Přichází konec tradičního softwaru?

, 17. leden 2008 07:57 7 komentářů
Rubriky: Internet, Hardware, Byznys

Apple
IT strategie velkých hráčů se postupně mění, firmy se vyrovnávají se změnami na trhu nebo vlastní vnitřní krizí. Zřejmě končí doba, kdy se software kupoval v krabici a instaloval na jednotlivé počítače. Původní tvůrci aplikací navíc získávají nečekaného konkurenta v podobě různých a často bezplatných služeb, které se ovládají pomocí webového prohlížeče a svým uživatelům nabízejí například textové, tabulkové a prezentační editory.

Tak by se daly stručně popsat změny, k nimž postupně došlo. Společně se nyní podíváme, jaké trendy můžeme čekat příští rok nebo v nejbližší budoucnosti. První trend se týká oblasti svobodného softwaru, což je označení pro programy, které je možné šířit a často využívat bez nutnost platit poplatky za licence. Některým firmám ovšem chybí komerční subjekt, který by daný software zastřešoval, a vadí jim také závislost na neorganizované komunitě.

Open source zatím na rozcestí

„Jsou i oblasti, kde open-source alternativy ke komerčnímu softwaru neexistují. Situace je horší například u grafických programů, fotografií, CAD systémů a podobně,“ upozorňuje na další úskalí Filip Molčan, předseda neziskového sdružení Společnost pro výzkum a podporu Open Source. To však neznamená, že by se otevřený software nezačal ve firmách objevovat. Podle Molčana existují eCommerce řešení, systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM), projektů nebo celé informační systémy.

Rostoucí zájem o software nezávislý na dodavateli potvrzují i jiné zdroje. Jedním z nich je analytická společnost IDC, která zveřejnila v květnu minulého roku studii, v níž tvrdí, že v roce 2011 svým tvůrcům vydělají programy s otevřeným kódem (open source) přibližně šest miliard dolarů. Průzkum z minulého roku mezi důležitými hráči na trhu služeb navíc ukazuje, že se open source dostalo do nabídky společností, jako jsou IBM Global Services, HP Services (HPS), Unisys nebo Novell.

Na skok u České pošty

Je to logické, protože firmy využívající open source mohou mít zájem například o outsourcing a obrátí se na dodavatele, který jejich technologii podporuje. Během dvou let by se otevřený kód měl stát běžnou součástí byznysu firem, takže lze očekávat podobné změny u stávajících českých nebo slovenských dodavatelů. „Vnímáme posun v open source například v tom, že kromě standardních podporovaných platforem nám přibyl Linux, kterým jsme se tedy začali zabývat,“ uvádí Stanislav Fleissig ze společnosti IXTENT, která je dodavatelem systémů pro správu dokumentů.

Praktickou ukázkou nasazení open source může představovat Česká pošta. Od roku 1993 využívala na poštovních přepážkách systém APOST, který běžel v prostřední Microsoft DOS. Se systémem pracovalo v reálném čase 15 000 pracovníků pošty a sloužil ke všem běžným poštovním operacím. Osm let později již byly všechny pošty propojeny s unixovým serverem a vzájemně spolu komunikovaly. Jenže podpora pro operační systém DOS skončila v roce 1999, stávající systém přestal svými funkcemi vyhovovat, přechod na Windows XP by si vyžádal výměnu hardwaru koncových stanic a takové investice si pošta nemohla dovolit. Proto bylo rozhodnuto o nasazení open source řešení založeného na Linuxu.

Česká pošta si vyvinula vlastní aplikaci nAPOST a nyní tento systém běží na všech počítačích v pobočkách pošty. Nasazení tohoto řešení umožnilo poště uspořit náklady na nový hardware a licence nového operačního systému. V souvislosti s nově spuštěným projektem CzechPoint čekají Českou poštu výrazné změny v IT. Jejich rozsah a další podrobnosti však pošta zatím neupřesnila.

Sdílení dokumentů bude online

Tradiční přístup k softwaru ve firmách ovlivňují i další změny na trhu, které souvisejí zejména s rozvojem internetových prohlížečů a webových aplikací označovaných dnes velmi populární nálepkou „Web 2.0“. Ve skutečnosti se ovšem jedná o zcela přirozený vývoj webu, ale pro bližší pochopení změn je nutné nastínit rozdíly mezi starými a novými webovými aplikacemi. Uživatel prvních webových služeb například hlasoval v anketě, celá webová stránka se odeslala ke zpracování na webový server a následně se v internetovém prohlížeči zobrazila nově načtená webová stránka a tím i výsledek hlasování.

Přestože se změnila pouze malá část webové stránky s výsledky hlasování, muselo dojít k opětovnému načtení celého webu. Technologie s názvem AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) stejnou situaci řeší jiným způsobem. Když uživatel hlasuje v již zmíněné anketě, přenese se na pozadí informace o vybrané možnosti, server ji zpracuje a vrátí výsledek. Ten se zobrazí okamžitě a bez nutnosti nového načtení stránky. Práce s internetovými aplikacemi se proto velmi podobá fungování klasického softwaru.

Konec kancelářského softwaru?

