Studie: Návratnost Windows 7 ve firemním prostředí do jednoho roku

David Budai, 25. únor 2010 09:12 7 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys

Windows
Média doslova s železnou pravidelností přinášejí zprávy o tom, jak mají Windows 7 v průběhu čtyř měsíců od svého uvedení pozitivní vliv na celkové prodeje licencí Windows a nové počítače. Často se však zapomíná na to, že byl tento systém už v průběhu loňského léta zpřístupněn také firemním zákazníkům. Microsoft nyní zveřejnil studii, která přináší užší pohled na implementaci Windows 7 v korporátní sféře.

Finální verze Windows 7 byla firmám zpřístupněna už v srpnu minulého roku. Současně odstartovaly v několika společnostech také pilotní projekty, které se zabývaly právě přechodem na tuto nejnovější verzi systému. Microsoft si v té době u analytické a výzkumné společnosti Forrester Research zadal požadavek na studii, která by se zabývala ekonomickým dopadem přechodu Windows 7 a potenciální návratností investic. Její výsledky byly zveřejněny začátkem tohoto týdne.

Návrat investice do 13 měsíců

Forrester Research oslovil 12 firemních zákazníků Microsoftu, kteří již na Windows 7 přešli a své zkušenosti zpracovali do obsáhlých případových studií. Šlo o podniky s nejméně 5 tisícovkami zaměstnanců a ročním obratem alespoň 1 miliardy dolarů, s jejichž představiteli vedl Forrester rozsáhlé rozhovory. Závěry studie, které hovoří ve prospěch Windows 7, mimo jiné zmiňují, že návratnost investic do Windows 7 je při zohlednění rizik možné očekávat v průběhu 13 měsíců.

Nejde přitom o první studii společnosti Forrester, kterou Microsoft svým zákazníkům předkládá jako dobrý důvod, proč na Windows 7 přejít co možná nejrychleji. Studie z poloviny září 2009 poukazovala na to, že přímé úspory nákladů v oblasti správy IT by po nasazení nejnovější verze Windows měly činit 89 až 160 dolarů na jedno PC ročně. Nová studie tyto skutečnosti do značné míry potvrzuje a navíc poukazuje na poměrně rychlou návratnost.

Windows 7
Shromáždit, zanalyzovat a otestovat (zdroj: Microsoft)

Windows 7 by podle ní měla společnostem přinést vylepšenou správu, méně poruch a hovorů na technickou podporu. Zlepšit by se měla komunikace se vzdálenými nebo cestujícími pracovníky a očekává se také nárůst produktivity práce či snížení energetických nároků. Forrester ve studii také popisuje spokojenost zaměstnanců i IT pracovníků v průběhu pilotní testovací fáze, hlavně v případě notebooků, kde nová Windows přinášejí řadu vylepšení.

S přípravou přechodu neotálet

Řadě uživatelů nepochybně vyvstává otázka, nakolik je studie Forrester Research poplatná tomu, že si její vypracování zadal přímo Microsoft. Analytická společnost Gartner například uvádí, že celkové náklady přechodu z Windows XP na Windows 7 by měly činit 1035 až 1930 dolarů na jeden počítač, v případě přechodu z Windows Vista pak 339 až 510 dolarů, což do jisté míry čísla studie Forrester Research zpochybňuje.

Přesto umísťuje tento systém Windows 7 na vrchol žebříčku architektonických změn celé rodiny klientských Windows. Analytici Gartneru už na podzim doporučili nevyčkávat na první servisní balíček (SP1) a přípravu přechodu na novu verzi zahájit co nejdříve. Běžná organizace či firma totiž před nasazením nového klientského systému potřebuje v průměru 12 až 18 měsíců pro plánování a testovaní.

Podle nejnovějších statistik společnosti Janco Associates zaznamenala Windows 7 za první čtyři měsíce více než dvojnásobný nástup oproti Windows 7. Podle Gavriella Schustera, vedoucího divize Windows Product Management, zaznamenal Microsoft za stejnou dobu také na 2,5 milionů stažení instalace XP módu, který řeší nekompatibilitu systému se staršími aplikacemi. Podle odborníků by větší migrace na Windows 7 v korporátní sféře měla odstartovat už v polovině roku 2010.

Další krok k virtualizaci ve Windows 7

Společnost Microsoft strategicky s uvedením studie oznámila také aktualizaci balíčku Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP), což je soubor nástrojů, který zvyšují produktivitu uživatelů, zjednodušují podporu mobilních uživatelů a omezují rizika související se správou osobních počítačů. V rámci MDOP nyní mohou zákazníci získat novou verzi nástroje Microsoft Application Virtualization (App-V 4.6), která nově podporuje Windows 7 a to včetně x64 architektury. Další novinkou je například podpora práce v offline režimu.

