XANADU radí: Vyhněte se omylům při pořizování CAD aplikace, stojí vás čas i peníze

19. prosinec 2007 13:38 0 komentářů

XANADU
Akciová společnost XANADU, dodavatel komplexních řešení a služeb v oblasti informačních technologií, má již 17letou zkušenost s prodejem a podporou CAD softwaru v České republice. Za tuto dobu její pracovníci vysledovali celou řadu typických omylů při výběru a koupi CAD aplikací. Ke všem však existuje správné východisko a chybám je tak možné předcházet.

Některé z omylů plynou z neznalosti podrobnějších informací, některé ze špatného odhadu, mnohé nemají nijak fatální důsledky, ale – jako každá chyba v obchodní oblasti – stojí peníze. Buď na zbytečných nákladech, na ztrátě času či na snížených výnosech. Jaké jsou nejčastěji opakované chyby uživatelů a jak se uvedeným ztrátám vyhnout?

Deset nejčastějších omylů při pořizování CAD aplikace


 • Podcenění implementace: Tato chyba bývá většinou nejdražší. „Pořízení CADu“ totiž neznamená jen koupi dané softwarové licence. Pro skutečně efektivní nasazení vyžaduje většina náročnějších aplikací (a těmi CAD zpravidla je) také proškolení uživatelů a přizpůsobení aplikace pro konkrétní situaci (normy, šablony, uživatelské prostředí).

  Řešení: Ujistěte se, zda je školení nabízeno a zahrňte jej automaticky do nákladů na pořízení software. Nabízí váš dodavatel i další CAD služby a má dobře řešenu technickou podporu?

 • Výkon: Odpovídá výkonnostní kategorie zvoleného CAD produktu dobře oblasti, pro kterou jej chci nasadit? Existují CAD aplikace cílené na různé obory a různé požadavky práce – a tyto aplikace se také výrazně liší cenou. Pro elektrikáře, který příležitostně zakresluje rozvody do půdorysů rodinných domků, může být zbytečné utrácet za mohutný 3D CAD. Pro konstrukci jaderných reaktorů či architektonický návrh naopak nebude adekvátní nasadit AutoCAD LT nebo „holý“ AutoCAD na návrh silnic.

  Tato chyba se objevuje častěji, a ač to nemusí být na první pohled zřejmé, stojí (na výpadku produktivity) podstatně více peněz. Překvapivě málo firem si uvědomuje, že cena CAD softwaru činí třeba i jen 2–3 % celkových nákladů na projekční pracoviště (mzda, osobní náklady, počítač, periferie, školení atd.).

  Řešení: Pro každý obor navrhování dnes existují efektivní CAD nástroje. Spočtěte si předem, zda a za jak dlouho se vám vrátí vyšší investice do správně cíleného software.

 • Kompatibilita: Bohužel dosti často bývá CAD aplikace zakoupena bez zvážení všech aspektů kompatibility – čte/zapisuje opravdu 100% kompatibilní výkresový formát DWG? Nebo se jen chlubí příponou DWG? Bude fungovat s firemním systémem pro správu dokumentů? Půjde propojit s firemním ERP systémem (např. sklady, kalkulace)? Budeme moci snadno datově komunikovat mezi jednotlivými odděleními i s našimi subdodavateli? Bude možno odevzdávat zákazníkům požadované formáty dat?

  Řešení: Ověřte si předem a na vašich datech, že vybrané CAD řešení umí opravdu korektně číst i ukládat data ve vámi požadovaném formátu.

 • Hardware: Zpracování rozsáhlých grafických dat (např. v oblasti mapování) a složitých 3D sestav (např. strojírenství či architektura) patří k nejsložitějším úlohám řešeným na osobních počítačích. Proto je pro optimální pracovní výkon potřeba mít dostatečně dimenzovaný hardware. Není tedy vhodné stavět CAD pracoviště na PC přesunutém od sekretářky či na pět let staré „muzejní“ pracovní stanici. K nejdůležitějším parametrům patří velikost RAM, rychlost procesoru a výkon grafické karty.

