Test herní myši Microsoft SideWinder

Vladimír Šubr, 19. prosinec 2008 06:20 2 komentářů
Rubriky: Hardware

Notebook
Microsoft SideWinder je po všech stránkách zajímavá myš, která je určená všem od hráčů počítačových her až po náročné uživatele a profesionály, typicky třeba grafiky. Značka SideWinder se zároveň stala synonymem úplně nové řady kvalitních periférii Microsoftu, jež čítá nejenom myši, ale i klávesnice a do budoucna možná i další produkty. V této recenzi se zaměříme na zakladatele této rodové linie, o které koluje legenda, že si ji vyžádal sám CEO Microsoftu Steve Ballmer.

Ms-sidewinder

Jak to tenkrát bylo

Jak už jsem v předchozím odstavci naznačil, vznik myši Microsoft SideWinder provází dnes už těžko ověřitelný příběh. Traduje se, že jednoho krásného dne šel Steve Ballmer na procházku a ve výloze obchodu s hrami a počítačovým příslušenstvím spatřil myš Microsoft Habu. Na příští poradě se proto okamžitě otázal svých podřízených, kdy že to vlastně Microsoft převzal tu malou firmičku s hráčskými myšmi Razer. Po chvíli hrobového ticha se mu dostalo odpovědi, že Microsoft Habu vznikla pouze za spolupráce s firmou Razer, a na nějakou akvizici to ani v budoucnosti nevypadá. To Steva tak rozlítilo, že prohlásil: „Microsoft má na víc!“ Je třeba, abychom vytvořili úplně novou herní myš. Takovou, která bude naprosto jedinečná. Takovou, na které se nebude šetřit ani penězi ani kvalitními inženýry a takovou, kterou si lidé oblíbí stejně jako legendární volanty a joysticky SideWinder.

Tak vznikla nejenom nová neotřelá myš, ale i od ní odvozená celá produktová řada. Která dnes čítá odlehčenou variantu SideWinder X5, bezdrátovou SideWinder X8 a klávesnici Sidewinder X6. Důvody, proč Microsoft požadoval novou řadu profesionálních periférii, si můžeme shrnout i tím, že se jednoduše chtěl vrátit na výsluní, které mu dlouhou dobu náleželo. Právě herním příslušenství (volanty, gamepady, joysticky) nebo optickými myšmi IntelliMouse, které jako jedny z prvních představovaly běžnému uživateli bezdrátovou technologii.

Obsah balení a příslušenství

První, čeho si všimnete, pokud se vám tato nová myš dostane do rukou, je poměrně bytelný a výrazný červený obal. Někdo ho hodnotí jako až moc křiklavý, ale vzhledem k červeným prvkům na samotné myši bych řekl, že se k ní výborně hodí. Chytrá je i odklopitelná část, pod kterou si můžete prohlédnout krabičku se závažíčky do myši a k tomu nějaké ty zajímavé popisky v češtině a třech dalších východoevropských jazycích. Druhá věc je zpracování obalu, protože je opravdu oříšek dostat se přes plasty a tuhý kartón dovnitř. Obal je tedy většinou po násilném otevření rovnou na vyhození.

Ms-sidewinder1

Mnohem zajímavější je ale obsah, který se v něm ukrývá. Kromě myši se jedná hlavně o zajímavou krabičku s příslušenstvím. V ní najdete dvě sady slajdů (=nožiček) s rozdílným třením (třetí sada je přímo na myši) a čtyři závažíčka (3x10 gramů a 1x5gramů), která se vkládají do myši. Tím se upravuje její těžiště a hmotnost. Celá krabička je poměrně těžká, což souvisí i s její vedlejší funkcí, a to je přichycení a upevnění kabelu myši. Toto příslušenství jen dokazuje orientaci myši na hráče a pokročilé uživatele. Poslední věc, kterou v balení najdete, je pár letáčků s upozorněními a návod, jak myš zprovoznit. To je skutečně všechno. V tomto ohledu je zajímavá politika Microsoftu: Neumísťovat k myši médium s ovladači, ale pouze výzvu, ať si uživatel sám stáhne ty nejaktuálnější z internetu.

Design a ergonomie

Na desingu myši je skutečně znát dobře odvedená práce. Působí luxusním, i když decentním dojmem. Microsoft SideWinder je určena hlavně pro hráče, neztratí se ale ani na stole v kanceláři. Tomu napomáhá hlavně jednolité černé provedení z matného plastu doplněné jen tmavě červeným pruhem kolem kolečka. Spodek myši, kde se nachází laserový senzor, je sytě červený. Decentnost podtrhují stříbrné prvky v podobě dvou bočních tlačítek, kovového kolečka a loga SideWinder. Pokud byste čekali logo Microsoftu, tak se na myši nachází také, ale není nijak barevně odlišeno, pouze drobným písmem vyryto na pravém boku myši.