{seealso}
V současné době je aplikační virtualizace dostupná v 11 jazycích a dalších 13 jazyků přibude během dubna tohoto roku. Počítá se také s podporou českého jazyka. Zákazníci mohou App-V 4.6 stahovat z MVLS stránek, později bude tento nástroj přístupný také prostřednictvím služeb TechNet a MSDN.

Studie The Total Economic Impact Of Windows 7 společnosti Forrester Research


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 25. únor 2010 11:38

Nějak se nemohu dopočítat:

5000 zaměstnanců - to by mohlo být řekněme cca 10000 počítačů

úspora na 1 PC 89-160 dolarů / rok ---> o.k. optimisticky volim 160

náklady na přechod z XP na V7 1035-1930 ---> o.k. optimisticky volim 1035

10000 * (1035-160) = náklady 8 mil. 750 tisíc dolarů.........????

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 25. únor 2010 11:50

V prvním roce po přechodu v hlubokém mínusu, že. Z čeho se má vygenerovat těch 8 a 3/4 mil. dolarů??? To, že se někde usnadní práce ještě nedává žádnou záruku zvýšených přijmů. Propustit 175 ajťáků? Nebo se prostě zbičují zaměstnanci a za stejné platy budou muset odevzdat o 8 a 3/4 mil dolarů vícepráce, jen proto, že se někdo v managementu slyšel pohádky od Microsoftu a zbaštil nějakou prezantaci v PowerPointu i s navijákem?

Mimochodem, ať se redakce někdy vypraví do nějaké banky, uvidí tam vedle PC s Windows ještě terminály a taky tam uvidí dosovské aplikace běžící proti databáz. SQL serveru, které fungují roky bez softw.poruch. Nepřipadá vám skutečně divné, že v podstatě ty nejbohatší opravdu nemají důvod k přechodu na nesmyslné módní novinky???

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 25. únor 2010 14:27

V bankach nejsou DOSovske aplikace proti SQL - nikde jsem to nevidel, obvykle tam mivaji MSDOS Kermit jako terminalovou emulaci a aplikace je napsana v Oracle SQL*Forms. Kvuli terminalu s moznosti lokalniho tisku se jim nevyplati kupovat cele nove PC.

David Budai #5
David Budai 25. únor 2010 20:59

Díky za upozornění, příslušnou pasáž jsem upravil, byla špatně formulovaná. David Budai, ITBiz.cz

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 26. únor 2010 21:33

samochvála smrdí aneb koho chleba jíš toho píseň zpívej

MMN #3
MMN 28. únor 2010 15:09

To je ale tendenční článek. Když si vydám nějakou studii, která potvrzuje, že pokud budete volit ČPS, budou se mít všichni dobře, taky mi to tu někdo rozmázne?

Karel Wolf 02. březen 2010 12:57

Zkuste sve zavery shrnout do kvalitniho clanku, pokud bude obsahovat vecnou (a logicky spravnou) argumentaci, radi vam jej vydame :)

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

22. 02. IT mezi paragrafy
20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Majitel Snapchatu jde na burzu s nižší hodnotou, než se čekalo

ČTK , 18. únor 2017 09:00

Americká společnost Snap, která provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat pro sdílení fotografií...

Více 0 komentářů

Rozšířená realita pro marketing a výdaje na bezpečnost IT kvůli požadavkům EU

Pavel Houser , 18. únor 2017 08:35

Co vlastně obnáší pojem "digitální transformace podniků"? A co z toho vyplývá dle prognóz IDC?...

Více 0 komentářů

Do roku 2020 vznikne v ČR 1200 stanic pro elektromobily

ČTK , 17. únor 2017 09:00

Do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1200 napájecích stanic pro elektromobily. Po setkání s...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

ČTÚ: Zákaz individuálních cen volání zakonzervuje odvětví

ČTK , 17. únor 2017 07:00

Zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele, který obsahuje návrh novely telekomunikačního záko...

Více 0 komentářů

Ústečan platil falešnými eury, objednal si je na internetu

ČTK , 16. únor 2017 16:30

Případ padělaných bankovek nakoupených přes internet objasnili kriminalisté v Ústeckém kraji. Falešn...

Více 3 komentářů

Buffetova investiční firma prudce zvýšila svůj podíl v Applu

ČTK , 16. únor 2017 14:00

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v posledním čtvrtlet...

Více 0 komentářů

Čistý zisk výrobce počítačů Lenovo klesl o 67 procent

ČTK , 16. únor 2017 11:00

Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group ve třetím fiskální čtvrtletí ...

Více 1 komentářů