OST si vybrala Damas. Market management systém české společnosti Unicorn Systems bude řídit albánský trh s energií.

13. leden 2017 14:00 0 komentářů

Albánský provozovatel přenosové soustavy, společnost OST, si pro řízení trhu s elektrickou energií vybral Damas – softwarové řešení české společnosti Unicorn Systems.

Cílem společnosti OST je získání přední pozice v oblasti evropské harmonizace a integrace ve svém regionu. Na její každodenní práci v nelehkých podmínkách dramaticky se měnící balkánské energetiky má vliv řada externích faktorů – transformace jednotlivých provozovatelů přenosových soustav, liberalizace energetických trhů, rozšiřování spolupráce mezi jednotlivými národními soustavami, konvergence k Evropské unii, evropské legislativě a v neposlední řadě standardizace, zaštítěná organizací ENTSO-E.

Informační systém Damas patří v kategorii tzv. „market management systémů*“ mezi zavedené a uznávané značky. Zvolila si jej a úspěšně provozuje dlouhá řada evropských provozovatelů přenosových soustav. Ve výběrových řízeních se čeští vývojáři pravidelně úspěšně utkávají s oborovými kapacitami, např. z Německa, Francie a USA. Damas bude pro OST zajišťovat kompletní portfolio procesů, souvisejících s organizací trhu s elektřinou. Bude kalkulovat dostupné kapacity na přeshraničních vedeních a spravovat jejich aukce; podporovat proces zadávání přeshraničních i vnitrostátních nominací; rezervovat a nakupovat energii potřebnou pro vyrovnání rozdílů mezi výrobou a spotřebou v celé soustavě; vypočítávat odchylky mezi plány a reálnou spotřebou či produkcí u jednotlivých účastníků trhu a spravovat vyrovnávání jejich odchylek.

Řadu procesů zavádí OST do praxe poprvé a jejich přesnou podobu bude teprve nutné definovat. Zde se uplatní zkušenosti a znalosti odborných konzultantů Unicorn Systems, dalece překračující hranice ICT. Nový informační systém je zaváděn do produkčního režimu postupně, první část byla úspěšně nasazena v září 2016. Společnost Unicorn Systems je předním dodavatelem informačních systémů v oblasti elektroenergetiky. Její systém Damas je v náročné konkurenci úspěšný nejen díky svým vlastnostem a funkcím, ale také díky bohatým zkušenostem konzultantů v oblasti elektroenergetiky a integrace podobných systémů. Významnou roli hraje rovněž zázemí stabilní společnosti s dlouhou řadou referencí z realizovaných mezinárodních projektů.

Damas je jedním z řady produktů a služeb, které Unicorn Systems vyvinul a nabízí pro oblast energetiky. Další informační systémy Unicorn Systems podporují komunikaci mezi jednotlivými evropskými operátory; zajišťují sběr, konsolidaci a transparentní výměnu informací o stavu jednotlivých soustav; zajišťují bezpečnost dodávek elektřiny pomocí simulací soustavy v závislosti na plánech výroby, spotřeby a stavu sítě; podporují obchod s energiemi a predikují reálnou výrobu a spotřebu energie.

Elton B. Radheshi, Head of Market Administration Unit, OST, řekl: „Stanovili jsme si vysoké cíle. Náročný trh, ovlivňovaný desítkami faktorů, nám nedává žádný prostor pro chyby. Hledání silného a zkušeného partnera proto nebylo jednoduché. Jsme rádi, že už první praktické zkušenosti dokazují, že jsme zvolili správně.“

Jan Konrád, International Service Director, Unicorn Systems, řekl: “I přes desítky zkušeností z podobných projektů stojíme před další výzvou pro náš energetický tým. Nejde nám jen o to odvést dobrou práci. Chceme znovu potvrdit a šířit skvělé jméno českých ICT specialistů ve světě.“


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Deset minut s Einsteinem

Richard Jan Voigts , 18. listopad 2017 10:45
Richard Jan Voigts

Při návštěvě Švýcarska jsme strávili den na Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Fede...

VíceRSS 

Zprávičky

V zóně u Žatce by mohlo stát datové centrum za 15 miliard

ČTK , 23. listopad 2017 12:26

V průmyslové zóně Triangle u Žatce může vzniknout datové centrum pro společnosti a instituce z celé ...

Více 0 komentářů

ÚOHS schválil změnu vlastníka většiny v AutoContu

ČTK , 23. listopad 2017 09:00

Spojení AutoContu a KKCG nemá mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže...

Více 0 komentářů

Česká hra o atentátu na Heydricha se dostala do světové distribuce Steam

ČTK , 23. listopad 2017 08:30

Do distribuce českou hru dostali hlasováním sami hráči....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Čína vyvíjí vlastní digitální měnu

ČTK , 23. listopad 2017 08:00

Čínské vedení vyvíjí vlastní kryptoměnu. Chce tak oslabit vliv bitcoinu a dalších virtuálních měn, n...

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli Uberu data 57 milionů zákazníků a řidičů

ČTK , 22. listopad 2017 09:15

Incident společnost rok tajila a hackerům zaplatila....

Více 0 komentářů

Tuzemské banky útok trojského koně nezaznamenaly

ČTK , 22. listopad 2017 09:00

Banky ČSOB, Sberbank a Air Bank nezaznamenaly útok trojského koně BankBot na své aplikace mobilního ...

Více 0 komentářů

ODS chce otevřít diskusi o zavedení elektronických voleb

ČTK , 22. listopad 2017 08:00

Komisaři by také např. už při vkládání výsledků měli kontrolovat, zda na lístcích není nějaký abnorm...

Více 0 komentářů