Co myši dodává hráčskou dravost a sportovní vzhled, jsou ostré hrany. I když se jedná spíš jen o ozdobu, protože se nachází hlavně na horních koncích, zespodu a částečně ze stran. Takže s nimi ruka při běžném používaní vlastně do kontaktu nikdy nepřijde. Prostor pro prsty je naopak vytvarován maximálně ergonomicky. Pravé i levé tlačítko jsou mírně prohnuté, aby do nich prsty lehce zapadly. Stejně tak je připraven nalevo prostor pro palec a vpravo pro prsteníček a malíček. Myš je poměrně robustní, takže ji můžou pohodlně používat i lidé s větší rukou. Problém by ale mohl nastat u dětí, které by se nemusely dostat na boční tlačítka, případně na níže položené skrolovací kolečko. S tím souvisí i hlavní ergonomická zvláštnost SideWinderu.

Zadní část je totiž oproti jiným hodně zdvižená, takže na ní máte dlaň poměrně vysoko. Vaše ruka tak musí pevně obepínat celou myš a vy jí máte jakoby vraženou do ruky. Je to hlavně proto, abyste myš drželi skutečně co nejpevněji a mohli s ní tak pohybovat co možná nejpřesněji. Což překvapivě skutečně funguje. Na druhou stranu to ale není tak pohodlné, jako u obvyklých nízkých myší. Samozřejmě zvyknout se dá na všechno, pro dlouhodobější práci bych ale tuto myš nedoporučil.

Sidewinder

Ještě bych měl naťuknout tlačítka a diody. SideWinder obsahuje celkem devět tlačítek. Tři programovatelná na levém boku, další tři, která slouží primárně pro přednastavené profily rozlišení senzoru, a pak tři klasická včetně kolečka. Specialitou SideWinderu je malý, oranžově podsvětlený displej, na kterém se zobrazuje hlavně rozlišení snímače. Při prvním zapojení myši může hodně šokovat jeho velmi intenzivní podsvícení. To se však samo asi po půl minutě vypne. Dojem z povedeného desingu tak nakonec nekazí ani diody. Svítí jenom právě aktivní prostřední tlačítko a z pod myši prosvítá jemné červené podsvícení. Výborně si myš vede i co do vydávaných zvuků. Kolečko je při správné manipulaci velmi tiché. Ostatní tlačítka se dají označit za standard, zvuky kliknutí vydávané pravým a levým tlačítkem mají možná jen trochu hlubší tón, než je obvyklé.

Kvalita senzoru

Kvalita snímacího senzoru je další důležitou kapitolou. Microsoft udává, že se jedná o laserový senzor s rozlišením 200 – 2000 DPI s možností vlastní volby DPI a přepínáním bez odpojování myši. Další parametry jsou zrychlení (akcelerace) 20G a maximální rychlost pohybu až 45 palců za sekundu. Zajímavý je i parametr odezvy, která je pro hráče obzvlášť důležitá a kterou se mi povedlo i skutečně ověřit. Prográmek Mouse rate checker skutečně při měření ukázal velice podobné hodnoty blížící se k výrobcem udávaným 500 Hz. V dnešní době už se sice nejedná o absolutní technologickou špičku, ale stále jde o slušný nadstandard. V praxi je důležitá i kvalita senzoru a hlavně to, jak si poradí s různými materiály. Vyzkoušel jsem různé povrchy a největší problém samozřejmě znamenalo sklo, kde se kurzor jen bezmocně cukal na místě. Jako další jsem otestoval dřevo a různé papíry od kartónu po lesklou obálku časopisu. Tady nenastal žádný problém a pokud máte lakovaný dřevěný stůl bez rýh, můžete myš s klidem používat i bez podložky.

Zajímavá situace nastává s podložkami. Vyzkoušel jsem klasickou „no name“ podložku, které se rozdávají zdarma jako propagační předměty, pak střední třídu v podobě Steelpad QCK a nakonec nejvyšší třídu reprezentovanou podložkou Cyber Snipa Aluminium. Hlavně na prvních dvou látkových podložkách myš výrazně zklamala a podávala prakticky stejný výkon jako několikrát levnější modely. Zde si to chce opravdu pohrát s připravenými slajdy (klouzacími nožičkami), některé totiž můžou dokonce drobně zachytávat a ztrácet tak přesnost. Nejlépe dopadla nejdražší podložka Cyber Snipa, která má na rozdíl od předchozích dvou pevný a velmi jemný povrch. Obecně právě velmi jemné povrchy SideWinder jednoznačně svědčí. Je to hlavně tím, že má pět malých slajdů, které po nich výborně kloužou, zatímco na hrubších površích můžou zadrhávat. Zcela opačnou situaci najdeme pak třeba u konkurenta Logitech G5; ten má pouze dva velké slajdy a jeden malinký pomocný. Díky tomu je myš velmi stabilní na látkových podložkách, ale na jemných stačí, aby se na tyto velké slajdy dostalo zrnko prachu a už to skřípe a drhne.