Provozovatel vyhledávače a mediální společnost Google pomocí své služby Google Apps nabízí firmám i jednotlivcům textový procesor, tabulkový kalkulátor, e-mail i kalendář. Přímo z webového prostředí tedy mohou být ovládány aplikace, které byly dříve k dispozici pouze jako offline počítačové programy. Vytvořené dokumenty nebo tabulky si můžete uložit na disk ve formátech RTF, Microsoft Word, PDF nebo OpenDocument. Webové prostředí také podporuje spolupráci a sdílení mezi více uživateli. Zásadní nevýhodou je ovšem nutnost online připojení k Internetu, bez něhož jsou webové aplikace nepřístupné. Nicméně i tuto překážku je již nyní technicky možné obejít – existuje totiž zásuvný modul s názvem Google Gears určený pro webové prohlížeče Mozilla Firefox a Internet Explorer.

Po instalaci modulu můžete pracovat ve webovém rozhraní a zároveň být odpojeni od Internetu. Google ovšem zatím tuto možnost neposkytuje pro vlastní aplikace určené ke správě dokumentů. První vlaštovka se už objevila v podobě online textového editoru Zoho Writer, který právě s pomocí Google Gears umožňuje prohlížet 25 naposledy vytvořených dokumentů. Tvůrci tohoto editoru, společnost AdventNet, plánují postupné rozšíření této podpory na své další webové aplikace. Soukromé osoby přitom mohou tyto aplikace používat zadarmo, firmy mohou za služby platit měsíční poplatek od pěti dolarů.

Související
Vytvořte si ve firmě encyklopedii
Test: vyzkoušeli jsme Office Live Workspace
Studie: vývoj softwarového trhu v následujících 10 letech


Komentáře

Jakub #1
Jakub 17. leden 2008 10:36

Přeščetl jsem si článek a nejsem si jistý co je tradiční SW, kterému předpovídáte konec (v článku je několik protichůdných příkladů).

Co je to tedy ten tradiční software?

Takový co se prodává v krabici? Myslím že i Windows se nyní dají koupit a stáhnout z internetu (z tohoto pohledu by byl tradiční SW dávno mrtvý).

Nebo je tradiční SW distribuován bez zdrojových kódů? -Tak proč potom ty příklady s nAPOST a Google Docs?

Nebo se tradiční sw vyznačuje tím že neběží na webu? -Ale co potom zmiňovaný nAPOST a další OS SW zmíněný v začátku článku?

Prostě v článku chybí závěr (s vysvětlením).

A ještě drobnost:
Z odstavců pod nadpisem "Sdílení dokumentů bude online" zřejmě při přepisu vypadlo to hlavní zmínka o sdílení dokumentů.

Jinak díky za článek.

Radim Hasalík #2
Radim Hasalík 17. leden 2008 10:59

Software je <a href="http://cs.wikipedia.org/wiki/Software">programové vybavení počítače</a>. Není zase tak důležité, jakým způsobem se k uživateli dostane. Cílem článku bylo zjistit vliv open source a online aplikací, které mohou "klasický" software nahradit a přiblížit čtenářům změny, ke kterým v této oblasti dochází.

Je pravda, že jsem mohl článek pojmout trochu jiným způsobem a více vysvětlit souvislosti, na které upozorňujete ve svém komentáři.

Jakub #4
Jakub 17. leden 2008 14:39

Díky za reakci. Stále ale nemám jasno proč byl tento "trend" prezentován na NEwebových aplikacích s uzavřeným kódem (např nAPOST).

Google Docs také není otevřený a ani v citátu Filip Molčan není zmíněna žádná převratná open source webová aplikace.

Radim Hasalík #5
Radim Hasalík 17. leden 2008 15:07

Zřejmě jsem zvolil méně vhodný příklad nebo jsem nevysvětlil podrobněji, jak to bylo myšleno. To se někdy stává.

Každopádně článek by měl dát tyto závěry:

Vliv open source software nebo software založeném na open source systému stále roste a bude růst, ale jen u některých aplikací. Zatím to stále není úplně dokonalé, což dokládá citace Filipa Molčana.

Vliv webových aplikací také roste a ohrožuje některý "tradiční" software (zatím kancelářský software), který jste si na počítač instaloval.

marmaxan #6
marmaxan 18. leden 2008 19:34

Myslím, že jste zvolil dostatečně vhodný příklad. Neshledávám na něm, ani článku jako celku, nic kontroverzního. *Závěr* článku jasně vyplývá již z jeho *nadpisu* a jeho vyslovení je (správně) ponecháno na pozorném čtenáři samém. Nechci se čtenáře Jakuba dotknout, ale buď nečetl dobře, nebo je prostě "pomalejší" ... ;-)

PS: proč zde z Konqueroru nejde vkládat komentáře?!

Radim Hasalík #7
Radim Hasalík 18. leden 2008 21:01

Ad PS) Díky za informaci, prověříme to.

Baset #3
Baset 17. leden 2008 14:34

Upřesním, nApost není OpenSource. Je pouze nasazen na OpenSource systému. Výhody OpenSource jdou v případě nApost vykládat snad jenom tak, že firma vlastnila jeho zdrojové kódy (jejich vlastní vývoj), podobně, jako jiná firma vlastní zdrojové kódy k opravdovému OpenSource a takovýto software se dá překompilovat pro jiný OS.

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů

Starší zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů