Test: Ufonova vysílačka v mobilu

Michal Polák , 06. červen 2008 08:06 4 komentářů
Rubriky: Hardware

Test
Redakce ITBIZ.cz dostala možnost otestovat vysílačku mobilního operátora U:fon. Jedná se o mobilní zařízení ZTE G420, sjednocující funkci odolného mobilního telefonu s vysílačkou. Vlastnosti předurčují zařízení spíše než do kancelářských prostor do zhoršených pracovních prostorů. Ufonovu vysílačku, jak se jí často přezdívá, jsme podrobili opravdu podrobnému testování včetně testu odolnosti.


U:fonova vysílačka
U:fonova vysílačka   U:fonova vysílačka   U:fonova vysílačka  U:fonova vysílačka

Vzhledově není mobilní telefon žádný skvost, ale to už se odvíjí od jeho určení k použití. Více než mobilnímu telefonu se svým zevnějškem podobá lépe vyvedené vysílačce působící robustním dojmem. Na stránkách mobilního operátora U:fon je v bodech zmíněná i vyšší odolnost, kterou jsme měli možnost otestovat. Vnější konstrukce se zdá být pevná, nicméně se jedná o tvrdší plasty, což je samozřejmé. Jak se později ukázalo, opravdu to na škodu není.

Přední strana zařízení je pojata ve stylu klasického mobilního telefonu. Pod displejem je umístěné směrové tlačítko pro orientaci v menu a po obou stranách tlačítka pro potvrzování voleb. Nechybí samozřejmě klávesy na volání a zastavení hovoru, ty jsou graficky zvýrazněné a tak i relativně neškolená obsluha si může s ovládáním poradit. Psaní SMS pak zajišťuje standardní mobilní klávesnice.

Na zadní části je pak nejvýraznější baterie, která je svým způsobem i svým krytem. To sám velmi oceňuji a usnadňuje to nejen výměnu baterie ale také snižuje odolnost. Uživatele pak jistě potěší dobře přístupné místo pro připevnění šňůrky, nicméně vzhledem k hmotnosti spíše pouze jistící. Na krk bych si rozhodně nic tak těžkého nedal.

Důmyslně řešené nabíjení

V krabici najdeme kromě telefonu také dvě baterie. Při používání vysílačky se může rychle vybít a čekat na nabití by bylo dost zápornou vlastností. Ohledně nabíjení je celé zařízení velmi důmyslné, baterii můžeme nabíjet buď přímo přes mobilní telefon anebo pomocí externě přiložené nabíječky. Uživatel tedy může mobil používat v terénu a zároveň si nabíjet baterii. Posledním příslušenství jsou sluchátka. Bohužel ta působí velmi laciným dojmem, ale k telefonu se mohou připojit kterákoliv jiná pomocí standardního jack konektoru. Uživatelé tak nejsou závislí na originálním příslušenství anebo drahých redukcích, jak tomu často jinde bývá.

Kromě unikátnosti, kterou je vysílačka s funkcí PTT, umí telefon kromě organizačních funkcí jen volat, přijímat a odesílat zprávy SMS. V menu má SMS svoje pevné místo, při vstupu do jeho nabídky je hned na prvním místě možnost napsání zprávy. Následují položky příchozí, odchozí a koncepty. Poměrně sympaticky se tváří možnost nastavení, kam se budou zprávy přednostně ukládat. Samotné psaní pak probíhá pomocí českého slovníku T9, text je čitelný a se psaním na klávesnici nejsou žádné větší problémy. Po napsání zprávy jí můžete buď odeslat, uložit koncept anebo psaní prostě jen opustit po zodpovězení otázky o uložení. Zkušenějšímu uživateli se zdá možná překážkou dotaz, když už vybere tuto možnost. Ale na druhou stranu se předpokládá, že s telefonem bude zacházet i relativně "nevzdělaná" obsluha, na což je velmi dobře přichystaný.

Volání je podobně jednoduché. Tlačítko je předvolené už na ploše po spuštění a po stisku jednoho se zobrazí možnost mezi klasickými kontakty na čísla anebo kontakty PTT. Během hovoru je pak možnost jednoduše pomocí postranního tlačítka měnit hlasitost.

Celá dolní část menu je předurčena k nastavení a přizpůsobení telefonu uživateli. Potěšující je přítomnost profilů a možnost jejich nastavení a rychlého výběru. Za zmínku stojí také organizér obsahující kalkulačku, budík, kalendář, světový čas a stopky. U budíku stojí za vytknutí určitě chabá možnost nastavení opakování v různé dny v týdnu. Možnosti "Po až Pá", "Po až So" a "jednou" jsou trochu málo. Naopak svou jednoduchostí a efektivností překvapil kalendář s možností přidání události a rychlého přechodu na dané datum. Možnosti nastavení jsou pro danou kategorii zařízení více než dostatečné.

Vysílačka teoreticky

Funkce vysílačky je to, proč si budou zákazníci tento produkt pořizovat. Základní pořizovací cena je totiž 5999 korun a se smlouvou na dobu určitou (24 měsíců) se stáhne na 3499 korun. Je tedy jasné, že tuto cenu neurčuje možnost obyčejného volání ani psaní a přijímání SMS zpráv.

Než se pustíme k popisu funkce vysílačky, připomeneme, co znamená Push to talk (PTT). Anglicky mluvící čtenáři si jistě ihned přeloží funkci jako zmáčkni a mluv. A opravdu tomu tak je. Z technického hlediska probíhá po half-duplex spojeních a chce-li jeden volající mluvit, musí zmáčknout tlačítko. Hovořit smí totiž pouze jeden z několik účastníků podobně, jako je tomu u běžných vysílaček. Samozřejmě v případě funkce PTT může volat více než-li právě dva volající.

Vysílačka prakticky

Kromě klasické funkce bez nutnosti využití sítí mobilního operátora jde provozovat komunikaci, kterou v počítačovém světě nazýváme peer to peer. Díky PTT může být provozován tzv. skupinový hovor. V první části jsme otestovali tu nejjednodušší možnost a to komunikaci mezi dvěma vysílačkami. Každá vysílačka má své přiřazené číslo, uživatel si jej může přiřadit do svých PTT kontaktů a dále již nemusí nic zadávat. To jsme udělali i my a tak jsme se rázem jednoduše pustili do zkoušky. V seznamu kontaktů stačí vybrat vysílačku z adresáře a stiskem postranního tlačítka zahájit hovor. Při hovoru se účastníci hovoru slyší dobře a zařízení se opravdu chová přesně jako běžná vysílačka.

Prodejce viditelně zdůrazňuje možnosti online dispečinku a jeho nastavení. Pomocí něhož totiž může kdokoliv u počítače s přidělenými údaji sledovat a popřípadě i zaznamenávat údaje o hovorech vysílačkami. My jsme však v redakci měli s touto funkcí problémy už od úplného začátku. Webová stránka potřebovala nainstalovat do prohlížeče další software, ale instalace vázla. Nakonec jsme se raději rozhodli tuto funkci nevyzkoušet a raději se věnovat jiným funkcím.

Test odolnosti

Po domluvě nám bylo propůjčeno další zařízení, u něhož bylo dovoleno provést testy odolnosti. Tato rozporuplná stránka nás totiž velmi zajímala. Na webových stránkách mobilního operátora U:fon je ne zrovna nevýrazná zmínka o zvýšené odolnosti proti nárazu, vlhkosti a prachu. O to více pak zaujme manuál zařízení, ve kterém se píše, že se uživatel má držet zařízení z dosahu vlhkosti.

Náš test odolnosti se zakládal ze dvou okruhů. Nejdříve jsme mobilní telefon testovali v odolnosti proti vodě. Plných 12 sekund jsme s ním otáčeli pod vodovodním kohoutkem. V této část testu vysílačka obstála, z čehož vyplývá, že drobný déšť není problém zvládnout. Poté jsme na 10 sekund ponořili vysílačku do umyvadla, že celým svým objemem byla pod vodou. Z této části testu si odnesla újmu v podobě vody nateklé pod kryt displeje, který ale pracoval bez problému a především se začala voda vypařovat.

