OST si vybrala Damas. Market management systém české společnosti Unicorn Systems bude řídit albánský trh s energií.

13. leden 2017 14:00 0 komentářů

Albánský provozovatel přenosové soustavy, společnost OST, si pro řízení trhu s elektrickou energií vybral Damas – softwarové řešení české společnosti Unicorn Systems.

Cílem společnosti OST je získání přední pozice v oblasti evropské harmonizace a integrace ve svém regionu. Na její každodenní práci v nelehkých podmínkách dramaticky se měnící balkánské energetiky má vliv řada externích faktorů – transformace jednotlivých provozovatelů přenosových soustav, liberalizace energetických trhů, rozšiřování spolupráce mezi jednotlivými národními soustavami, konvergence k Evropské unii, evropské legislativě a v neposlední řadě standardizace, zaštítěná organizací ENTSO-E.

Informační systém Damas patří v kategorii tzv. „market management systémů*“ mezi zavedené a uznávané značky. Zvolila si jej a úspěšně provozuje dlouhá řada evropských provozovatelů přenosových soustav. Ve výběrových řízeních se čeští vývojáři pravidelně úspěšně utkávají s oborovými kapacitami, např. z Německa, Francie a USA. Damas bude pro OST zajišťovat kompletní portfolio procesů, souvisejících s organizací trhu s elektřinou. Bude kalkulovat dostupné kapacity na přeshraničních vedeních a spravovat jejich aukce; podporovat proces zadávání přeshraničních i vnitrostátních nominací; rezervovat a nakupovat energii potřebnou pro vyrovnání rozdílů mezi výrobou a spotřebou v celé soustavě; vypočítávat odchylky mezi plány a reálnou spotřebou či produkcí u jednotlivých účastníků trhu a spravovat vyrovnávání jejich odchylek.

Řadu procesů zavádí OST do praxe poprvé a jejich přesnou podobu bude teprve nutné definovat. Zde se uplatní zkušenosti a znalosti odborných konzultantů Unicorn Systems, dalece překračující hranice ICT. Nový informační systém je zaváděn do produkčního režimu postupně, první část byla úspěšně nasazena v září 2016. Společnost Unicorn Systems je předním dodavatelem informačních systémů v oblasti elektroenergetiky. Její systém Damas je v náročné konkurenci úspěšný nejen díky svým vlastnostem a funkcím, ale také díky bohatým zkušenostem konzultantů v oblasti elektroenergetiky a integrace podobných systémů. Významnou roli hraje rovněž zázemí stabilní společnosti s dlouhou řadou referencí z realizovaných mezinárodních projektů.

Damas je jedním z řady produktů a služeb, které Unicorn Systems vyvinul a nabízí pro oblast energetiky. Další informační systémy Unicorn Systems podporují komunikaci mezi jednotlivými evropskými operátory; zajišťují sběr, konsolidaci a transparentní výměnu informací o stavu jednotlivých soustav; zajišťují bezpečnost dodávek elektřiny pomocí simulací soustavy v závislosti na plánech výroby, spotřeby a stavu sítě; podporují obchod s energiemi a predikují reálnou výrobu a spotřebu energie.

Elton B. Radheshi, Head of Market Administration Unit, OST, řekl: „Stanovili jsme si vysoké cíle. Náročný trh, ovlivňovaný desítkami faktorů, nám nedává žádný prostor pro chyby. Hledání silného a zkušeného partnera proto nebylo jednoduché. Jsme rádi, že už první praktické zkušenosti dokazují, že jsme zvolili správně.“

Jan Konrád, International Service Director, Unicorn Systems, řekl: “I přes desítky zkušeností z podobných projektů stojíme před další výzvou pro náš energetický tým. Nejde nám jen o to odvést dobrou práci. Chceme znovu potvrdit a šířit skvělé jméno českých ICT specialistů ve světě.“


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

ČTK , 21. únor 2018 11:00

Krok by mohl Qualcommu rovněž pomoci odvrátit snahu rivala Broadcom o jeho převzetí....

Více 0 komentářů

Bitcoin je o 100 % dražší než v lednu

ČTK , 21. únor 2018 10:00

Digitální měna bitcoin se dnes na lucemburské burze Bitstamp vyšplhala na své třítýdenní maximum 11 ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

CZ.NIC spouští Honeypot as a Service v ostrém provozu

Pavel Houser , 21. únor 2018 08:00

Nasbíraná data využívá Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ pro zkoumání útoků z českých IP adres....

Více 0 komentářů

V Česku vznikne satelitní centrum pro armádní rozvědku a NATO (aktualizováno)

ČTK , 20. únor 2018 23:00

Centrum bude získávat a zpracovávat fotografie i radarové snímky z družic....

Více 3 komentářů

ABB uvádí software pro transformaci energetických podniků

Pavel Houser , 20. únor 2018 12:22

ABB na konferenci DistribuTECH představila software ABB Ability Ellipse pro podporu digitalizace. ...

Více 0 komentářů

Soud zrušil milionové pokuty pro mobilní operátory

ČTK , 20. únor 2018 10:16

Případ se táhne už zhruba 15 let. Týká se společností T-Mobile a Oskar (předchůdce Vodafonu)....

Více 0 komentářů