V ČR je 306 otevřených internetových bran pro IoT komponenty

12. prosinec 2017 13:55 0 komentářů

Studie Haunted House společnosti Sophos zaměřená na dlouhodobé posouzení bezpečnosti světa internetu věcí.

Zařízení budoucnosti budou chytrá, nebo chcete-li inteligentní. Prostřednictvím internetu budou komunikovat s vnějším světem a nabídnou mnoho zábavy i ulehčení každodenních činností. Většina uživatelů dnes sice ví, jak moc důležité je zajistit bezpečnost počítačů a mobilních zařízení, v případě chytrých domácích zařízení o tom ale nic netuší nebo bere jejich ochranu na lehkou váhu. A to i přes fakt, že zařízení ze světa internetu věcí ovladatelná prostřednictvím webového rozhraní vlastně nejsou nic jiného, než malé počítače „okupující“ jejich síť.

Projekt "Haunted House" aneb simulace chytré domácnosti Až doposud nebyly k dispozici prakticky žádná relevantní data o vnějších útocích na IoT zařízení, proto společnost Sophos pověřila firmu Koramis, která se specializuje se na oblast průmyslové automatizace, vybudováním honeypotu v podobě chytré domácí infrastruktury, tzv. „Strašidelného domu“. Na ploše 4 x 2,5 metrů navržené tak, aby připomínala byt, se nacházelo celkem 13 IoT zařízení a řídících systémů od různých výrobců. Tato zařízení byla navzájem propojená a připojená k internetu – tedy přesně tak, jak je tomu ve stále se zvyjujícím počtu moderních domácností.

Dvě z celkem tří testovacích fází měly za účel zaznamenávat charakter a počet pokusů o přístup k jednotlivým komponentám Strašidelného domu. První etapa probíhala po dobu šesti týdnů a na zařízeních byla nastavena vlastní bezpečná hesla. Druhá etapa pak trvala tři týdny, ale zařízení byla v továrním defaultním nastavení, což je opět pro internet věcí v domácím prostředí naprosto typické.

Za účelem zajištění vysoké vypovídající hodnoty bylo součástí projektu také aktivní internetové skenování typických otevřených IoT zařízení, a to prostřednictvím vyhledávačů SHODAN a Censys zaměřených na internet věcí. K dispozici je vizualizace výsledků této třetí etapy pomocí tzv. teplotních map pro Evropu i svět.

Alarmující výsledky

Pokusů o průnik do Strašidelného domu bylo zaznamenáno více, než společnost Sophos předpokládala. Během sledovaného období došlo k pokusu o kontakt s IoT zařízeními, která jsou umístěna v domě, z takřka všech zemí světa. Během první fáze, která proběhla na jaře roku 2017, bylo zaznamenáno přibližně 1 500 pokusů každý den. Ve druhé, podzimní, fázi bylo toto číslo již více než dvojnásobné – cca 3 800.

Obě testovací fáze se lišily také z pohledu geografického rozdělení pokusů o přístup. První dvě příčky sice patřily Číně a Spojeným státům americkým v obou etapách, ale třetí místo se v průběhu experimentu dramaticky změnilo. V první fázi získalo „bronzovou medaili“ Mexiko, které se o půl roku později nedostalo ani mezi první desítku. A třetí místo ve druhé fázi obsadila Brazílie, která na jaře skončila pátá (ve druhé etapě bylo páté Japonsko).

Pozoruhodné bylo zjištění, že během druhé fáze experiment za pouhé tři týdny identifikoval 27 přímých útoků. Lze tedy dospět k závěru, že při použití výchozích nastavení se každý den nejméně jeden nezvaný host pokusil Strašidelný dům navštívil. V systémech přitom nedošlo k žádným změnám, i když by to bylo možné.

306 otevřených bran v České republice

Aktivní síťové skenování odhalilo mnoho internetových bran pro IoT komponenty a jejich počet neustále roste. „V České republice se počet otevřených bran během pouhých dvou měsíců (od poloviny září do poloviny listopadu) zvýšil o 2,34 procent na 306“, upřesňuje Patrick Müller, Channel Account Executive pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Sophos a dodává, že „je to jen o něco málo méně, než je celosvětová míra růstu, která dosáhla hodnoty 3,1 procent.“

Podrobný popis projektu "Haunted House" a prezentace výsledků je k dispozici ke stažení na adrese www.sophos-events.com/smarthome.

