Stalo se: nabídka platu IT odborníka průměrně činí 41 060 Kč

ITbiz.cz, 21. duben 2011 10:30 5 komentářů

Klic
Průměrná odměna nabízená firmami IT specialistům činí v současnosti dle služby JobsMoney 41 060 Kč. Vyplývá to ze zprávy společnosti LMC, operátora e-trhu práce. • Neelie Kroesová, viceprezidentka Evropské komise odpovědná za digitální agendu, označila projekt společné evropské domény nejvyšší úrovně za reálný úspěch stojící na hmatatelných výsledcích. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.Online1

V IT si lidé říkají o menší plat, než dostanou

Průměrně nabízená odměna pro IT odborníky představuje podle statistik LMC 41 060 korun. Uchazeči o práci však požadují nižší plat: v průměru jen 27 300 Kč. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti LMC, vedoucího operátora na elektronickém trhu práce.

„Tři z deseti nejžádanějších oborů na českém trhu práce se řadí do IT segmentu. Jde o oblasti vývoj aplikací a systémů, konzultace, analýzy a projektové řízení a do třetice o správu systémů a HW. Souhrnná poptávka po pracovnících z IT segmentu tvoří 15 % námi sledované celkové poptávky po práci,“ uvádí Ondřej Mysliveček, analytik LMC.

Vývoji poptávky firem po specialistech z jednotlivých oborů odpovídá i přehled konkrétních nejžádanějších profesí. Na prvním místě jsou programátoři vyvíjející systémy a aplikace, následovaní IT konzultanty. Mezi pět nejvíce nabízených pozic v IT dále patří IT analytik, SW Architekt a Project Manager.

Mezi vývojáři firmy poptávají zejména specialisty v Javě nebo ty, kteří ovládají více programovacích jazyků a jsou tedy pro firmy univerzálně využitelní na různých typech projektů. Jde o cennou konkurenční výhodu v situaci, kdy se v IT postupně prosazuje trend najímání kontraktorů na jednotlivé projekty, jako je tomu běžně v západních zemích.

Průměrná vyšší nabízená mzda než požadovaná kopíruje dlouhodobý trend na trhu práce. Uchazeči si obecně říkají o méně peněz, než jim jsou firmy ochotny nabídnout. Mezi jednotlivými skupinami zaměstnání jsou však v platech IT odborníků poměrně velké rozdíly. Například průměrná mzda projektantů a analytiků je podstatně vyšší než třeba u IT odborníků, kteří se podílejí především na obsluze informačních technologií a systémů (operátoři a obsluha výpočetní techniky).

IT služby jsou koncentrovány zejména ve větších městech a příměstských aglomeracích, dominuje Praha a okolí, následovaná Brnem. V některých regionech mimo oblasti, kde se soustředí pobočky velkých zahraničních společností, registrují portály Jobs.cz a Prace.cz daleko nižší poptávku po odbornících s IT specializací.

Charakteristický je například karlovarský region, v němž převládá nabídka výrobních pozic a služeb v oblasti lázeňství a cestovního ruchu. Typických IT pozic je zde zaměstnavateli poptáváno pouze několik jednotek.

EK je spokojená s doménou .eu

EU

V Bruselu panuje spokojenost s dosavadním rozšířením evropské domény .eu. Neelie Kroesová, viceprezidentka Evropské komise odpovědná za digitální agendu, označila projekt společné evropské domény nejvyšší úrovně za reálný úspěch stojící na hmatatelných výsledcích.

Ve svém projevu u příležitosti pátého výročí spuštění domény .eu vyzdvihla především její přínos v prostředí evropského byznysu, a to zejména v segmentu velkých mezinárodních korporací. Další růst počtu registrovaných domén bude dle Neelie Kroesové záviset již hlavně na zájmu malých a středních firem.

Neelie Kroesová při zhodnocení uplynulých pěti let společné evropské domény identifikovala jako jeden z klíčových milníků implementaci systému pro registraci IDN domén, který podle ní výrazně posiluje evropské multikulturální a jazykové dědictví. „EURid tak sehrává velmi důležitou úlohu v tom, jak dává prostor kulturní pestrosti Evropské unie i v online prostředí,” řekla k tomu Neelie Kroesová.

Viceprezidentka Evropské komise také ocenila úsilí EURidu v oblasti internetové bezpečnosti, především pokud se jedná o zavedení technologie DNSSEC pod doménou .eu v září loňského roku. „Tyto aktivity pomáhají chránit internet před potencionálními riziky s širokým dopadem a činit z něj místo, kde se každý může cítit bezpečně,” dodala.

Doména .eu se řadí mezi deset největších internetových domén nejvyšší úrovně na světě a poskytuje 500 milionům lidí v 27 zemích EU nástroj pro budování evropské internetové identity. Od spuštění domény .eu v roce 2005 se zaregistrovalo přes 3 miliony doménových jmen s touto koncovkou.

Týdenní review

ITBiz

Na začátku týdne se věnoval hlavní článek cloud computingu. Šlo o rozbor 25 důvodů, proč na cloud nepřecházet. V posledních letech se nám doslova přemnožily články typu "Proč na cloudové technologie přecházet?". Logicky se tedy nabízí věnovat prostor i důvodům, proč tak neučinit? Ujali jsme se této nepříjemné role za vás. Hlavní důvody jsou zde.

Další článek týdne se týkal testu firewallů. Velká část nejpopulárnějších firemních firewallů obsahuje chyby, které útočníkovi umožňují vydávat se za důvěryhodnou IP adresu, a proniknout tak do vnitřní sítě. Firmy se tudíž na tuto ochranu tak nemohou plně spoléhat.

Ve středeční personální rubrice jsme se věnovali jmenování ve společnosti Ness, kde se stala Miroslava Zálešáková součástí vrcholného managementu financí.

V krátkém příspěvku jsme přinesli pohled na problematiku poskytovatelů internetu, kteří budou podrobeni šetření Evropské komise, zda schválně neomezují limity rychlosti v poskytování internetu.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 21. duben 2011 18:00

Chcete vědět, kolik si vydělám já, správce sítě a informačního systému v jedné akciovce? Nechtějte to vědět, je to smutné... Asi nejsem dostatečný odborník, v tom to bude.

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 21. duben 2011 23:50

Instalujes widle?

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 22. duben 2011 00:55

Ano, nenapsal ani co dělá, ani za kolik. Nemusel by s tím plakáním tedy ani obtěžovat.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 21. duben 2011 21:53

Odborník je člověk, který přijel z jiného města. Čím vzdálenější město, tím větší odborní. Tak to je. :-)

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 26. duben 2011 14:48

Ono totiž není správce jako správce. Já osobně jsem se staral o síť s cca. 80 stroji (od kancelářského netbooku až po automaty za 3,5 milionu) a měl jsem plat okolo 20ti tisíc hrubého (tak před šesti lety). Přitom třeba na jistém úřadě tu ve městě je strojů zhruba třetina, správci čtyři (!) a každý s platem 27.000,- hrubého + odměny (mnohdy i více jak pětitisícové). Ale je fakt, že nejsem žádný ing., jsem spíše samouk a také počet PC není zrovna vypovídající o náročnosti správy. Ale podle mého subjektivního dojmu (a referencí) jsem to docela zvládal. A teď, když dělám externí správu pro firmy, tak mnohdy zůstává rozum stát kolik peněz se dá objetovat za "experta", který neví co je to příkazový řádek. Toď druhá strana mince.

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

Velikost televizí za 20 let vzrostla o třetinu

ČTK , 24. srpen 2017 08:00

Roste poptávka po nejnovějších modelech LED televizí a klesá zastoupení plazmových obrazovek....

Více 1 komentářů

Apple opouští myšlenku výroby samořízeného vozu

ČTK , 23. srpen 2017 10:54

Do projektu Titan, který odstartoval v roce 2014, šel Apple se svým standardním nasazením. Projekt s...

Více 0 komentářů

Podíl sociálních sítí na on-line reklamě vzroste na pětinu

ČTK , 23. srpen 2017 09:00

Největší rozpočty mají každoročně technologické firmy, automobilové společnosti, obchodní řetězce, o...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Seznam chce za 3 roky prodávat polovinu reklamy na aukcích

ČTK , 23. srpen 2017 08:00

Mobily již nyní zprostředkovávají až 40 % přístupů na služby Seznamu....

Více 0 komentářů

Útočníci si oblíbili sadu exploitů Lost in Translation

Pavel Houser , 22. srpen 2017 10:21

Studie mapuje vývoj malwaru v České republice a ve světě ve druhém čtvrtletí. ...

Více 0 komentářů

České Radiokomunikace nabízejí i privátní cloud

Pavel Houser , 22. srpen 2017 08:00

Řešení je podle CRA vhodné pro provoz citlivých, náročných a exponovaných aplikací a ukládání citliv...

Více 0 komentářů

LG V30 bude mít displej OLED FullVision

Pavel Houser , 21. srpen 2017 11:42

P-OLED vzniká umísťováním pixelů na plastový substrát, který je mnohem pevnější než skleněná základn...

Více 0 komentářů