Další částí testu byly zkoušky pádu z výšky 1,5 metru na tvrdou zem, přesněji řečeno na dlaždičky. Hned při prvním pádu se odlomila součást držící baterii, která začala vypadávat. Tu jsme tedy pro možnost pokračování přilepili izolepou. Při druhém pádu se odlomil kovový rámeček. Naštěstí nemá žádnou funkci, krom té estetické. Při dalších dvou pádech již nic neodpadlo ani "neruplo" a dokonce zůstala vysílačka zapnutá. I po těchto událostech však vysílačka fungovala, přesněji řečeno funkce v menu, všechna tlačítka a displej.

Přístroj k testu nám zapůjčili zástupci mobilního operátora U:fon, kterým patří dík i za možnost provedení testu odolnosti zařízení.

Klady telefonu
+ zvýšená odolnost
+ velmi dobré možnosti nabíjení
+ sledování a záznam hovorů v on-line dispečinku

Zápory telefonu
- neintuitivní použití vysílačky
- instalace potřebných knihoven pro on-line dispečink

Konečný verdikt
ZTE G420 přináší na český trh spojení funkcí, které tu před ním nebylo. Svými funkcemi se hodí na všechna pracoviště, kde je žádoucí se dorozumívat na kratší vzdálenost a zároveň možností využívat i základních funkcí mobilního telefonu. Tomu odpovídá i vzhled a hmotnost telefonu, která se dá přirovnat spíše ke klasickí vysílačce. Možná trochu zbytečné je použití barevného displeje, který najde využití snad jen při práci s galvanizérem, který rozhodně nepatří mezi priority tohoto zařízení. Při testování se na zařízení neobjevila žádná závada ani její náznak a tak nezbývá nic jiného než přístroj doporučit a to také vzhledem k poměrně úspěšnému testu odolnosti.


Komentáře

#1
06. červen 2008 09:42

Je sice hezké, že připomenete, co znamená Push to talk (PTT) ale dále se zmiňujete pouze o jakési funkci PPT...??

Pepca #2
Pepca 06. červen 2008 11:13

...a především začala voda sublimovat.

Chudáček, vy jste ho i zmrazili?

Michal Polák 07. červen 2008 11:09

Děkuji za upozornění, omlouvám se za chybky, opraveno...

standa #4
standa 19. červen 2008 11:30

Nefunguje to jako obycejna vysilacka, jak je ve vasem hodnoceni. Muzete vysilackovat treba z Brna do Olomouce

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

Levné telefony volaly potají do ciziny

Pavel Houser , 21. březen 2018 17:34

Českou republikou se začal šířit nový fenomén: Zavirované telefony z výroby bez vědomí majitelů vytá...

Více 0 komentářů

PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích za 71 miliard Kč (aktualizace)

ČTK , 21. březen 2018 12:34

Telenor v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku poskytuje služby více než 9 milionům klientů....

Více 0 komentářů

Rychlonabíjení pomůže k rozšíření elektrobusů

ČTK , 21. březen 2018 10:00

Elektrobusy s velkými bateriemi mají problémy s údržbou a váhou, Navíc nevydrží jezdit celý den. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 03.

22. 03.
IBM Think 2018
20. 03.

23. 03.
Amper 2018
21. 03. IT Security Workshop 2018

Starší zprávičky

ČOI: V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů

ČTK , 21. březen 2018 09:00

Loni obchodní inspekce zjistila při kontrolách e-shopů pochybení v 88 % případů....

Více 0 komentářů

Elektrotechnický průmysl se v ČR rozvíjí, není ale dost zaměstnanců

ČTK , 21. březen 2018 08:00

Obor stejně jako česká ekonomika roste - rychleji, než je evropský průměr....

Více 0 komentářů

Šéf bezpečnosti Facebooku odchází, firmu vyšetřují v Británii

ČTK , 20. březen 2018 17:37

Cena akcií společnosti Facebook dnes pokračuje v poklesu poté, co se v pondělí propadla o téměř 7 %....

Více 0 komentářů

O PSD2 neslyšeli 4 z 5 lidí

ITBiz.cz , 20. březen 2018 12:31

Směrnice PSD2 nabyla účinnosti 13. ledna 2018. Jejím cílem bylo vytvoření jednotného integrovaného t...

Více 0 komentářů