  Řešení: Řada 3D CAD aplikací skutečně využívá výkon PC až „na doraz“ a mohou se projevit i případné problémy s kompatibilitou – pro CAD je proto vhodné volit certifikované grafické stanice značkových výrobců.

 • Lokalizace: Bude uživatel bojovat s jemu nesrozumitelnými pojmy nebo bude CAD aplikaci ovládat v rodném jazyce? Jsou součástí zvolené aplikace i knihovny normálií podle ČSN, kreslí prováděcí výkresy podle českých zvyklostí, navrhuje sklon silnice dle ČSN? Třídí a exportuje daná aplikace své výstupy správně dle české abecedy? I to může ovlivnit výslednou efektivitu práce.

  Řešení: Ke kvalitní lokalizaci patří (kromě jazyka prostředí programu a jeho dokumentace) i přizpůsobení národním normám a zvyklostem.

 • Nadstavby a doplňky: Jsou oblasti, kde se dá CAD aplikace nasadit bez dalších úprav a doplnění. Ve většině oborů ale můžete dále zvýšit produktivitu nasazením specializovaných nadstaveb doplňujících funkce do dané CAD aplikace. Nemusí jít vždy o rozsáhlé a drahé profesní nadstavby. Existují pro vaši CAD aplikaci takové doplňky? Jsou dobře použitelné pro váš obor? Jsou česky?

  Řešení: Nečekanými přínosy mohou překvapit i jednoduché a mnohdy bezplatné pomůcky a makra – stačí, když pomohou zautomatizovat vaše často používané postupy nebo propojit CAD s obchodními procesy ve vaší firmě (kalkulace, sklady, výroba, CNC, nabídky, prezentace, poptávky, web publikování, převody dat, ochrana práv – DRM atd.). • Rozšířenost: Dobrá pověst a historie dané aplikace nemusí být nutně zárukou jejích dnešních a budoucích kvalit, ale z hlediska uživatele má nepopiratelné výhody.

  Řešení: Rozšířenost aplikace (zejména na českém trhu) znamená kromě vyšší důvěryhodnosti výrobce a dodavatele i určitou záruku podpory, odladění možných chyb, ale i snazší dostupnost různých knihoven prvků, aplikací, literatury, uživatelských komunit a v neposlední řadě i vyšší šanci získání nových pracovníků – a to i z řad studentů.
 • Verze a operační systém: Pohybujete-li se v oboru, který pro datovou komunikaci využívá formát starší verze dané CAD aplikace, nemusí být nákup nejnovější verze téže aplikace tím správným krokem. Většina uživatelů ale sahá vždy po nejmodernější verzi. Nezapomeňte také, že velká část 3D CAD aplikací z technických důvodů nepodporuje ukládání do starších verzí svých datových formátů. Nasazení dané verze je potřeba sladit i s firemním standardem operačního systému – starší verze aplikací např. zpravidla nepodporují OS Windows Vista, naopak nové verze CAD programů už nenainstalujete na Windows NT 4 nebo dokonce na Windows 98. Zvažte rovněž vhodnost 64bitové verze dané aplikace – umožní zpracovávat rozsáhlejší datové sady, ale vyžaduje pečlivé ověření kompatibility s hardware a souvisejícími aplikacemi.

  Řešení: Zvažte důsledně, která verze CAD aplikace pro vás bude opravdu nejefektivnější – i s ohledem na kompatibilitu dat i operačního systému.

 • Upgrade: Řada výrobců vyžaduje povinné udržovací poplatky, někteří výrobci používají metodu upgrade, jiní metodu předplatného. Např. řada uživatelů CAD produktů společnosti Autodesk ztrácí zbytečně peníze používáním starší metody kupování upgrade (každé verze, ob verzi nebo ob dvě verze). Novější model předplatného (Subscription) je přitom levnější a nabízí řadu dalších výhod.

  Řešení: Plánujte model udržování aktuálnosti vaší CAD aplikace. Uvažujte rovněž o možné budoucí potřebě přechodu na výkonnostně vyšší typ aplikace nebo potřebě víceoborového řešení.
 • Licenční model: V případě CAD software kupujete licenci (nikoliv DVD médium), proto si přečtěte, k čemu vás licence opravňuje a co naopak zakazuje. Mnohdy např. získáváte právo používat další kopii aplikace na svém domácím PC, nebo výrobce nabízí bezplatné užívání dané aplikace pro studenty.

  Řešení: Seznamte se s omezeními i výhodami konkrétního licenčního ujednání, stejně jako s dalšími možnostmi licencování – např. plovoucí síťová licence vám může ušetřit peníze snížením počtu potřebných licencí jejich sdílením mezi více pracovníky.


Podpora dodavatele – plus pro zákazníka
Uvedené „desatero CAD chyb“ vychází z mnohaletých zkušeností firmy XANADU s podporou CAD systémů. Většinu z těchto potenciálních problémů vám pomůže eliminovat právě dodavatel CAD řešení.

Pro informování uživatelů nabízí XANADU také řadu online nástrojů: např. porovnání ceny upgrade oproti subscription si můžete sami vypočíst pomocí online kalkulačky subscription (www.xanadu.cz/subscription) nebo si můžete odhadnout návratnost investice do povýšení CAD aplikace (www.xanadu.cz/autocad-lt.asp#ROI).

Řadu tipů, zkušeností, výhrad, triků a dalších užitečných informací spojených s posuzováním, fungováním a podporou CAD aplikací najdete také na portálu CAD Fórum: http://www.cadforum.cz.

O společnosti XANADU

XANADU je předním poskytovatelem řešení a služeb v oblastech CAD, GIS, IT infrastruktury a vývoje software se zaměřením na střední a velké společnosti nebo organizace centrální správy a samosprávy včetně středního a vysokého školství v České republice i v zahraničí. XANADU na českém trhu působí již sedmnáct let.


Komentáře


RSS 

Komentujeme

Chatbot mluví za mrtvého – od nápadu k realizaci

Pavel Houser , 30. listopad 2016 13:00
Pavel Houser

Na webu The Verge popsala Casey Newton příběh dvou přátel (Eugenia Kuyda a Roman Mazurenko). Peripet...

Více

Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
RSS 

Zprávičky

Fitbit koupil průkopníka chytrých hodinek Pebble

ČTK , 09. prosinec 2016 15:00

Americký výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit koupil software, patenty a další aktiva duševního...

Více 0 komentářů

Američané možná umožní v letadlech telefonování přes wi-fi

ČTK , 09. prosinec 2016 13:00

Aerolinky ve Spojených státech by v budoucnu mohly umožňovat telefonování v letadle s použitím wi-fi...

Více 2 komentářů

Česká pošta od ledna zdraží posílání do zahraničí o pět až 20 Kč

ČTK , 09. prosinec 2016 11:39

Česká pošta od ledna zvýší ceny za posílání listovních zásilek do zahraničí o pět korun, balíky podr...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Za vzněcováním smartphonu iPhone 6 jsou vnější vlivy, tvrdí Apple

ČTK , 08. prosinec 2016 11:30

Firma Apple odmítla podezření čínských uživatelů svého chytrého telefonu iPhone 6, že za problémy s ...

Více 0 komentářů

Verizon prodá firmě Equinix datová centra za 3,6 miliardy USD

ČTK , 08. prosinec 2016 10:00

Největší americký mobilní operátor Verizon Communications prodá specializované společnosti Equinix 2...

Více 0 komentářů

Tchajwanský Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit v USA

ČTK , 07. prosinec 2016 15:00

Tchajwanská společnost Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit ve Spojených státech. Oznámila to dne...

Více 0 komentářů

Nejvyšší soud USA se postavil na stranu Samsungu proti Applu

ČTK , 07. prosinec 2016 12:30

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsu...

Více 0 komentářů