Stalo se: ČOI rozdala 76 % kontrolovaným e-shopům pokuty do půl milionu korun

ITbiz.cz, 09. červen 2011 08:32 7 komentářů

Lupa
Na tři čtvrtiny tuzemských e-shopů nesplnilo podle České obchodní inspekce (ČOI) potřebná kritéria. Kontroly u nich odhalily vícero pochybení, zejména pak používání nekalých obchodních praktik. • Prostřednictvím informačního systému datových schránek bylo doposud odesláno 9,5 milionu a přijato 6 milionů datových zpráv. Zvýšila se úroveň zabezpečení systému. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.Web-obchod

Nekalé obchodní praktiky ohodnotila ČOI pokutami

Česká obchodní inspekce (ČOI) v letošním prvním čtvrtletí zjistila porušení zákonů v 76 procentech kontrolovaných internetových obchodů. Nejčastějším prohřeškem bylo používání nekalých obchodních praktik.

Provozovatelům internetových obchodů ČOI za zjištěné nedostatky uložila 124 pokut v celkové hodnotě 457.600 korun. Nejvíce kontrol (53) ČOI realizovala ve Středočeském kraji a v hlavním městě Praha. Nejvyyší byly i zde udělené hodnoty, které celkově dosáhly 246 000 korun.

Česká obchodní inspekce nemůže v rámci své kontrolní pravomoci opomenout dozor nad velmi intenzivně se rozvíjející formu prodeje, a to nad internetovými obchody. Návyky českých spotřebitelů se pomalu mění a spolu s počtem zákazníků roste i množství e-shopů, které každým rokem zvyšují svůj podíl na maloobchodním obratu.

Co se však příliš nemění, jsou trvale vysoká rizika těchto nákupů vzhledem k velké míře anonymity prodávajících a nízkému právnímu vědomí spotřebitelů. O tom svědčí i zjištění ČOI - z 224 provedených kontrol bylo zjištěno porušení povinností ve třech ze čtyř kontrolovaných obchodů, konkrétně v 76,3 % z nich.

Za 1. čtvrtletí roku 2011 zkontrolovala ČOI celkem 224 internetových obchodů, při nichž bylo ověřováno dodržování povinností stanovených pro prodej zboží prostřednictvím prostředků komunikace na dálku, v tomto případě webových stránek.

Kontrola byla zaměřena především na zakázané používání nekalých obchodních praktik (ustanovení § 4 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v návaznosti na ustanovení § 53 a § 53a zák. č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku), dále na plnění povinností prodávajících stanovených přímo zákonem o ochraně spotřebitele, zejména na dodržování poctivosti prodeje, rozsah informací o zboží, ceně a právech při uplatnění reklamace, apod.

Používání nekalých obchodních praktik bylo jedno z nejčastějších zjištění ČOI při kontrole internetových obchodů, a to v 49,8 % případech. Další třetina zjištění (31,8 %) se týkala neposkytnutí správných informací o podmínkách uplatnění reklamace, nebo o právech kupujících při rozporu věci s kupní smlouvou.

Typický příklad nejčastěji zjištěného porušení povinností představuje výsledek kontroly u společnosti, která neposkytla v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy informaci o zápisu v obchodním rejstříku a v záručních podmínkách stanovila spotřebiteli v rozporu se zákonem povinnost reklamovat mechanické poškození zboží do 3 dnů po dodání zboží.

Právo spotřebitele odstoupit od smlouvy uzavřené prostřednictvím prostředku komunikace na dálku v zákonem stanovené 14denní lhůtě bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce podmiňovala povinností vrátit zboží nepoužité, nepoškozené a v původním nepoškozeném obalu. V rozporu se zákonem byla rovněž informace, že kupní smlouvu není možné uzavřít v případě zjevné chyby v ceně, pokud není u daného zboží zcela jasně uvedeno, že se jedná o mimořádnou slevu nebo akci.

Datové schránky s novinkami

datove schranky

Ministerstvo spravedlnosti už se přibližuje hodnotě 10 milionů odeslaných zpráv prostřednictvím informačního systému datových schránek. Přijato bylo doposud přibližně 6 milionů zpráv Informační systém datových schránek (ISDS) byl také podroben řadě vylepšení zvyšujících ochranu citlivých dat a efektivitu provozu.