Software a ovladače

U softwaru nastává ta zvláštnost, že si ovladače musíte stáhnout z internetu, což sice někdo může vnímat jako šikanu, ale pro valnou většinu lidí by to neměl být žádný problém. Nese si to sebou tu výhodu, že vždy dostanete to nejaktuálnější. Jinak myš samozřejmě funguje na počítačích s Windows i bez těchto ovladačů a asi by bylo hodně divné, kdyby tomu tak u produktů jedné firmy nebylo. Dokonce lze měnit i rozlišení snímače a fungují i boční tlačítka (pohyb dopředu a zpět v browseru). Jenom přijdete o pokročilé nastavení. To změní až instalace ovladačů IntelliPoint.

Ms-sidewinder3


Ty nabízejí zapnutí automatické aktualizace, registraci produktu, napojení na uživatelskou podporu, nápovědu a samozřejmě nezbytná nastavení. Ovladače se dokonale integrují do Windows a nahradí tak ty stávající v ovládacích panelech. Šesti tlačítkům můžete přiřadit funkce dle libosti od jednotlivých akcí až po klávesové zkratky. Zbylé tři sloužící pro změnu rozlišení sice nemůžete přeprogramovat, můžete si na nich alespoň předpřipravit rozlišení, jaké potřebujete. A to od 200 do 2000 DPI v krocích po 200, což mě celkem zklamalo. Konkurence dnes už nabízí nastavení po jednotkách DPI a klidně i pro každou osu zvlášť. Zbytek nastavení už je ve stylu rozšířených klasických nabídek (jako animace kurzoru, rychlost skrolování nebo přiřazování nastavení akcí jako double click a přesun oken).

Závěr

Microsoft SideWinder hodnotím velmi kladně. Design, zpracování i ergonomie dopadly opravdu na výbornou. Oceňuji příslušenství jako výměnné slajdy a závažíčka, i když je určeno hlavně náruživým hráčům počítačových her. Pro ty je ostatně tato myš primárně určena. V kanceláři nebo doma sice ostudu neudělá, ale rozhodně se na trhu dají najít i vhodnější modely. Myš nese kvalitní laserový senzor, který si poradí s většinou povrchů, i když vzhledem k její konstrukci exceluje hlavně na velmi jemných podložkách. Microsoft SideWinder patří mezi to nejlepší, čemuž odpovídá i cena, která se pohybuje kolem 1400,- Kč s DPH. Na druhou stranu, jak jsem se již na začátku zmínil, existuje o pár funkcí odlehčená verze SideWinder X5, která už je přístupná opravdu každému.


Komentáře

Saul #1
Saul 22. prosinec 2008 09:01

..."Microsoft SideWinder patří mezi to nejlepší, čemuž odpovídá i cena, která se pohybuje kolem 1400,- Kč s DPH - no tak cenou tam určitě patří...
Tuto myš jsem sice v ruce doposud nedržel, ale dle přiložených fotek nemá zdaleka tak dokonalou ergonomii pro hráče jako myši Logitech řady MX 510,518 a G5.

Vladimír Šubr #2
Vladimír Šubr 23. prosinec 2008 11:11

Ergonomii považuji za parametr hodně individuální. Každý máme přeci trochu jinou ruku a tak nám budou pravděpodobně vyhovovat jiné myši. Měl jsem v ruce i vámi zmiňované myši Logitech MX518 a Logitech G5 (kterou používám každodenně) a nemůžu říci, že by jedna měla lepší ergonomii než druhá,.. jsou prostě jen jiné. Vyjádření: „SideWinder patří mezi to nejlepší, čemuž odpovídá i cena“ je myšleno hlavně tak, že ergonomie a kvalita zpracování odpovídá cenové hladině této myši. Je tedy určitě lepší, než například myši střední třídy: A4tech XL-750BK nebo Genius Navigator 535 Agama.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Twitter vykázal další čtvrtletní zisk

ČTK , 26. duben 2018 10:00

Celkové tržby společnosti v 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 21 % na 664,9 milionu dolarů....

Více 0 komentářů

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

ČTK , 26. duben 2018 09:00

Amazon koncem loňského rok zahájil službu doručování balíčků do prázdného bytu, nyní nabízí doručení...

Více 1 komentářů

Správa phishingových kampaní pro každého

Pavel Houser , 26. duben 2018 08:00

S phishingovou sadou nové generace se prý i naprostí amatéři mohou úspěšně věnovat kybernetické krim...

Více 0 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů