OST si vybrala Damas. Market management systém české společnosti Unicorn Systems bude řídit albánský trh s energií.

13. leden 2017 14:00 0 komentářů

Albánský provozovatel přenosové soustavy, společnost OST, si pro řízení trhu s elektrickou energií vybral Damas – softwarové řešení české společnosti Unicorn Systems.

Cílem společnosti OST je získání přední pozice v oblasti evropské harmonizace a integrace ve svém regionu. Na její každodenní práci v nelehkých podmínkách dramaticky se měnící balkánské energetiky má vliv řada externích faktorů – transformace jednotlivých provozovatelů přenosových soustav, liberalizace energetických trhů, rozšiřování spolupráce mezi jednotlivými národními soustavami, konvergence k Evropské unii, evropské legislativě a v neposlední řadě standardizace, zaštítěná organizací ENTSO-E.

Informační systém Damas patří v kategorii tzv. „market management systémů*“ mezi zavedené a uznávané značky. Zvolila si jej a úspěšně provozuje dlouhá řada evropských provozovatelů přenosových soustav. Ve výběrových řízeních se čeští vývojáři pravidelně úspěšně utkávají s oborovými kapacitami, např. z Německa, Francie a USA. Damas bude pro OST zajišťovat kompletní portfolio procesů, souvisejících s organizací trhu s elektřinou. Bude kalkulovat dostupné kapacity na přeshraničních vedeních a spravovat jejich aukce; podporovat proces zadávání přeshraničních i vnitrostátních nominací; rezervovat a nakupovat energii potřebnou pro vyrovnání rozdílů mezi výrobou a spotřebou v celé soustavě; vypočítávat odchylky mezi plány a reálnou spotřebou či produkcí u jednotlivých účastníků trhu a spravovat vyrovnávání jejich odchylek.

Řadu procesů zavádí OST do praxe poprvé a jejich přesnou podobu bude teprve nutné definovat. Zde se uplatní zkušenosti a znalosti odborných konzultantů Unicorn Systems, dalece překračující hranice ICT. Nový informační systém je zaváděn do produkčního režimu postupně, první část byla úspěšně nasazena v září 2016. Společnost Unicorn Systems je předním dodavatelem informačních systémů v oblasti elektroenergetiky. Její systém Damas je v náročné konkurenci úspěšný nejen díky svým vlastnostem a funkcím, ale také díky bohatým zkušenostem konzultantů v oblasti elektroenergetiky a integrace podobných systémů. Významnou roli hraje rovněž zázemí stabilní společnosti s dlouhou řadou referencí z realizovaných mezinárodních projektů.

Damas je jedním z řady produktů a služeb, které Unicorn Systems vyvinul a nabízí pro oblast energetiky. Další informační systémy Unicorn Systems podporují komunikaci mezi jednotlivými evropskými operátory; zajišťují sběr, konsolidaci a transparentní výměnu informací o stavu jednotlivých soustav; zajišťují bezpečnost dodávek elektřiny pomocí simulací soustavy v závislosti na plánech výroby, spotřeby a stavu sítě; podporují obchod s energiemi a predikují reálnou výrobu a spotřebu energie.

Elton B. Radheshi, Head of Market Administration Unit, OST, řekl: „Stanovili jsme si vysoké cíle. Náročný trh, ovlivňovaný desítkami faktorů, nám nedává žádný prostor pro chyby. Hledání silného a zkušeného partnera proto nebylo jednoduché. Jsme rádi, že už první praktické zkušenosti dokazují, že jsme zvolili správně.“

Jan Konrád, International Service Director, Unicorn Systems, řekl: “I přes desítky zkušeností z podobných projektů stojíme před další výzvou pro náš energetický tým. Nejde nám jen o to odvést dobrou práci. Chceme znovu potvrdit a šířit skvělé jméno českých ICT specialistů ve světě.“


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů

Obchod s kryptoměnami se stěhuje mimo burzy

ČTK , 23. duben 2018 09:00

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční....

Více 0 komentářů

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

ČTK , 23. duben 2018 08:00

Více než polovina lidí zná služby Zonky (74 procent) a Uber (62 procent)....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 1 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 4 komentářů