Ke klíčovým novinkám patří zejména automatická kontrola elektronických podpisů v přijímaných PDF přílohách datových zpráv, zneplatnění certifikátu nebo ověření platným časovým razítkem. Ostatní formáty příloh datových zpráv lze nyní centrálně převádět do PDF. Ty mohou být navíc opatřeny textovou vrstvou a podporovat vytěžování dat.

V rámci reportingu a statistik centra pro Ministerstvo spravedlnosti ČR byl vytvořen nový systém pro sledování průběhu zpracování datových zpráv. Ten má za úkol kontrolovat dobu trvání jednotlivých fází zpracování, upozorňovat na jejich případné překročení a zveřejňovat aktuální stav poskytování jednotlivých služeb pro resort justice. Každá organizace tak získá plný přehled nad stavem zpracování jí příslušejících datových zpráv.

„Opět jsme se posunuli o další krok ve zjednodušení zpracování elektronických dokumentů na soudech,“ řekl k tomu Jiří Laciga, předseda představenstva CCA, která technologicky změny v ISDS zajišťovala, a doplnil, že resortem justice bylo doposud odesláno 9,5 milionu a přijato 6 milionů datových zpráv. Celkem tak resort justice vygeneroval 15,5 milionu zpráv, zhruba třetinu veškerého provozu ISDS. Každý měsíc přitom resort přijme kolem 370 tisíc zpráv a vypraví kolem 550 tisíc.

Ke konci května 2011 odeslali uživatelé prostřednictvím ISDS více než 44 milionu datových zpráv, z toho cca 97 procent je doručeno přihlášením. Ve všední den odešlou uživatelé až 150 tisíc zpráv denně. Celkem je v provozu více než 417 tisíc datových schránek, z toho na právnické osoby připadá přibližně 379 tisíc, fyzické osoby 19 tisíc, podnikající fyzické osoby 12 tisíc a orgány veřejné moci necelých 8 tisíc.

Týdenní review

ITBiz

Na úvod týdne vyšel na ITBiz.cz článek o tom, proč by firmy měly podporovat vývoj open - source. Existence open source softwaru je výhodná jak pro koncové uživatele, tak i pro firmy, které na jeho základě nabízejí svá vlastní byznysová řešení. Vyplývají z toho ale pro ně nějaké závazky?

Následující příspěvek se věnoval problematice cloudu. Cloud computing přichází do světa IT s celou řadou nových termínů a pojmů, které nezřídka popisují věci, které byly v IT známé již léta. Po technické i ekonomické stránce je však důležité od sebe tyto pojmy umět správně rozlišit. Každý z nich má totiž své specifické případy uplatnění i specifické výhody.

Ve středeční personální rubrice jsme informovali o personálních změnách u společnosti COFIDIS.

{seealso}
V článku o úspěšnosti mladých studentů v oboru IT pojednával středeční příspěvek. Z šetření mezi studenty v rámci 11. ročníku virtuálního pracovního veletrhu Měsíc studentů a absolventů na Jobs.cz se ukázalo, že celých 88 % mladých lidí během studia pracovalo. Konkrétně v oboru informačních technologií (IT) se při studiu podařilo najít práci 45 % dotázaných. IT je vysoko i mezi preferovanými obory, kde by chtěli mladí lidé pracovat v budoucnu.Komentáře

SS #1
SS 09. červen 2011 21:48

Máte pravdu. ČOI je banda zlodějů, kteří hledají jak by se napakovali na pokutách za prkotiny v e-shopech.
Zatím co se slušní lidé snaží sami poctivě živit, aby nezatěžovali státní rozpočet v současné době vládnoucí mrzké lůzy v čele se zlodějem Klausem a jeho přisluhovači, nastupuje ČOI a způsobuje poctivým lidem nemalé potíže. Místo toho, aby si tato skvadra vážila lidí, kteří přispívají do státní pokladny, hledají parchanti z ČOI iluzorní důvody jak je sedřít z kůže, aby peníze o které ožebračí poctivé lidi mohlo toto pseudo státní zřízení s takovými hovady v čele jako je Kalousek, Nečas, Sobotka a jejich zadnicoví vylizovači a hulibrkové rozdat příživníkům, nikdy nepracujícím cikánům, feťákům a lotrům.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 09. červen 2011 10:33

Nemam eshop, ani jsem nedostal od COI pokutu, ale tohle co ctu mi prijde jako tezke prudeni ze strany COI. V takovem pripade bych shop presunul do zahranici, zakaznici si uz zpusob platby najdou a stat prijde o DPH. I prudění má své meze.

kavol #7
kavol 15. červen 2011 00:27

mno, tož cihla mi ještě nepřišla, ale když si člověk něco objedná na základě informace, že to mají skladem, a oni mu po pár dnech objednávku zruší s tím, že to vlastně nemají, a je to na Vánoce, kdy se už nestíhá objednat to jinde (zatímco o těch pár dní dřív by to ještě šlo), tak to moc nepotěší ...

Náhodný kolemjdoucí 2 #3
Náhodný kolemjdoucí 2 09. červen 2011 10:37

Až si něco objednáš a přijde ti cihla v balíku za 5000Kč, budeš mluit jinak, pyčo

MhnVhn #4
MhnVhn 09. červen 2011 22:02

Cihlu v balíku za 5000 Vám nepošle poctivý obchodník, ale zloděj, který se zlodějnou živí. Je to něco jako R.John z VV.

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 09. červen 2011 23:33

"Až si něco objednáš a přijde ti cihla v balíku za 5000Kč, budeš mluit jinak, pyčo"

Vypada to ze melete kraviny a tohle se vam ve skutecnosti nikdy nestalo a pokud ano, tak si za to muzete sam svou debilitou, protoze jste objednaval nekde, kde by si normalne myslici clovek nic neobjednal. Tohle vetsinou majitel shopu udela jen jednou a tim skoncil maximalne tak jeste dostane od nekoho pocuni. Urcite se vam to nestane na zavedenych obchodech. Když si objednate od Deža Lakatoviče z horni dolni ktery prave naklikal svuj eshop zadarmo ve spolupraci trebas s Alesem Slabym, nebo od HCXB-supermax Invest Inc Ltd. se sídlem v Ulanbátáru a nejste schopen to rozpoznat od zavedeneho shopu, tak je to jasne. Kdyz se bude jednat treba o alza.cz tak tam by se to stalo asi jednou a tim by skoncili. Zapni mozek pyčo.

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 10. červen 2011 12:31

add ČOI: bez odkazu na seznam eshopů, ideálně s výši pokuty a informací o přestupku, jde jen o plácání.

add datové schránky: zajímavé, pád měsíců poté, co jsem si DS pořídil, soud mi poslal poštu klasicky. Aneb drahé a nepoužívané.

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích za 71 miliard Kč

ČTK , 21. březen 2018 12:34

Telenor v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku poskytuje služby více než 9 milionům klientů....

Více 0 komentářů

Rychlonabíjení pomůže k rozšíření elektrobusů

ČTK , 21. březen 2018 10:00

Elektrobusy s velkými bateriemi mají problémy s údržbou a váhou, Navíc nevydrží jezdit celý den. ...

Více 0 komentářů

ČOI: V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů

ČTK , 21. březen 2018 09:00

Loni obchodní inspekce zjistila při kontrolách e-shopů pochybení v 88 % případů....

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 03.

22. 03.
IBM Think 2018
20. 03.

23. 03.
Amper 2018
21. 03. IT Security Workshop 2018

Starší zprávičky

Elektrotechnický průmysl se v ČR rozvíjí, není ale dost zaměstnanců

ČTK , 21. březen 2018 08:00

Obor stejně jako česká ekonomika roste - rychleji, než je evropský průměr....

Více 0 komentářů

Šéf bezpečnosti Facebooku odchází, firmu vyšetřují v Británii

ČTK , 20. březen 2018 17:37

Cena akcií společnosti Facebook dnes pokračuje v poklesu poté, co se v pondělí propadla o téměř 7 %....

Více 0 komentářů

O PSD2 neslyšeli 4 z 5 lidí

ITBiz.cz , 20. březen 2018 12:31

Směrnice PSD2 nabyla účinnosti 13. ledna 2018. Jejím cílem bylo vytvoření jednotného integrovaného t...

Více 0 komentářů

KDU-ČSL chce zrušit pokuty pro obce za porušení ochrany soukromí

ČTK , 20. březen 2018 10:00

Ministerstvo vnitra naopak navrhuje snížit maximální pokuty pro malé obce a jejich organizace včetně...

Více 0 komentářů