googlu nebo Microsoftu?

CEO společnosti Cera Technology Michael Mace poslední vývoj glosuje: "Google se tedy stal hardwarovou firmou (kvůli koupi Motoroly) a HP softwarovou. Možná by si Facebook mohl otevřít řetězec hotelů?"


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Vládní čtvrť a vládní systém, tedy ten informační

Petr Zavoral , 06. leden 2018 16:15
Petr Zavoral

Jeden ze zakladatelů enterprise architektury John Zachman srovnává IT v institucích s Boeingem: Firm...

VíceKalendář

18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd
30. 01. Ecommerce Expo Prague 2018

RSS 

Zprávičky

Digitální fragmentace představuje hrozbu pro další rozvoj firem

Pavel Houser , 17. leden 2018 14:51

Množství restriktivních opatření přijatých státy G20 se mezi lety 2010 a 2016 zčtyřnásobilo....

Více 1 komentářů

V USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei

ČTK , 17. leden 2018 09:00

Zákonodárci údajně varují americké podniky, že vztahy s Huawei či China Mobile snižují jejich šance ...

Více 0 komentářů

Roman Knap jmenován generálním ředitelem SAP Slovensko

Pavel Houser , 17. leden 2018 08:00

R. Knap v letech 2012–2014 zastával pozici generálního ředitele SAP Slovensko, od roku 2014 je gener...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Bitcoin ztrácí 18 %, dolů ho tlačí obavy z regulace

ČTK , 16. leden 2018 12:18

Trhy se obávají regulace obchodů po oznámení jihokorejského ministra financí....

Více 0 komentářů

Světový trh s polovodiči poroste letos výrazně rychleji

Pavel Houser , 16. leden 2018 10:26

Očekávaný růst souvisí zejména s růstem cen RAM a flash pamětí. Bezpečností slabiny procesorů mohou ...

Více 0 komentářů

Výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na burzu

ČTK , 16. leden 2018 09:00

Někteří analytici hodnotu 100 miliard zpochybňují s argumentem vysoké konkurence na globálním trhu c...

Více 0 komentářů

Internetové bankovnictví používá polovina Evropanů

ČTK , 16. leden 2018 08:00

Česká republika obsadila mezi 28 zeměmi EU spolu s Rakouskem 12. příčku s podílem 57 %....

Více 0 komentářů