Jak se chránit?

Podle bezpečnostního experta společnosti Sophos, Michaela Veita, si musí každý uživatel ze všeho nejdříve uvědomit, že mnohá IoT zařízení jsou ve skutečnosti malé počítače s webovým rozhraním umožňující ovládání zvenčí, tedy mimo domácí síť, pomocí internetu. A pokud uživatelé chtějí předejít tomu, aby hackeři získali přístup k jejich soukromým fotografiím a souborům nebo mohli využít výpočetní sílu jejich zařízení pro rozsáhlé kybernetické útoky, měli by zvážit, a především pak dodržovat několik následujících rad a tipů:

Můj domov, tedy má síť, je můj hrad: nikdy nesdílejte svoji domácí síť s někým dalším!

Prověřte si na internetu informace o úrovni bezpečnosti vašich IoT zařízení. A udělejte to jak u stávajících zařízení, tak i u těch, o jejichž pořízení teprve uvažujete.

Ihned po instalaci každého nového zařízení změňte defaultní hesla za dostatečně silné přístupové údaje.

Jsou-li k dispozici aktualizace firmware vašich zařízení - a to je pro kvalitní bezpečnost jeden ze zásadních předpokladů, použijte je.

Držte IoT zařízení od své domácí sítě tak daleko, jak je to jen možné. Využíváte například televizi převážně ve spojení s kabelovým rozvodem nebo anténou? Tak pak se bez Wi-Fi přístupu k internetu pravděpodobně obejdete.

Rozlišujte ve své domácí síti mezi důležitými a nedůležitými komponentami. Zařízení z obou skupin by měly být nastavené tak, aby využívaly oddělené sítě, a vy získali jistotu, že potenciálně nebezpečné prvky nebudou mít přístup k citlivým datům.

Používejte různé „neprodyšně oddělené“ síťové oblasti – vytvořte si samostatné bezdrátové sítě pro domácí počítače, zábavní elektroniku, stavební prvky, bezpečnostní zařízení a hosty. Pomocí firewallu zajistíte, že povolená bude pouze nezbytná komunikace vyžadovaná jednotlivými komponentami, čímž zabráníte šíření infekce z jednoho IoT zařízení na další. Můžete využít například zdarma dostupný firewall Sophos XG Home Edition.

Používejte bezpečné virtuální privátní sítě – na routeru byste neměli pro přístup k vašim IoT zařízením z internetu používat nezabezpečené přesměrovávání portů. Podstatně lepší variantou je implementace technologie pro bezpečnou virtuální privátní síť, ať již jde o přístupy z chytrého telefonu nebo osobního počítače/počítače Macintosh.

V neposlední řadě nezapomeňte na antivirovou ochranu „tradičních“ zařízení, jako jsou osobní počítače, chytré telefony a notebooky. K dispozici jsou zdarma dostupné verze bezpečnostních nástrojů, například v případě značky Sophos je naleznete na www.sophos.de/freetools.

-


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Facebook zvýšil zisk o 63 %, má 2,2 miliardy uživatelů

ČTK , 26. duben 2018 12:44

Tržby i zisk překonaly očekávání analytiků, akcie firmy v reakci umazaly část letošních ztrát....

Více 0 komentářů

Twitter vykázal další čtvrtletní zisk

ČTK , 26. duben 2018 10:00

Celkové tržby společnosti v 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 21 % na 664,9 milionu dolarů....

Více 0 komentářů

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

ČTK , 26. duben 2018 09:00

Amazon koncem loňského rok zahájil službu doručování balíčků do prázdného bytu, nyní nabízí doručení...

Více 2 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

Správa phishingových kampaní pro každého

Pavel Houser , 26. duben 2018 08:00

S phishingovou sadou nové generace se prý i naprostí amatéři mohou úspěšně věnovat kybernetické krim...

Více 0 komentářů

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů